Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa_teo

ce tari sunteti fetelor.
eu ce sa mai n-am timp frate nu ma pot organiza deloc...
sper ca suntei bine ca pt a recupera va dati seama cat am nu?sper sa nu va supi pe mine ca nu recuperez dar e mult prea mult si mi-ar fi practic imposibil.

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

sunt superbe fetele tale...
ce greutate au avut la nastere???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nally

Buna fetele

Hop si noi pe aici... Nu pot spune ca nu am mai intrat sa citesc din cand in cand... dar pur si simplu is asa de obosita incat si sa scriu ii mult pentru mine! De regula cam astea is orele la care intru!

In primul rand Laraa felicitari pentru cele doua printese! Le-am vazut si sunt doua papusi frumoaseee foc! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii! Tie refacere rapida si usoara!

Ce sa va spun de puii mei... cresc pe zi ce trece si imi sunt din ce in ce mai dragi... pur si simplu imi vine sa musc din toti nu alta! Si din pici si din cel mai mare cand ii vad la un loc cum se cauta din priviri si cum ii pupa si ii dragaleste Sebi! Am facut vaccinul de 4 luni la care am avut mari emotii dar pe care l-am depasit cu brio fara lacrimi multe.

Pe 22 februarie ne crestinam si noi! Am emotii dar nu stiu de ce... In rest.. suntem bine sanatosi... radem si gangurim de numa!!

O intrebare am ... stiti cumva unde le pot face analize pentru a stabili daca au intoleranta la proteina din laptele de vaca? Au o reactie alergica la ceva din lapte... dr ne-a recomandat sa le dau Nan Hipoalergenic ... le dadeam Humana. DIn greseala sotul a luat NAN fara lactoza si le-a mers foarte bine cu el.

Puupi ... trupa da semne de trezire! Fug sa fac lapticul! Noapte buna tuturor!

Nally si Sebastian (14.04.2004) - Petru Alexandru & Pavel Cristian (19.09.2008)


Poze cu Sebi!
Poze Gemeni



* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*



bine ai revenit...ma bucur ca sunt bine bebelasii...sunt tare falcosi...cate kg au???
e diferenta de greutate intre ei?
asteptam vesti mai des de la tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

lumi...ai tai ce greutate mai au...la noi e diferenta de 700gr (s-a dublat diferenta de la nastere)
Clara 5900 Cami 6600gr...
acu parca mananca la fel...aceeasi cantitate...dar orobabil sunt organisme diferite...
v-i s-a intamplat sa confundati copii???
la noi se mai intampla in special daca sunt imbracate gros...
trebe sa ma uit bine la amandoua sa le recunosc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

buna fetele.
laraa...sa-ti traiasca comorile,sa va bucurati de ele.Domne ce brunete si paroase suntsunt 2 printese super frumoase.sa pape mama pe ele de micute.

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

elenada sa ai o sarcina usoara in continuare.pupic pt tine si bebe din burtik.pt fiecare.

lili filip fetele au avut la nastere 2500 respectiv2300..acum la 6 luni inca nu stim dar sigur au peste 7 kg..la 5 luni aveau 6300 6100.

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

da..si acum sa raportam a 2 lovitura a teodorei..doamne oricata grija as avea,cum plec nitel de langa ele cum nu stau locului...nu mai stiu ce sa le mai fac...nu-mi mai pot revenit,am ramas cu sechele,orice lovitura,bubuitura aud cum tresar:((

re careva din voi tarc pt gemeni.?
unde se gasesc sau se gasesc?

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lili_Filip

lumi...ai tai ce greutate mai au...la noi e diferenta de 700gr (s-a dublat diferenta de la nastere)
Clara 5900 Cami 6600gr...
acu parca mananca la fel...aceeasi cantitate...dar orobabil sunt organisme diferite...
v-i s-a intamplat sa confundati copii???
la noi se mai intampla in special daca sunt imbracate gros...
trebe sa ma uit bine la amandoua sa le recunosc...


http://lilianaf.shutterfly.com/
http://lilif.shutterfly.com/
Camelia-Maria & Clara-Ioana - 17.09.2008


Draga mea, noi suntem mai grasunei... dar asa sunt baietii. Chiar ieri i-am cantarit si raportez asa: Edi 7370 gr si Robi 7470 gr. Diferenta dintre ei tot alterneaza, dar nu a fost mai mare de 100 gr. La nastere diferenta era de 40 gr, Edi 2600 gr si Robi 2640 gr.

700 gr nu e o diferenta asa de mare, n-ai de ce sa iti faci griji. Asa sunt ele, una mai pofticioasa poate decat surioara ei. multi!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Mai fetelor, ma si mir, noi suntem intr-o schimbare continua si f rapida... mai ieri va spuneam cat de mult prefera sa stea, si mai ales sa doarma!, in scoici... de-am zapacit-o si pe pediatra, o tot intrebam daca e bine sau nu pentru ei, ca pozitie... ei bine, mai nou bebeii nu mai vor dom'le in scoici, poate doar sa stea 1-2h si sa se joace, dar sa doarma... neam!! si ne place mult sa stam pe pernuta, desi nu pricep, ca e mai joasa decat scoica, din scoica vad mai bine in jur... in fine, asta vor, asta le dau... te pui cu sefii??
Chiuim si ne certam cu toti maimutoii, si cu mami uneori, si la TV, cand il prind in raza lor vizuala...... ne deplasam ca rama, dar pe spate, se imping cu piciorusele si merg in sus, n-am vazut asa copii... dar poate asa fac toti.

Am inceput sa papam si noi mai mult, am ajuns pe la 180 ml, iar seara trecem si de 200ml uneori... tot n-avem nopti intregi, tot o data la 3-4 ore papam, avem 6-7 mese in 24h. Ma gandeam sa incep diversificarea, desi mi-e groaza de ea, si nici nu vreau sa ma grabesc, dar.... mi se pare ca papa mult uneori si tot nu se satura, tot dupa 3 ore iar vor papica... in plus, poftesc la mine, si daca am un pahar de apa si-l duc la gura, sunt cu ochii cat cepele la mine si saliveaza.... toti imi spun, inclusiv pediatra, ca pot incepe linistita, dar... parca ceva imi spune sa mai astept...

Lili, voi ati inceput diversificarea?

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Nally, ce surpriza!! Ma bucur sa aud vesti de la voi, am vazut si pozele, m-am topit! Mai ales Sebi, e un dulce, ma refer in special la el in relatia cu gemenii... cum ii tine el in brate, mititelul pe mititei, si cum le da sa pape cu bibele... cred ca esti taaare mandra. Imi inchipui doar cum iti e de greu, te cred ca esti franta.... iti doresc multa putere si sanatate!
Din pacate, nu stiu unde se poate testa laptele...

Eliana, ce dulci sunt baietii in poza, cum au cazut ei pe campul de lupta... dar erau mai mititei, nu? sau mi se pare mie?

alina_alexandra, alexa_teo . Si pe noi ne intereseaza un tarc mare, dar nu am gasit nimic pe net. Eu as vrea sa improvizez si sa le fac un tarc mare, cu ajutorul gardutelelor. Sa cumpar mai multe si sa fac laturi cu peretii, in sufragerie. Asa am loc si eu cu ei eventual, si ei au mai mult spatiu. Nu stiu insa garduletele daca sunt suficient de inalte.... si daca nu le pot darama! Mai studiez.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Laraa, mamica de fete frumoase, mii de felicitari! Sa va fie viatza o bucurie continua! Ma bucur tare mult pt voi si se vede cat de fascinata esti de minunile tale. Sa fiti sanatosi si fericiti cu totii: fetitele, mamica, taticul, bunicii ....

Luminita ai mei mancau mai des de o masa/3ore (e drept ca mancau, cantitativ, mai putin). Eu am inceput diversificarea la 4 luni la sfatul pediatrei, pt ca erau prea mici copii si s-a gandit ca daca le dau cereale, care sunt mai consistente, o sa se 'umflatzeasca' mai bine. Daca ai tai mananca bine lapte si cresc, eu te-as sfatui sa ii mai lasi o luna. Sunt inca mici, totusi, si intolerantzele si alergiile alimentare risca sa se manifeste mai puternic cu cat varsta copilului e mai mica. Dar esti tu destul de informata ca sa stii toate astea.

M-am uitat la poze si am vazut o gasca mare de gemeni superbi! Ma bucur ca ne-am adunat atat de multe si ca reusim sa ne sprijinim una pe cealalta cu sfaturi, povestiri din experienta fiecareia.
Din pacate, am mai vazut pe forum un subiect despre o mama care a nascut prematur 2 fetitze si una din ele sa dus la ceruri . Cumplit!
Dar am aflat si ca fina parintilor mei (a cununat-o mama in urma cu vreo 12 ani) a nascut 2 fetitze gemene care, desi premature si micutze tare la nastere, sunt bine, sanatoase, cresc si abia asteapta sa plece acasa.


Am fost in we si am dus copii la mama mea in vacantza, desi saptamana asta sunt fara ei acasa. Deja mi-e dor de nu mai pot, am sunat de 3 ori sa vad ce fac, cum au dormit, cum mananca. Am mare incredere in mama, stiu ca sunt pe maini bune si ca le e tare bine acolo, dar imi lipsesc asa de mult!
Sambata seara Bianca mea a venit cu o noua 'perla'. S-a suparat pe bunica'sa ca nu a lasat-o sa se urce pe o noptiera si s-a intors hotarata, dand din deget la ea :"Acum te arunc afara! Si pe tata (care tata dormea dus in camera cealalta, nu stia ce i se pregateste), ca e prea nervos... si pe bunicu! Sa stai afara, sa iti inghete coditza!"




Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput