Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

mama..elyanne...ce vorbe dulci spui..3-4. sapt?adik sa nasc la 40 de sapatamni???nu cred...dr meu m-a programat la urmatorul control in 26 februarie..razand...a zis ca nu ma vede sa mai tin sarcina pana atunci...mi-e foarte greu...fizic...ca altfel..poate as mai rezistaoricum..eu sunt multumita cat de cat..ca nu voi sta cu saptamanile in spital..ca vor avea greutatea de iesit din spital. Toti imi spun ca poate-mi fac de ziua mea un cadou cu ochi..cine stie?daca bbeii vor dori sa iasa in 13 februarie...asa sa fie

Bogdana
35+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

multumesc mult laurici si dalina ...acum e mai bine..le-am "fortat " sa pape bine bine san inainte chiar daca a durat 45 de minute un supt...le bateam pe spate, regurgitau si hop ..iar..si uite asa dupa ce ma goleau mai beau cate 20 fiecare..dar macar stiu acum ca sanul "comes first"..au si program acum..impus de ele normal..exact la 3 ore..ca ceasul sunt
in rest..zambesc o gramada si binenteles ca la fiecare nou gest poza...cred ca si daca ridica un deget incep sa plang...ilincai i-a cazut buricutul si s-a bucurat aseara de o baita in toata regula..vai ce-i mai place ..nu zice nici pas...se uita la mine cu ochisorii aia mari ai ei...si maruta e o macacioasa ..desi e mai mica..a plecat cu 2050 g din spital...
fetelor ..apropos..cam ce cantitate mananca un bebe la 7 zile?..dar unul mai mititel..prematur?...sa zicem ca(eu cand ma mulg..fara sa suga ele scot 50 din ambii sani..)ele sug 20 din san si mai mananca 20 bibe..40 la 3 ore n e putin?
stiu stiu..sa nu-mi mai fac griji..
va mai pun pozici noi

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, imi pare tare rau de supararea ta! Dar cum spui si tu, nu te mai necaji, poate asa e sa fie, poate asa e mai bine. Banuiesc ca e cam tarziu acum sa schimbi doctorul sau spitalul... nu? In fine, eu zic sa te linistesti, ultimul lucru de care ai nevoie acum e stresul! Hai curaj, o sa fie bine, poate iti spun fetele care au nascut natural ca nu e asa grav si recuperarea de dupa e mai rapida!

Te pup cu drag, ma bucur ca fetele sunt bine!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Alt tarc http://picasaweb.google.com/clara.acs/Desktop?authkey=FRLNB0SRXSA#5298945312079507986

Descriere:

Produs : Tarcuri Pentru Copii Din Lemn
Categoria : Tarcuri De Joaca Pentru Copii
Pre#355; : 225 RON
Descriere : Tarcuri din lemn pentru copii. Dimensiunea 100x75(cm). Salteaua este inclusa in pret.


Cred ca si astea se pot uni si ar iesi 150X200




Clara, unde l-ai gasit? Am gasit si eu ceva asemanator, dar la un pret mai mare. Ne dai site-ul? Cu spatii intre litere, asa merge fara reclama

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Laraa, ma bucur mult, mult ca esti bine! Stiu cum e perioada de inceput, e bine ca ai ajutoare (care nu te incurca!) si e bine sa fii doar pe post de Fulga! Desi, crede-ma, bebelinele stiu ca nu esti doar atat!
Sa stii ca si ai mei in primele saptamani dormeau cate 5 h intre mese, mai ales ziua. Cred ca inca nu s-au adaptat la mediul inconjurator, la viata din afara uterului, inca nu sunt constiente de cate lucruri sunt in jur si de asta dorm asa.... nu stiu ce pierd. Doar daca treceau mai mult de 5 ore incercam sa ii trezesc pe nazdravani sa pape. Nu-ti face griji, o sa isi revina.

Cat despre bibe, da, clar, le e mai usor asa, ca nu mai depun efort, le pica direct in gura, la san se obosesc mai mult sa suga.... poate totusi incerci fara lapte praf... mi-e teama ca se vor obisnui asa, si ptr ca le e mai usor cu bibele, si ptr ca laptele praf e mai dulce.... eu ma tot gandesc cum am gresit eu de am ajuns sa nu ii alaptez decat o luna... si de asta tot insist, sa puneti bebeii la san, fetelor... dar tu stii mai bine, daca nu se satura, doar nu o sa le lasi sa faca foamea...

Te pup mult, mult, astept tel tau cu nerabdare!!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimika

Mi-am facut cu greu curaj sa va scriu si eu. O sa am si eu gemenuti. Sunt in 9 saptamani. Monocorionici, biamniotici. Mi-era si frica sa citesc cum este sarcina cu gemeni sau viata cu gemeni, pentru ca stiu ca este greu cu unul, daramite cu 2. Eu sunt terorizata de gandul ca nu eu nu am decat 1 metru jumate, 45-47 kg in general, un bazin ingust...Si nu stiu cum or sa aiba ei loc acolo. Mai este vreo fata asa mica ca mine? Am pierdut deja o sarcina in 14 saptamani, asta vara, asa ca va inchipuiti ce este in sufletul meu. Ma bucur mult ca am gemeni, dar sunt asa de speriata...Sper sa nu va suparati pe mine daca mai intru din cand in cand sa mai cer un sfat. Am vazut si eu pozele voastre si sunt asa de dulci toti bebicii...Va pup dulce!

8+
Fluturasii mei iubiti


Bine ai venit, mimika! Sa ai o sarcina usoara si la termen, o nastere si mai usoara!!!

Despre sarcina gemelara sau despre cum e cu doi copii dupa, se pot spune multe. Nu o sa te mint, nu e chiar usor... riscuri sunt pe perioada sarcinii, apoi dupa o sa ai nevoie de ajutor ca sa faci fata. Dar... e asa de frumos incat uiti de toate, pe bune!! E atat de frumos ca nu se poate exprima in cuvinte, trebuie simtit, trait... si cred ca fiecare mamica de aici iti poate confirma asta! E fericire la dublu si fii sigura ca absolut toate eforturile iti vor fi rasplatite din plin!!

Sanatate si... suntem aici pentru intrebari!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Seara buna...am fost si noi azi la control..bebeii sunt cu capul in jos, unul are 2300 celalat 2340sa vedem cat mai duce burtica mea

Bogdana
35+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE



Bravos, ma bucur ca e totul bine! Burtik ta sa faca bine sa mai tina, altfel ii dam na-na

Aveti grija de voi!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Mimik, am uitat sa-ti spun ceva: eu am 1.63 si cand am ramas insarcinata aveam 48 kg.... am luat 16 kg in sarcina, am dus sarcina pana la 35 de sapt, cand mi s-a rupt apa. se poate deci, si in cazul persoanelor mai micute.... curaj, o sa fie bine!

Laraa, nu exista o cantitate anume pe care o papa un bb de 7 zile sau un bb prematur... fiecare bb e diferit si se dezvolta ca atare. Ai mei tot in jur de 40 ml papau la inceput. Important e sa le vezi tu ca nu mai dau semne de fomica... in plus, se poate intampla ca uneori sa nu pape asa mult sau chiar sa refuze masa (desi asta vine cand sunt mai maricei, la inceput sunt fomisti rau), sau se poate sa pape si dublu, in perioada puseelor de crestere. Nu e regula...

Despre permaturi se spune ca iau repede in greutate in prima luna. Ca sa recupereze... ei mei au luat fiecare 1.5 kg in prima luna.... deh, asa au ajuns acum grasunei, la 7.5 kg, de-mi vine sa-i mananc! Pufosii mamei!

Te pup, sunt numai ochi ptr intrebarile tale!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Doamne, Laraa, am vazut comorile, pozele noi, mi-au dat lacrimile! Sunteti asa frumoase.... asa inocente...

cand te hotarasti sa iesi cu ele afara sa-mi spui, poate ne vedem.... ca tot stam pe aproape. Da' sa-mi spui din timp, ca trebe sa-l pregatesc si pe tati, altfel nu putem... asta daca nu luam carut intre timp.

pupice!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

daaaaaaaaaaaaaaaa..abia stept sa iesim afara...las ca fac o programare dinainte ca sa poti si tu...nici eu nu pot singura iti dai seama...abia astept sa vad pufosii....ieri a fost dr si la noi si a zis ca sunt "copii micuti dar buni..buni domle..foarte buni".....nici nu stiam cat sa-i dam..i-am dat 1 mil...mult ..putin ..nu stim sper sa fie multumit

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput