Alma, ingeras la ceruri

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Daria multumesc!
Simona Eric va multumesc mult! Am sa le salvez si sa le pun la pagina ei, imi dai voie, cred. Multumesc din suflet!

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Monica, sigur ca da! Daca vrei, ti le trimit pe mess/mail, sa le ai la rezolutie maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Nu stiu ce as putea sa-ti mai scriu si eu, Monica. Daria le scrie atat de frumos !
Alma fiind parte din sufletul tau e mereu cu tine.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am sperat sa pot rezista sa nu merg si astazi la cimitir, dar nu am putut. Este ziua ei, doar. I-am dus flori si fluturasi. Lacrimioarele se ofilisera. I-am spus ca azi e ziua ei ca ingeras. E prima data cand ii vorbesc. Mi s-a parut putin ciudat. Nu vorbesc cu ea, nici macar in gand. Poate daca voi reusi sa trec piedica sa "comunic" intr-un fel cu ea, va fi durerea mai usor de suportat.
Si... nu o sa va vina sa credeti, am vazut fluturi. Flurasi mici maronii cu buline, dar apoi fluturi albi. Am incercat sa le fac poze cu telefonul, sa nu credeti ca sunt nebuna si am vedenii. Dar pana sa declansa, in secunda aceea il pierdeam din vizor. Zburau asa repede si se ascundeau printre cruci. Alma mi-a trimis flutrasi, mie, numai mie, nu vrea sa vada alcineva. E secretul nostru, semnul nostru. Spuneam incet, dar cu grai, "Doamne mai trimite un fluturas", si venea inca unul. Si iar zbura rapid. Plangeam in hohote, si au trecut pe acolo cativa oameni, si se uitau la mine. Pt ca eu plangeam si ma uitam in toate partile, incercand sa fotografiez fluturi.
Apoi l-am luat pe Claudiu de la gradi, si am inaltat baloane. Nu zburau cum vroiam noi pt ca batea tare vantul. Dar s-a simtit bine si Claudiu, jucandu-se cu ele, si eu, cu gandul la Alma.
Iar din flori mici, aduse de Clau, am scris pe pamant numele ei.
Am gasit la magazinul de cadouri un ingeras pe care am sa i-l duc data viitoare. Am sa adaug poze la pagina ei. Poate daca fac ceva pt Alma, cu gandul al Alma, va fi altfel golul din sufletul meu.
Nina si celor care s-au gandit la noi, si doar citind acest subiect .

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Am sperat sa pot rezista sa nu merg si astazi la cimitir, dar nu am putut. Este ziua ei, doar. I-am dus flori si fluturasi. Lacrimioarele se ofilisera. I-am spus ca azi e ziua ei ca ingeras. E prima data cand ii vorbesc. Mi s-a parut putin ciudat. Nu vorbesc cu ea, nici macar in gand. Poate daca voi reusi sa trec piedica sa "comunic" intr-un fel cu ea, va fi durerea mai usor de suportat.
Si... nu o sa va vina sa credeti, am vazut fluturi. Flurasi mici maronii cu buline, dar apoi fluturi albi. Am incercat sa le fac poze cu telefonul, sa nu credeti ca sunt nebuna si am vedenii. Dar pana sa declansa, in secunda aceea il pierdeam din vizor. Zburau asa repede si se ascundeau printre cruci. Alma mi-a trimis flutrasi, mie, numai mie, nu vrea sa vada alcineva. E secretul nostru, semnul nostru. Spuneam incet, dar cu grai, "Doamne mai trimite un fluturas", si venea inca unul. Si iar zbura rapid. Plangeam in hohote, si au trecut pe acolo cativa oameni, si se uitau la mine. Pt ca eu plangeam si ma uitam in toate partile, incercand sa fotografiez fluturi.
Apoi l-am luat pe Claudiu de la gradi, si am inaltat baloane. Nu zburau cum vroiam noi pt ca batea tare vantul. Dar s-a simtit bine si Claudiu, jucandu-se cu ele, si eu, cu gandul la Alma.
Iar din flori mici, aduse de Clau, am scris pe pamant numele ei.
Am gasit la magazinul de cadouri un ingeras pe care am sa i-l duc data viitoare. Am sa adaug poze la pagina ei. Poate daca fac ceva pt Alma, cu gandul al Alma, va fi altfel golul din sufletul meu.
Nina si celor care s-au gandit la noi, si doar citind acest subiect .

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Monica, existenta acestor pagini, a memorialului Almei, a paginilor ei, a darurilor pe care le faci din suflet in numele ei, sunt tot atatea dovezi de iubire, de lucruri pe care le faci pentru ea, cu gandul la ea, de dorul ei, de dragul ei.

Suntem langa tine si Alex astazi, ca in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

nici nu credeam ca nu vei merge azi. Si chiar daca nu reusesti inca sa-i vorbesti, chiar si in gand Almei, ea stie cat o iubesti tu zi de zi, orice ai face si oriunde ai fi si sigur se bucura cand vede ca reusesti sa zambesti
Sa ne zici Moni daca te putem ajuta cu ceva, orice si sa nu eziti despre orice ar fi vorba.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20
Si stii ce e cel mai dureros pentru mine? Stiu ca sunt ipocrita cand spun asta, dar data de 30 pentru tine inseamna "nasterea" ingerasului Alma, iar pentru mine este aniversarea nasterii baiatului meu.

Nu vreau sa fie dureros pt tine, stii ca te iubesc mult. Inteleg ce vrei sa spui, stiu ca te intristezi alaturi de mine, dar in aceea zi bucura-te doar de ziua lui Victor. Cand stiam ca nasti in data de 30, sincer, nu ti-am spus niciodata, am avut la inceput o strangere de inima. Nu mi-a fost teama de nimic rau, tu stii mai bine de ce. Cel mai mult m-am bucurat ca ai nascut dimineata, iarta-ma daca am fost eu ipocrita.
Iar pt mine acea zi nu este o zi de doliu, este ziua nasterii Almei in Cer.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Te iubesc.



Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul mancacios)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Plang.. e un plans tacut, un plans...ascuns, un plans pe furish, un plans retinut. Ti-am spus ca dupa ce termin cu alaptatul lui Victor, o sa ma descarc asa cum simt...

Povestea ta, povestea voastra, povestea ingerasului ALMA ma face "sa picur" lacrimi sarate. Ce frumos ar fi ca lucrurile sa se petreaca precum in povesti: fiecare lacrima sa se transforme in flori atunci cand atinge pamantul! Ti le-as trimite pe toate sa le duci ALMEI...

Va sunt alaturi, tie, lui Alex.




Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul mancacios)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Gigelica multumesc!
Daria da, ma poti ajuta. Scrie-mi daca stii, povestea fluturasului.
Imi poate spune cineva de ce traiesc fluturii in cimitir? Ce ii atrage?
Sau daca sunt atrasi la anumite flori?
Am gasit in poze un fluturas mic mov. A fost singurul care a stat, si l-am pozat in iarba.
Ma gandesc acum la cat de real e totul, la cat de reala este moartea. Cred ca eu abia acum incep sa realizez. Eu nu simt ca Alma este moarta. Eu o concep doar ca o pierdere. Am pierdut-o, si nu mai este cu mine. Moartea e ceva mult mai dureros si mai categoric, ireversibil.


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

"La vita` e una bataglia, la morte un`avventura" ... viata e o batalie, iar moartea o aventura. Imi place cum suna, nu stiu de unde vine citatul. Moartea e o trecere. Lasa tot raul aici, toata durerea aici noua, celor ramasi in batalia din viata cu zi de zi.
Moni, atata timp cat Alma e in ganduri si in suflete, nu moare niciodata. EA a existat si va exista prin tine, surioara ei, tatal ei. NU are cum sa dispara de tot, niciodata.
Ramane cu voi, chiar daca durerea este si va ramane imensa.
Si nu uita cata lume ii aprinde cate o lumanare

Am sa caut povestea fluturasului.
Si noua ne plac fluturasii, sunt atat de mici si frumosi


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

plang..plang..plang.. si nu mai pot opri lacrimile....
nu pot sa spun nimik pt nu am trecut printtr-o suferinta asa mare. nu stiu ce as putea sa spun intr-un moment ca acesta...

plang..plang..plang...

am citit inlacrimata toata povestea, nu am stiut de ea...pot spune doar atat am plans in hohote pana m i s-au umflat ochii...nu pot crede ca se intampla asa...desi ...e o realitate...nu putem crede.
am trait o asemena durere alaturi de o prietena de-a mea. amandoua gravidutze, ea mai mare cu 2 sapt..ea era sapt 37 cand s-a dus la dr la control si i-a zis ca totul e ok..asta era joi. sambata ma suna innebunita ca era in drum spre spital..dc?? nu se auzea inima la bb...sambata seara a nascut un bb mort..... nimeni nu stioe dc...cand cu 2 zile inainte totul e ok.....am stat cu ea in spital 7 ore...eu gravi in 35 de sapt...am plans de am crezut ca m or...nu mi-a venit sa cred ce se intampla....am nascut apoi la 36 sapt...poate de stres.

pt monica, camy si cele care trec prin asa ceva.

sunteti luptatoare.

d-zeu sa odihneasca in pace peALMA. suntem alaturi de voi.


mami de ericutz

Mergi la inceput