Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Laraa, Fulga de tine, iti trimit un material despre alaptat. Mie mi s-a parut interesant. Dai o adresa de email? Poate te ajuta. Sunt si chestii tehnice acolo.




multumesc clara..chiar m-ar ajuta

uite adresa :laraa_nicole@yahoo.com

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Eu am un tarc, tot asa cum am vazut in pozele postate d evoi, din lemn. E mostenire de la nepotica mea care maine face 10 ani. Deci tarcul e vechi de 10 ani. dar vad ca voi cautati asa ca ma gandesc ca o sa-mi prinda si mie bine.
Laraa, sa-ti traiasca papuselele, sunt superbeeee!!! Nu pot sa-ti dau niciun sfat ca nu cunosc, dar le astept pe fetel cu experienta si o sa-mi prinda si mie bine.
mimika, bine ai venit si la acest subiect!!! Si eu am fost speriata dar mai mult de faptul ca fiind gemelara e sarcina cu risc. Acum am ajuns la 15 sapt si abia astept sa-i simt. Cu timpul m-am calmat si de abia astept sa-i strang in brate. Si eu am pierdut o sarcina la 5 sapt. si imi era teama de aceasta cu doi bebelusi. Dar nu te poti pune cu destinul. Ai incredere ca totul va fii bine.
Clara scumpo, lasa ca DD le aranjeaza pe toate cum e cel mai bine. Iti doresc o nastere usoar, usoara!!! Dar mai ai pana atunci.

15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimika

Mi-am facut cu greu curaj sa va scriu si eu. O sa am si eu gemenuti. Sunt in 9 saptamani. Monocorionici, biamniotici. Mi-era si frica sa citesc cum este sarcina cu gemeni sau viata cu gemeni, pentru ca stiu ca este greu cu unul, daramite cu 2. Eu sunt terorizata de gandul ca nu eu nu am decat 1 metru jumate, 45-47 kg in general, un bazin ingust...Si nu stiu cum or sa aiba ei loc acolo. Mai este vreo fata asa mica ca mine? Am pierdut deja o sarcina in 14 saptamani, asta vara, asa ca va inchipuiti ce este in sufletul meu. Ma bucur mult ca am gemeni, dar sunt asa de speriata...Sper sa nu va suparati pe mine daca mai intru din cand in cand sa mai cer un sfat. Am vazut si eu pozele voastre si sunt asa de dulci toti bebicii...Va pup dulce!

8+
Fluturasii mei iubiti


bun venit! Felicitari si sarcina usoara. Este o mamica de tripleti, Oanna3, care nu are mai mult de 1.60 si in jur de 50 de kg si a dus sarcina cu tripeti pana la 36 de saptamani. Deci dimensiunile tale nu sunt o piedica in calea unei sarcini ok. Si sa stii ca nu e chiar asa de greu sa cresti gemeni cum pare 'de pe margine'. O sa vezi e bine o sa te descurci cand o sa vina momentul . Eu, de fiecare data cand sunt intrebata 'cat e de greu', raspund ca e prea frumos ca sa mai conteze sau ca sa mai bag de seama daca e greu. Curaj! Concentreaza-te acum pe sarcina, sa o duci cat mai mult, restul vine de la sine.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

despre mine ce pot sa va spun fetelor...de cand am venit acasa am tinut-o intr-o euforie totala..pe langa faptul ca 2 zile am plans nonstop..de fericire..ma uitam la fete si plangeam..comorile mele...nici nu visam ca o sa simt asa ceva..asa intens
operatia a fost super..am ras pe masa si am vb cu dr tot timpul...clisma ioc si sonda (trauma mea) dupa anestezie care a fost rahi..dupa..in schimb ..nasol..dureri mari..mai ales de spate..muschii spatelui parca ma dureau ..nu puteam dormi..n-am dormit 5 zile ..calmante doar cu algocalmin si diclofenac..adica slabe si de scurt efect ..si iti aducea copiii la alptat in conditiile in care eu nu puteam sa ma misc...plangea langa mine..si eu cu ea(ca le aducewau pe rand)..personalul dragut , una peste alta nu am avut de ce ma plange de spital..lapticul mi-a venit a doua zi..nu foarte mult la inceput dar indeajuns sa le hranesc(mi-au nenorocit mameloanele dar au fost desfundate ceva canale macar)..si acum le am praf dar parca nu mai doare asa
acasa cand am venit in afara de faptul ca boceam intruna soacra mea a cumparat tortulet si sampanie sa ciocnim pt fetite(bineinteles sampanie pt copii)si mama a sta cu mine saptamana asta sa ma ajute..rolul meu momentan e da vacuta milk...
in prima noapte am pus fetele la taat toata noaptea si tot nu se odihneau..nu plangeau zgomotos..se fataiau si icneau si mormaiau ..nu stiam ce tot au..le-am leganat si tot nu dormeau..se zvarcoleau ....atunci l-am trimis pe tati la farmacie sa ia ceva de colici dar farmacista a zis ca de unde colici la 4 zile ..si ca nu imi poate da decat la sfatul medicului...atunci i-am spus sa ia lapte "pre nan"..pt prematurii sub 3 kg..le-am dat cate 20 si au mancat cu o pofta nemaivazuta...atuci am concluzionat ca nu am destul lapte si le-am dat completare...dar mentinand sanul..alta problema...ziua dorm prea mult ..cate 4-5 ore ..si nu e bine...nu le pot trezi sa le hranesc..pur si simplu dorm "ca valizele"..noaptea in schimb n-au somn..se fataie , ganguresc , miauna etc...le dau san..nu prea vor apoi vor si tot nu se satura..isi sug mainile..si totusi mie imi curg sanii ca la robinet...de ce nu se satura ci mai mananca cel putin 20 din bibe?..apoi eu ma mulg..oare e mai greu de supt la san si obosesc si cu bibe e mai usor?..offf..
multumesc mult pt gandurile voastre si am sa recuperez cu cititul...
lumi ce faci?..multumesc pt "mesagerie" ..te sun in weekend

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/


esti o dulce! Din fiecare rand scris de tine reiese fericirea ce o traiesti. eu te sfatuiesc sa continui sa le pui la san, mai ales ca spui ca ai lapte. Lui Rares al meu i-a luat vreo 3 saptamani pana a invatat sa suga cum trebuie. Nu e deloc usor si e foarte frustrant la inceput, dar depinde in mare parte de tine sa depasesti momentul si sa mentii lapticul. Odihneste-te, bea lichide, mananca, scoate cu pompa din sani ce ramane dupa ce sug fetele (fa rezerva in congelator pt cand o sa fie papacioase rau si o sa ai nevoie de supliment). Te pup tare si astept cu nerabdare urmatoarele impresii.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimika

Mi-am facut cu greu curaj sa va scriu si eu. O sa am si eu gemenuti. Sunt in 9 saptamani. Monocorionici, biamniotici. Mi-era si frica sa citesc cum este sarcina cu gemeni sau viata cu gemeni, pentru ca stiu ca este greu cu unul, daramite cu 2. Eu sunt terorizata de gandul ca nu eu nu am decat 1 metru jumate, 45-47 kg in general, un bazin ingust...Si nu stiu cum or sa aiba ei loc acolo. Mai este vreo fata asa mica ca mine? Am pierdut deja o sarcina in 14 saptamani, asta vara, asa ca va inchipuiti ce este in sufletul meu. Ma bucur mult ca am gemeni, dar sunt asa de speriata...Sper sa nu va suparati pe mine daca mai intru din cand in cand sa mai cer un sfat. Am vazut si eu pozele voastre si sunt asa de dulci toti bebicii...Va pup dulce!

8+
Fluturasii mei iubiti

Felicitari, Mimika!
Auzi, sa se supere cineva?!? Pai datorita celor ca tine exista subiectul asta!! Te-asteptam cu drag sa intrebi, sa povestesti, orice! Noi cam cu asta ne ocupam timpul pe-aici, de fapt...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
I-am reamintit ca va fi prima nastere, din doua sarcini. Daca ar fi a doua nastere ar fi altfel. O sarcina gemelara dusa de la 9-10 saptamani exclusiv in pat, ba dintr-o cauza, ba dintr-alta; fara miscare - ceea ce e esential pt nastere vaginala, cu Rh negativ, cu uter retrovers etc... Riscurile sunt mari.

Daca acestea nu sunt motive suficiente... nu inteleg multe lucruri pe care le-am vazut in spital... femei cu un singur bebe, intors in craniana, fara probleme la sarcina... si tot i-au facut operatia. Cu ce explicatie riguroasa oare?!


Clara, ai dreptate. stiu ca si doctorita mea tot din aceste motive se hotarase sa-mi faca cezariana, deoarece era prima sarcina, gemelara. Iar atunci cand a ajuns la spital (4 dimineata!) si a vazut ca Anita mea era deja cu caputul acolo (mi se rupsese apa cu vreo jum de ora inainte; tot travaliul a fost, de fapt, cam la foc automat! ) ea a intrat in panica, pentru ca, asa cum mi-a explicat si mie, era prea riscant sa mai inceapa cezariana la cat avansase caputul Anitei deja. Jur ca ea erade o mie de ori mai speriata decat mine, cand am "terminat" era mai transpirata si tremura mai rau ca mine! Ulterior, cand ma cosea, a "marturisit" ca nu mai avusese nastere normala la o gemelara de pe vremea lui Ceausescu! Saraca...

Inca ceva: nu exista posibilitatea sa abordezi un alt doctor, dispus sa-ti faca cezariana la cerere, chiar si pentru.. stii tu, o atentie, o maslina-n plus? (asta referitor la explicatia aia riguroasa, de care vorbeai tu... )
Si aici sunt medici care nu vor in ruptul capului sa faca cezariana dar se mai gasesc si din cei mai intelegatori, asa... Eu iti marturisesc sincer ca asta a fost unul din cele mai puternice criterii dupa care mi-am ales dr cu care sa nasc. (si tot degeaba!!!
Pupici! Sper sa iasa bine, pana la urama. Oricum, nu te mai stresa! Nu iese nimic bun din asta! Fii convinsa ca fetitele tale stiu foarte bine ce au de facut si , la o adica, o sa fie surioare bune si or sa-si dea prioritate, dupa caz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

in prima noapte am pus fetele la taat toata noaptea si tot nu se odihneau..nu plangeau zgomotos..se fataiau si icneau si mormaiau ..nu stiam ce tot au..le-am leganat si tot nu dormeau..se zvarcoleau ....atunci l-am trimis pe tati la farmacie sa ia ceva de colici dar farmacista a zis ca de unde colici la 4 zile ..si ca nu imi poate da decat la sfatul medicului...atunci i-am spus sa ia lapte "pre nan"..pt prematurii sub 3 kg..le-am dat cate 20 si au mancat cu o pofta nemaivazuta...atuci am concluzionat ca nu am destul lapte si le-am dat completare...dar mentinand sanul..alta problema...ziua dorm prea mult ..cate 4-5 ore ..si nu e bine...nu le pot trezi sa le hranesc..pur si simplu dorm "ca valizele"..noaptea in schimb n-au somn..se fataie , ganguresc , miauna etc...le dau san..nu prea vor apoi vor si tot nu se satura..isi sug mainile..si totusi mie imi curg sanii ca la robinet...de ce nu se satura ci mai mananca cel putin 20 din bibe?..apoi eu ma mulg..oare e mai greu de supt la san si obosesc si cu bibe e mai usor?..offf..


laraa, prea rau te stresezi si tu, zau!! Esti o mamica extraordinara, asta se simte de departe, de la felul in care vorbesti despre minunile tale! Daca si-ar iubi toate mamicile din lume pruncii asa cum o faci tu, cum o facem toate, pe-aici, de fapt.. ce bine ar fi!
sa stii ca si eu mi-am alaptat bebelinele mixt, tot cu prenan, pentru ca nici mie nu mi-a ajuns lapticul.. poate nu e destul de satios.. incearca sa mananci si tu cat mai consistent, nu stiu ce sa zic.. dar sa stii ca mai tine si de tipul fiecareia, pentru ca am o cunostinta care a nascut in aceeasi zi cu mine si baietelul ei n-a supt mai mult de 4 saptamani pentru ca avea laptele prea gras! (ma rog, cica asa i-au spus doctorii! ) Ideea e ca micutul refuza sanul. tragea de cateva ori (si-i curgea, nu gluma!) si gata, il scuipa. Asa ca l-a trecut pe formula. Deci, nu te mai consuma si tu mai mult decat trebuie, ca oricum natura isi urmeaza cursul. Fii calma, gandeste-te la toate cu optimism. Parerea mea e ca si daca le hranesti mixt, tot au parte de toate beneficiile laptelui matern; doar ca formula e asa, desert, sau cum vrei tu s-o consideri!
Hai, nu-ti mai face-atatea griji! Ia-le pe toate pe rand si sunt convinsa ca tot ceea ce faci e in primul rand pentru binele bebelinelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Seara buna...am fost si noi azi la control..bebeii sunt cu capul in jos, unul are 2300 celalat 2340sa vedem cat mai duce burtica mea


Wooow!! Bogdana, 35 s deja?? felicitari!! (ce mult ma bucur cand vad ca duceti asa mult sarcinile gemelare... si ce rau imi pare ca n-am reusit si eu... )
Bravo, mai ai un pic... Nu te grabi,ar noi abia astebtam si poze cu boboceii tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Multumesc pentru sustinere tuturor! Eram mai fericita sa pot aduce optimism in atmosfera, dar...

Moniland, bine gandesti! Asta ma ajuta si pe mine acum. Erau situatii disperate cand numai credeam decat in ajutorul lui DD, dar orbeste. Si am ajuns pana aici.
Dar vezi, sunt si momente de disperare - poate potentat si hormonal - in care uit lucrurile acestea... si regret. O sa ma rog in continuare sa fie bine fetele si sa se intample totul dupa socoteala de sus, ca e cel mai sigur.

Si ma rog si pentru voi toti! ... care cu sugari, care cu nazdravani, care cu fetusi, care cu embrioni. Sunteti mamici deosebite!


Dalina. Sunt la al doilea medic. Ma urmareste doar de la 24 saptamani. Si parea dschis la inceput... acum nu stiu ce a patit. Poate chiar i se pare fix tranta o nastere gemelara de catre o prmipara. Poate chiar este. Ma rog sa duc macar pana la 36 saptamani cand ma mai intalnesc cu el... si vad ce fac atunci.
(Cred ca in prima instanta il musc )
Pana atunci e posibil sa mai caut pe cineva care ar face ce am nevoie ... in ultima instanta.
Oricum pt mine esti o eroina... cu nasterea aventuroasa a gazelor tale.


Mimika, bun venit!
Statura nu cred ca influenteaza purtarea sarcinii, eventual tipul nasterii, daca spui ca esti ingusta in bazin e posibil sa nu te lase sa nasti natural.
Altfel sa stii ca o prietena f buna de-a mea e in saptamana 35 deja. Nu are 1,60 cm si a inceput sarcina la 51kg. Are un baietel si o fetita in burtica. Eu am ramas insarcinata la trei saptamani dupa ea. Am in jur de 1,67cm si am demarat sarcina la 64 kg(aveam un surplus serios la acea ora).
Ea a dus sarcina fara nici o treaba, a inotat, a facut Lamaze, a mers la servici pana la 29 saptamani (munca in picioare intre cateva zeci de copii de gradinita ca rachetele), a umblat pe la magazine pt de-ale bebeilor, la 28 saptamani a facut trasee de munte la Cavnic in zapada... Si acum e in 35 saptamani, a inceput si ea sa aiba contractii false din acelea pregatitoare B-Hicks si sa o doara spatele. Ce sa zic... mare lucru. A... si sarcina a fost obtinut cu FIV. Cu toata agitatia ei, merge f bine.

Ea ma vizita acasa si la spital, ca ... deh... matahala de mine am dus sarcina in pat. Toate drumurile mele erau catre clinica, cabinet medic si f rar biserica. Am B-Hicks de la 26 de saptamani si nu mai pot sta decat maxim 10 minute in picioare.
Asa ca ... statura este fix nesemnificativa.

Sarcina lunga si frumoasa!

Pupam pe toata lumea

Clara 32+ si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

IliesClara si te rugam sa nu mai fii suparata, ca nu e bine deloc nici pt. tine, nici pentru bebeline... daca simti ca nu e ok asa... de ce nu mai ceri o parere, a altui doctor? Macar sa te linistesti... Mi se pare cam mult o luna intre consultatii, acum, in ultima parte a sarcinii... ar mai trebui sa mergi la vreo 2 sapt., maxim 3...
Despre nasterea naturala... eu mereu am fost pentru, daca s-a putut... mie mi-era f.f. frica de cazariana... Si eu am stat in pat de la 12 sapt. si am nascut natural, f. usor. Dar la mine era a doua nastere, probabil si asta a fost un motiv. Nu inseamna ca daca n-ai facut deloc miscare, n-o sa nasti usor... Cred ca depinde mult de mostenire... mama a nascut f. usor... si eu la fel...


mimika bine ai venit Sarcina usoara! Eu nu's asa mica de intaltime... si nici la kg ca ma ingrasasem dupa prima sarcina... am 1,67 si 52 de kg atunci... Dr. de la ecografie imi spune cand am intrat pe usa (i-am zis ca m-a trimis dr. meu sa-i confirme si el ca a vazut bine ca's doi): n-ai fata de sarcina gemelara ... io: cum adica??? ... pai femeile cu gemelara sunt mai mari, cu bazinul mai lat etc. Si uite ca era gemelara... si am dus-o pan la 37 de sapt. Asa ca stai fara grija ca nu intaltimea, greutatea si bazinul sunt problema... uterul tau sa fie suficient de elastic, sa tina bb-ii... si colul sa stea inchis


petrean bravo! tineti-o tot asa inca 3-4 sapt. sa mai creasca un pic





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput