Sezatoarea Canadiana (128)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Daiopri: Pe mine m-a indus la 40 sapt. si 6 zile. Vroia la 41, dar i-am zis ca vreau sa fiu acasa de Craciun. Fiind primul copil, a durat mai mult (la 7 dimi mi-au pus perfuziile, la 11 mi-au rupt apa si la 20.00 eram dilatata, dar medicii au intrat in cezariana asa ca am asteptat inca 2 ore), dar nu pot spune ca a fost dureros. In afara de o ora cand am simtit contractii mai puternice, in rest am simtit doar contractii nedureroase (simteam doar ca se intarea burtica). La tine va merge mai repede, asta e clar. si nastere usoara. Si eu te pandesc pe la Odisee sa vad cand dai vestea cea mare.

Simona: Felicitari si sarcina usoara!

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daiopri

Multumesc de ganduri da nu am nascut
Denisam, thxs ca ai pus aici mesajul. Nu am apucat sa raspund ca stau numai pe mess cu ro sa ii actualizez pe toti cu non vesti:)
Si am vrut sa si citesc ce scrieti voi ca sa fiu in rand cu lumea buna.
Roxana LMA fetitei scumpe!
Simona, sa dea DD sa fie asa cum va doriti. Tinem pumnii. Vroiam sa te intreb tu cum mai stai cu endometrioza? Ca ma o prietena care crede ca are si ea da nu stie de unde si ce sa inceapa. La analize i-au zis ca nu are nimic.
Ce mai aveam de zis?
Khristin, Andy, voua la cat v-au facut inducerea? Ma gandesc sa il iau de gat azi pe dr sa ma induca odata, ca nu prea merge cu mangaieri de membrane se pare...
Si nu de alta da ma da afara motanul din casa. Cred ca il duc oricum sa doarma la pretena lui ca nu o mai scot la socoteala.
Mii de pupici si toate cele bune va dorim.



Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png
Daiopri, imi inchipui ca esti nerabdatoare sa-l vezi afara pe pisoi, dar esti aproape, eu zic sa nu te grabesti la inducere pana nu-ti spun doctorii ca e cazul. Eu in ultima saptamana stateam ca pe ace si faceam plimbari pe jos prin Frankfurtul inghetat, cate 2 ore cel putin zilnic, doar il stimulam pe fiu-meu sa iasa. A venit pe lume cu 2 zile mai devreme de due date. Acum tot citind despre fetele care au fost induse, ma cam intreb ce-o sa se intample cu mine de data asta, si daca e vreo legatura whatsoever intre o nastere anterioara indusa si urmatoarea...ori ba. La prima nastere am ales epidurala, dar inainte de asta, in primele 3-4 ore de la inceperea contractiilor ceream calmante, ca nu voiam sa simt nik durere..this time I'll go unmedicated, sa vad daca e si realizabil.
Ma gandesc la tinemai ai asa putin.
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Pitilache, la multi ani pt. Isa, sa fie sanatoasa si sa aiba parte de tot ce e frumos si bun in viata!!!Oana, pune-ma si pe mine la numar pt.diseara desi nu stiu sigur daca ajung. Katrinel, maine dupa pranz o sa stiu exact daca le pot lasa pe fete cu sotu'sau nu; Simona, felicitari si sarcina usora! Interesanta modalitate de a ne anunta un eveniment asa important; bine ca n-astepti sa nasti si sa te lauzi dupa c-ai fost gravidaange, ma bucur ca vii, ca am o vorba cu tine.nelia, si zi tu n-ajungi, a? ca ma ofer sa-ti arat iar Montrealul noaptea.Dragaica, tu in ce zona lucrezi acum? Pot sa te iau cu masina de undeva in caz ca ajung maine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Felicitari pentru sarcina viitoarelor mamici...celor pe care le-am uitat ori de-abia acum am aflat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Eu pana la urma nu am cum sa ajung maine seara, ca o sa fiu in `standby` de la job.

Altadata promit sa nu mai lipsesc.
Oricum poate facem o intalnire si cu copiii in sapt. de `relache`de exemplu

Mihaela, o sa iti scriu mai tarziu un PM despre analize.



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Acum am venit de la dr. Toate bune si frumoase, dilatatia tot 2cm, si iar mi-a umblat pe acolo. Sa vedem rezultatul. Daca nu se intampla nimic trebuie sa merg marti la spital pt teste si in functie de rezultat, ma induc atunci sau maxim pe data de 13.
Poate totusi iese singur inainte:)
In rest eu tot nu am simptome, doar acuma ce ma doare nitel.
Mona, ma dusesem hotarata sa ii spun dr de inductie cat mai repede, da m-ai facut sa ma razgandesc
Va mai tin la curent.
Multumesc de sustinere. Sarcini usoare si intalniri placute.

Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Daiopri, eu am umblat cu dilatatia 3 un pic peste 3 sapt, indusa la cerere dupa ce au monitorizat copilul, indusa pe la 12.45 si copil nascut la 18.13 PM, prima nastere ; daca ai cea mai mica suspiciune cere o monitorizare a copilului. Nu vreau sa te sperii insa, o colega a sotului meu a "nascut" un copil mort de 1 zi pe motiv ca i-au tot amanat inducerea, ca totul este ok iti dai seama saraca ce soc a avut. Nu vreau sa te sperii, insa poti cere oricand o monitorizare; soricelul meu s-a nascut cu manutele si talpitele mov si dupa un timp s-a curat pielea de pe ele si nu mai avea decat un picut de grasime din aceeea care acopera corpul bebelusilor; norocul nostru ca am cerut monitorizare

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Ica, tu cat ai asteptat pana la inducere?
Acuma chiar m-am speriat
Nu stiu, eu tot sper sa se hotarasca si asta mic. Am mare noroc ca e activ tare, inca unoeri ma speri de cat e de activ. Ca altfel imi ieseam din minti pana acum. Oricum cica sa merg marti la monitorizare si sper sa si nasc atunci daca nu pana atunci.
Of, of, tineti-ne pumnii sa fie totul bine.
Nu stiu si pisoiul asta de ce nu iese
Poate de data asta cand a umblat la membrane oi avea un rezultat ca a durut rau.


Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Intilnire Montreal - vineri 6 februarie, ora: 18h00
Restaurant: Vinnie & Gambini (linga Marché Central / Acadie)

Rezervare pe numele : Gabriela

Oanagabriela
Mimitete
Simi
Podeanu
Dragaica
Simonna
Monicutza_bb
Salina
Ana Stroe + 1
Lakioana
Ange
Valen (poate)
Ktrinel + 1 ?
Carmen77 + 2 ?

Miine dimineata fac ultimile corectiile la rezervare, deci daca mai vine cineva, sau cu copil sa scrie in seara asta...

Simonna,

EDIT: Roxana, sa va traiasca printesa, sa fie sanataosa, cuminte si sa aiba mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ange

mimitete,0ana,ana,am planificat o iesire sambata la munte,la colaci.ce-mi recomandati Saint-Sauveur ori Tremblant? stiu ca voi sunteti iubitoare de munte

oana,vin maine.ttrece-ma pe lista.mi-am aranjat ploile cu sedinta.le-am spus ca mi-au ramas cativa virusi de prasila de la gripa si daca vor sa ma duc,eu ma duc da nu garantez ca virusii vor ramane acasa


denisa,te ajut eu.sunt prin zona si nu am nimic de facut. zi ce sa fac?



Noi nu ma fost cu colacii, doar cu saniuta si skiurile, dar parca mai bine la St-Sauveur, este mai aproape...Te-am trecut pe lista, ma bucur ca vii

Mergi la inceput