Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Luni draga...bebeii tai tind spre obezitate...banuiesc ca seamana cu tine..:)) (glumeam noramal...)
sunt super grasuni...
fetitele mele sunt mai finute...(seamana cu mine..)am ajuns la performanata de a avea 68 kg...(de la 92 cand eram insarcinata...shi 54 inainte de sarcina...):)) Dar ma strofoc inca...in 17 februarie am 3 luni de cand tin cura de slabire...rezultatele nu sunt pe masura asteptarilor...(avand in vedere ca nici de sarbatori nu am mancat nimic...shi am taiat porcul...iar eu sunt disperata dupa afumatura...)dar asta e...voi face o pauza dupa care reiau...
noi am inceput diversificarea...dupa cartea unui medic de aici din sebes...
papam supa de zarzavat mixata cu blenderul shi mar ras...am introdus shi biscuitele in mar de cateva zile...iar de 2 zile supa contine shi piept de pui...
supa o mancam cu biberonul pt hrana groasa...iar marul...e vai...cu lingurita...ne murdarim pana la urechi...shi e tare greu cand suntem numai singurele...de obicei le dau marul dimineata cand e shi tati acasa...shi ne ajuta el...iar supita la masa urmatoare...ne place la nebunie...
de papat papam de multe ori pe zi...ziua fac laptic din 150 ml de apa...iar noaptea din 120...eu sunt multumita de comportamentul lor...sunt destul de cumintele...dar noaptea se trezesc cam de multe ori...shi dimineata cam devreme...pe la 5.30 au un chef de ras...iar noi nu stim cum sa facem sa mai dormim putin...cateodata le luam in pat shi le punem pe perne shi mai furam cate o jumatate de ora de somn...printre tipetele lor de bucurie...Clara are o problema cu mine cand stranut...se sperie tare...am patit-o de 2 ori intr-o zi...abia am mai calmat-o din plans...acu incerc sa ma abtin sa nu mai stranut cu ele in camera...ele sunt obisnuite sa doarma destul de mult...daca trece o ora jumate shi nu dorm deja devin foarte necajite shi adorm destul de usor...nu le culc pe picioare in nici un caz...in brate le mai iau cand sunt suparate dar in 5-10 minute adorm...iar seara le tinem mai mult trezite ca sa doarma noaptea shi sa faca diferent dintre zi shi noapte...ne mai pacalesc cateodata...spre ex aseara s-au culcat la 21.00 amandoua iar pe la 22.00 s-au trezit razand...farte fericite shi odihnite...au mai adormit abia pe la 23.00...dar a fost bine ca s-au trezit doar pe la 4.30...apoi la 8.30...a fost o noapte destul de multumitoare...ar fii bine daca ar fii toate asa...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Bravo Laraa, sa fiti fericiti si sanatosi!
Refacere rapida!
Doctorita mea spunea ca dupa nastere (de orice fel) e fb pt refacere sa bei ceai de cretisoara, 3-4 cani pe zi. Nu bruiaza productia de lapte si ajuta in orice fel de hemoragii si vindecare de rani, retragerea uterului si a organelor abdominale.
Am citit pe urma si eu in Maria Treben - Sanatatea din gradina Domnului, parca. Iar pe burtica - masaj cu ulei sau extras de traista ciobanului.


Elenada, si tu poti incerca cretisoara. Eu am avut mici hemoragii la 9, 10 si 14 saptamani. E drept ca erau f mici, dar puteau reveni pt ca fetita de jos s-a lipit f jos, aproape de orificiul uterului. Am baut acel ceai si a fost extraordinar. In plus, era deja plictisitor 2litri de apa plata pe zi... si am mai diversificat in felul acesta. Dupa 14-16 sapt a mai urcat uterul si si placenta si nu a mai facut necazuri.

Tarcuri. Cei care executa mobila la comanda nu ar face ceva personalizat din pal melaminat?

Text perdut. Mai nou, dupa cateva patanii, dau mereu Copy pe textul; scris, apoi daca e cazul dau Paste

Va salutam,
Clara 31+ si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Eliana, ce dulci sunt baietii in poza, cum au cazut ei pe campul de lupta... dar erau mai mititei, nu? sau mi se pare mie?

E poza de acum un an si ceva Nu implinisera inca un an... poate vreo 8-9 luni
De pe la 1 an n-au mai vrut sa ma istea... pt. ca se bateau... urlau... etc. Dupa ce au stat binsor in fund, i-am pus in tarc si aveam o juma de ora, chiar o ora cand puteam sa fac cate ceva linistita ca nu fac vreo boacana... Uneori adormeau si atunci stateam si mai mult timp linistita...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lili_Filip
am introdus shi biscuitele in mar de cateva zile...iar de 2 zile supa contine shi piept de pui...

Lili, ma bag si eu ca, deh, imi sta pe limba! (nu-i obligatoriu sa tii cont de parerile mele, dar tot iti spun! )
Nu crezi ca e putin prea devreme pentru biscuite? Stii tu, faza cu glutenul pana la 8 luni... alergii (ceea ce spunea si Laura).. etc.. si cu carnita la fel... au doar patru luni...

Fetelor, nu va grabiti cu diversificarea!... Stiu ca abia asteptati, pe de-o parte. Imi amintesc ca si eu abia asteptam s-o-ncepem. Dar o sa va saturati voi de diversificare pana peste cap! (plus ca si pampi pute mai urat! ) E asa de simplu cand e doar lapticul...

Luminita, faci bine ca-ti asculti instinctul! te admir. Pana la urma, e mai important ce consideram noi mai bun pentru micutii nostri (bineinteles, sa fim in cunostinta de cauza, adica informate) decat ce spune pediatrul sau altii... (in acesti "altii" ma includ si pe mine, pentru cine considera; dar cel mai bine ar fi sa cititi si prin alte parti, cat mai multe, ca sa va formati cea mai buna parere...).

burtici, mamici si pitici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Luminita ai mei mancau mai des de o masa/3ore (e drept ca mancau, cantitativ, mai putin). Eu am inceput diversificarea la 4 luni la sfatul pediatrei, pt ca erau prea mici copii si s-a gandit ca daca le dau cereale, care sunt mai consistente, o sa se 'umflatzeasca' mai bine. Daca ai tai mananca bine lapte si cresc, eu te-as sfatui sa ii mai lasi o luna. Sunt inca mici, totusi, si intolerantzele si alergiile alimentare risca sa se manifeste mai puternic cu cat varsta copilului e mai mica. Dar esti tu destul de informata ca sa stii toate astea.



Draga Laura, exact asa ma gandesc si eu, de asta mi-e teama sa incep acum. M-ai incurajat, sigur mai astept o luna!
In plus, ne paste si o raceala, am sesizat ceva mucuti si o tuse mica, neobisnuita.... asa ca sigur mai astept sa fie sanatosi tun cand incep diversificarea. si multumesc!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
ca azi mi-a trecut prin minte gandul ca as putea face iar gemeni....


Sa stii ca si mie tot de-asta mi-e teama sa ma mai "apuc" de unul! Am si citit, mi-a spus si doctorita mea ca, dupa o sarcina gemelara, 90% din sanse sunt ca si urmatoarea sarcina sa fie tot gemelara! Si cunosc pe cineva care, dupa ce-a avut gemeni, urmatoarele doua sarcini (pe care nu le-a pastrat, bineinteles, pentru ca mai avea un copil mai maricel) au fost tot gemelare!
Ma mai intreaba si pe mine lumea: "Mai vreti unul?" Zic:"Da, ne-ar placea sa mai avem si-un baietel, de ce nu? Dar daca ies tot doi?? Si, hai sa zicem.. doi ca doi... dar DOUA?!??" Iti dai seama...
Asa ca, deocamdata, pana nu castig la loto sa-mi iau ditamai casa si sa-mi deschid gradinita proprie la mine-acasa, stau pe tusa cu "procreatul"!
Nu ca m-am si conformat cu ideea... ca asa mi-e de ciuda cand ma gandesc ca eu n-am avut sansa decat o data sa traiesc bucuria aia de a avea burtica!...
Deh, ce sa facem?... Asa ca, burticute, bucurati-va cat puteti de starea de fapt, ca nu se compara cu nimic!!! (excludem de aici tot ceea ce urmeaza! )
Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lili_Filip

...dar noaptea se trezesc cam de multe ori...shi dimineata cam devreme...pe la 5.30 au un chef de ras...iar noi nu stim cum sa facem sa mai dormim putin...cateodata le luam in pat shi le punem pe perne shi mai furam cate o jumatate de ora de somn...printre tipetele lor de bucurie...

Clara are o problema cu mine cand stranut...se sperie tare...am patit-o de 2 ori intr-o zi...abia am mai calmat-o din plans...

...daca trece o ora jumate shi nu dorm deja devin foarte necajite shi adorm destul de usor...



ma regasesc destul de bine in mesajul tau! si noi ne trezi noaptea... si dimineata, dar pe la 07.00.... si noi tot somnorosi (tati se duce mai tarziu la job), si ii luam cu noi in sufragerie, ei nu mai dorm, chiuie si vorbesc pe limba lor, dar noi mai furam ceva somn....

La fel, daca stranutam sua tusim mi tare, se pun pe plans... si daca plange unul, celalalt incepe si el, din solidaritate presupun.

Si daca trece o ora si jumate, cu spui tu, si nu dorm, incepe scandalul... dar la noi nu adorm f usor...

Eu cred totusi ca mai astept cu diversificarea.... am eu un pitic de mamica paranloica, ce sa-i fac.... e mai tare ca mine! (piticul paranoic)

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Am si citit, mi-a spus si doctorita mea ca, dupa o sarcina gemelara, 90% din sanse sunt ca si urmatoarea sarcina sa fie tot gemelara! Si cunosc pe cineva care, dupa ce-a avut gemeni, urmatoarele doua sarcini (pe care nu le-a pastrat, bineinteles, pentru ca mai avea un copil mai maricel) au fost tot gemelare!



Mai tu vorbesti serios?????? NU POT SA CRED... adevarul e ca n-am citit nimic pe tema asta, numai de asta nu imi arde acuma, dar.... ma gandesc f serios la inca o sarcina!!! Adicatelea, vreau si eu o fetita.... si eu care radeam cand imi zicea lumea ca poate ies doua..... of, tocmai acum, cand cred ca am reusit sa il conving si pe tati.... mda....ce sa zic....ma risc si ma bag la inca una (sarcina), peste vreo 2-3 ani asa... si daca ies baieti, jur ca fac echipa de fotbal... iar daca ies fete...... ehehe.... ce de raiduri pe la cumparaturi, il disper pe tati de-a binelea....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, foarte buna ideea ta, sigur ar face, nu vad de ce nu! Doar ca tarc de lemn... ma gandesc la vanatai, la capete cu galmute... brrr... dar poate nu e cazul, sunt eu paranoia... cate cazaturi o sa mai ia, cu siguranta n-am cum sa evit. Eu chiar o sa ma interesez, cunosc pe cineva in Buc, ne e si prieten, sigur ne va ajuta...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lili, hai sa-ti dau niste motive bune sa nu le dai biscuiti. Nu stiu ce fel de biscuiti le pui, dar toti (doar daca nu sunt din aia special pt copii, dar aia sunt recomandati de la 6 luni in sus) au grasimi vegetale (adica margarina, care e chimical 100%), bicarbonat (sau altceva din categoria asta), eventual alti stabilizatori si aditivi alimentari, plus zahar, arome ... uita-te putin pe eticheta si o sa te minunezi de cate chestii contin. (inclusiv cei speciali pt copii, care costa 12-15 RON pachetul sunt tot asa, plini cu diverse). Plus ca sunt facuti din grau, care are gluten si nu se recomanda inainte de 6 luni din cauza ca e posibil declansator de alergii nasoale. Eu am dat la ai mei tot asa, mar cu biscuiti, mult prea devreme (de gura bunicilor, care aveau impresia ca daca nu le dau repede sa manance diverse o sa bea numai lapte toata viatza ) si au plans micii cateva zile si nopti de durere de burtica, de imi era mai mare mila de ei.
Daca marul simplu ti se pare prea putin consistent (si are intr-adevar mult mai putine calorii decat o cantitate similara de lapte), poti sa amesteci cu cateva linguritze de cereale. Sunt cerele-praf recomandate de la 4 luni. Le poti pune de ex. faina de orez care e f. usor de digerat, chiar si pt burticile lor inca necomplet dezvoltate.

Legat de slabit, eu am reusit sa dau mult jos impingand la carutz prin oras, in ritm alert (adormeau repede in carutz, dar daca ma opream sau mergeam prea agale, se trezeau si faceau scandal), minim 2 ore pe zi. E drept ca era vara cand am nascut eu. Daca chiar vrei sa tii cura de slabire, incearca sa tii una cat mai echilibrata, care te lasa sa mananci legume si fructe multe, sa nu te alegi cu cateva kg in minus si cu mari carentze de diverse, de sa te culeaga al tau sotz de pe jos cand vine acasa. Eu am tinut de ex. Scarsdale (dar asta dupa 2 ani ai copiilor) si mi se pare foarte ok. Oricum, miscarea cred ca e cheia succesului. Am sa te vad eu peste vreun an, cand o sa alergi dupa 2 pitici agitati prin parc (care intotdeauna o iau in directii opuse), daca te mai plangi de kg in plus .
Chiar ma uitam cu putina invidie la mamicile care veneau cu un singur copil, ii puneau o lopatica ceva in mana, se asezau pe banca si nu-i mai stiau de grija (nu e frumos sa barfesti, dar de cele mai multe ori respectivele mamici stateau cate o ora-2 de vorba lamentandu-se cat de greu e cu UN copil mic, cum nu au timp de nimic, ca sunt epuizate si au nevoie de ajutor). Eu n-am reusit niciodata sa ma duc cu ei in parc si sa stau mai mult de 2-3 minute pe banca, si atunci din cauza ca vroiau ei sa se aseje sa manance ceva, sau sa bea apa.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput