Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

un www.csid.ro/health/ce-se-intampla-doctore-21-01-09-video-3780197/" target="_blank">filmulet despre premergator, marsupiu si ham, pe CSID

pe mine ma pune pe ganduri...



... mda... si pe mine, desi nu ma surprinde.

Stiti ce nu am priceput? exista diferenta intre marsupiile in care Bb sta cu fata la strada si cele in care sta cu fata la mami?

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Stiti ce nu am priceput? exista diferenta intre marsupiile in care Bb sta cu fata la strada si cele in care sta cu fata la mami?

Clara


eu am un marsupiu in care bebe poate sta si cu fata la mine si cu fata la lume. deci nu, nu neaparat

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu am folosit la Andrei...si premergatorul de la 8 luni cum mi-a recomandat pediatrul..era reglat numai bine sa stea cu talpa jos...si am folosit si marsupiul de la 4 luni..si nu au fost probleme. Cred ca mereu vor exista pareri pro si contra. Mie una..mi se pare greu de la 6 7 luni sa mai duci copilul in marsupiu...cand deja are in mod normal peste 6 kg...
de ham nu ne-am folosit..ca a mers repede..prima data de manuta..apoi singur..el n-a mers deloc de-a busilea..merge acum..la 2 ani si..cand are chef:))

Bogdana
36/37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

ah..si culmea..nu e intarziat..nici mintal..nici motor..de niciun fel...cum spun dr...in reportajul ala..dimpotriva..cred ca ne baga in buzunar maine poimaine la multe chestii

Bogdana
36/37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminita, Prospanul e un sirop din plante (iedera helix), se poate da si la bebei sub un anisor si la noi, de exemplu, e foarte eficient. Asa mi l-a recomandat si farmacista, ca fiind unul destul de natural si eficient. Si noi am incercat cu Stodal, acum vreun an, dar la buburuze nu si-a facut efectul aproape deloc, probabil ca si homeopatele astea trebuie luate un timp mai indelungat.. sau poate n-am avut eu rabdare, dar mi s-a parut atunci ca nu era nici o ameliorare, ba dimpotriva, parca tot mai rau tuseau, cu tot cu sirop! Acuma e a doua oara cand folosim prospan si Anita, in doua zile, n-a mai avut nimic (bineinteles ca l-am dat 5 zile, ca asa mi-a zis si doctorita lor). Cu miriam mai am vreo doua zile, avand in vedere ca ea a "preluat stafeta" la diferenta de vreo trei zile...
Pufosii cum mai sunt?

Laura, voi ce mai faceti? Nu v-am mai "auzit" de mult! Hai, mai povesteste si tu despre nazbatiile strumfilor, ca voi sunteti mai apropiati ca varsta, asa... Ca deja ma simt ca o cioara singura pe-un pom ratacit cu fetele astea dragute, mamici proaspete... Eu nu mai am ce povesti de colici, de dintisori... de vaccinuri... (glumeam! )off.off... ce perioada grea, dar frumoasa!!!

Eliana, facem galerie si tinem pumnii!! Bafta la ex!! Iezisorii tai cum sunt?

Pupicei la toata trupa!

(la noi niiinge, niiingee.... de doua zile incontinuu... ca-n Fratii Grimm... sau ca-n Alecsandri, vorba elevilor mei: "Doamna, ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iara!", ca tot am invatat poezia, nu? Ce-mi place zapada!... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Si referitor la marsupii: noi am avut unul (ca unul il aveam deja, de la baietelul sora-mii) un marsupiu cu un fel de placa ce se prindea in capse de el, in sus, pentru atunci cand tineai bebelu' cu fata la tine, sa stea rezemat pe spate, cu capul sprijinit si se scoate cand pui bebelu' cu fata la lume. Nu mai stiu sa-ti spun de unde l-am cumparat, dar, daca nu ma-nsel, de la un magazin doar cu articole pentru bebei.
Premergatoare am folosit de la 10 luni jumate, de nevoie, ca eu m-am operat (cand aveau ele 9 luni si-am venit acasa cand au implinit 10 luni) si ele vroiau doar in picioruse, sa mearga, nu mai stateau deloc in fundulet si trebuia tot timpul sa le tina bona de manute, sa le plimbe; iar eu nu puteam, taiata pe burta, sa ma aplec, asa ca le-am pus in premergator, dar cu portia; stateau 10-15 minute in el, apoi afara, pe covor sau pe langa canapea. Eram si eu cam fixista cu ele (premergatoarele), chit ca erau destul de maricele dar... fixu-i fix!
hamurile le-am folosit mai mult, tot din motivul oparatiei, ca nu puteam sa alerg haotic pe-afara dupa ele, preferam sa le "strunesc" din hamuri. Saracutele, sa ma fi vazut cum mergeam cu ele amandoua in ham... muream de drag! (am o poza pe undeva, o caut..) Iar cand oboseam eu, le lua tati.. intorcea lumea capul dupa noi prin parc de numa'!
Eeeiiii.... de-asta-i frumos cand ai gemenei!... Nu prea treci neobservat!

Gata, ca iar m-am intins in filosofari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Marsupiul poate fi inlocuit cu wrap-ul... subiect aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475
Eu n-am aflat despre el in timp util... asa ca n-am incercat...

Premergator eu n-am folosit... nu mi-a trebuit... si la cat de mare e apt., cu doua premergatoare erau ca la masinutele alea din parc ... aveau unde sa stea (in sigurata) cat eu aveam ceva treaba... am preferat camera cu dulapuri inchise si patul nu prea inalt al Elenei (vreo 20 de cm cu tot cu saltea)... si multe jucarele pt. varsta lor... Inainte de asta a fost tarcul...

Ham am folosit numai la Elena pt. ca era o impiedicata... dupa un an, pt. ca dupa un an a mers... si doar ca sa o ridic inainte sa dea cu nasul de asfalt...


Dalina si multa sanatate.
Ai mei... nici nu-mi vine sa zic nimic... cum o zic, cum o fac... deja sunt supersitioasa... Eu le dau saptamanal oscilo, o doza, preventiv... ultima data au scapat doar cu oscilo si sirop de tuse (Elena, ca doar ea tusea) si puf in nas pt. muci...
Deja am obs. ca Miha ie cel mai rezistent (ultima data nici muci n-a avut), Elena e cam pe acelasi nivel cu Andrei, dar avand in vedere ca-i mai mare si a avut mai multe viroze/raceli la activ, e mai rezistenta acum, iar Andrei cel mai fraier... ia tot ce prinde...
Prospan eu am laut cand tuseam, dar la mine n-a avut efect... daca io aveam pneumonie, ce efect sa aiba Dar am zis ca data viitoare testez si eu pe picime... stodal nici la noi n-are efect si imi e foarte greu sa o tin pe Elena depasrte de bagat diverse in gura (nu ca ar fi mancacioasa) si inainte, si dupa ce-i dau siropul...


Fetele cu pici mai mari, hai la apel, vb. Dalinei... Hai ca ne e dor de voi...


Noi ne pregatim de ziua baietilor, mai e un pic... le taie nasica si motul... la un an n-am avut mot... o sa fie distractiv... trebe sa fac doua tavi cu diverse, la dublu (nu???? help) altfel iese bataie... si Mihai castiga N-am nici o idee ce tort sa le fac... asa ca m-am gandit sa iau doua tortulete mai mici... diferite, pe alese, dupa preferinte



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Sanatate puiutilor!!!

Am fost ieri la TT si a iesit ok. Fetitele mele sunt bine dadeau din picioruse, de m-a intrebat dr. daca nu le simt. Inca nu simt mai nimic, dar mi-a zis ca in curand ca sigur nu-si schimba naravaul, sa mai prinda un pic de forta. Fotbaliste la fac.
Mi-a mai zis ca una pare fetia, dar nu se pronunta ca nu-i sigur, iar celalalt baietel, dar nici aici nu vede bine. Eu vreau sa ramana doua fetite.

17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neatza!
noi suntem bine, tot cu februta, dar f vioi, asa ca incep sa nu-mi mai fac probleme... in schimb, cineva mi-a furat copiii si mi-a adus unii kkciosi, acum facem zilnic, fara absolut nici o schimbare in alimentatia lor. si cantitativ laptele pe care-l beau la o masa e la fel, deci nush care e explicatia... poate faptul ca sunt din ce in ce mai activi....

revin cu poze noi

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Despre dermatita atopica: mai jos cateva recomandari ale fetelor de la bobocei de sept-oct, poate va ajuta. andutza, o mentiune: fiecare bb e diferit, adica ce a mers la fete poate nu merge in alte cazuri si invers... dar stiu ca e pacatoasa boala si e bine sa ai mai multe optiuni.

In apa din cadita se pune ulei de la: Trixera sau dermatologic baby de la firma SEBA MED. Am auzit si de varianta cu tarate in apa.

Pe fata si corp se spala cu una din urmatoarle: PONEMO – sapun lichid, LIPIKAR Surgras (de la La Roche Posay) sau Mustela gel mussante.

Dupa baie se da cu una din urmatoarele creme hidratante: LIPIKAR Baume (de la La Roche Posay), TRIXERA (de la Avene), Mustela Stelatopia sau Bioderma - Atoderm.

Poti sa mai clatesti cu un ceai de pelin + galbenele.

Cremele cu cortizon se folosesc numai in cazul in care leziunile nu cedeaza la cremele emoliente.

Advantan, de ex, are cortizon dar in concentratie mai mica, si este indicata de unii dermatologi. Mai poti incerca si Exomega de la A-derma, pe corp, dupa baita.

Sper sa va fie de folos.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput