Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (47)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Uau, deja Baby Expo? Tin minte ca anul trecut a fost prin aprilie ca am cumparat eu patutul...
Pe mine nu ma mai lasa injineru' sa cumpar nimic si sufar teribil... Pe undeva are dreptate da vreau si pt bebe 2 hainute special luate pt el...



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Avent: recipientele pentru hrana le-am folosit non-stop de cand le am. Am si reductie pentru biberon la ele, deci fiecare borcanel poate fi folosit pentru: congelat lapte / congelat mancare daca gatesti mai multa (mie imi ieseau 6 portii si le congelam intotdeauna) / luat mancare sau lapte sau apa cand pleci de acasa, capacele se inchid ermetic / biberon impreuna cu reductia.
Si acum am unul in poseta, cu biscuiti...
In plus, Teo se joaca cu ele prin casa mai cu spor decat cu alte jucarii...

Cand nu le mai folosesti pentru bebe, merg la congelator cu diverse maruntisuri (patrunjel, usturoi, marar). De cate ori desfac iaurt si nu se mananca tot, il mut intr-un avent, ca sa nu stea desfacut in frigider... and so on!

Va multumim pentru aprecieri, ieri am facut si baia de mir si am incarcat pozele.
Azi noapte nu prea am dormit... Teo abia pe la 1jumatate a reusit sa adoarma si sa nu se mai foiasca... mie imi pierise somnul si m-am dus la mine in camera sa mai vad ce faceti voi... Am descoperit un miros nasol de mucegai (sotul meu imi tot zicea ca miroase ceva urat, dar nu simteam, ei bine, aseara mirosea rau!!!) si vreo ora am mirosit fiecare centimetru de perete, usa, parchet, lambriu, haine, canapeaua, salteaua de la pat, covorul, cartile din biblioteca.... nu dadeam de sursa mirosului...
M-am culcat la copii in camera... pe la 5 Radu a inceput sa bazaie asa ca l-am luat pe sus si am revenit in camera cu miros...moment in care am identificat si sursa lui... ei bine... miros ghivecele cu flori!!!! Pe la 6 scoteam pe hol ghivecele, si acum inca ma gandesc ca mi-e mila sa arunc plantele... trebuie sa cumpar pamant, sa le replantez si sa le pun in alta parte... grrrrrr
Bine ca nu mirosea lambriul, ca era goasa rau!!!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Monica

Anca, tu stii mai bine ce mofturos ai acasa, dar eu as mai amana putin papa cu lingurita si i-as da in joaca niste lapte cu ea macar cateva zile. Oricum suc de fructe bea, deci se diversifica.

Matza mea ma surprinde incercand sa comunice. Imi cere sa continuu un joc deja inceput, ma imita, deh ne apropiem de 4 luni deja! Bebelusii sunt niste minuni vii, fara exceptie.

Anis ma intreb mereu cum iti trece tie ziua cu 3 minuni de varste asa apropiate.

Ma intreb ilia mai are timp sa ne citeasca? Mie mi-e dor si de ea.

Tzitziri voi ce faceti? Edit: am vazut.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Neatza

La Multi Ani Babymom si Codruta!!!! (mai bine mai tarziu decat niciodata)

Iar n-am dormit decat 2 ore puse cap la cap azinoapte. Am fost ieri cu Vladut la ultima "sarja" de vaccin si mi-a facut si febra azi noapte dupa ce ca era el marait. Mai fetelor acum pe bune voua vi se trezesc bbeii noaptea si urla, se frichine si n-au stare ca al meu? Nu stiu ce sa-i fac, nu pare ca i-ar fii foame ca tzitzi ii dau cand pofteste inima, nu-mi ia completare ca am incercat (nu-i mai place biberonul cu care ziceam ca am dat lovitura). Nu stiu ce sa ma mai fac ca in ritmul asta am toate sansele sa-mi iau lumea in cap.

Khristin ma bucur ca sunteti bine . Da, apropos de vaccinuri si eu am zis pass la HVB la sfatul lui Babymom dar m-ai pus pe ganduri cu tarile "calde". Stiu ca nu te refereai la cele cu temperaturi ridicate in genere dar mi-am adus aminte ca plecam in Spania la mare la vara si am tot crosetat pe site-urile spaniole, la ei se face HVB si culmea (Babymom nu da cu rosii ca io nu pun la indoiala parerea ta dar pe un site zic asta ca e valabil vaccinul 15 ani daca e facut in 3 sloturi). Anyway, am intrebat-o si pe duamna aia care i-a facut vaccinul lui Vladut ieri despre plecatul in Spania si despre HVB si mi-a zis ca sa am grija ce mananca si de pe unde bea apa ca masura de protectie. Si iara mi-au picat maselele ca io am inteles ca asta se ia prin contact sexual sau prin fluide (s-o fii referit daca bea dupa cineva infectat???) oricum neuronul meu e super obosit la ora asta...

Ada super pozele de la botez, iar ideea cu Dionisie mi s-a parut tare de tot. Duhovnicul meu si al sotului ne-a rugat sa-i punem numele lui Vladut si Andrei dar cum era deja stabilit Vladut Alexandru de la stadiul de celula am zis pass si am promis ca pe urmatorul Andrei il va chema.

Ma duc sa trag si eu un pui de somn ca l-am pus in swing si da semne ca ar adormi.
Pup pe toate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Neata

Anca multumim de cafea

Noi desi ne-am culcat mai tarziu aseara tot la 6.30 am avut trezirea si ce as mai fii dormittttttt

Claudinna ..super cu marsupiul..
legat de diversificare..eu nu inteleg treaba asta cu gatitul la aburi..inainte se fierbeau toate legumele..si nu mai aveau nici nitriti..nici nitrati..si uite ca n-am nici o problema

300 si tot nu m-am lamurit cu cartoful...cartofii obisnuiti nu sunt buni??

Ada vazut pozicile de la baita..ce frumos sta el acolo cu nasica

Codruta..frumos la Moeciu

CRISTINA , mamica lui Raducu (7.10.2008)


in asteptarea lui Radu

Radu Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Felicic,eu m-as duce cu mare placere la Baby expo....dar voi, cele care mergeti, mergeti si cu bebei?Ca altfel nu prea as avea cum....

Ada,buna idee....deci merg pentru 'de toate'

300,ma tot uitam la IT-ista ta[... si noi amandoi tot pe IT (software),dar deocamdata nu il 'corup' si pe Davidut




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

neatza si de la noi

nu am intrat pt ca am o stare de.... si ca bonus am o durere de masea

Azi facem vaccinul de 4 luni...uffff sper sa nu aiba ceva reactii

Citesc din urma si revin, va am mult.

fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Eco
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Baby_boy,cartofii obisnuiti nu sunt buni la varsta asta.Cartofii dulci sunt vanduti in supermaketuri direct impachetati cate doi(asa am vazut in Selgros) si sunt imensi si scumpi.




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

C r i n a

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Felicia, eu inainte sa nasc am cumparat biberon Avent din Cora, era ori 18 lei ori 20. Il am si acum in cutie, e gradat si idem cu alea de la pompa.

Cristina, cartofii normali se dau dupa 8 luni, s-a scris ieri despre asta si de ce . Cartofii dulci sunt diferiti. Sincer nu stiu daca-s dulci ca n-am mancat niciodata. Acum alegerea iti apartine, pana la urma o geramada de copii au primit cartofi normali, nu dulci, in supa, doar ca intr-adevar s-au bagat mai tarziu (asa citeam cel putin in sfaturi despre...). Legat de marsupiu, eu imi fac wrap, maine plec dupa material. Si daca ma tine, imi cos si un pouch. Daca nu, o sun pe doamna de la tv inca o data. Daca vrei tii trimit niste situri care arata cum se fac; nu e greu deloc.

Tzitziri n-am intentionat s-o corup dar cand stau cu ea in brate la calculator e cam greu sa nu. Nu mi se pare asa periculos, pentru ca eu nu sunt gamerita, stau pe forum si pe YM in loc sa-i gatesc lu' berbantu si sa-l rog cu mancare cum ma sfatuia soacra aseara. Adica de gatit ii gatesc, dar trebuie sa stie unde e frigiderul. Sau il rasfat cand il rasfat, nu mamosesc pe nimeni. Auci m-am descarcat.

Edit: eu o sa-mi incarc mandra in marsupiu si merg pe jos la baby expo, de data asta suntem destul de aproape. Sau luam carutul si il strangem la intrare si il taram dupa noi ca pe troller... si bebe tot in marsupiu. Sau wrap ca tot o sa am. Asa zic eu acum



de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput