Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Poza tzarcului:

http://picasaweb.google.de/lh/photo/1B9ecrDAGO_aNSnuzr0J-A?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Andutzaaaaaaaaaaaaa.... vazut poze, sunt super dulci bebelinele tale! Bravo, sa-ti traiasca, sa va fie bine mereu!!

Adina, sar'na de poza, exact la ceva de genul asta ma gandseam si eu, dar cum spunea si Clara, facut cumva pe comanda.... ca eu am cautat pe net si n-am gasit..... pe de alta parte, buna ideea ta cu testatul inainte de investitie.

Dalina, esti totala, ce mai! La fel simt si eu vis-a-vis de voi toate si de forum...!

Noi raportam o seara si o noapte putin agitate.... n-au mai plans seara cum faceau de obicei, dar nu am reusit sa ii adorm inainte de 00.00, in conditiile in care ei dorm cam de pe la 22 de regula.... si apoi au urmat treziri din 3 in 3 ore.... adica la 3 si la 6, apoi n-au mai dormit deloc.... acum e liniste, sa vedem cat ii tine!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

am gasit tarc din lemn destul de mare, care cat de cat sa-mi placa:
http://www.patuturibebe.bizoo.ro/vanzare/107931/Tarc-pliabil--din-lemn--100-cm-x-100-cm

ma gandeam sa iau doua, si sa le unesc, dar cand am vazut pretul.... -am razgandit

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut fetelor

Am fost aseara la eco. Bebelinele sunt foarte bine. Au crescut bine, doppler foarte bun. Anto e cu capul f jos, fixata bine in drumul spre iesire. Iar Iulia, mi-a facut in ciuda. S-a pus si ea cu capul in jos, doar picioarele si poponetul mai trebuie sa le indrepte, ca deocamdata sunt in transversa.
Romaneste asta inseamna.... "ciuciu cezariana pt Clara".

Medicul a decis ca voi naste natural! Si cand m-a vazut cat de shocata sunt s-a si enervat spunandu-mi ca cezariana la cerere nu se face degeaba ma gandesc la ea. Ceea ce stiam si eu f bine. Ce sens are sa ma taie, daca poate sa nu ma taie ?!
I-am reamintit ca va fi prima nastere, din doua sarcini. Daca ar fi a doua nastere ar fi altfel. O sarcina gemelara dusa de la 9-10 saptamani exclusiv in pat, ba dintr-o cauza, ba dintr-alta; fara miscare - ceea ce e esential pt nastere vaginala, cu Rh negativ, cu uter retrovers etc... Riscurile sunt mari.

Daca acestea nu sunt motive suficiente... nu inteleg multe lucruri pe care le-am vazut in spital... femei cu un singur bebe, intors in craniana, fara probleme la sarcina... si tot i-au facut operatia. Cu ce explicatie riguroasa oare?!

Aseara am crezut ca se prabuseste cerul peste mine. Am avut o criza de plans de cateva ore - ca fetele mele nu stiau ce se petrece. A ajus sa ma intepe la inima si sa ma doara spatele si bratul, ca pe tata inainte de preinfarct. M-am speriat f tare. Nu stiu ce m-a apucat. Imi venea sa ii trantesc dosarul in freza, cat sunt eu de calma si toleranta ... si cat imi prea el de simpatic la inceput.

Colac peste pupaza, m-a chemat la control numai peste o luna, cand voi avea 36 saptamani si la monitorizare deloc. Ma asteptam ca dupa 32 de sapt sa merg la tot doua saptamani. O luna mi se pare o vesnicie in stadiul acesta.

Acum sunt mai OK, ma tot gandesc ca rugaciunile mele au dat roade. Toata sarcina m-am rugat sa fie bine pt fete, sa se intample cum e mai bine pt ele. Poate intr-adevar asa e mai bine pt ele. Si cezariana era ideea mea obsesiva, si nu cea mai fericita.

In fine... va rog sa ma iertati. V-am umplut capul cu prostiile mele. Imi pare rau.

Dalina, ai dreptate, nu prea au sens explicatiile stiintifice, atat timp cat nu ajuta pe mamicile care au nascut deja sa isi dea seama ce tip de gemeni au.
Dar pt mine e defect profesional.

Va pupam pe toate.
Clara 32+ si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Alt tarc http://picasaweb.google.com/clara.acs/Desktop?authkey=FRLNB0SRXSA#5298945312079507986

Descriere:

Produs : Tarcuri Pentru Copii Din Lemn
Categoria : Tarcuri De Joaca Pentru Copii
Pre#355; : 225 RON
Descriere : Tarcuri din lemn pentru copii. Dimensiunea 100x75(cm). Salteaua este inclusa in pret.


Cred ca si astea se pot uni si ar iesi 150X200

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Salut fetelor

Am fost aseara la eco. Bebelinele sunt foarte bine. Au crescut bine, doppler foarte bun. Anto e cu capul f jos, fixata bine in drumul spre iesire. Iar Iulia, mi-a facut in ciuda. S-a pus si ea cu capul in jos, doar picioarele si poponetul mai trebuie sa le indrepte, ca deocamdata sunt in transversa.
Romaneste asta inseamna.... "ciuciu cezariana pt Clara".

Medicul a decis ca voi naste natural! Si cand m-a vazut cat de shocata sunt s-a si enervat spunandu-mi ca cezariana la cerere nu se face degeaba ma gandesc la ea. Ceea ce stiam si eu f bine. Ce sens are sa ma taie, daca poate sa nu ma taie ?!
I-am reamintit ca va fi prima nastere, din doua sarcini. Daca ar fi a doua nastere ar fi altfel. O sarcina gemelara dusa de la 9-10 saptamani exclusiv in pat, ba dintr-o cauza, ba dintr-alta; fara miscare - ceea ce e esential pt nastere vaginala, cu Rh negativ, cu uter retrovers etc... Riscurile sunt mari.

Daca acestea nu sunt motive suficiente... nu inteleg multe lucruri pe care le-am vazut in spital... femei cu un singur bebe, intors in craniana, fara probleme la sarcina... si tot i-au facut operatia. Cu ce explicatie riguroasa oare?!

Aseara am crezut ca se prabuseste cerul peste mine. Am avut o criza de plans de cateva ore - ca fetele mele nu stiau ce se petrece. A ajus sa ma intepe la inima si sa ma doara spatele si bratul, ca pe tata inainte de preinfarct. M-am speriat f tare. Nu stiu ce m-a apucat. Imi venea sa ii trantesc dosarul in freza, cat sunt eu de calma si toleranta ... si cat imi prea el de simpatic la inceput.

Colac peste pupaza, m-a chemat la control numai peste o luna, cand voi avea 36 saptamani si la monitorizare deloc. Ma asteptam ca dupa 32 de sapt sa merg la tot doua saptamani. O luna mi se pare o vesnicie in stadiul acesta.

Acum sunt mai OK, ma tot gandesc ca rugaciunile mele au dat roade. Toata sarcina m-am rugat sa fie bine pt fete, sa se intample cum e mai bine pt ele. Poate intr-adevar asa e mai bine pt ele. Si cezariana era ideea mea obsesiva, si nu cea mai fericita.

In fine... va rog sa ma iertati. V-am umplut capul cu prostiile mele. Imi pare rau.

Dalina, ai dreptate, nu prea au sens explicatiile stiintifice, atat timp cat nu ajuta pe mamicile care au nascut deja sa isi dea seama ce tip de gemeni au.
Dar pt mine e defect profesional.

Va pupam pe toate.
Clara 32+ si fetele



offf..mai clara..mi s-a facut pielea ca de gaina cand am citit..cred ca daca mi-ar fi dat mie bomba as fi facut o criza...cum sa nasc natural?? ..sunt multe riscuri pt bebei...eu nu stiu motivele dr tau..poate chiar are motive bune sa propuna asta dar totusi....tu ai un cuvant de spus..nu mai plange ca-ti faci rau...du-te la el si spune-i...off te pup si sa ne spui ce faci

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

despre mine ce pot sa va spun fetelor...de cand am venit acasa am tinut-o intr-o euforie totala..pe langa faptul ca 2 zile am plans nonstop..de fericire..ma uitam la fete si plangeam..comorile mele...nici nu visam ca o sa simt asa ceva..asa intens
operatia a fost super..am ras pe masa si am vb cu dr tot timpul...clisma ioc si sonda (trauma mea) dupa anestezie care a fost rahi..dupa..in schimb ..nasol..dureri mari..mai ales de spate..muschii spatelui parca ma dureau ..nu puteam dormi..n-am dormit 5 zile ..calmante doar cu algocalmin si diclofenac..adica slabe si de scurt efect ..si iti aducea copiii la alptat in conditiile in care eu nu puteam sa ma misc...plangea langa mine..si eu cu ea(ca le aducewau pe rand)..personalul dragut , una peste alta nu am avut de ce ma plange de spital..lapticul mi-a venit a doua zi..nu foarte mult la inceput dar indeajuns sa le hranesc(mi-au nenorocit mameloanele dar au fost desfundate ceva canale macar)..si acum le am praf dar parca nu mai doare asa
acasa cand am venit in afara de faptul ca boceam intruna soacra mea a cumparat tortulet si sampanie sa ciocnim pt fetite(bineinteles sampanie pt copii)si mama a sta cu mine saptamana asta sa ma ajute..rolul meu momentan e da vacuta milk...
in prima noapte am pus fetele la taat toata noaptea si tot nu se odihneau..nu plangeau zgomotos..se fataiau si icneau si mormaiau ..nu stiam ce tot au..le-am leganat si tot nu dormeau..se zvarcoleau ....atunci l-am trimis pe tati la farmacie sa ia ceva de colici dar farmacista a zis ca de unde colici la 4 zile ..si ca nu imi poate da decat la sfatul medicului...atunci i-am spus sa ia lapte "pre nan"..pt prematurii sub 3 kg..le-am dat cate 20 si au mancat cu o pofta nemaivazuta...atuci am concluzionat ca nu am destul lapte si le-am dat completare...dar mentinand sanul..alta problema...ziua dorm prea mult ..cate 4-5 ore ..si nu e bine...nu le pot trezi sa le hranesc..pur si simplu dorm "ca valizele"..noaptea in schimb n-au somn..se fataie , ganguresc , miauna etc...le dau san..nu prea vor apoi vor si tot nu se satura..isi sug mainile..si totusi mie imi curg sanii ca la robinet...de ce nu se satura ci mai mananca cel putin 20 din bibe?..apoi eu ma mulg..oare e mai greu de supt la san si obosesc si cu bibe e mai usor?..offf..
multumesc mult pt gandurile voastre si am sa recuperez cu cititul...
lumi ce faci?..multumesc pt "mesagerie" ..te sun in weekend

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Laraa, Fulga de tine, iti trimit un material despre alaptat. Mie mi s-a parut interesant. Dai o adresa de email? Poate te ajuta. Sunt si chestii tehnice acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Mi-am facut cu greu curaj sa va scriu si eu. O sa am si eu gemenuti. Sunt in 9 saptamani. Monocorionici, biamniotici. Mi-era si frica sa citesc cum este sarcina cu gemeni sau viata cu gemeni, pentru ca stiu ca este greu cu unul, daramite cu 2. Eu sunt terorizata de gandul ca nu eu nu am decat 1 metru jumate, 45-47 kg in general, un bazin ingust...Si nu stiu cum or sa aiba ei loc acolo. Mai este vreo fata asa mica ca mine? Am pierdut deja o sarcina in 14 saptamani, asta vara, asa ca va inchipuiti ce este in sufletul meu. Ma bucur mult ca am gemeni, dar sunt asa de speriata...Sper sa nu va suparati pe mine daca mai intru din cand in cand sa mai cer un sfat. Am vazut si eu pozele voastre si sunt asa de dulci toti bebicii...Va pup dulce!

8+
Fluturasii mei iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Seara buna...am fost si noi azi la control..bebeii sunt cu capul in jos, unul are 2300 celalat 2340sa vedem cat mai duce burtica mea

Bogdana
35+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput