Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Citat:
citat din mesajul lui Lili_Filip
am introdus shi biscuitele in mar de cateva zile...iar de 2 zile supa contine shi piept de pui...

Lili, ma bag si eu ca, deh, imi sta pe limba! (nu-i obligatoriu sa tii cont de parerile mele, dar tot iti spun! )
Nu crezi ca e putin prea devreme pentru biscuite? Stii tu, faza cu glutenul pana la 8 luni... alergii (ceea ce spunea si Laura).. etc.. si cu carnita la fel... au doar patru luni...

Fetelor, nu va grabiti cu diversificarea!... Stiu ca abia asteptati, pe de-o parte. Imi amintesc ca si eu abia asteptam s-o-ncepem. Dar o sa va saturati voi de diversificare pana peste cap! (plus ca si pampi pute mai urat! ) E asa de simplu cand e doar lapticul...

Luminita, faci bine ca-ti asculti instinctul! te admir. Pana la urma, e mai important ce consideram noi mai bun pentru micutii nostri (bineinteles, sa fim in cunostinta de cauza, adica informate) decat ce spune pediatrul sau altii... (in acesti "altii" ma includ si pe mine, pentru cine considera; dar cel mai bine ar fi sa cititi si prin alte parti, cat mai multe, ca sa va formati cea mai buna parere...).

burtici, mamici si pitici!


_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

am cumparat biscuiti fara gluten...
fetele mele au o problema se plictisesc foarte repede de acelasi gust...
laptele l-am schimbat o data...shi nu vreau sa il mai schimb...
iar supica o combinam...o zi mai mult morcov...o zi mai mult cartof...una conopida...etc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

De-aia a visat sotul ca eram iar gravida cu gemeni... si erau tot baieti... Eu am zis, daca mai fac, fac tripleti... crescator
Iar fii'mea zilele trecute imi zice ca ma doare burta pt. ca mai am un bb in burtica Sper sa nu faca precum fetita unui membru DC, care i-a rugat pe Doamne Doamne, Mos Craciun si Mos Nicolae sa-i mai faca o surioara ... si i-a iesit... mamica ei e gravida Va dati seama la mine daca ii roaga toti trei, ca li se indeplineste dorinta... x 3
Serios vorbind, nu mai pot si nu mai vreau nici macar un bb... deja m-au adus la capatul puterilor astia 3 Vreau o vacanta in doi Dar nu stim cand vom reusi... intai vacanta la mare, in familie... si abia dupa, daca mai putem, si o vacanta in 2


Diversificare... nu va grabiti... si eu, la Elena, nu stiu de ce o asteptam asa de incantata... si cand am inceput, m-as fi intors iarasi numai la lapte, eventual pana la 1 an
Foooooarte putini mananca bine si cu placere, de la bun inceput... Intai o sa fie un chin, faci mancare si o arunci sau o manaci tu, ei se mozolesc peste tot... nervi si iar nervi... nu mai iau bine in greutate, pt ca nu vor manca mare lucru, in schimb incet-incet le mai scoti din laptele de la masa respectiva, sa vada ca trebe sa manance si altceva... Iar diversificarea trebuie facuta incet, lent, cu rabdare, fara nici o graba... si se desfasoara pana pe la 1 an, cand ar trebui sa manance detoate (evident fara alea interzise, capsuni, kiwi, carne de porc, nuci, alune, grasimi etc.)
Biscuiti nu, eu am ingrosat fructele cu cereale permise varstei respective. Abia dupa 1 an le-am dat biscuiti doar in parc, sa aiba ocupatie in carut...
Eu as astepta macar pana la 4 luni, la cei alimentati doar cu formula, 5 luni mixt si 6 luni natural.



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminita, da vorbesc cat se poate de serios!
Bineinteles ca intentia mea nu a fost sa te pun pe ganduri, ti-am spus si eu ce stiam... Si mi-am mai amintit de ceva: Cand eram eu graviduta, mai era una la aceeasi doctorita cu mine care avea tot gemeni in burtica si mai avea si acasa... o pereche!
Nah! Acuma chiar ca nu vreau sa ma-njuri ca ti-am spus si asta, dar sa stii ca si eu imi doream si imi doresc tare mult inca unul... La noi e invers, tati da inainte cu inca unul, sa fie si-un baietel, iar eu ma trag inapoi ca un catar! Pai, nu? E cam riscant...
Tu sa faci ce vrei, bineinteles, nu e musai sa tii cont de altele. Dar, oricum, peste doi-trei anisori... mai e pana atunci.
Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne
Iar fii'mea zilele trecute imi zice ca ma doare burta pt. ca mai am un bb in burtica Sper sa nu faca precum fetita unui membru DC, care l-a rugat pe Doamne Doamne, Mos Craciun si Mos Nicolae sa-i mai faca o surioara ... si i-a iesit... mamica ei e gravida Va dati seama la mine daca ii roaga toti trei, ca li se indeplineste dorinta...




Draga de Elena!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello dragutelor

Azi i-am vazut si eu pe bebei. Sunt niste zbenguiti amandoi. In doua saptamani si-au dublat greutatea. Imi faceam eu probleme ca am slabit 5 kg si ca nu mananc nimic dar se pare ca bebeii mei nu au treaba cu asta.
Doctorul a zis sa nu ma ingrijorez ca nu e grav ca am slabit.
Saptamana viitoare marti imi face cerclaj.

Clara sper sa nu mai sangerez. Din pacate pana acum nu am putut sa pun nimic altceva de baut in gura decat apa. Am fost racita la un moment dat si nu am putut sa beau ceai. o gura daca beam o dadeam afara imediat. Sper sa nu mai am probleme.

Bine ca a trecut primul trimestru cu bine. sa speram ca deacum in colo nu vom mai avea emotii.

Pupici la bebelusi si mamamici si burtici



elena +14
Burtica mea

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Dalina, Elyanne, multumesc mult pentru raspunsuri. E suficient de incapator modelul acela pentru doua bucati jucause? As lua in calcul si varianta unui tarc confectionat din garduturi dar nu cred ca are stabilitate. Daca gasiti o solutie va rog sa imi spuneti si mie. Acum caut o piscinuta gonflabila pe care sa o pun in cada sa ii pot spala pe amandoi odata. Voi cum le faceti baita la varsta asta?

Va imbratisez pe toate si e tare sa fiu iar cu voi.

Pup toti puisorii si mamicile

A.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Bunaaa

Am vazut ca vorbiti deja de diversificare. Puii mei de o luna sunt numai pe lapte formula... iar de o saptamana le pun in biberonul de seara - adica cel dupa baita ... inainte de culcare - 3 cupe de cereale - orez cu morcov. Asa ingrosat lapticul si fiind si masa de seara dorm picii mei de la 9:30 seara la 1 1:30 inca o repriza si apoi pana pe la 6 - 7 dimineata e liniste. Ora la care oricum trebuie sa ma trezesc sa il pregatesc pe Sebi de gradinita! mai dorm apoi pana la 9 dimineata cand deja sunt numai un zambet si o vorba si incepe distractia din ziua respectiva... cu schimbat bebeii, facut ordine in casa, facut mancare, bagat la spalat, calcat rufe, adus copil mai mare acasa de la gradi, dat sa manace... eventual iesit un pic cu el afara sa il mai aerisesc si sa il obosesc un pic... venit acasa pus masa in familie, spalat liota de copii, hranit bebeii, culcati toti 3... si sunt seri cand adormim noi inaintea lor... cam asa decurg zilele astea reci si urate de iarna la noi.

Doctorita noastra, de care sunt foarte multumita, mi-a recomandat inceperea diversificarii serioase la 5 luni si jumatate. La Sebi am inceput dupa 6 luni... pe el l-am putut alapta exclusiv cu san pana atunci, si am continuat cu san pana la un an si 3 luni cand incepuse sa ma muste constient cand nu se satura! De carnita eu tin minte ca am introdus-o la Sebi pe la 7 luni si jumatate spre 8 luni. Oricum ... bataie de cap cand intra pe mancare puii... ma ia cu calduri de pe acum cand ma gandesc poate sunt eu ma tzacanita.. dar tare dragi imi sunt acum cand ii stiu asa fericiti doar cu laptic!

Sunt trista... mi-a murit un unchi tare drag mie astazi... de revelion dansam impreuna si azi nu mai e... nu am somn ... o sa fie o saptamana grea... merg la Buzau la inmormantare.

Pupici dulci la mamici, burtici si pici la puterea a doua sau a treia!


Nally si Sebastian (14.04.2004) - Petru Alexandru & Pavel Cristian (19.09.2008)


Poze cu Sebi!
Poze Gemeni



* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_alexandra

Voi cum le faceti baita la varsta asta?

A.A.


Alina, te rog si pe tine, pune la semnatura data nasterii puiutilor, ca sa nu mai cautam in urma de fiecare data sa stim exact varsta.

Noi le faceam baie direct in cada (dupa ce au stat singurele in fundulet, fara probleme) pe un covoras dinala de baie cu ventuze care se lipesc de cada, sau pe prosop/prosoape, pana una-alta. Dar eram intotdeauna amandoi, trebuie sa recunosc ca nu le-am facut niciodata baita singura, pana mai dupa doi anisori. Chiar daca doar sta cineva langa mine (daca nu era tata, venea nasica, sau bunica, sau sora-mea, sau chiar vecina! Sa stea cineva langa cea care ramanea in cada pana o-mbracam eu pe una). Eu le spalam, eu le scoteam, le masam, le-mbracam etc... Dar mi-era frica sa fiu singura, de cand am citit un articol ca la baie e foarte periculos, ca un copil mic se poate ineca si intr-o baltuta... Ma rog, poate am fost si eu cam exagerata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Buna dimineata

aseara imi venea sa marai si sa musc ... ca si Grivei! Scrisesem un mesaj luuung si inainte sa il salvez, l-am pierdut. Si de doua ori faza asta. Suntem in zodia neindemanarii.

Recidiva in sarcina gemelara. Asa imi explicau medicii la care mergeam pana acum: Cine a mai nascut gemeni fraternali (neidentici)nobtinuti natural (nu prin FIV si alte tratamente) are mari sanse sa recidiveze. Povestisem eu la un moment dat ca am pierdut prima sarcina in primavara anul trecut. Erau gemeni.
Am ramas din nou insarcinata rapid, in doua luni jumatate, tot cu gemeni.
Medicul care ne urmareste acum spune ca la noi e genetica obtinerea sarcinii gemelare, ambii soti avand gemeni in familie. Eliberarea de doua - trei ovule lunar este predeterminata. Si de aici sanse mai mari ca ori de cate ori se pune problema de sarcina, se vor lipi mai multi embrioni fecundati in uter.
Cine a nascut gemeni identici, asadar fara influente genetice, nu risca sa mai "pateasca" la fel, deoarece in acel caz un singur ovul a fost fecundat de 2 spermatozoizi. Sansele ca acest fenomen sa se mai repete sunt mult mai mici, chiar daca exista.
Sper ca am reusit sa ma exprim comprehensibil. Nu prea am talentul acesta.


Nally, imi pare rau. Fiecare suntem datori cu trecerea in viata si din viata. Sper sa iti gasesti linistea cat de curand!

Elenada, ideea cu cerclajul preventiv e deosebit de buna. Si pe mine ma amenintau pe la 14 saptamani cu cerclaj, dar pana la urma doctorii au renuntat pt ca eram internata odata cu doamna care a nascut cvadrupli recent, era cu cateva saptamani mai avansata cu sarcina si nu era cerclata. Daca d-ei nu i-au facut cu 4 copii, nici mie nu mi-au mai facut cu 2, ca sa nu imi provoace sangerari, eu fiind cu Rh negativ. Spuneau ca daca stau in pat si ma feresc de efort sunt mari sanse sa nu patesc nimic.
Problema a fost ca stateam mereu cu morcovul ..., ca se poate deschide colul, mai ales ca o data o duda de rezidenta de la urgente (respect cadrele medicale, dar exista si exceptii) a masurat colul la 2,7 cm. Si m-a alarmat de numai puteam cateva zile. Am mers apoi la medicul meu si ... ca sa vezi 4,65 cm - col lung si impecabil.
Acum o luna abia, la 28 sa saptamani a ajuns la 3,3 cm.
Asadar, o sa te simti in siguranta.

Va salut pe toate.
Clara 32+ si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Nally condoleante

alina_alexandra eu inca le faceam separat, in cada lor, pusa in cada mare... cada era una destul de mare... apoi am inceput sa le facem impreuna... dar tot in cada lor, pana s-a spart si am fost nevoiti sa trecem la cada mare. Eu ii stiam mai in siguranta in cada lor pt. ca era de plastic si daca ar fi alunecat nu s-ar fi lovit prea tare si apa nu era prea multa, ca sa aiba ce inghiti...

IliesClara mi se pare logica explicatia... numai ca eu nu's lamurita daca ai mei sunt identici sau nu

Nu va uitati la poze si ziceti ca' la fel, ca nu tine... va dau poza cu elena la aceiasi varsta si va pun s-o recunoasteti dintre cei 3 Toti 3 sunt identici la aceiasi varsta... pentru mine, nici unul nu-i identic, toti sunt diferiti...

Despre cerclaj... nici mie nu mi-au facut cerclaj preventiv... asa a considerat doctorul meu, dar pana la urma tot acolo am ajuns, pt. ca nu se mai putea altfel, colul se incapatanase a se deschida chiar daca stateam numai in pat





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput