Copilasi de Iulie-August 2004(10)-Alaturi de EMMA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

fetele, merci, mai astept impresii...
faza ca se culca la 9 nu m-ar deranja dar nu se odihneste peste noapte si chiar in picioare la ora 6 si cu cearcane pana la barbie...

philip
22weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

'neata!

Nu am reusit sa vad poze..am cam fost ocupati.
Cristalinule era doar un ex de neavut cu cine lasa copilul nici cidn avem nevoie de ER, deci urgenta maxima:))). Da vom lucra in spital, pt urmatorii 2,8 ani. Super tare Maria!
Ioana cam sumbra perspectiva la job:(
Daria ai vazut ca poate fi si tandra?
Robi ma bucur ca esti mai bine..Nasoala faza cu Matei..dar cred ca mai devreme sau mai tirziu..la toti o sa ni se intimple..Nu stiu cum voi explica multe lui LUca...care nu stie ce este si cum arata tigarile, nu are notiunea de bautura si om beat..si nici nudurile de la tarabe..nu stiu cum le voi gasi o explicatie logica
Roxa spor la cumparaturi !Ce mai faceti voi? Alaptezi?
Simo imi place ca va distrati...

Mama mea a disparut din viata mea acum 12 ani...si nu o visez decit extrem de rar...maxim afost cred de vreo 4 ori..si de fiecare data ne certam..cred ca si acum sint suparata pe ea ca m-a parasit..atit de stupid:(

revin sa va mai zic despre Luca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare ..intru si io rpd ...
la capitolul somn ... in timpul saptamanii la ora 9.30 incepem pregatirea(spalat, imbracat, citit povesti , spus rugaciuni , facut promisiuni , etc )se foieste si intr-un final adoarme pe la 10.30 ...dimineata la 7.30 tragem de el sa-l trezim ...
in wknd ..program de voie ..dar nu depasim ora 11 ...dimineata se trezeste pe la 9 ...
in general si la noi seara e cu cantec ..ca-l apuca bazdacii din cauza oboselii ...
de exemplu acum se cearta cu taica-su

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Vai merge netul...mai mult nu:)
M-am necajit putin ieri..din senin Luca mi-a declarat:
-I like my city..is beautifull and gorgeous ..I like my country, this is my country..I don't want to go in Romania..this is your country!I am sad that you guys don't like my country!
-Luca nu ai spus tu acum citeva zile ca abia astepti??
-I just realized that I don't want it!I wish I could have a truck and bring the house from Ro (aia care nu o avem inca) close to here!

as fi jurat ca l-au invatat rudele de aici dar nu au vorbit de curind..asa ca...sint trista..

Simo nu pot sa cred ca Luca este certaret..mie imi pare calmitatea intruchipata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata
Kim, imi pare rau ca esti suparata Vei gasi tu o cale sa-l convingi pe Luca (,) ca alegerea facuta este cea mai buna

O zi frumoasa tuturor cu mult spor la treburi



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna dimineata!

L-am vazut pe Pupi, ce baiat mare s-a facut!
Eu va invidiez (in sensul bun) pentru iesiri, pentru drumetii, pentru muzee, noi ne urnim tare greu din casa si atunci optiunile sunt limitate.
Vara mai fugim cate un week-end la munte dar pacat ca vara e cam scurta...

OLIVIA, oare Luca nu este un pic speriat de schimbare? Poate acum abia realizeaza ca nu va mai avea aceeasi casa, aceeasi gradinita, prieteni etc.?
IOANA, ma bucur ca sunteti mai bine! Pupici vecinicai cumintica!
Eu l-am intrebat aseara pe Matei ce a facut toata ziua: "M-am jucat". "Si tati?" "Tati sforrrr"

La noi programul de seara e cam asa:
Mancam la 6- 6.30, apoi fiecare face ce vrea (sau ce trebuie in cazul meu), Matei de obicei coloreaza sau construieste diverse chestii din cuburi (cu un ochi la desene), mai ia o gustare pe la 9, pe la 9.30 ne spalam pe dinti, isi pune pijamaua singur si ne bagam in pat (ca sa vina si el la culcare), eu ii citesc povesti (2-3 pe seara) si adoarme.

E destul de cuminte si cooperant in privinta mersului la culcare dar in schimb are un somn extrem de agitat, se culca intr-un capat al patului si il gasesc in partea celalata, vorbeste prin somn si chiar a cazut din pat

Cam asta de la noi, o zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata, neata!
Mai, ariciul meu a invatat sa mearga de-a-busilea!! Dar nu asa cum merg toti copiii (), adica nu cu sprijin pe palme, ci pe coate, zici ca e soldat care se tiraste prin transee... L-am filmat aseara, o sa incerc diseara sa pun filmuletzul pe net...
Am trecut cu bine prima noapte fara tati - am dormit toti 3 in dormitorul nostru - eu cu Tudor in patul mare si Stefan in patul lui - a fost ok, sa vedem la noapte cum va fi!

Kim - m-am luat cu cititul si am uitat sa va felicit pentru rezultatul bun de la biopsie! Inteleg ca acum este vorba numai de stabilit tratamentul corect, nu? Iar cu Luca - asa este, acum realizeaza ca va pleca si nu o sa mai aiba prietenii de acolo de la gradi, nu o sa mai stea in aceeasi casa, etc - este totusi o schimbare majora, asa ca eu zic sa te astepti la efecte inclusiv dupa ce o sa va intoarceti in tara...
Ioana - sanatate maxima lui tati!
Lia - eu cred ca ti se pare, de unde ti s-a nazarit??
Roxana - poze cu Eva mai noi nu ne pui??

Apropos de programul de somn - Stefan doarme la prinz la gradi - uneori foarte putin (adica rveo 40 min), dar de obicei doarme macar o ora. E greu acolo ca el doarme iepureste, asa ca, in caz ca se trezeste vreun copil e si el in picioare... In weekend incercam sa dormim cu totii, dar in general nu putem dormi mai mult de o ora, o ora jumate ca atit doarme ariciul...Iar seara programul este urmatorul - pe la 9 il spal pe Stefan si il pregatesc de culcare. La 9.30 spal ariciul, ii dau sa manince - timp in care Stefan ma asista si asculta povestea de seara (respectiv Punguta cu 2 bani ca numai pe asta o vrea....), apoi ne punem cu totii in pat (la TV...) - Stefan se duce singur la el in pat si de obicei nu se face 10.30 ca il si ia somnul(se intoarce cu fata la perete si adoarme!, nu trebuie sa ma rog de el, nimic) - ariciul insa adoarme dupa Stefan de obicei...Iar dimineata bia trag de el pe la 7.30 sa se scoale si sa-l pregatesc de gradinita...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

'neata!

Nu stiu cum voi explica multe lui LUca...care nu stie ce este si cum arata tigarile, nu are notiunea de bautura si om beat..si nici nudurile de la tarabe..nu stiu cum le voi gasi o explicatie logica


Vivia io zic ca daca-l lasi juma de zi pe minimax si juma pe cartoon,ai rezolvat problema...mai ales daca prinzi si povestile din folclorul maghiar scapi de multe explicatii
A mea nu vorbeste urat.....dar aseara le spunea robotilor sai "descreieratilor"..io o intreb de unde a mai scos si cuvantul asta..raspuns"de la valea brotaceilor,de pe minimax" si ce inseamna..."nu stiu,da-mi place cum suna"
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata, neata!

Si eu pe la servici. Sa va mai spun de Tudor, am primit si rezultatul de la exudat bacteriologic si micologic, ambele sunt negative. Ca tratament, de la medicul alergolog a primit Singulaire si Seretide (spray). Am inteles ca asta e tratamentul pentru astm bronsic. Doctorita zicea ca nu are astm bronsic, dar ca teoria medicala recomanda ca daca exista o suspiciune cat de mica, sa tratezi ca si cum ar fi pe bune boala. In sensu ca mai bine sa previi, decat sa tratezi. Acu io nu stiu ce sa zic....Olivia, tu ai idee, diagnosticul de astm bronsic cum se pune? Ce teste se fac? Pana acum el a facut analize de sange clasice (ca sa zic asa), care au indicat doar o infectie virala, teste de alergie si in sange si cutanate, care i-au iesit negative si exudat (tot negativ). Azi mergem din nou la pneumolog, sa-l mai asculte la plamani si sa vedem ce mai zice.

Cu somnul la noi lucrurile stau cam asa. Tot pe la noua seara incepem pregatirile de nani (spalat, spalat pe dinti), apoi tati le citeste povestea (asta e jobul lui), laptic si stingerea. Dupa care incepe Mara: isi canta si recita tot repertoriul de cantece si poezii, timp in care noi doi (eu si Tudor) o tot rugam sa taca, ea nu si nu, ii da inainte, cand termina cu ele, le ia de la capat, dupa aceea de obicei vrea sa faca caca, apoi sa bea apa, si cam dupa vreo ora dupa ce i-am pus in pat adoarme si ea. Tudor ar adormi fara probleme mult mai repede, daca nu ar face ea galagie. Eu stau cu ei pana adorm, si de cele mai multe ori, adorm odata cu ei.

Va pupalim si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare !!!!
am vazut si eu un pupi dragut!!!
Olivia , cine Luca al meu calm ??? ha, ha, he, he, ho, ho ...a fost candva ..acum are personalitate baiatu'...
cat despre Luca al tau ..si eu cred ca o sa-l afecteze schimbarea..dar cum ei se adapteaza repede ... sa speram ca nu va fi chiar un soc... si da , vei avea muuuuuulte explicatii de dat ..cat de logice vor fi sunt si eu curioasa !!! va tinem pumnii sa treceti repede si peste asta ...

Lia , si pe mine m-ai uimit..chiar daca nu e treaba mea ..dar Roxi are o perioada mai grea acum ..ma mir ca are timp sa mai si intre pe DC ...

Gabi , cred ca este tare haios ariciul pe coate taras ...

Ioana , chimista sunt de cand ma stiu ..mi-e ciuda ca mi-a placut mult facultatea dar eu in productie nu am rezistat mai mult de o zi..mai ales ca am specializare pe produse de origine animala ...
iar apoi m -am reprofilat si nu mi-am mai bat capul ...
dar cercetarea ..da , mi-ar fi placut !!!!
am o prietena in Australia care a terminat tot ch alim si lucraza in cercetare intr-un lab guvernamnetal ..cand vorbesc cu ea si-mi povesteste ce face la job ..parca imi povesteste documentare de pe Discovery ...

Roberta , Palatul Culturii mai este deschis?
stiuca nu prea aveti ce face n Iasi ..ca am si eu o finuta acolo si tot la Mall la locul de joaca merge ..
dar cine stie ????
si eu ziceam ca nu avem ce face in Buc cu picii ..noroc cu Olivia din USA ...ca ne-a deschis ochii !!!
cateodata ne omoara rutina asta ...

Daria sunteti ok?

o zi buna va dorim

Mergi la inceput