Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

Multumim pentru aprecieri!

Elenada, daca tu vrei sa nasti natural si nu exista probleme medicale care sa te impiedice fa-o. Refacerea este mult mai rapida si este mult mai bine. Din pacate eu nu am avut de ales pentru ca am facut preeclamsie si prima la iesire, Ana, era postata cu funduletu, asa ca cezariana. Mi-am revenit totusi repede, dar nu ca dupa o nastere naturala. Oricum esti la inceputul sarcinii si se pot schimba multe pana la final, insa este bine sa vorbesti cu medicul sa vezi ce zice. Bafta multa!

Noi ne pregatim sa ne mutam in patuturi junior pentru ca deja Moni sare din patut si mi-e teama ca se va lovi. Asa ca am hotarat sa face patuturi de copii mai mari, bineinteles cu gratare care sa se ridice seara astfel incat sa nu cada din pat noaptea. Bunicul va fi cel care le va proiecta. O sa pun poze cand vor fi gata.
Cu invatatul la olita din pacate nu avansam prea mult, dar deocamdata le lasam sa se obisnuiasca. Pregatite sunt pentru ca anunta de multe ori si cand fac pipi in pampers, dar nu vor sa faca la olita. Moni este moarta sa stea pe WC dar doar atat. Daca este de facut ceva cere pampersul, iar cand face caca se ascunde.

Eliana, vroiam sa te intreb (pentru ca ai copiii mai apropiati ca si varsta), baietii tai au inceput sa vorbeasca, ca ale mele fete pur si simplu nu vor. Palavragesc pe limba lor, dau din cap ca "da" sau "nu", Moni mai spune cateva cuvinte daca ii ceri sa spuna, dar cam atat. Este foarte incantata ca stie sa spuna "apa" si cand ii este sete parca este un robotel care spune in continuu "apa, apa, apa" pana cand ii dai apa.
Voi cam cat lapte le dadeati (le dati) sa bea la varsta asta (1 an si 9 luni). Ale mele mandre se trezesc si acum noaptea sa bea lapte, cam 500 ml pe noaptea + laptele din timpul zilei sub diverse forme (iaurt, lapte cu fidea, cu gris, cu orez. etc). Credeti ca e prea mult?

Si inca o rugaminte (intrebare) : stie cineva un medic generalist bun? As vrea sa fac ceva analize si din pacate in medicul de familie nu am incredere. Va multumesc anticipat.

Va pupam,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

clame pentru carucior gemeni si aici:
http://4bebe.ro/produse/91-transport-si-sedere/41-carucioare/1076-clame-pt.-carucior-(gemeni).html
Nu stiu de ce-i asa mare diferenta de pret, fata de site-ul lor... dar e destula!


Luminita, tot nimic despre laraa? (asteptam cu nerabdare... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mady si noi la fel Nu vorbesc, decat pe limba lor... Mihai mai multe vorbe de-ale lui, Andrei ceva mai tacut... La capitolul dat din cap, Mihai da pe dos... nu e da si da e nu... Andrei nici mancar asta nu face Dar pediatrul zice sa avem rabdare ca si cand or sa inceapa... cel putin Mihai, o sa turuie...

Apa nu vor sa zic... oricat de sete le este... vin cu biberonul gol si mi-l arata... sau imi arata spre sticla de apa...

Mihai zice mama cand vrea ceva... mancare mai ales... si ii spune si lui tac'su tot mama

Lapte nu mai vor de la 1 an... n-am reusit sa-i conving... macar mananca iaurt destul cat sa compenseze o parte din lacatatele necesare...


Moniland nu stiu... ma batea gandul sa le iau doua carucioare si clemele respective... dar nu stiu de ce m-am razgandit... ca mi-ar fi fost mai usor cred .... dupa experienta cu 2 carucioare de 17-18 kg, cred ca orice era mai bine

luminita probabil e inca la terapie intensiva, dupa operatie... si mai dureaza pana isi revine...

Elenada eu am luat utrogestan de la 12 la 25 de sapt. apoi am facut cerclajul, luam pastile si bagam supozitoare muuulte ca sa n-am contractii, plus o sapt. de perfuzii si injectii in spital... Acum nu stiu daca se poate compara cu tratamentul ta... dar cu toate astea nasterea s-a declansat la aproape 37 de sapt., la 7 dim s-a rupt apa si la 11 fara 10 nasteam primul bb, apoi la 5 minute al doilea... Am avut travaliul la fel de scurt ca la prima sarcina cand n-am laut mai mult de 10 no-spa toata sarcina...
Dar la tine e vorba si de fertilizare... citeam ca dr. prefera cezariana chiar si cand e vb de un bb, la sarcinile obtinute prin fertilizare...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Salutare fetelor!
Ne-am luat si noi carucior de la TFK-17,5kg!-IMENS
Am avut un soc at cand l-am vazut, dar m-am obisnuit cu ideea acum! Sa vezi ce spectacol cand voi iesi in cartier!Asta daca voi avea loc de masinile parcate pe trotuar!
Bineinteles ca ne-am gandit sa il lasam in masina dar si sotul merge cu masina la serv...poate o va lua cu transportul in comun cand se va face mai frumos afara! Oricum noi am iesti in brate de cateva ori dar nu ne-am format inca un program!

Andreuta, daca am retinut bine, a abordat problema alaptarii....spunea ca are putin laptic. Eu am mai discutat despre asta si Luminita a dezaprobat faptul ca ma mulg si nu mai pun la san bblusii! Timp fizic nu maia m sa ma si mulg si sa mai pun si un bblus, plus ca nici nu mananca bine de la san ca s-au obisnuit ciu biberonul!
Eu am continuat sa ma mulg, la 4 ore , si respect cele 4 ore astfel incat se formeaza un reflex al sanului.Golesc complet si maine se fac 3 saptamani de cand scot lapticul.
Am ajuns de la 200ml scosi din ambii sani o data-1000ml pe zi sa scot 260ml adica aprox 1500ml. Acum pun la frigider si chiar nu fac fata bblusii-le dau cat vor panan nu mai pot si am la frigider cel putin 300ml in plus mereu. Si eu ma pregatisem cu lapte praf crezand ca nu imi ajunge. Treaba e ca daca nu ma mulgeam la cat sunt ei de lenesi, nu goleau sanii si sigur imi scadea cantitatea de lapte pana acum, poate chiar nu mai aveam deloc, ptru ca ei daca mancau 50ml(faceam proba cu cantarul).

In aceeasi zi cu mine la vre-o cateva zeci de minute, a mai nascut inca cineva gemeni la Municipal. Tipa a stat cu mine in salon inainte si dupa ce a nascut(asa s-a nimerit) si am pastrat legatura. Tipa nu a pus la san bblusii decat cateva zile, si inca are lapte mulgandu-se de 2 luni, deci ea e al 2-le exemplu ca nu conteaza sa pui bblusul la san, e mai important sa golesti sanul. Ce am observat eu , ca daca intarzii o ora cu scosul laptelui, scot mai mult insa per total in ziua aia scot mai putin. Organismul crede ca nu mai e nevoie de atat lapte si se adapteaza.
Cred ca aici e greseala, trebuie sa scoti laptele regulat . Eu ma trezesc si noaptea.
Cam atat, sper sa va foloseasca informatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

MadyEr am citit ce ai scris tu mai inainte, referitor la relatia cu sotul tau, si eu tocmai scriam cu cateva pagini in urma ca am uitat sa fiu altceva decat mama. Luminita la randul ei scrie ca ''trebuie facut ceva in acest sens''. Sincer, eu zic ca toate mamicile trec prin asa ceva, dar putine isi deschid sufletul. Eu imi aduc aminte de o discutie cu sotul meu,cand eu eram inca in spital si el era mai tras la moaka ca mine, ca nu normea de griji.I-am spus ca ar fi bine sa lasam mamicile noastre in prima luna sa ne ajute, sa-si ia concediu pe rand si sa stea cu noi.A facut ca trenul, se batea cu pumnul in piept ca el le face pe toate, si baita si serilizat si schimbat, tot, tot, ca el e taticul lor. Buunnn..n-am avut cu cine sa ma inteleg, iar odata ajunsi acasa....a vazut ca e lung drumul intre vorba si fapta, si am pentru ca totul sa iasa bine ma implicam eu mai mult, uitand ca eu eram de fapt la fel de epuizata. Dar in loc sa comentez, am zis ca asa trebuie sa fie, sa ma ocup de toate, sa tac si sa fac, i-am dat pe toti din jur si parca eram zombi. Sanii erau cu rani , sangerau , copii urlau, sotul meu se facuse mic prin bucatarie si steriliza toata ziua...era jale! Noroc ca mama s-a prins ca eram in prag de depresie, si cu toata bodoganeala lui barbatu-meu a adus o pompa de san, a adus 2 suzete, a adus o baliuta normala de baita nu cea pe care o aveam noi, cu tot felul de onduleuri ...ca asa auzise el ca-i buna. Si pana l-a urma s-a asternut armonia, mama a stat cu noi o luna, soacra la fel...era tare fericit ca-s mamicile in jur, el putea steriliza in liniste( cam la asta se reducea activitatea lui fata de cat se batuse cu pumnul in piept la inceput ca face tot, si in plus mai pregatea si apa de baita, cu tarate si musetel). Si de atunci mi-am dat seama ca de fapt cand e vorba de copii, ca sa le fie lor bine, trebuie sa imi fie si mie bine, ca mama, pentru ca eu stand toata ziua cu ei, cum as putea sa am grija asa cum trebuie daca as fi epuizata, sau bolnava? Cand apar copii cei din jur uita de mama, dar toti suntem la fel de importanti. Acum ca stam doar noi doi cu ei, il implic pe cat posibil, pentru ca altfel n-ar intelege, si nu comenteaza nimic cand il pup de noapte buna si...atat, fiindca ma doare spatele ingrozitor seara, cand ma pun in pat.Trebuie sa se culce, pentru ca dimineata se trezeste mai devreme sa faca ceiutul si lapticul. Daca nu l-as implica, ar gandi ca majoritatea barbatilor, ca e doar treaba mamei sa aiba grija de copii, ca tatii sunt ocupati cu serviciul si-s obositi , ca doar ce e asa de greu sa stai cu niste copii? Asta nu e scoasa din capul meu, e gandirea colegilor lui, care au copii mai mici si unii din ei prefera sa mearga la o berica cu baietii decat sa mearga acasa sa se faca utili. Se spune ca unei femei ii ia 9 luni sa devina mama si apoi inca noua luni sa devina iar femeie. Da , dar cand e vorba de mamici de gemeni ma intreb cat de femeie voi fi eu dupa trei luni? As vrea sa am mai mult chef de mine, dar ..sper ca la venirea primaverii, cand voi iesi din casa cu bebeii in carut dublu, sa arunc o privire in vitrinele cu pantofi cu toc, posete si bijuterii, macar de curiozitate.Nu e usor, puii mici nu se fac mari de-odata dar sper ca la un moment dat totul sa capete un echilibru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

ma uitam acum cate viitoare mamici sunt...of... of... multe multe... sper din tot sufletul ca toate sa ajungeti cat mai aproape de termen shi sa aveti bebelasi sanatosi...
intr-adevar sotii trebe implicati...al meu sot are un program lejer la serv...asa ca noapte impartim...de la egal la egal sarcinile...iar ziua cand vine de la serv...sunt ale lui...spor....:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Haidetzi fetelor, rezistatzi, in momentul cand vor incepe sa umble copiii, va fi totul mult mai usor, practic, fiecare pas micutz pe care-l fac ei in directzia "iesirii din bebelusheala", inseamna o sarcina in minus pt mamica. Faptul ca nu trebuie sa-i tzii permanent cu o mana cand ii imbaiezi, ca nu mai trebuie sa te cocosheshti tzinand de maini doi copii care vor neaparat sa se plimbe chiar daca n-au decat 8 luni (de ex), ca pot sa-si tzina sticlutza singuri, ca nu se mai scoala de n-shpe ori noaptea , ca dimineatza se trezesc si intai isi termina "povestile" incepute cu o seara inainte , si abia apoi te striga dandu-tzi ragaz 5 minute sa te trezesti si tu, toate aceste progrese va vor ushura munca enorm, si vetzi avea din ce in ce mai mult timp sa va bucuratzi de copilasi in adevaratul sens al cuvantului, nu doar sa-i ingrijitzi 100% din timp. Rabdare multa va doresc, si sa va repetatzi tot timpul: "o sa fie mai bine, o sa fie mai bine!"

Va pup si sper sa citesc doar vesti bune de la voi.


"Insanity is hereditary. You have it from your kids!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Am vesti de la Laraa. Va redau integral SMS-ul primit acum cateva minute, este grozav:

Ilinca si Mara au venit pe lume azi la orele 07.55 si 07.58, cu 2.450 gr si 2.200 gr. Sunt sanatoase si cu par mult. Mami e grozav de bine si fericita. Tati aproape a lesinat.

Sunt emotionata si am un bb pe picioare. Revin.

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

felicitari proaspetei mamici...Laraa...
sa-ti traiasca fetitele...sa fie sanatoase...papaciase...shi fericite...
refacere rapida tie...
te asteptam printre noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Felicitari Laraa! Multa sanatate si va asteptam repede inapoi, cu detalii!
Sunt primii bb-ei din gasca de aici din 2009!



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput