Copilasi de Iulie-August 2004(10)-Alaturi de EMMA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Leloo, sa pui neaparat poze cu soldatul Cred ca e un dulce de-ti vine sa-l papi tot Mey, si mie imi place Punguta cu 2 bani, numa` Giuliei nu Ei ii plac printesizmele doar
Mitzu, sanatate muuulta va dorim Si eu as mai merge o data la pneumoftiziolog
Ioano cuvantul preferat al Giuliei de vre`o saptamana este "dezgustator, dezgustatoare" ... Dar cum bine zici, pe Jetix, Minimax, Cartoon afli tot

Restul de fete ... pe unde umblati ???
Amironeanu, Andries, Pako, Vrabiuta, Carmen, Alice, Nora, Kro, DoamnaBibi, Corianai, Papadie ... Dana(Emma) ??? Scoatem paru` ?

Edit: BlueAngel, da, sar`na, stem bine
Azi noapte din atat love, Giulia mi-a tras un cap in dinti La trezire mi-a zis ca a visat ca aproape a devenit elefant dar si-a suflat nasul la timp Deja are cosmaruri de la muci



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

nu sariti pe mine, pt ca am pus doar o intrebare, nici rautacioasa, nici tendentioasa. Dar, ma rog, asta-i alta faza. Mi-am sters mesajul pt ca de fapt mi-am dat seama ca nici macar nu trebuia sa imi pun asa o intrebare nici mie personal, si in nici un caz unei alte persoane cu care de fapt nici nu am o relatie pentru care sa fie justificata nici intrebarea in sine si nici raspunsul, indiferent despre ce persoana ar fi fost vorba. Ignorati, asa e cand ma ia valul impresiilor:)


Olivia, s-ar putea ca pt Luca sa nu fie asa simpla mutarea, schimbati tara, casa, antuajul, limba pe care e obisnuit s-o auda vorbita in jurul sau, practic totul...e normal sa aiba o reactie de opunere acum cand plecarea devine tot mai iminenta. Totusi, copiii sunt adaptabili si va face fata, va gasi mijloacele sa treaca si peste asta, bineinteles intre timp va emite tot felul de filosofii si comportamente mai mult sau mai putin comode.
Gabi, felicitari bravului soldatel! chiar nu sunt suparata, a fost o aiureala sa imi pun o asa problema, cred ca trebuia sa beau cafea mai multa in ziua cu pricina, dar am stat prea mult pe DC ignorand sa-mi tin ratiunea mai treaza:))
Daria, nu au trecut inca mucusorii Giuliei? saracuta, cred ca pe ea a durut-o capul la impact, ca dintii nu dor :P
Mitzura, sanatate lui Tudor...si la noi se adoarme doar cand oboseste si Andreea si isi incheie oratoriul de seara, asta pe la 12 noaptea

o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Hai mai Lia, nu te supara! Eu te-am intrebat pentru ca am avut impresia ca am sarit un mesaj sau cam asa ceva... Sincer, nu cred ca Roxana a intentionat ceva nici de un fel, nici de altul, cred ca a fost o impresie...

Daria - promit sa descarc filumetzul si sa-l incarc pe net - sa va distrati si voi de ariciul meu !

Diseara planuiesc sa-i spal pe amindoi o data, in cada mare - sa vezi ce halimai o sa fie! Sau mai bine il astept pe sot...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Io recunosc ca umblu numa cu gindul ... ca sa raspund la intrebarea Dariei, altfel fundul sta pe scaun la birou si restu-i ocupat cu dosare, inventare si alte minunatii dastea !
Si imi aduc aminte de vorba Cristalinei, cu cititul stau ok, cu scrisu mai greutz !!
Mitz, stai linistita, ma descurc eu ! Numa ce ma bucur ca o sa ii fac o surpriza lui Tudor ! Sanatate multa va doresc !
Brei, da ma apuca imediatamente asaaa o invidie, ca la noi Andreiush adoarme greu, cu zbenguieli si rasuceli, si daca nu isi intoarce perna aia de o suta de mii de ori, ca cica se incalzeste !? Si tot asa adoarme, la ore tirzii, acum poate ca e si vina mea ca pina ma sucesc io si ma invirtesc tot zece seara se face ! Firste ca si eu adorm cu el si de cele mai multe ori inaintea lui, hehe ! Povestile i le spune Florin, ii citeste din carti ... Brei, io pe copilul asta al meu cred ca l-am vazut obosit cam pina-n cinci ori, ar fi in stare sa salte si sa zburde non stop ! Daca nu isi punea Olivia titulatura de mama lu Duracell, pe bune ca o revendicam eu !
Olivia, si eu zic sa ii dai ceva timp lui Luca, o sa schimbe cam radical peisajul si poate nu doar atit, dar mentalitatea, modul de comportament al celorlalti cu care o sa vina in contact, limba pe care o sa o auda ... sper din suflet sa fie bine !
Liooo, mah, de cite ori nu tz-am spus sa te relaxezi ?? Mai bine ia si tu o placa daia de lemn si baga un surf meserias pe valu' asta de impresii care vine peste tine ! Hai ca acilisha sintem intre prietene si nu avem de ce sa ne suparam, ok ?? Pupi cu gramada si sanatate va doresc !
Am mai citit, da tre sa fuuug, ca de nu, ma alearga shefa paici !
Va doresc un final de zi linistit ! Si sint cu okiu pe DC ...

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

acum dupa ce v-am citit pe voi mi se pare ca philip se culca cel mai devreme (8 juma) si eu ma supar can d trece de 9 si el nu e adormit. am hotarat sa par indiferenta dar ferma. aseara dupa ce l-am imbaiat si citit si-am mai vorbit putin, i-am spus ca eu ma duc la nani si sa nu-l aud misunand ca-i iau luminita de noapte. la 9 l-am verificat si dormea dus. am uitat sa va mentionez ca el nu doarme deloc la pranz (desi ieri a tras o ora, era frant).

philip
22weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Adela eu fara sa-l vad pe Tudor ti-am zis(acum citeva zile) ca o tuse persistenta ca cea a lui Tudor imi pare semn de astm bronsic. Tuseste mai ales noaptea? Este cu wheezing sau fara? Cu sputa sau fara? Ati facut radiografie? Dar examen de sputa? I s-a dat un bronhodilatator spray? Daca dupa acesta apar efecte , este clar un proces de constrictie bronsica. Testele alergice cutanate au fost facute pentru citi alergeni? Aveti in familie pe cineva cu teren alergic (eczeme, rinite alergige, astm)? Cum astmul este declasat de anumiti triggeri ( stres psihologic, alergeni inclusivi alimentari, virusuri , substante volatile din detergenti..etc, praful de casa..) este f greu sa pui un diagnostic 100% este o boala insuficient cunoscuta..dar care aparuta in copilarie ..trece cu virsta..

Aveti dreptate este o schimbare majora...deci clar am taiat minimaxul si catoon...nici aici sa stiti ca Luca nu se uita la TV..doar la filme puse de noi pe DVD si la citeva programe speciale si educative.
Alice faza cu incalzitul pernei a avut=o si Luca acum ca ai mentionat-o am realizat ca a trecut..Asa si Luca al meu..este copilul care nu da semne de oboseala...niciodata!
Simo am citit ca va face si mall educativ!! V-ati scos...Cum merge pianul ??Ce ai mai facut cu Coco?
Robi ma bucur ca esti mai bine...nu as fi spus a Pedro este mai tinar ca tine!!
Daria ma bucur ca te-am linistiti un pic..
Lia am uitat sa-ti raspund..venirea inRo este o discutie de zile..implica aspecte socio-politico-sufletesti .iar eu am un principiu in viata sa nu -ti para rau decit de lucrurile pe care nu le-ai incercat. In 2000 am cistigat loteria vizelor ( a fost o joaca!)..si am plecat doar pt a incerca nou si pentru ca era in perioada de revolta (dupa moartea mamei)..si am dorit sa revenim dupa prima luna de USA..deci de 9 ani tot venim acasaEu zic ca aici ne-am realizat ca sa spun asa....deci nu regretam si daca ar fi s-o iau de la inceput..cred ca tot asa as proceda!
Ioana selecteaza-i tu ce vede pe minimax..
Gabi tratamentul a fost si terminat (10 zile ) nu a avut legatura cu investigatiile..a ramas intoleranta la lactoza (lipsa intestinala a unei enziem)deci chestie care nu se trateaza..o ai si o pastrezi sanatos!Sa pui film cu soldatul roman!!!

Nora este ocupata la job, Rares este mai mult bolnav ..Cu Andries am mai vorbit eu acum vreo saptamina..erau bine..
Cristalinule unde esti azi??
Dana ce se aude cu jobul dar mai ales ce este cu Victor???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

mall educativ ??? e vreo gluma ? unde , cand ?
cum spuneam ..ne zice Olivia ce apare in Ro ...
am gasit club de pian ptr Luca ..dar deocamdata nu l-am dus ca am tot avut program ...dar il voi duce ....
am dus azi o parte din analize ..ptr puf si coco ...sa vedem ce iese ...tind sa cred ca a fost de la dintzoc ..,al doilea ..ca intre timp si-a revenit ..dar continui analizele sa fiu eu sigura !!!

ma duc la nani ..ca mi-e somn tare ..
pupam fetele din sch 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

De mall-ul educativ am citit acum vreo 4 zile..se pare ca nu-i gluma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

buna dimineata dragutzelor !!!
o zi buna va dorim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna dimineata,

Aseara scrisesem un mesaj cat o zi de post intre o curatenie mica si o mamaliguta...hehehe...S-a dus in mamaliga lui...
Va povesteam ca ne-am pricopsit cu o conjunctivita, ieri Ioana s-a trezit cu un ochi rosu, umflat si urduros si mare minune sa nu-i dea si Mariei pentru ca am intors putin spatele si le apucase dragostea prin patul meu ...Barosana isi baga degetul in ochi "Iana aie bubitza!"...si apoi in ochiul Mariei "Maria naie bubitza!"
A stat ieri la picaturi foarte frumos asa ca azi dimineata era mult mai bine, numa' ca in dimineata asta a facut circ la pus picaturi...ceea ce mi s-a parut mult mai normal...:)))...m-au dresat bine .

Mitzu, mi-o inchipui pe Mara cantand seara...hehehe
Sanatate multa lui Tudor si sa-i dati repede de cap.

Olivia, sanatate lui sotului, eu ma bucur ca nu e ceva mai grav.
Eu cred (ca nu ma dor degetele sa scriu si-mi place la maxim sa-mi dau cu parerea...:))) ca Luca e afectat de schimbare si mai cred ca el o sa se adapteze mai repede ca voi...:)
Mall educativ...hai ca-mi place...:)))

Andreea, si noi ne straduim sa le culcam la 21 desi nu ne iese intotdeauna. Ma streseaza ca nu dorm destul desi Maria are somnul de la pranz de 1/2 -1h in asa fel incat avem copil normal si fara nervii capului pe moatze pana la culcare (numa; ca nu vrea sa se culce din principiu si nu ca vreau sa te incurajez dar Barosana e si mai reticenta ca Maria)...Ioana cred ca doarme per total cu o ora mai mult ca Maria.
Mandrele se trezesc singurele pe la 7 - 7.30 dar aici nu am ce sa le fac...Mai ales in weekend cand se trezesc la 7 e o placere!

Simona, noi avem o orga fitzoasa primita acum un an de Maria si vrem sa chemam o profesoara de pian acasa dar ne-a zis ca lucreaza numai dupa 5 ani pentru ca daca e copilul mai mic nu are rabdare sa stea nici jumatate de ora la lectie...asa ca vorbim cu ea dupa 5 ani...:)

Alice, umblat cu gandul placut...:)))

Ioana, ca de obicei Mariuca e cu perlele la purtator...

Daria, a mai visat Giulia ca are trompa!?...

Gabi, cred ca e superhaios cand merge taras...:)
Una din cele mai mari distractii de peste zi/seara este balaceala comuna de dinainte de culcare. Eu te-as sfatui sa astepti ajutoare pentru prima data (dar poate deja le-ai facut baita...hehehe)

Si ajung la intrebarea zilei...sunt singura care imbaiaza copiii/copilul in fiecare seara (ca la dush chiraie)?!

Ma duc sa-mi platesc rata la casa...intotdeauna sportul asta imi face ziua frumoasa . O zi excelenta sa avem!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput