Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Evident ca poti creste 3 copii
Mai sunt destule mamic in aceiasi formula: cu un pici mai mare, apoi 2 gemeni

Chiar daca e mai mare si te poti intelege cu ea, o sa aiba momentele ei de gelozie... dar vor trece incet-incet... Si daca ar fi avut 10 ani tot ar fi fost un pic geloasa... O sa se razbune putin pe ei Ai mei si-au luat cafetala de rigoare... mai ales cand venea careva in vizita si erau bagati in seama si baietii
De ex. cand vii de la maternitate cu picii, poti sa-i iei o jucarea din partea baietilor... apoi cand vine careva in vizita (cei apropiati ma refer) spune-le sa ia ceva si pentru pitica... nu doar cadouri pentru baieti... Poti sa o pui sa te ajute: sa-ti dea servetelele umede, pampersi etc.
Noi am scapat relativ repede de faza cu gelozia... dar tot a fost...
Si se vrobate pe jucari.. si jucariile de bb-ei vor fi de o mie de ori mai interesante decat ale ei ... pana ii spui ca le dai lor papusile ei la schimbi... ii trece pentru moment... e... lista e lunga, dar sigur te vei descurca



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Bun gasit!
Indraznesc sa intru in grup abia acum, desi va citesc de mult... Sunt o viitoare mamica de gemeni si cred ca este cel mai frumos lucru care mi se poate intampla, alaturi de nasterea fetitei mele, desigur (care acum are 3 ani). De cand am aflat vestea nu ma pot gandi decat la ce frumos va fi la noi in casa curand (e normal sa fie si greu, dar sigur ne vom descurca. Stim ca Dumnezeu nu da mai mult decat putem duce ).
Este o sarcina grea, cu cerclaj (sapt a 12-a), contractii si dureri o perioada, si cu repaus total la pat din saptamana 17, cu tratament adecvat (no-spa, gynipral la nevoie, la 6 ore, utrogestan (2/zi) si elevit).. Dar eu nu o percep ca fiind foarte grea, ci doar diferita de cea cu fetita, in care n-am avut deloc probleme.
Citindu-va, am aflat ca cele mai multe greutati intampinate in cresterea gemenilor au rezolvare, si, chiar de este greu, bucuriile sunt duble!
Ma bucur mult ca va cunosc si sunt convinsa ca sprijinul pe care ni-l oferim reciproc nu poate decat sa ne mai scape de griji si sa ne incurajeze !

Andreea, 32+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png



Hei, bine ai venit! Mai ai putin, iti doresc sa duci sarcina cat mai mult si nasterea sa fie usoara!
Imi place tare mult optimismul tau!!! Cred ca asa trebuie sa gandim cu toatele! . Te asteptam sa scrii mai des, desi timpul tau va fi cu siguranta limitat de cand vei naste....
oho, acum vad, vei avea doi baietei!!!! am si eu doua exemplare acasica...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dalina, sar'na de poezie!!!

da, sentimentul de mama este unic, este foarte puternic..... e incredibil cat de mult ne schimba viata un copil (sau mai multi).... sincer, de abia astept experienta de bunica.... desi parca nu m-as grabi prea mult...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Multumesc pentru primirea calduroasa! Eu parca va cunosc aproape din totdeauna, ca am citit mult din urma sa aflu cat mai multe, si de aceea am indraznit sa scriu asa tarziu (pt ca mereu aveam de recuperat). Asa ca va cunosc bine din poze mandretile de copilasi. Niste scumpi!
Cu gelozia si bataia pe jucarii - ma astept, dar sper sa nu fie prea lunga perioada (in general e o fetita foarte cooperanta si matura, dar are si momente de exceptie, cand nu mai stim cum sa reactionam). Eu imi doresc tare mult sa-mi permit sa am cateva minute zilnic doar pentru activitati cu ea, pentru a nu simti foarte neglijata. Si toata perioada asta cat am stat doar in pat, tanjeste dupa plimbarile noastre, dupa activitatile active etc.,desi tata sa straduieste sa ma suplineasca bine. Imi spunea Maria ca "atunci cand se va face primavara si scoti bebelusii, sa vii la gradinita sa vezi ce brad frumos avem (la craciun); sa dansam amandoua; sa mergem impreuna la magazinul cu bijuterii sa-ti arat ce minunate sunt - eu nu prea am legatura cu ele, dar Maria e pasionata).
Vazand ca macar de forum mai aveti uneori timp, imi spun ca si eu voi putea. Deci ma incurajeaza mult faptul ca va citesc!

Andreea, 32+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

SALUTAREsunt si eu o viitoare mamica de gemeni si la fel ca si Andreea desi va citesc de mult,indraznesc si eu acum sa scriu si sa va cer sfatul. Este obligatoriu mai bine spus este o regula ca viitoarele mamici de gemeni sa aiba cerclaj?? AM sa va povestesc pe scurt de ce pun aceasta intrebare.Pe mine ma urmaresc doi medici,unul dintre ei este prof.Marinescu cu care am obt si sarcina,la 6 sapt. de sarcina colul meu era inchis si avea 37mm,treptat a mai crescut ajungand la 43mm la 16 sapt.,de atunci le spun ambilor medici daca e cazul sa fac cerclaj profilactic,chiar daca totul este bine,am zis sa fiu precauta,dar ei au spus ca nu e cazul. LA ecografia de 18 sapt,facuta de prof,l-am intrebat din nou,aceelai raspuns,ca pt moment nu e cazul ca vb la 23 sapt(urmat.eco).LA ecografia facuta aseara la al doilea medic,bebeii erau ok ce se vede la 2D,370 gr,si 340 gr,iar colul inchis de 38-39mm. M-am speriat putin vazand ca a mai scazut putin,dar el mi-a spus ca este normal,si ca pe parcurs va mai scadea,si ca evident nu e cazul de cerclaj. CE pot sa mai spun,ca i-am stresat si pe ei,dar ma stresez si pe mine,acum stiu ca totul e bine,dar ma gandesc pe viitor ,Doamne fereste sa nu se deschida colul si ce mai fac apoi,dar daca ei spun asa,eu ce sa fac sa mi-l fac singura.MI-A spus ca sa evit orice fel de efort,sa stau cat de mult pot in pat(sa ma odihnesc) si fara sa ridic greutati. A,si ink un lucru ca ambii bebei erau in prezentatie craniana,dar banuiesc ca nu raman asa,ca ei se mai intorc,nu? CE parere aveti,dintre toate mamicile de aici,toate ati avut cerclaj,sau nu? VA pup pe toate si sper ca nu v-am ametit de tot cu problema mea

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

kineta in primul rand bine ai venit si sarcina usoara mai departe
Despre cerclaj... dr. meu nu este deacord cu cerclajul profilactic, asa ca nu am facut cat n-a fost cazul... si colul meu n-a stat niciodata asa de bine ca al tau Cred ca mai mult de 35 mm n-a avut... Dar la 27 de sapt. a fost nevoit sa imi faca cerclaj pt. ca de pe la 25 de sapt. se deschisese colul...
Daca colul este lung... si la tine este... inchis... este... si contractii n-ai... atunci ai incredere in doctori.
Cu cerclaj pp sa ai mai multe restrictii decat fara... Oricum e de preferat sa te odihnesti cat poti de mult si sa stai in pat cand se poate... decat sa fi obligata la un mom. dat non-stop
Bucura-te ca e totul ok si nu esti "arestata" la domiciliu, in pat... cum am fost unele dintre noi...
Nu exagera... incearca sa stai in pat mai mult decat ai vrea... pt. ca in felul asta ai sanse sa nu ai vreodata restrictii, sa duci bb-ii cat mai aproape de termen si scapi si de cerclaj

La varsta asta a sarcinii probabil or sa mai faca tumbe in burtica... la mine, la eco au fost in prezentatie craniana... cel putin de la 20 de sapt. incolo... dar nu inseamna ca ramaneau asa mereu... probabil se mai miscau



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta
Este obligatoriu mai bine spus este o regula ca viitoarele mamici de gemeni sa aiba cerclaj??

MI-A spus ca sa evit orice fel de efort,sa stau cat de mult pot in pat(sa ma odihnesc) si fara sa ridic greutati.

A,si ink un lucru ca ambii bebei erau in prezentatie craniana,dar banuiesc ca nu raman asa,ca ei se mai intorc,nu?[red]



Felicitari si tie si bine ai veni la noi, ma sa fie totul bine si ptr voi!

NU este o regula cerclajul in sarcinile gemelare, el depinde:
1) de situatie, daca se impune
2) de medici, unii sunt de parere ca trebuie facut preventiv.

Eu nu am facut cerclaj. Colul meu era destul de bine pana in sapt 30, nu mai stiu exact dimensiunile. In saptamana 30 la control doc mi-a spus ca e... sters. Am mai tinut sarcina inca 5 saptamani, cand mi s-a rupt apa, si a fost totul ok cu bebelacii.

E f adevarat ca repausul e deosebit de important in sarcina gemelara, cat de timpuriu o impune situatia, dar e indicat sa fie cam de prin trim II de sarcina.... eu am stat in pat din luna a 5-a, desi n-am avut contractii, cerclaj sau complicatii. Adicatelea 3 luni. Contractiile au aparut prin sapt 30... de asta colul mi s-a deschis si n-am mai rezistat decat 5 sapt.

La nastere, bebelacii mei au fost unul in prez craniana, unul nu. In saptamana 30, la eco, erau amandoi in prezentatie craniana.... pozitia lor se poate schimba pana la final de sarcina.



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Pentru cele interesate:

ACTE NECESARE INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL (85% din venituri/luna):
- CI mama (sau tata, dupa caz, cine va sta acasa cu bebeii) – copie si original
- Certificat de nastere bebei – copie si original
- Cerere de catre pers care va sta acasa cu copilul, cum ca doreste sa intre in CIC pentru 2 ani;
- Livret familie – copie si original
- Adeverinta de venit pe ultimile 12, respectiv 13 luni (difera in functie de primarie si sector, am un model, daca vreti pe mail)
- Declaratie de la locul de munca al sotului/sotiei ca nu beneficiaza de indemnizatia pentru crestere copil

ACTE NECESARE TRUSOUL BEBELUSULUI (150 RON/bebe la nastere):
- CI mama si tata – copie si original
- Certificate bebei – copie si original

ACTE NECESARE PREMIEREA MAMEI (200 RON, la nastere):
- CI mama si tata – copie si original
- Certificate bebei – copie si original
- Negatie – copie si original

ACTE NECESARE ALOCATIE DE STAT (200 RON/bebe/luna):
- CI mama si tata – copie si original
- Certificate bebei – copie si original
- Livret familie – copie si original
- Cerere tip, de la primarie (am un model, cred ca e la fel pentru fiecare sector, o pot trimite pe mail, de asemenea)
- Extras cont bancar – pentru cele dintre voi care vor sa primeasca banutii pe card

Este posibil sa va ceara si dosar cu sina din carton, pentru Alocatia de stat si pentru Indemnizatie. De asemenea, este posibil sa difere actele, de la un sector la altul, de la un oras la altul… in mare, cam astea sunt…

Cred ca pe , la sectiunea Legislatie sunt mai multe detalii, daca aveti timp. Sau intrebati direct la primarie.


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mai fetele, vin si eu cu o idee, care nu-mi apartine, dar e buna si o putem folosi: fetele de la alte subforumuri de pe DC au adrese comune de mail, (de fapt, o adresa) prin intermediul careia fac schimb de diverse.... de la poze pana la retete, carti despre bebici, nr de tel si altele f utile. cum ar fi, cererile astea de care ne tot lovim.... nu vreti sa avem si noi o adresa comuna de mail? pe yahoo? ma ofer sa fac una... ma ofer sa trimit pe PM parola... si materiale... doar spuneti inainte, sa nu muncesc degeaba, ok?



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

nici nu ma gandeam ca pierzi tu timpul...MULTUMIIIIMMM

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput