Cine poate crede in asemenea prostii?

Cine poate crede in asemenea prostii? | Autor: LORI

Link direct la acest mesaj

Eu ma minunez azi (si in alte zile desigur) de faptul ca un ziar national stimat EVZ publica tampenii www.evz.ro/articole/detalii-articol/838380/Carmen-Harra-Un-barbat-atragator-va-conduce-Romania/" target="_blank">cu asa numita prezicatoare Hara. Judecant dupa faptul ca si televiziunea e plina de asemenea dubioase care isi dau in mazare pentru a ajunge vedete cu aura (sau balaura) ... va intreb: puteti crede in asa ceva?
Nu ar trebui presa sa ia peste picior asemenea persoane in loc sa le acorde spatiu?
Singura explciatie ar fi o consipiratie. Presa vrea sa transforme acest popor intr-unul senil, comandat si mani****t de asa numitii prezicatori de 2 lei.

voi ce credeti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

toate ziarele sunt pline cu astfel de anunturi, insa fiecare are dreptul la reclama, banii lui sunt la fel de buni ca si banii altor firme. Nu dau vina pe ziare pt ca publica astfel de reclame.
Insa dau vina pe poporul nostru care CREDE in puterea acestor persoane. Daca nu ar fi clienti naivi si creduli care apeleaza la clarvazatori, acestia nu si-ar mai permite reclamele...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nici eu nu vad prea bine genul asta de activitate, cu toate ca, in sinea mea, fac o oarecare diferenta intre prezicatorii de genul femeii din articol si ghicitoarele in bobi, pene de gaina, ghioc sau carti de joc. In fond, si futurologii prevad viitorul, e drept, o fac stiintific, dar au si abilitatile lor vizionare.
Eu pe gicitoare-vrajitoare am boala.
In rest...si eu sunt nascut in ziua de Bunavestire, ca cucoana aia...ma miram eu de ce capacitati detin...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Ia revista AS (sau ziar, ce-o fi) daca ai chef sa citesti aberatii. Sa vezi acolo! Mi-am luat-o crezand ca sunt retete naturiste, sfaturi practice ... noroc ca eram la baie, ca dupa un moment de uimire, era sa fac pe mine de ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORI

Singura explicatie ar fi o conspiratie. Presa vrea sa transforme acest popor intr-unul senil, comandat si mani****t de asa numitii prezicatori de 2 lei.

Nu stiu care-s ratiunile ascunse, dar un motiv puternic e spiritul comercial; editurile, televiziunile, trusturile de presa pedaleaza pe subiecte de acest gen pentru ca au priza la public. Sint comode si "produc".
Te iei cu miinile de cap in fata unui chiosc de ziare, te ingroapa publicatiile care din asta traiesc. Asta in vreme ce, in acest moment, in Romania nu exista nici macar o singura!!!!!!! revista serioasa de pop.ularizare a stiintei.
La TV, tot asa. Mai stiti o alta emisiune normala la cap in afara de traditionala Teleenciclopedia ?
Nu, azi e la moda altceva. " Nisa paranormalului are potential, spun cei care o promoveaza pe tv.". Lista completa a subiectelor trendy: "Ezoterismul european si oriental, OZN-istica, medicina complementara, energiile vietii, teoriile conspiratiei, practicile shamanice si voodoo, isihasmul, initierile, societatile secrete si discrete, organizatiile initiatice" (www.cotidianul.ro/paranormalii_tv_reclama_impostura_din_breasla-72257.html" target="_blank">aici).
Si pentru ca jalea sa fie maxima, pina si posturi pe vremuri serioase ca Discovery au luat-o zdravan prin brusturi.
Bine macar ca www.evz.ro/articole/detalii-articol/838321/quotIn-direct-cu-astrologulquot-interzis-de-CNA--VIDEO/" target="_blank">"emisiunile interactive cu vrajitori"(cum sunaaaaa :))) ) au fost interzise de CNA.

Pina una alta, mi-e chiar mila de esoterism, care ar merita studiat de profesionisti din perspectiva "istoriei imaginarului" ca ramura a stiintelor sociale, nu de papagalii astia.

Eu prevad ( :) ca o sa fie foarte amuzanta viata in Romania pe masura ce vor creste generatiile a caror singura perspectiva prin care inteleg viata e asta.


On-topic.
Cine crede in prezicerile doamnei din EVZ? (vezi ca se specifica in articol si cum se cheama meseria ei, doamna e "metafizician", asta ca sa stim unde o incadram in nomenclatorul de profesii)
Pai, daca e vorba de prezicerea ca „Pe Traian Basescu nu il mai vad mult la presedintie“,......hmmmm....., io una mi-as dori sa o cred. .
Si daca se poate adeveri si ca "Inlocuitorul lui Basescu va fi „un barbat foarte atragator“,... Yeps, cu atit mai bine!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_hat spune:

Citat:
Ia revista AS (sau ziar, ce-o fi) daca ai chef sa citesti aberatii. Sa vezi acolo! Mi-am luat-o crezand ca sunt retete naturiste, sfaturi practice ... noroc ca eram la baie, ca dupa un moment de uimire, era sa fac pe mine de ras.


Daca te referi la Formula As, nu e chiar asa cum zici tu. E una din putinele reviste decente de pe piata. Ma rog, asta e parerea mea, am citit multa vreme publicatia asta. Si nu, nu lucrez acolo :D, dar mi-a parut aiurea ce ai zis.

Si sa fiu on topic.

Citat:
Singura explciatie ar fi o consipiratie. Presa vrea sa transforme acest popor intr-unul senil, comandat si mani****t de asa numitii prezicatori de 2 lei.


Nu cred sincer, e cam mult spus, daca nu chiar exagerat.

Cred ca banii primeaza in momentul in care se aloca spatiu la tv sau in ziare pentru datul in bobi si ghicitul in ceai si alte aberatii. Probabil e la fel ca emisiunile alea in care vorbesc niste tipe non-stop si se crizeaza ca nu suna telefonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

si cine se uita la ProTv? chiar vorbeam aseara ca ProTv au distrus vreo 2 generatii de acum incolo.

ne apropiem de 9 ani

si :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Pai asta a prezis intr-o emisiune la ProTV ca sigur nu iese Obama presedinte...Asa cu parerea pot sa imi dau si eu...

My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

blue_hat, nu vreau sa intru in polemica, dar eu am nimerit un numar in care era ceva de genul: se ia praf de galbenele si se da peste cap de trei ori la miezul noptii, te rogi sambata la 2 in timp ce inghiti niste micsunele, faci ceai de zarzare si te speli pe picioare ca sa se intoarca barbatul etc. Unele sfaturi erau foarte bune, dar sa te freci cu ridiche la coltul casei ca sa-ti treaca reumatismul ...
Iertare, acuma am exagerat si eu, ca nu am pastrat ziarul sa dau exemple concrete, dar asta era ideea. Si nici nu-l mai cumpar, chiar daca sunt adepta homeopatiei si cred in puterea (de vindecare a) naturii. Cred si eu in rugacinue, cred si eu ca un ceai din planta potrivita are efecte miraculoase la anumite boli, dar in unele articole zburau caii pe campie, cum se zice.
Scuze inca odata daca am jignit pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Nu cred in ghicitoarele astea... pe Carmen Hara am vazut-o odata la TV. Mai vorbeau si colegele pe la birou de prezicerile ei. A cam dat-o in bara, si cu campionatul de fotbal, si cu Obama

Ingrid si Cristi 5 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ziceti de revista AS?

Pai ia uitati aicea cum ne putem rezolva problemele sentimentale, multumita unui nepretuit indreptar aparut la una dintre cele mai serioase edituri romanesti, Polirom:

"faceti urmatorul ritual atunci cind sinteti cu adevarat indragostit de cineva care nu isi da seama de situatie sau atunci cind vi se pare ca dragostea partenerului de viata s-a cam stins:"
si anume www.polirom.ro/catalog/carte/initiere-in-magia-alba-si-in-magia-neagra-2200/arunca_o_privire_fragmente_5.html" target="_blank">ASTA. !!!

Regret totusi ca "sample"-ul oferit pe site-ul editurii se opreste tocmai in mijlocul procedurii www.polirom.ro/catalog/carte/initiere-in-magia-alba-si-in-magia-neagra-2200/arunca_o_privire_fragmente_7.html" target="_blank">"ptr a opri infidelitatea", si uite asa acum eu nu stiu ce "ingrediente" mai sint necesare in afara de: - o luminare rosie, - o luminare neagra, - o soseta a persoanei infidele....

Recunosc ca asta cu "soseta persoanei infidele" m-a lasat fara replica.



Mergi la inceput