step by step

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Stela, multumim frumos pentru informatii despre step-by-step. L-am inscris si eu pe Dennis la o astfel de clasa, incepem in septembrie clasa I.

Eu am facut liceul pedagogic si stiam cate ceva despre sistem, asa ca am fost incantata sa aflu ca au o astfel de clasa la scoala de langa blocul nostru.

Acum abia astept sa inceapa scoala sa schimbam impresii...

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Claudia, la ce scoala l-ai inscris pe puiul tau?
Si noi ne-am inscris tot la o clasa step by step, dupa lungi cautari si tatonari, din pacate nu chiar asa de aproape de casa.
Ma gandeam ca poate vreo coincidenta !!!!

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

La Scoala 16 l-am inscris.

Si eu speram sa avem colegi de pe forum, dar se pare ca prin zona sunt alte scoli, mult mai cautate si mai bine cotate.

Noi am ales dupa criteriul distanta fata de casa, iar cand am aflat ca au si step by step, am fost incantati.

Acum ramane de vazut ce va fi.
Tu unde l-ai inscris?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Nicio coincidenta!

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemia50 spune:

Draga Clauditzadennis,am o intrebare.Si eu vreau sa-mi inscriu nazdravanul la scoala 16 dar anul viitor.Eu am doua cunostinte care au copiii aici,in aceeasi clasa.Una dintre ele spune ca plateste 700 lei,iar cealalta spune ca nu da nimic.Cind ai inscris copilul ti s-a spus ceva de taxa? Au si masa de prinz sau nu?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Buna, Lemia,

Mi-ar fi placut tare mult sa avem pustii colegi. Oricum, te rog din suflet, mai spune-mi si mie ce parare au cunostintele tale despre scoala si despre step...mi-ar prinde tare bine sa mai aflu cate ceva.

Noua ni s-a spus ca trebuie sa platim 700 de lei pentru mobilier (bancuta si eventual mocheta) acum la inceput si ca asta ar cam fi tot. Masa de pranz este inca sub semnul intrebarii, in sensul ca nu s-a hotarat inca daca va fi o firma de catering sau le vom da mancare de acasa, dar eu vreau sa organizez totul pentru o firma de catering buna, care sa le aduca pustilor masa de pranz. Sper sa si reusesc!

Astept impresii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Cand am inceput clasa intai am platit 350 lei pentru mobilier dar asta e pentru toti cei 4 ani .In rest am mai dat 50 lei pentru rechizite(caiete ,hartie glasata ,etc) si noi pentru scoala am luat doar ghiozdanul si penar echipat. Cred ca a fost destul de bine tinand cont ca la gradinita aveam o lista interminabila cu tot felul de lucruri de cumparat.In clasa intai am dat cate 10 lei pe luna pentru fondul clasei din banii acestia se luau coli de scris si rechizitele care se terminau intre timp. Ei lucreaze foarte mult pe fise de lucru. Am avut noroc ca am avut calculator pe care l-a adus una din invatatoare din fosta clasa de a 4a iar imprimanta am primit-o cadou de la un sponsor caci altfel probabil le cumparam tot noi parintii. Tinand cont ca si la celelalte clase se cer tot felul de lucruri pot sa zic ca am scapat ieftin. La noi masa e adusa de la un restaurant din apropiere si copii mananca in sala de mese.Chestia cu 'mancarea de acasa 'nu merge ca sunt 8 ore pe care copii ii petrec la scoala si regulamentul nu le permite acest lucru, oricum tinand cont ca iau masa la ora 13 tot trebuie sa le pui un pachetel de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Draga stela30, ma bucur ca am gasit in sfarsit o mamica pe forum care are copilul la step sa mai impartim impresii, baiatul meu este clasa a 3a si incep sa am indoieli in privinta stepului.
Vreau sa-mi spui cum comunicati voi parintii cu invatatoarele (la noi este foarte dificil si asta ma enerveaza la maxim)si daca pe tine te multumesc bulinele de pe caiet. Bulinele de pe caietul lui fimiu sunt facute de ei copii, cateodata au dinti, barba,coarne si ce le mai taie lor prin cap si nu intotdeauna imi dau seama daca rade, plange sau mai stiu eu ce are stare de spirit are bulina cu pricina.
Oricum foarte buna ideea voastra cu mapele la sfarsit de saptamana, la noi este un mister total despre ceea ce invata, caietele si cartile le tin in permanenta la scoala, aduce caietul acasa doar cand s-a terminat (asta daca nu il arunca pe undeva prin clasa si uita de el)eu niciodata nu stiu ce lectii fac la scoala si unde trebuie sa mai lucreze, nu stiu absolut nimic. Cand merge sotul meu la scoala (martea avem consultatii cu parintii, cica)ii spune doar ca x iar nu a fost cuminte, de zici ca inca se afla la gradinita, nici o informatie legata de lectii, ma intreb daca fac ore.
Si te rog sa imi mai spui daca aveti lectii pentru acasa, mie imi pare ca la scoala lucreaza prea putin, iar daca se intampla cumva prin nu stiu ce minune sa le dea lectii pentru acasa in weekend, cica sunt obtionale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Citat:
citat din mesajul lui lemia50

Draga Clauditzadennis,am o intrebare.Si eu vreau sa-mi inscriu nazdravanul la scoala 16 dar anul viitor.Eu am doua cunostinte care au copiii aici,in aceeasi clasa.Una dintre ele spune ca plateste 700 lei,iar cealalta spune ca nu da nimic.Cind ai inscris copilul ti s-a spus ceva de taxa? Au si masa de prinz sau nu?
Multumesc


Draga lemia50, unele invatatoare sunt platite suplimentar de catre parinti (neoficial)probabil ca cealalta mamica nu a spus nimic sa nu le bage in belele, dar se practica frecvent la clasele step.
La noi nu s-a pus problema depre asa ceva, poate de aceea nici nu isi dau prea mult interes...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Draga cortez ma bucur ca ai intrat pe forum sa schimbam impresii. Iti spun sincer ca asta era nemultumirea principala si la mine faptul ca nu stiu de fapt cat stie copilul meu in comparatie cu colegii lui. La noi se dau buline la sfarsitul orelor de catre invatatoare dar si alea pentru comportamentul general pe ziua respectiva nu doar pentru cat de activi au fost la ore. De multe ori venea acasa cu bulina neagra pentru ca nu stiu cine a facut nu stiu ce si *toti pentru unul unul pentru toti*.In plus pentru cei care iau bulina rosie se voteaza cine ia mascota clasei, dar se voteaza de copii si iarasi nu e corect pentru ca aici castiga cine are mai multi prieteni. Si la noi relatia cu invatatoarele este minima pentru ca la sedinte nu ne vorbeste de copii decat in general ,la ora 16 cand mergem dupa ei este pus un afis mare PARINTII SA ASTEPTE COPII IN FATA SCOLII iar sa sunam prea des la invatatoare nu ne place .In plus nu am nici o mamica prin apropiere ca sa ne schimbam impresii .Si cu mapele trimise acasa nu pot fi sigura cat din ceea ce a lucrat acolo e facut fara ajutor. Lor le mai da teme acasa mai ales la matematica ,le da cate 2 3 exercitii si ii stimuleza sa faca si mai multe daca vor in schimbul lor primind puncte. In plus in fiecare saptamana au de citit cate o lectura dintr_o culegere si sa raspunda in scris pe un caiet la intrebarile de la sfarsit. In concluzie am si eu destule nemultumiri dar consider ca copilul se descurca destul de bine pentru nivelul lui si asta doar datorita muncii lui si nu a ajutorului parintilor. Astept alte amanunte de la voi.

Mergi la inceput