Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (40)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Aaa 300 ...si esti optimista cu 1,5 ani. Da' de 2,5 ce zici?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)


KOREKT!

Eu dupa prima nastere am invatat lectia cu tampoanele. Desi am avut cea mai frumoasa si perfecta si mica epiziotomie pe care v-o puteti imagina, cu fire resorbabile... am avut dureri cumplite si nici in 5 saptamani nu imi trecuse, nu puteam sa sed, a fost horror. Citeam cu ciuda info cum ca se vindeca in 7 zile si muream de nervi.
Pana m-am prins ce era: TAMPOANELE, manca-le-ar mama... ca mi-era mie stress sa nu patez prin casa tot, si peste vata cum mi-a zis de la spital mai bagam si un pad...
Am scos padul, am stat cu dansa la aer cu baneocin pe ea o ora pe zi... si galbenele... si la 6 sapt cand m-am dus la control eram ca noua.

Dupa a doua nastere, am folosit doar vata si tifon, aer si galbenele din prima, si peste vreo 3 zile am inceput si cu bepanthene plus... si chiar eram gata in 7-8 zile. Maaare diferenta.

Acu, ca sa stati linistite, pampersii au un sistem special de circulatie a aerului, nu e chiar asa de nasol ca la padurile pentru femei.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

AnkussaNu vrei sa vezi ce poza de pasaport i au facut cei din Romanica Karinei.
Sotul meu o tzinea..deci 2 maini mari au aparut in poza, juma de cap de-al lui si cu o parte a corpului...ugly rau, adika in bataie de joc.Ma gandeam sa ii intreb daca cu astfel de poza sigur pot calatori.
Ma rog...oi vedea eu in curand, cand o scot din tara.

Mami de Karina iubita mult mult de tot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata dragelor

Sar'mana pentru cafea chiar aveam nevoie ...ma doare un cap..

Ada cred ca te-ai speriat rau Se mai intampla sa faca asa. David fixeaza cate un obiect exact inainte sa adoarma ,iar Tina este o mica somnambula Asa ca sunt calita

Nadina sa iti explic : aveam si eu ca omul normal la cap 5 biberoane. Dar a inceput sa pape mai mult si erau cam mici 3 dintre ele , cele de la avent de 125 ml. Inainte sa plece din tara , soacra a zis ca merge sa ne faca provizii cu lapte si ce mai avem nevoie de la farmacie. Am trecut pe listuta biberon avent 260 ml. Si ea a venit cu 4 , sa imi ajunga si unul de la chicco de sticla d 150 ml. Nu ma plang , ca oricum trebuia sa mai iau din cele mai mari , asa ca m-am facut cu 10
Si sa ne intelegem : am 7 suzi pentru ca una am scapat-o si in disperarea mea sa o prind totusi inainte sa cada , am calcat pe ea si am spart-o Si mai am 6 bucati din cele mai mici pe care nu le mai folosim de 0-3 luni. Acum suntem mari si folosim de 3-6 luni. Si iti spun ca am mai vazut doua misto rau cu ursuleti

Ankussa modificat septemrie nu da cu rosii ca eram rupta de somn aseara, nici macar nu am vazut ...bine ca nu am dat copy de la alta odisee


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

neata la pranz!!
ce de subiecte, ce de discutiii! si eu iar n-am timp sa scriu...dar va citesc cu drag!

a propos de poza de pashaport, dar daca puneu copichilul la orizontala, pe un cearceaf alb, nu mergea??

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

AnkussaNu vrei sa vezi ce poza de pasaport i au facut cei din Romanica Karinei.
Sotul meu o tzinea..deci 2 maini mari au aparut in poza, juma de cap de-al lui si cu o parte a corpului...ugly rau, adika in bataie de joc.Ma gandeam sa ii intreb daca cu astfel de poza sigur pot calatori.
Ma rog...oi vedea eu in curand, cand o scot din tara.

Mami de Karina iubita mult mult de tot






Poti calatori. Asa arata si Alexei in pasaport. Eu l-am tinut si se vad mainile mele. Doar sa ai la tine si certificatul de nastere in caz ca tu si tatal ei nu purtati acelasi nume de familie. La noi asa este si am mers peste tot cu certificatul de nastere. A da si Alexei are pasaport individual nu am vrut sa il trecem pe ale noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Salutari si de la noi

Carla doarme acum, n-a mai mancat nimic de la 6 dimineata, si e 11.38 . Nici suc nu mai bea, nu vrea sa ia biberonul in gura si pace. Orice as face. Asa ca o las nemancata pana cere ea, pur si simplu nu mai stiu ce altceva sa fac. S-a dus tot programul nostru pe apa sambetei. Iar diversificarea e in plop si plopul in aer . Suge cu disperare paturi, labute de ursuleti, pijamale, bavete, prosoape, tot ce prinde in manute. Iar cand i le scot din gurita e jale.

Sa raspund si eu topicului de azi:

-vigantol 2 pic/zi, direct in gurita, dimineata la schimbatul primului scutec
-cadita simpla, fara forme si fara nici un fel de suport, o tin pe mana si ma ajuta si al meu; baia la noi se face in 3 si ne place tuturor
-biberoanele le sterilizez in sterilizatorul meu minune, oala cu capac, cam 5-10 minute. Nu sterilizez insa linguritele sau castronelele cu/din care incercam zilele trecute sa-i dau piureurile.
-apa - de la robi, fiarta 30 de minute sau Izvorul alb - incalzita
-suzete - 3 bucati - sterilizate o data cu biberoanele
-apa de baie nu am fiert-o niciodata
-lotiune de baie/corp, Nivea Nutri Sensitive, masajul dupa baita, iar pentru fundulet pasta Petrini; am incercat cu galbenele de la Melkfett si s-a iritat groaznic
-servetele - Pampers Sensitive dar m-am saturat de miros, trebuie sa-i iau altceva.
-hainutele spalate singure, cu detergentul casei (Ariel) si cu balsam Coccolino Sensitive. Uneori un ciclu de spalare, alteori doua, cum imi amintesc. Nu le calc niciodata

Ada, imi pare rau pentru sperietura, bine ca n-a fost nimic grav

Anamona, pentru intarirea muschilor gatului eu iti recomand sa o pui pe burtica si sa-i pui sub brate un prosopel facut sul. Si sa stai in fata ei cu o jucarie sau sa-i distragi atentia astfel incat sa nu se lase jos.

Giulianna, Ramonzca, bine ati revenit

Denisa, e atat de frumos Edwin

Va rog sa-mi trimiteti si mie parola de pe contul comun

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ankussa

Babyboy mey noi impartim acelasi cupil si nu stim? Pai si al meu se frichine de mama mama, si eu hop cu tzitzi de 3-4 ori pe noapte si tot asa trage un pic si nanu. Si eu tot zombi sunt da` nu ma mai uit in oglinda de mult, cand oi da jos si astea 7 kile mai vorbim.


Dupa cate vad ..majoritatea fac la fel..frichineala la greu...astept si eu ziua cand nu se mai trezeste noaptea..ca sa-l pot muta in patut..sa nu mai zica sotul ca l-am luat degeaba . ca oricum noaptea doarme in pat cu noi ..langa mami..ca sa-l mufeze repede la tzitzi

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Babytza Eu zic sa fugi repede sa cumperi suzi cu ursuleti ca poate nu mai prinzi.Si am auzit ca e la moda.
Si eu am 8 suzy si nici una nu o vrea...eu am incercat....am fost perseverenta, dar nu mi-a mers.

Gaia.nevia Sa sti ca si eu am patit oarecum la fel cu milioane de tampoane...bine ca a trecut acea perioada neagra.

Mami de Karina iubita mult mult de tot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

300 maica'mea venise cu idei sa ii fac scutece din alea de panza, mi-a adus si material, parca o vad pe piti cu scutece din alea cand vine ea pe la noi.
Acum sunt in faza de cercetari, pana acum am cam incercat toate scutecele de pe piata, sunt in cautarea scutecelor ieftine si bune, cu vremurile astea de kk parca nu imi vine sa ma arunc chiar la cele mai scumpe. Piti nu are preferinte la scutece, un pic si irita de la orisicare.

Babyboy deci mai am de cautat niste modele de suzete

Piti are unj program destul de ok, desi se culca la 12 se trezeste abia la 6, iar de 2 nopti s-a trezit abia la 8-9. Asa ca o pun la ea in patut, e asa de bine.

fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Hei rup

Babytza iubita pe cuvant ca nu voiam sa zic nemica da` daca radeau alte fete de la alte odisei de noi ai? Pupa mama sa stii ca n-am aruncat cu nici o rosiutza, parol

Nikolici, sunt sigura ca n-ai sa ai probleme, pe mine ma `nerveaza ca tb sa astept 2 luni sa-l faca si nu se stie sigur daca il fac in astea 2 luni. In iunie as vrae s-o punem de-o vacanta si de aia imi trebuie.

S-a trezit gheneralul, am plecat

Mergi la inceput