Sezatoarea Canadiana (128)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

la toata lumea!

Doamne ce animatie la sezatoare, nu stiu daca s-au mai umplut paginile asa de repede vreodata! Si nici nu-i de mirare cu atatea vesti bune!!!!!!!

ca nu o sa reusesc sa va vad maine... dupa o cura cu voi!

Si editez sa-i spun lui Daiopri ca pe Seba l-am nascut cu 2 saptamani dupa termen, cu inducere si tot tacamul... si doctorul cand il trebam daca nu-i prea tarziu, ne spunea sa ne bucuram de ultimile zile de linste...

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Roxana, La multi ani Isei, sa creasca mare si sa fiti fericiti cu totii


Daiopri, af ost la 40.5 sau 41.5 sapt, nu mai imi amintesc exact , insa n-a fost prea activa in ultimele 2 sapt, daca pisoiul tau misca nu cred ca-i cazul, dar nu rata monitorizarea sau daca ai senzatia ca nu mai misca la fel de mult ca inainte ( la noi asa s-a intamplat) poti oricand sa mergi la spitalul la care urmeaza sa naste si sa-i rogi sa alculte inimioara puiutului sau sa-l monitorizeze ptr linistea ta, nu cred ca te-ar refuza



Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ica, treaba cu jupuitul pe la maini si picioare nu cred ca are legatura cu faptul ca erau manutele si piciorusele mov. Eu pe alex l-am nascut la 5 zile dupa termen si din cauza asta treaba aia alba care acopera corpul copiilor se cam duce dupa termen si pielea copiilor ramane in contact cu lichidul amniotic aproape direct. De-aia copii nascuti dupa termen de regula naparlesc complet. Nu-i nimci grav, e doar o naparlire si atat din cauza contactului direct al pielii cu lichidul amniotic. Daca i-at ifi vazut manutele si piciorusele lui alex in prima sapt. ziceai ca-i soparlitza. Pe corp i s-a dus repede ca era pielea dreapta si dupa baitza se curata mai repede doar stergand cu prosopul, dar la manute si picioruse, intre degete, am "crosetat" vreo cateva zile, spre satisfactia mea caci eu sunt de-aia de-mi palce sa jupoi pielea dupa omu' parlit la soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Roxana, la multi ani pentru Isa, sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii

Simona, felicitari, sanatate multa si repaos total daca se poate, trebuie sa fie bine

Fetele din Laval si nu numai- incepand de sambata, timp de doua saptamani este festivalul iernii in View Ste Rose.Deja in fata scolii lui Mihnea sunt figurine de zapada, o sa fie patinaj si toate cele.V-ar tenta o intalnire sambata sau duminica?

Si acum vin si eu cu o problema - in saptamana de vacanta din martie scoala lui Mihnea organizeaza camp de jour, 100 cad/saptamana.Este normal sa fie asa scump sau nu am eu habar de preturi.
Nu am nici cea mai mica idee ce-as putea face altfel ca nu am unde sa-mi las odorul si nici cu noi la servici parca nu l=as chinui o saptamana.
Aveti ceva idei?

As fi venit si eu maine insa am capatat raceala de la al meu sot care a luat-o de la al nostru odor.Lantul slabiciunilor.Daca mai traiesc pana maine, poate dau si eu o fuga, insa nu promit nimic.

Daiopri, nastere usoara si un sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui try

Ica, treaba cu jupuitul pe la maini si picioare nu cred ca are legatura cu faptul ca erau manutele si piciorusele mov. Eu pe alex l-am nascut la 5 zile dupa termen si din cauza asta treaba aia alba care acopera corpul copiilor se cam duce dupa termen si pielea copiilor ramane in contact cu lichidul amniotic aproape direct. De-aia copii nascuti dupa termen de regula naparlesc complet. Nu-i nimci grav, e doar o naparlire si atat din cauza contactului direct al pielii cu lichidul amniotic. Daca i-at ifi vazut manutele si piciorusele lui alex in prima sapt. ziceai ca-i soparlitza. Pe corp i s-a dus repede ca era pielea dreapta si dupa baitza se curata mai repede doar stergand cu prosopul, dar la manute si picioruse, intre degete, am "crosetat" vreo cateva zile, spre satisfactia mea caci eu sunt de-aia de-mi palce sa jupoi pielea dupa omu' parlit la soare.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"




Try, cred ca ai dreptate, initial ce s-a intamplat la nasterea soricelului am luat ca atare atunci, insa povestea colegei sotului pe mine m-a bulversat, biata femeie a urmat sfaturile medicului, cred ca a fost un caz rar insa, mai bine sufli si in iaurt

