step by step

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Citat:
citat din mesajul lui stela30

Eu cred ca, daca un copil vrea sa invete, o face in orice clasa ar fi, eu de exemplu am facut scoala generala intr_o clasa in care eram 4clase amestecate (a1a/a4a)si totusi cand am mers in clasa a5a in alta scoala am fost printre cei buni. Plus ca parintii nu m_au ajutat niciodata la teme pentru ca aveau doar 4 clase.

Copii din ziua de azi au totul pe tava , parintii nu mai stiu ce sa faca pentru a_i ajuta si a_i face fericiti, dar depinde de personalitatea fiecaruia de a face fata provocarilor vietii, lucru care nu cred ca se invata la scoala.


Draga stela30 da-mi voie sa nu fiu de acord cu teoria "daca un copil vrea sa invete, o face in orice clasa ar fi" un copil la varsta asta nu stie ce este mai bine pentru el si cat si cum ar trebui sa invete, el trebuie indrumat si stimulat iar asta trebuie sa o faca in primul rand invatatorii apoi parintii. Daca la clasa nu li se cere sa iasa din tipare si nu sunt stimulati sa lucreze mai mult cum isi poate da seama un copil de 9 ani ca trebuie sa fie cel mai bun si sa invete.
Legat de plimbatul prin clasa cam asa este, nu poti tine un copil la varsta asta nemiscat in banca 8 ore.
Ei se muta din banci si mie sincer asta imi convine de exemplu daca in timpul orei sta langa niste copii vorbareti langa care nu se poate concentra si-a luat caietul si s-a mutat singur fara ca doamna sa-l intrebe de ce se muta.Deasemenea daca un copil nu se descurca la o tema data de doamna invatatoare atunci se ridica si cere ajutorul unui coleg.
Eu nu zic ca nu este bine sa se ajute intre ei dar li s-a intiparit in minte ideea step "toti suntem egali, ne ajutam si suntem prieteni" si asta le dauneaza in relatiile cu ceilalti pentru ca sunt batjocoriti atunci cand nu riposteaza. Nu sunt de acord cu violenta si nu la asta m-am gandit cand am spus ca nu riposteaza.
De exemplu prin clasa a IIa fimiu era in parc si se dadea in leagan abia se urcase cand a venit un pusti la vreo 4 ani si i-a spus rastit" da-te la o parte ca vreau sa ma dau in leagan" iar fimiu s-a dat umil...i-am explicat pustiului ca trebuie sa-si astepte randul si ca nu este frumos sa dea pe cineva la o parte, i-am spus si si copilului meu ca nu trebuie sa cedeze asa usor si ca ii putea explica baietelului ca mai poate astepta inca 5 minute pana termina el si mi-a zis "lasa mami, mai bine hai acasa ca nu mai vreau in leagan".

Deci, dragi parinti care ati optat pentru step, urmati sfaturile noastre daca un copil neastamparat se cuminteste la step, atunci un copil timid si cuminte se imblanzeste prea rau...

O zi excelenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Buna seara! Am gasit acest topic vechi...Mai vine cineva sa ne povesteasca cum e la step by step acum? Ma intereseaza daca are cineva si info din sectorul patru...

Multumesc frumos,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jvoichita spune:

Buna ziua.Ma puteti ajuta si pe mine.Cum este la step? Sunteti multumita?

Mergi la inceput