step by step

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Ieri am avut sedinta cu parintii si in sfarsit am vazut cam pe unde se afla copilul meu in comparatie cu colegii lui. Desi la aceasta clasa se zice ca nu se face o clasificare a copiilor, ei se clasifica singuri in urma unor concursuri si a testelor pe care le dau. Ieri ni s_a prezentat si situatia scolara din semestrul 1 si daca ei nu primesc calicative , au un fel de caiet de evaluare in care sunt scrise competentele asimilate in fiecare semestru pentru fiecare disciplina in parte. Noi avem probleme doar la sport , se pare ca Razvan nu face cum trebuie unele exercitii la sala. Sunt destul de multumita de evolutia lui din ultimul timp s_a linistit destul de mult si lucreaza cu placere si ceea ce ii dau acasa suplimentar. Dintr_un efectiv de 27 de elevi el se situaza printre primii 10 ceea ce cred ca e destul de bine. La inceput credeam ca nu lucreaza destul de mult in clasa dar saptamana trcuta mi_a adus doua caiete terminate la romana si mai are putin si il termina pe al treilea la mate.
Cortez la voi cum mai stau lucrurile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Am avut si noi sedinta cu parintii saptamana trecuta care a durat 4 ore .
Doamna a prezentat situatia fiecarui copil (bineinteles cu acordul parintilor), notele de la teste si "draciile" pe care le fac ei la scoala. La sedinta a participat si doamna de engleza (este prima oara cand participa la sedinta un alt profesor, un lucru bun).
Eu nu sunt foarte multumita deoarece le da prea putine teste in clasa, au bineinteles caietele speciale de la Aramis dar sunt foarte usoare, consider ca ar trebui sa lucreze mai mult si din mai multe culegeri si fise.
Ca si activitati nu mi s-a parut ca fac prea multe, sincer ma asteptam sa vad pe pereti (asta am citit despre step)tot felul de lucrari facute de ei incepand cu pictura si terminand cu compuneri.
Slabut programul step in Romania, probabil cei de la Asociatia Step by step, nu se prea implica in activitatile din aceste clase si nu inteleg de ce. Este posibil ca doamnele invatatoare sa fie "prinse" cu respectarea programei scolare si sa nu dea prea mare importanta traditiei step, iar aici ar trebui sa intervina aceasta Asociatie cu programe si idei noi.
In legatura cu lectiile eu i-am pus lui fimiu de anul asta meditatii la romana si matematica pentru ca nu mi se parea suficient cat lucreaza in clasa, am incercat sa lucrez cu el in particular dar nu stiam exact ce lipsuri are si nici nu stiam sa-i explic ceea ce nu intelege prin metodele de la scoala. Stiu ca ii este foarte greu datorita programului lung de la scoala dar nu aveam incotro.
Pentru Paste am stabilit cu parintii sa organizam "Expozitia oualelor de Paste" la care copii sa picteze singuri sau impreuna cu parintii cateva oua pe care apoi sa le expunem pe un raft in clasa, activitate care se va termina cu o mica petrecere pentru copii.
Voi ce activitati faceti in clasa sau inafara ei impreuna cu copii? Poate ne dai si noua idei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

In ultima vreme nu prea am avut activitati extra scolare nu am avut nici macar serbare de 8 martie caci una dintre invatatoare a nascut si e in prenatal si ii tine locul o invatatoare pensionara.Cred ca se intoarce dupa cele o suta si ceva de zile de prenatal caci am inteles ca invatatoarea pensionara nu are voie sa_i tina locul prea mult timp caci ea nu a facut specializarea aia speciala pentru step. Cortez ai zis ca la sedinta v_au zis notele de la teste le dau note sau puncte? La noi le_a dat un test general la toata scoala si s_a notat cu puncte de la 100 in jos , in rest la fisele de evaluare le da bulina rosie daca e bine. Ti se pare ca in comparatie cu cei de la invatamantul standar copilul stie mai putin? De ce esti nemultumita? Am citit si eu pe aici despre copii care invata tabla inmultirii din clasa a2a si fac compuneri simai stiu eu ce dar parerea mea este ca ar trebui sa ii lasam sa invete in stilul lor caci cu cat ii soliciti mai mult cu atat nu mai inteleg nimic. Nici Razvan nu e cel mai bun din clasa dar e foarte incantat in fiecare zi de lucrurile noi pe care le invata si se straduieste sa fie printre cei buni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Draga stela30, am avut avut o perioada plina si nu am apucat sa raspund intrebarilor tale. Da, au avut note la test deoarece au fost multi parinti care s-au aratat nemultumiti de faptul ca nu stiu la ce nivel se claseaza copii nostri, iar doamna invatatoare ne-a facut pe plac dand copiilor cate doua teste romana-matematica la care a acordat note asa, ca sa pricepem si noi nivelul lor.
Notele au fost bune, cea mai mica din clasa a fost nota 8, am primit si studiat lucrarile lor si am constatat ca notele au fost cat se poate de corecte.
Referitor la diferenta dintre step si traditional nu as putea sa spun foarte multe, poate doar daca s-ar face un concurs inopinant intre clase, doar asa s-ar vedea nivelul. Probabil ca din clasa a Va atunci cand vor fi amestecati cu cei de la traditional se va vedea daca am ales bine step by step in clasele primare.
De concursurile platite din scoala m-am lamurit, nu o data am auzit (si nu numai in Bucuresti)de invatatorii care iau fisele de concurs dinainte si lucreaza cu copii in clasa ca apoi sa se laude ce copii olimpici avem...
Ideea e ca in ultimii doi ani au venit la noi in clasa copii de la traditional de care nu pot spune ca exceleaza si pana la urma programa dupa care se ghideaza invatatorii este aceeasi asa ca nu ar trebui sa existe diferente prea mari
Cam atat despre noi...
Serbare nici noi nu am facut nici macar de Craciun, doamnele invatatoare au zis ca sunt prea mari pentru astfel de activitati, asa ca am facut o petrecere pentru ei. Am inchiriat un loc de joaca unde au avut meniu si suc si s-au zbantuit acolo 4 ore.
Este foarte curios ca desi copii stau impreuna 8 ore la scoala tot nu se satura unul de celalat, mai nou de cand a dat caldura toti copii din clasa isi dau intalnire in parculetul din fata scolii si continua joaca spre disperarea parintilor.
Mi-a trecut prin cap la un moment dat sa-l mut la o alta scoala mai buna din cartier, dar m-am gandit ca nu ii va fi prea usor sa se "rupa"de colegii lui la care tine atat de mult.
Ce sa va mai spun, cu mancarea am facut contract cu o firma de catering de care suntem foarte multumiti si pentru care am primit aprobarea medicului scolii si directoarei deoarece aceasta trebuie sa corespunde noilor norme care se bazeaza foarte mult pe mancare sanatoasa, legume, peste, gratar si desert toate la pretul de 11 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

La noi nu prea multe noutati, avem tot felul de recompense la scoala pentru activitati unele mai atractive decat altele.
De exemplu din martie le dadea floricele de 10 puncte pentru anumite rezultate pe care le aveau si astfel se ambitionau sa_si dea silinta sa lucreze mult si acasa, acum le_a schimbat sistemul si le_a facut cate un copacel la fiecare pe un panou si in fiecare zi acolo sunt asezate competentele copilului sub forma de albinute , flori, frunze, buburuze, fiecare avand valoarea lui. Eu sincer aici nu inteleg prea mult aceasta notare parca ar fi la gradinita dar probabil ca se obtin ceva rezultate prin metoda asta.
Citeam undeva la alt subiect caci copii plecati de la step nu se descurca in alte clase si parerea mea e ca e din cauza ca sunt din aceia care nu ar avea rezultate bune nici in alt fel de clasa. Si la noi in clasa au venit copii de la invatamantul traditional si au probleme cu invatatul, eu cred ca parintii copiilor care au rezultate mai slabute dau vina pe sistemul de invatare al casei respective si incearca sa schimbe ceva in speranta de a se remedia situatia. Probabil ca sunt si exceptii in care chiar sa nu fi gasit altenativa cea mai buna pentru copilul respectiv. Acum nu ne ramane decat sa asteptam sa ajungem in clasa a5a si atunci vom vedea daca am ales bine.
Problema e ca la anul cand Razvan va intra in clasa a4a trebuie sa_l dau si pe fratele lui mai mic in clasa intai. Ne mai gandim daca sa alegem tot step by step sau nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Eu personal daca ar trebui sa o iau de la inceput cu clasa I nu as mai opta pentru step by step, din pacate asa cum am mai spus acest sistem nu este pus in aplicare asa cum este conceput, este o combinatie dintre programa incarcata din Romania si prea multa libertate din care copii inteleg doar ca nu exista reguli si obligatii doar drepturi.
Datorita faptului ca sunt in permanenta supravegheati si cocolositi nu sunt responsabili (am studiat toti colegii din clasa lui si sunt la fel)nu au grija in primul rand de lucrurile lor, nu au responsabilitatea temelor si nu stiu sa-si poarte singuri de grija.
Eu fac diferenta dintre fimiu (clasa a IIIa) si nepoata-mea (clasa I - traditional)nepoata-mea cand vine de la scoala se apuca singura de scris si este foarte matura in gandire, pe cand pentru fimiu este un chin sa isi faca temele date de doamna de metitatii si se gandeste numai la joaca si jucarii intr-un cuvant "pluteste", nu stiu cum ne vom descurca din clasa a Va.
Cand a inceput clasa I era foarte dornic sa scrie, scria cu placere dar cu timpul cand doamna a inceput sa le dea teme pentru acasa le spunea " obtional, doar daca aveti timp" teme pe care nu le mai verifica, si uite asa s-a "adaptat" fimiu lenei.
In plus, viata in Romania este o competitie si numai cei indrazneti reusesc, iar la step dupa cum stim nu este incurajata competitia, il urmaresc pe fimiu si afara la joaca cu ceilalti copii, unde el este cel care de fiecare data "cedeaza" in favoarea celorlati ca nu cumva sa se supere cineva pe el...
In momentul in care am optat pentru step un domn invatator mi-a spus ca au o gramada de activitati si ca au foarte mult timp sa si aprofundeze ceea ce invata, crede-ma ca nu este asa din cele 8 ore de scoala doar 3 ore invata, iar restul timpului il petrec jucandu-se, e adevarat ca nu poate invata 8 ore dar ma asteptam sa faca si altceva se spune ca "step-ul se bazeaza pe aptitudinile copilului il indruma spre ceea ce ii place" eu n-am observat sa scoata in evidenta aptitudinile nici unuia dintre copii de la el din clasa, iar de aprofundarea lectiilor ce sa mai vorbesc...altfel nu mai era necesar sa ii bag meditatii.
Sper din tot sufletul ca baiatul meu sa se descurce foarte bine din clasa a Va, insa in momentul asta am mici rezerve...De altfel am mai auzit ca profesorii de la gimnaziu au in general "boala" pe copii care invata la step, ii ia ca fiind obraznici si de nestapanit. Doamne ajuta sa nu fie asa!
Am mai auzit de asemenea de la o mamica care are baietelul in clasa lui fimiu ca mai are un baiat acum la liceu care a fost la prima generatie de step din scoala (acum e la liceu), maica-sa a fost foarte multumita de evolutia primului copilul, in schimb regreta amarnic ca a incercat acelasi sistem si cu cel mic de care nu este deloc multumita, e adevarat ca foarte mult conteaza si invatatoarele ca si la traditional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

INtre timp,si Silvi si-a retras copilul de la step by step din cauza ca ,in comparatie cu alti copii de la traditional,ramasese in urma cam tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Fara suparare,Cortez,am facut si eu o comparatie cu doi copii dela step vis-a-vis de copilul meu.Ai dreptate aici,ei cedau rapid,iar copilul meu,desi mai mic,isi impunea vointa.
Peste tot viataeste o competitie,stepul,cum spuneam si mai demult,nu se pliaza pe orice copil,trebuie sa stii ce vrei de la acel copil si sa-l cunosti foarte bine.Am auzit si eu ca la step copiii se plimba prin clasa ,ei totusi,cu blandete,trebuie disciplinati un pic.Si trebuie masurat clar cat a acumulat,la ce nivel este fata de cei din generatia lui.Viata nu este o pajiste doar cu flori si fluturasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

INtre timp,si Silvi si-a retras copilul de la step by step din cauza ca ,in comparatie cu alti copii de la traditional,ramasese in urma cam tare.


Ma tot gandesc si eu sa-l mut la traditional mai ales ca am tras tare pe meditatii anul acesta iar doamna a reusit sa-l ridice la un nivel foarte bun, insa ma gandesc ca-l zapacesc. Poate intra si Silvi pe acest topic si ne spune si noua diferenta dintre traditional si step si daca a luat o hotarare buna mutandu-l.
Draga loryi1974 nu este nici o suparare, asa cum am spus am observat si eu aceasta diferenta intre copilul meu si ceilalti, e foarte adevarat ca el dintotdeauna a fost un copil bland si asta ma scoate din minti pentru ca eu am fost un copil(desi fata) foarte iute si cu multaaaa personalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Nu e adevarat ca la step copii se plimba prin clasa, cel putin nu la noi, ei sunt supravegheati tot timpul si sunt pedepsiti(cu buline) daca incalca regulile clasei.
Pentru copilul meu pot sa spun ca aceasta clasa s_a potrivit in cea mai mare parte, mai ales ca era un copil foarte neastamparat la gradi si nu numai si acum e foarte linistit si cu mare grija fata de cei din jur si nu vad nimic rau in asta. Oare ar trebui sa invatam copii sa fie mai duri si sa raspunda cu violenta provocarilor?
Am si eu destule nemultumiri fata de sistemul step si la un moment dat am vrut sa_l mut la alta clasa dar el nici nu vrea sa auda si plange foarte mult cand ii mai spun asta.

Eu cred ca, daca un copil vrea sa invete, o face in orice clasa ar fi, eu de exemplu am facut scoala generala intr_o clasa in care eram 4clase amestecate (a1a/a4a)si totusi cand am mers in clasa a5a in alta scoala am fost printre cei buni. Plus ca parintii nu m_au ajutat niciodata la teme pentru ca aveau doar 4 clase.

Copii din ziua de azi au totul pe tava , parintii nu mai stiu ce sa faca pentru a_i ajuta si a_i face fericiti, dar depinde de personalitatea fiecaruia de a face fata provocarilor vietii, lucru care nu cred ca se invata la scoala.

Mergi la inceput