Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanei spune:

Luminita FFF buna ideea.Fa tu adresa si trimite-ne apoi parola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ia uite ce am gasit in cautarile despre gravidutele care mai au un pic pan' la termen...

Citat:
citat din mesajul lui Ennni

Buna fetelor

Scriu in foarte mare graba, am evadat pt 2 ore din spital sa fac si eu un dus ca lumea si ma grabesc inapoi. Din 22 ian sunt tot in spital, pe data de 1 februarie au venit pe lume comorile noastre Raymond si
Roland la 35 de saptamani fara 1 zi. Raymond s-a nascut cu 1700 g iar Roland cu 2000 g, au fost pusi la incubator, asteptam sa crestem mari sa putem merge acasa. Ne lasa din spital cand ajungem la 2500 g. Roland de 2 zile nu mai are nevoie sa stea in incubator, a inceput sa ia in greutate, aseara avea 2050 g. Raymond deocamdata stagneaza, speram sa fie totul bine. Ambii sunt sanatosi, fara probleme, doar trebuie sa crestem mari.
Va pup pe toate, nu am apucat sa citesc nimic din urma, sper sa recuperez candva.

Eni cea mai fericita mamica din lume


Felicitari Eni ... sa fie norocosi, sanatosi si mancaciosi.


Luminita ce mai astepti? Multumi



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Ce bineeeeee! haideti gravidutelor, haideti
Bine ati venit cu toatele!

Si mamicile sunt f eficiente azi. Luminita mai cu seama (dupa o seara cu melancolii poetice), are idei bune.
Trebuie sa te alegem sefa clasei
Iarta-ma te rog, sunt cam distrata. Antonia ieri a miscat f anemic si eram speriata. Acum s-a trezit si se zbenguie.E drept ca pocneste exact spre lumina de la capatul tunelului, dar macar stiu ca e bine. Nu imi plac oamenii lenesi.
E fb o adresa in comun. As avea si eu niste materiale despre Psihologia copilului, tot felul de handbookuri care s-ar putea sa foloseasca la mai multa lume de aici.
Eu nu am PM, ca nu stiu cum se activeaza, dar este adresa mea de email pe profil.

Cum se simt pufosii tai?


Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

acum ma pun pe trebi, tot nu ma pot misca, am un bb pe picioare. trimit pe PM parola la toate.

Clara, pufosii sunt bine, raportez 2 seri la rand linistite, fara crize dupa baite . sper sa ii tina. febra tot au, dupa ce i-am tinut 2 zile aproape dezbracati prin casa, sa verific teoria cu supraincalzirea. la fel. eu tot cred ca sunt dintii.... febra mai nou oscileaza... dimi e mai mica... 37.5... seara e aproape 38... rectal, deci mai mica in realitate.

Clara, ai in contul tau Mesajele mele. Pe acolo tb sa poti activa PM... nu mai stiu exact pe unde... poate iti spune Laraa, ca ea l-a activat mai curand parca...

pupice, fug la trebi!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Clara, poti sa vii si la Odisee, la Mamici de Ghiocei de martie-aprile, unde poti afla raspunsuri la multe din intrebarile care macina orice viitoare mamica. Fetele sunt deschise si f dragute si se dezbat subiecte adecvate momentului in care suntem noi cu sarcina. (acum a inceput deja aparitia primilor "ghiocei")

Andreea, 32+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png



Andreea, voi intra sa citesc si despre ghiocei, multumesc.
Citesc cam din toate partile, dar aici ma simt cel mai bine. Am cunoscut fetele, daca se poate spune asa dupa o colaborare virtuala si ma simt ca acasa.
Sper sa duci sarcina cu bine cat mai mult, iar fetita sa fie bucuroasa si altruista.
O colega de servici a nascut recent si povestea ca a aplicat niste metode comportamentale fetitei ei mai mari, ca sa astepte cu drag surioara:
- i-au facut un ecuson cu "Sunt surioara mai mare"
- au printat un tricou pe care scrie "Iubesc surioara mea si sunt o fata foarte cuminte"
- la gradi au organizat, imediat dupa ce s-a nascut surioara mica, un party in cinstea fetitei mari care a devenit surioara mare si au discutat cu toti colegii ce inseamna asta, ce implica si de ce va trebui sa o respecte pe ea toata lumea mai mult. Au povestit si alti copii experientele lor de frate si sora mai mare sau mai mica.
- la intoarcere din spital sora mare a primit de la sora mica o jucarie pe care si-o dorea f mult
- pe invitatia de botez textul e formulat la pers I, din partea surioarei mari care invita pe toata lumea sa vada ce are ea
etc.

Fetita aceasta arvea 3 ani si 2 luni la nasterea piticei si era un copil extrem de posesiv, nu accepta ca parintii sa se ocupe de altcineva, numai de ea si era obisnuita cu activitati "active" si constructive tintite pe ea din partea parintilor in fiecare zi. E un copil extrem de pretentios, trebuie sa i se faca program constant, nu accepta sa stea la TV numai chiar la anumite desene animate.

Cu toate acestea metodele aplicate pt primirea surioarei au functionat fb.

O sa te descurci f bine.

Iulia si Antonia inghesuite in burtica 33+ si mami


Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

so, facut adresa.... acum ma apuc sa trimit parola. cele care n-o primesc, pls sa ma trageti de manecuta, poate uit pe careva fara intentie.

am facut si 2 foldere: unul pentru poze (pentru cele care nu vor sa le posteze pe net, cine stie...) si unul pentru telefoane. eu am trecut deja acolo nr meu de tel si Id mess.

nanei, nici tu nu ai activat PM... fie imi dai o adresa de mail... fie activezi PM...

you all!!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, super tari metodele de... 'imblanzire'...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

ELYANNE,Luminitafetelor va multumesc pt primire si pt sfaturi,m-am mai linistit putin,sa dea Domnul sa fie bine pana la capat ,si sa fie bebeii sanatosi ceea ce va doresc si voua.MAI am un hop morfologia de 24 saptamani,si apoi sper sa ma linistesc de tot,ca ink nu am facut-o,o fac la dr POP pe 4 Martie,pana acum nu am facut decat 2D,si mare lucru nu se vede,decat daca se dezvolta normal si sunt in grafic,acum vom vedea cu Dumnezeu inainte. AM fost racita de 2 ori pana acum odata in prmul trimestru pe la 6 sapt. si a doua oara pe la 13 sapt,am luat paracetamol si osccilococcinum,desi nu am facut febra. VA ink odata si multumesc pt raspunsuri,mai astept sfaturi

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

SALUTAREsunt si eu o viitoare mamica de gemeni si la fel ca si Andreea desi va citesc de mult,indraznesc si eu acum sa scriu si sa va cer sfatul. Este obligatoriu mai bine spus este o regula ca viitoarele mamici de gemeni sa aiba cerclaj?? AM sa va povestesc pe scurt de ce pun aceasta intrebare.Pe mine ma urmaresc doi medici,unul dintre ei este prof.Marinescu cu care am obt si sarcina,la 6 sapt. de sarcina colul meu era inchis si avea 37mm,treptat a mai crescut ajungand la 43mm la 16 sapt.,de atunci le spun ambilor medici daca e cazul sa fac cerclaj profilactic,chiar daca totul este bine,am zis sa fiu precauta,dar ei au spus ca nu e cazul. LA ecografia de 18 sapt,facuta de prof,l-am intrebat din nou,aceelai raspuns,ca pt moment nu e cazul ca vb la 23 sapt(urmat.eco).LA ecografia facuta aseara la al doilea medic,bebeii erau ok ce se vede la 2D,370 gr,si 340 gr,iar colul inchis de 38-39mm. M-am speriat putin vazand ca a mai scazut putin,dar el mi-a spus ca este normal,si ca pe parcurs va mai scadea,si ca evident nu e cazul de cerclaj. CE pot sa mai spun,ca i-am stresat si pe ei,dar ma stresez si pe mine,acum stiu ca totul e bine,dar ma gandesc pe viitor ,Doamne fereste sa nu se deschida colul si ce mai fac apoi,dar daca ei spun asa,eu ce sa fac sa mi-l fac singura.MI-A spus ca sa evit orice fel de efort,sa stau cat de mult pot in pat(sa ma odihnesc) si fara sa ridic greutati. A,si ink un lucru ca ambii bebei erau in prezentatie craniana,dar banuiesc ca nu raman asa,ca ei se mai intorc,nu? CE parere aveti,dintre toate mamicile de aici,toate ati avut cerclaj,sau nu? VA pup pe toate si sper ca nu v-am ametit de tot cu problema mea

20+


Servus Kineta

Cand citesc ce ai scris imi amintesc de povestea mea cu colul... si cu medicii care m-au vazut. Pana la 20 saptamani am avut o doctora care ma urmarea si dupa 24 saptamani a trebuit sa gasesc alt dr. (din motive administrative, nu medicale).Intre timp am mai fost internata de cateva ori si m-au consultat medicii de la clinica, care cand era de serviciu pe sectie.

La 8 saptamani doctora imi spunea ca ea e de parere ca ar trebui sa imi puna un fir de cerclaj preventiv, ca la 20 de saptamani cand explodeaza burta in crestere sa fiu asigurata, ca nu se stie niciodata. Apoi la intalnirile ulterioare ma tot pregatea de cerclaj. Era o doctora cu f mult tact.
Eu eram speriata de bombe, citeam tot felul despre cerclaj, aproape numai de bine, dar ma termina ideea ca o sa sangerez si sangele ajunge la BBi, ceea ce nu e deloc bine pt ca am Rh-. Gandul ca ma pot izoimuniza ma dispera. Iar la noi ca la nimenea, vaccinul antiD nu se administreaza in acest caz.
Nu mi-a spus la inceput deloc dimensiunea colului, dar probabil ca pe Dr o ingrijora.
A venit vreamea sa fac triplu test la 16 saptamani, doctora mea a venit cu mine sa vada bebeii la 3D-4D si ne-am intalnit acolo cu o doamna care purta cvadrupli (cea care a nascut in 19 ianuarie 2009, poate ai vazut-o la stiri). Dansa nu era cerclata la 19 saptamani, cu tot cu 4 copii, asadar a renuntat sa ma mai cercleze si pe mine care aveam doi, mai ales ca al meu col se lungise si era frumos.
Au urmat 2 sapt de relaxare si la urmatoarea internare (eu ma internam periodic pt dosar de comisie pt concediu ca sa pot sta acasa... la recomandarea dr-ei pt ca am avut la inceput ceva sangerari mici) ... asadar la acea internare o rezidenta m-a alarmat.... aoleo col scurtat 3,3 cm... si da-cu gynipral, no spa si tot meniul.
LA doua zile m-au externat cu arest la pat si am dat fuga la doctora mea (care asista nasteri la clinica, nu era angajata permanenta) sa ma vaiet de col... se panicheaza si ea... si hai sa-l vada si ea. Si gaseste un col impecabil, la 4,65cm inchis si frumos. Ii venea sa pun bomba la coltul spitalului. Ma bucura ca nu era nici o problema, dar imi parea rau pt zilele petrecute cu inima in dinti.
Pt orice eventualitate trebuia sa evit eforturile.

Cei de la clinica ma asteptau la control dupa 10 zile. Cand ... alt rezident la conrolul de internare gaseste colul de 2,7 cm si ma si sfadeste ca nu am stat cuminte. Ei ha... m-am enervat si am facut un taraboi crunt. M-au internat. Dupa prima vizita de dimineata se obisnuieste sa se trimita la un nou eco pt toata lumea nou internata. Iata-ma din nou la eco, de data asta in fata unui Dr. Conf renumit care ma inisteste ca nu e nici o probl. Un col inchis la 4cm e foarte bine la incarcatura asta, la 20 saptamani cu gemelara.

De atunci nu l-a mai vazut decat noul meu dr. la 24 saptamani cand era de 3,8cm si la 28 cand era 3,3cm. El spunea "impecabil" la doi copii. La 32 sapt am refuzat sa ma vada cu eco intravaginal pt ca dupa consultatiile acelea ma durea burta mereu, iar intre sapt 32 si 34 este riscul cel mai mare in sarcinilegemelare de nastere prematura. Daca se trece de 34 sansele BBilor creste simtitor.
A vazut ca era inchis si suficient de lung, dar nu stiu in mm.

Deci sarcina mea a decurs sub zodia "uita colul, nu e colul, unde-i colul"... si fara cerclaj. AM regretat ca nu mi-au facut, pt ca in pat am stat oricum, fara sa fac nimic, asa ca ... cu sau fara pt mine nu insemna o diferenta de activism, doar de siguranta.

Pot sa accept ca intre ecografe ca aparatura si abilitatile medicale ale dr-lor exista diferenta, dar chiar asa? Sa nu pot sta linistita ca tot la cate 2-3 saptamani mai iau cate un shoc?
E strigator la cer!!!
Ca in filmele cu prostii.

Sper ca nu te-am zapacit la cap. Daca tu crezi ca te simti mai bine cu colul cusut vorbeste cu doctorul/ doctorii poate nu e tarziu si iti fac cerclaj la cald. Decat sa ai nopti nedormite pana la termen.

Numai bine, bebei sanatosi si nepripiti iti dorim

Fetele si mami


Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Laraa

doresc urgent un curs de alfabetizare.

Nu stiu cum sa activez PM - ca sa se vada pe pagina de forum langa nume. Tu ai activat recent. Cum ai procedat?

Multumesc

Clara

Mergi la inceput