step by step

step by step | Autor: stela30

Link direct la acest mesaj


Buna fetelor ,vreau si eu in clubul vostru.Am un baietel in clasa a2a step by step si as vrea sa va impartasesc din experientele noastre si sa vi le cunosc pe a voastre. Cine are copil la step by step?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

In primul rand lamureste-ma si pe mine ce inseamna Step by step. Chiar am trecut de cateva ori pe langa o gradi care era step by step si vroiam sa deschid un topic in care sa intreb ce inseamna asta. Caut o gradinita buna pentru copilul meu si ma intereseaza orice legat de acest domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Step by Step este o forma noua de invatamant de stat in care copii invata dupa aceeasi programa scolara doar in alt mod mai atractiv pentru ei. Despre gradinitele Step by Step nu stiu nimic in orasul nostru nu sunt decat clase de invatamint primar de acest fel si acolo invata si copilul meu in clasa a2a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Te rog frumos Stela sa ne spui si noua cum se desfasoara activitatile intr-o scoala step by step. Care este diferenta dintre invatamantul traditional si invatamantul step by step, cati copii sunt intr-o clasa, daca sunt modalitati de selectie a copilui intr-o astfel de SCOALA si care ar fi ele, taxe si (daca se poate) care au fost motivele tale cand te-ai hotarat sa inscrii copilul la scoala step by step.
Multumim anticipat!

Ana mami de Mara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

La noi la Step by step copiii invata pana la ora 16, iau masa la cantina scolii si fac lectiile dupa un regulament al lor, impartite pe durata celor 8 ore.La ai nostri nu le dau note nici calificative doar buline pentru comportamentul general din fiecare zi.Mai au si alte stimulente care ii fac sa se straduiasca in fiecere zi sa fie cei mai buni in schimb primind in ziua respectiva mascota clasei(un ursulet).In concluzie zilnic sunt in concurenta si au rezultate bune.Pe mine ceea ce ma facut sa incerc aceasta alternativa a fost programul de lucru incarcat si lipsa de rabdare pe care o aveam la temele copilului. Acum fara nici un ajutor din partea parintilor copilul poate sa-si indeplineasca sarcinile primite. La sfarsitul saptamanii primim acasa o mapa cu fisele pe care le-a lucrat in saptamana respectiva si o evaluare a acestora. As vrea sa stiu daca acestea se intampla si in alte scoli cu clase de Step by step.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
stela,eu am auzit ca la aceste scoli,metoda de predare consta in faptul ca se repeta mereu si lectiile predate anterior.
poate nu ma exprim eu tocmai bine,dar ceva de genul asta;
ceva in genul doamnei mele profesoare de istorie din liceu care ne asculta din toata materia;
asa este?
te rog frumos,da-ne mai multe amanunte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Teoretic, alternativa de invatamant "Step by Step" pare f interesanta in comparatie cu sistemul clasic de invatamant, dar trebuie tinut cont ca nu se potriveste oricarui copil. Nu stiu deocamdata cum este la scoala, dar as putea sa fac o mica comparatie cu ceea ce reprezinta gradinita. Timp de 2 ani si jumate am avut fetita la o astfel de gradinita si NU i s-a potrivit. Este genul fff timida si care nu face nimic din proprie initiativa. Atunci cand face cateceva trebuie sa ma intrebe de o gramada de ori daca e bine, daca-mi place, daca se poate. Eu incerc sa o incurajez, sa-i explic ca si daca greseste este firesc si ar putea sa iasa o chestie extraordinara, dar la gradi n-a fost niciodata incurajata. Chestia cu bulinele stimulative...n-a incurajat-o in ceea ce priveste activitatile ci mereu venea cu bulina pentru ca a fost cea mai cuminte. Daca altii i-o luau inainte, se multumea cu statutul ei nicidecum nu se ambitiona. Niciodata nu lua atitudine. Asa ca daca aveti un astfel de copil...atunci poate ca nu este cea mai buna solutie.
Acum este la o gradinita "clasica" si...se vede diferenta. In sfarsit spune si ea o mica poveste, canta cate-un cantecel chiar mai si "scrie" cateceva...fata de vesnicul colorat.
Alternativa "Step by Step" se bazeaza de fapt pe dezvoltarea cunostintelor in functie de abilitatile fiecarui copil iar cadrul didactic trebuie sa fie f bine instruit din punct de vedere al metodelor de predare dar sa fie si un fin psiholog in acelasi timp.

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Draga liliac1 copilul meu era exact invers fata de fetita ta ,la gradinita era foarte neastamparat nu statea locului toata ziua si ii dadea multe batai de cap educatoarei. In primele zile de scoala credea ca inca e la gradi si isi continua nazdravaniile dar cu ajutorul bulinelor a reusit sa se linisteasca si acum ea aproape zilnic bulina rosie. Problema mea e ca nu stiu daca bulina e si pentru ceea ce a stiut in ziua respectiva. Deci pentru copii energici se potriveste aceasta alternativa.
Faptul ca stau pana la ora 16 la scoala poate constitui o problema pentru copii mai sensibili dar baiatul meu nu sa plans niciodata ca e obosit , merge cu placere la scoala si nu ar vrea sa renunte la clasa lui desi pe mine ma batea gandul odata sa-l schimb la alta clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vrabi

salutare,
stela,eu am auzit ca la aceste scoli,metoda de predare consta in faptul ca se repeta mereu si lectiile predate anterior.
poate nu ma exprim eu tocmai bine,dar ceva de genul asta;
ceva in genul doamnei mele profesoare de istorie din liceu care ne asculta din toata materia;
asa este?
te rog frumos,da-ne mai multe amanunte!
Nu este adevarat, ei fac aceeasi materie pe care o fac si ceilalti doar ca lucreaza mai mult pe fise si cred ca fac totul mai aprofundat tinand cont ca au 8 ore la dispozitie si doua invatatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Te rog frumos Stela sa ne spui si noua cum se desfasoara activitatile intr-o scoala step by step. Care este diferenta dintre invatamantul traditional si invatamantul step by step, cati copii sunt intr-o clasa, daca sunt modalitati de selectie a copilui intr-o astfel de SCOALA si care ar fi ele, taxe si (daca se poate) care au fost motivele tale cand te-ai hotarat sa inscrii copilul la scoala step by step.
Multumim anticipat!

Ana mami de Mara!
In clasa la ei au fost 25 de copii din care s-au retras vreo 4 si au venit altii in loc acum fiind 27. Selectie nu s-a facut s-au luat copii in ordinea inscrierilor iar taxe:6 lei pe zi masa , 10 lei pe luna fondul clasei si 4 lei pe luna cele 4 ore de engleza. In afara de acestea la inceputul clasei 1a am dat 350lei pentru mobilierul din clasa diferit de cel obisnuit(masute, scaune,dulapuri,etc).Pentru aceasta clasa mobilierul e standard si la noi sa platit de catre parinti , iar la clasa de a1a de anul acesta la platit primaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Buna Stela, te invit la discutiile despre clasa a II-a, aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132025&whichpage=8

Nu suntem step by step, dar poate schimbam impresii.

Mergi la inceput