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Buna fetele!
Ma scuzati dar am lipsit motivat. Eu asa sunt mai inchisa in mine si nu spun nimic pana nu mi se implineste...ca simt ca-mi smulg parul daca spun si nu-mi iese. Asa ca sa o iau cu inceputul . Acu’ doua saptamani Almo a dat de stire cu un job de contract administrator si iata ca-i dadui resumeul si ca in Lantul slabiciunilor draguta de ea la dat sotului care l-a dat mai departe unui prieten care lucreaza la aceasta companie. Ma dusei ca floaarea la interviu si cu morcovul cu tot cu iepure si vanator cu pusca lui. Mi-e frica de engleza mea, atata tot ca mi-o ia gura inaintea gramaticii si ma blochez ca proasta in targ. Da, am fost o leaca mai grijulie. Mi-a zis nenea la ca o sa ma mai caute dupa o ora de interviu si dupa ce mi-a mai trimis si un formular de la HR prin email, a trecut o saptamana si-mi luasem gandul de la job. Am trimis o scrisoare de multumire si ma gandeam ca asta a fost, o experienta in plus. Mi-am zis ca am fost prea deschisa...ca ei o mie si una de ganduri si iata ca acu’ doua zile nenea ma interpeleaza si ma cheama la al doilea interviu si ...e de bine ca saptamana viitoare dupa ce ii trimit o referinta de unde am lucrat o sa ma duc pe la ei din nou.
Almo - vreme frumoasa pe acolo prin Dominicana. Sa va bucurati de fiecare minutel. Toate cele bune familiei!
Si inca una buna...pe 23 februarie ma duc la testul de cetatenie. Asa ca toate imi venira asa plocon luna asta.
Si sa o luam asa un pic cu cateva rapunsuri pentru lume.
Ciuf – bre da de ce va complicati cu apostile ca eu am semnat procura la stomatoloaga . N-am auzit de asa ceva. Nu apare ca overstay pentru ca are si parinti romani. Asa m-am speriat si eu si fratele meu a fost la ministerul de externe...ceva relatii cu strainii care stationeaza mai mult decat viza in Romania (uite maine il intreb si iti raspund).Dar sigur nu e necesar ca eu l-am trimis de doua ori pe frate-miu cu toate actili si tanti aia i-a spus lui frate-miu ca sunt eu nebuna.
Try – imi pare rau pentru job-ul tau dar sunt sigura ca ce iti doresti e pe aproape. Totul e sa gandesti pozitiv. Stii eu l-am imbarbatat mult pe sotul meu cand a intrat in somaj pentru ca pentru el saracul a fost o mare palma ca dupa 10 ani de munca in aceeasi companie si dupa ce primise si un ceas de vreo mie de dolari sa i se spuna ca ....e p-afara. De fapt toate companiile care lucrau in industria constructoare de masini erau in aceeasi situatie. Nu era de mirare. Eu i-am spus alui meu barbat...Stii ce draga nu mai boci ca o baba si zii mersi ca suntem cu toata familia sanatosi si fara probleme majore si...asta e viata! Eu am fost disponibilizata in Romania unde ajutorul de somaj e numai sa-ti platesti intretinerea eventual pentru ca e un salariu mediu pe economie si e un spanac. Trebuie sa te apuci de ceva, orice ai face si nici nu sunt atatea programe de studii ca aici si programe de cautare locuri de munca. L-am imbarbatat in fiecare zi si pana la urma a gasit ceva. Nu e pe domeniul lui dar ii place ce face deocamdata si e sigur de ziua de maine. Datoriile sunt cat casa...dar mai conteaza? Suntem sanatosi si cumva o scoatem la capat. Stii ce am facut cand m-au disponibilizat in Romania? M-am plimbat pe strazi o zi intraga sa vad orasul pe care nu aveam timp sa il vizitez pentru ca mereu eram la servici si m-am rugat pentru doua lucruri: sa fiu sanatoasa si sa dau de oameni buni in viata mea. Si iata ca v-am intalnit pe voi...crezi ca e intaplatoare intalnirea? Nici nu ma gandeam in momentul ala sa plec in Canada. Daca cineva mi-ar fi spus in 2002 ca o sa plec aici din Romania il intrebam daca vrea sa-si bata joc de mine. In fine sunt multe de spus. Eu sunt sigura ca asa cum iti vad firea tu o sa-ti gasesti ceva pe placul tau.
Olga – Bre, da ce vecina ai? De nu as juca un teatru cand ar veni pe la mine. M-as pupa cu al meu barbat de as face-o sa iasa afara. Stii ce i-am facut uneia in Romania? M-a vazut ca umblu cu actualul meu sot si ce-a zis ea ca-mi baga o stramba si intr-o zi cand ma intorceam cu el de la plimbare ne abordeaza pe scari si ne spune ca m-au asteptat doi barbati. Si? O o intreb eu? De ce nu a intrebat pana la capat cine erau? Ce vroiau? In fine intru in casa si sotul meu stiind ca o sa asculte pe la usi incepe sa-mi spuna tare ca sa auda si ea:” Mai da eu aveam pretentii la tine, ma asteptam la mai multi.....asa numai 2.....ma dezamagesti!” De nu as face misto de ea de fiecare data cand ar intra pe usa!!!
Si daca doctorita iti spune sa intri in sick leave intra ca e spre binele copilului. Eu am intrat din luna a 4-5-a de sarcina ca eram la cabinet de masaj si nu ma mai tineau puterile si mi se parea ca fiecare persoana care intra pentru masaj e un potential sconcs. Imi venea sa vomit numai cand ma imbracam cu uniforma. Si am intrat in medical pana la nastere.
MQQM – esti cea mai tare. Imi doream sa vin sambata dar nici nu indrazneam sa cracnesc. Vin la 2 negresit . Imi pare rau de Olga!
Baiatul meu a inceput sa vorbeasca mult si bine. Are 2 ani si aproape 4 luni si de nu ne-a capiat. Acu mai scoate ceva cuvinte in hindu ca are un baietel cu care se joaca la play house. Asta e!
Ala invata si el romaneste de la fie-miu. Si incepe. Politia, masina, calul, capra, si o corecteaza pe ma-sa. Sunt mortali amandoi.
Incerca acum sa duc copilul la culcare ca atata agitatie cazu pe covor lat de oboseala.
Va pup si sa ne auzim cu bine!



http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Of, am terminat in sfirsit de citit cele 16 pagini pe care le-ati scris. S-au dus naibii T4 de mi le propusesem sa le fac in seara asta. na, de aia era bun un job cu lunch.

sa vad ce-mi aduc aminte din ce am citit...

Roxana La multi ani ptr Isabela, sa va traiasca si sa va bucure viata alaturi de Seba. daca nu adorm aici dau o fuga si la poze sa vad cum a mai crescut.

Simonna, eu rid ca nebuna aici...Cu alte cuvinte cred ca te-ai vorbit cu mQQm Nu stiu oare ce m-ar mai soca acum. Ah, Nelia! dar am inteles ca i-a venit

Te pup miine Simonna in persoana. Cu cine mai beau si fumez eu ??

Sa nu va las in ceata, ziceam si eu ca dau de baut ptr ziua mea, chiar daca mai e un picut. Dar anul asta nu o serbez ca nu stiu cum ma simt dupa vinerea viitoare asa ca ma cinstesc cu voi miine seara.

Oana merci de rezervare, la mine mai adauga 2. Mi-au promis ca nu se mai joaca cu piperul si sarea de pe masa, si daca ma supara rau ii bag la Guzzo la un film si ii iau la plecare.

sigur am uitat ceva.. dar sunt deja obosita de atita citit.pe miine

cami ma bucur ca vii. Aduce cineva aparatul? Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Nicoleta, eu i-am luat lui Victor tabara la Cepsum, si a fost 160$ pe toata sapt.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mihaela, Dana, va rog frumos sa nu va luati de mine, nici macar in gluma! Eu am trei, mi-am facut norma, sa mai faca si altele... Nu tin deloc, dar chiar deloc, sa mai sochez pe nimeni, ca de cind ma stiu, tot am socat, cu de toate. Deci, luna asta a venit si voi avea grija sa vina pina ajung la medic... asa sa stiti, ca abia am reusit sa culc trupa in seara asta, de m-au secatuit de orice urma de energie. Si acum mic de tot, sa nu ma bata careva... eu as mai face, ca mi-s dragi rau. Dar eu cred ca ne ajung, sa fim noi sanatosi sa-i crestem pe astia. Da' ziceam si eu asa, ca pina acum i-am facut ca am vrut, de dragul meu si al sotului, asa ca ar mai merge unul si de dragul lui de plod mumos! Bine ca doarme Octav, ca daca ar vedea ce scriu, cred ca m-ar un pic. Stiti voi vorba aia, nu-ti dori ceva prea mult, ca s-ar putea sa si ai ceea ce-ti doresti... E epuizat saracul, si servici, si scoala si famelie mare, cu trei copii si o nevasta... nu mai spun nic de nevasta, ca e asa cum i-a dat-o Dumnezeu, pe masura.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Daiopri, esti in Toronto? Eu am cumparat un aparatel de auzit inimioara bebelui, am dat 175cad pe el, e din cel (mai)scump(ca exista si de 6,700 si de 30,40), daca vrei sa ti-l imprumut nu-i nici-o problema. Mai am cred ceva gel, se foloseste gelul de ultrasound, daca nu exista de cumparat cred cu 10-15 cad. L-am cumparat de prin saptamana 20, ca ma stresam groaznic.Daca crezi ca te ajuta spune-mi.

Rita

Mergi la inceput