Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (40)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Neata.

Noi ne-am trezit la 7.30. Al meu se fataie noaptea de n-ai vazut..tot asa cu ochii inchisi..si eu hop ci tzitzi...ia de 2 ori si adoarme la loc...iar la mine numai somn nu e...parca ma trezesc de enspe ori pe noapte.Oare de ce s-or fitai asa??

Gaia si eu cred ca ma speriam rau..poate visa ceva

Irina si noi avem tot 6 suzete..modele diferite...chiar si monobloc de la chicco...nu vrea nici una

Are un soarece de plus ce zornaie de la brevi si-l roade de mama focului..miroase numai a lapte..tre sa-l spal mereu

Legat de vigantol..eu i l-am dat de la inceput cu lingurita..mie nu mi-a zis nimic pediatra..sa-l schimb la o luna..sau sa-l dau inainte sau dupa masa..asa ca...eu il dau seara dupa baie..inainte de papa.

Acum ii mai dau 2-3 lingurite de ceiuc pe la ora 10..si s-a obisnuit baiatul cu lingurita..deschide gura cand o vede.ii place mult cu lingurita ..o sa-mi fie foarte usor la diversificare

ramonzca79
legat de concediu..eu as fii vrut undeva prin antalya.. de litoralul nostru sa nu aud ...insa sotul nu vrea sa auda de asa ceva cu bebe asa mic..mai ales ca prin august o sa fim in plina diversificare..asa ca o sa ma multumesc cu un hotel pe la munte care sa aiba piscina








mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Ca veni vorba de concediu si vacante ( ce-mi place! ). Noi am gasit anul trecut locul perfect de mers cu copiii - in Grecia, la Vourvourou, Karidi-beach. E apa mica, fff. calda, cu intrare lina ( ca la Mamaia ), nisip alb, fin, plaja nu e prea aglomerata, exista si vegetatie, adica pini, cu umbra, in camere am avut aer conditionat. Singurul inconvenient ( ca doar loc perfect nu exista )e ca nu sunt umbrelute pe plaja, trebuie sa le cari de acasa. Cat despre drum... e foarte bun, aproape 90% e autostrada, am mers cu 100-120km/h, distanta e aprox. cat pana la marea noastra ( din Oradea ), mai mult cu vreo 200km; portiunea cea mai nasoala de drum a fost din Oradea la Timisoara.

Asa ca si anul asta mergem cu bebe ( anul trecut am fost cu burtica de 26 sapt. ), dar in septembrie, ca in iunie e prea cald la greci.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCUTTA spune:

Babytza,eu am observat ca de fiecare data cand mergem afara cu caruciorul este seara plangacios si agitat.Culmea, ar trbui sa fie asa daca nu il scot afara.Pana alaltaieri nu am iesit cu caruciorul de mult doar in brate si pe la magazine si la parinti.

A dormit bb meu de aseara de la 7.30 pana azi dimineata la 8.45 cu trezire de papa la 11 aseara si la 5.30 dimineata.M-a mirat f tare ca a dormit atat .Oare sa fie de la puseul de crestere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Hola!

Eu si anda ascultam Radio guerilla c am sters momentan muzica din calculator (va ziceam ca foloesc in draci torentul ala si cere spatiu)... si ne saturasem de cutiute muzicale. E de-a dreptul refreshing! Nu stiu cum nu m-am gandit mai devreme.

Asaaaa, si dupa un mic dejun nesimtit adica paine cu dulceata si unt (o sa-mi scada mie burtile la pastele cailor)... demaram pregatirile de mers in parc. O sa ia ceva ca va treb sa ne spalam, sa papam (bebe) de vreoo 2 ori, sa ne invartim...) In sfarsit, n-am citit din urma vreo 3 pagini si nu stiu daca m-am bagat ca musca-n lapte da' ma scuzati voi./.


de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Neata si de la noi.

Sabinel - homeogene, pastilute homeopate de la farmacie, se suge una pe ora. Mi-e asa mi-a trecut nenorocita de tuse de care nu mai scapam acu vreo 3 saptamani.

Gaia, nu cred ca are nik pustiul, dar spre linistea ta poti suna pediatrul sa-l intrebi ce si cum. Si a mea mai fixeaza cateodata tavanul sau ceva de zici ca e in transa...
Si... ptr geamanul Sorinei.

Nikolici cand insfaci micuta ??? Va asteptam aici doar sa-mi spui ce ora.

Ref la subiectele voastre:
- Dam vigantol 2pic/zi recomandat asa de 2 pediatre.
- Cadita si scaun ptr cadita am luat din cora din gama "winnie the pooh", ieftine si super ok.
- Biberoanele le sterilizam dupa fiecare utilizare si folosim apa plata dorna, fiarta si racita, ptr fabricarea lapticului.
- Suzeta nu acceptam inca.
- Apa de la baie n-am fiert-o niciodata si nu are fata nimic.
- Crema de corp folosim sanosan tot ptr ca am primit 2 sticle si trebuie sa le terminam si pe astea.
- Sapun - mustela;
- Crema de scutec si servetele - mustela. Servetele mai folosesc si sanosan, dar am nimerit acum doua pachete uleioase rau. Ramane numai ulei pe funduletul asteia mici... deci... cred ca pana la urma o sa le arunc.
- Servetele de fata - mustela, sau lichid ptr curatat fata fara clatire - mustela. Cand are fetisoara mai uscata, sau se mai exfoliaza la urechiuse, dam cu crema de galbenele si propolis si trece.
- Sampon avem sanosan, tot primit, ca am primit un set cu toata gama, dar vad ca merge bine cu el. Nu a facut niciodata cojite.
- Hainutele le spal separat de ale noastre, la masina, cu dermalin si le calc intotdeauna ca nu suport eu cum arata necalcate.



Mamica fericita de Sorina Gabriela

Botez Sorina Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:


Babytza vezi sa nu ai bebelushul zburator prin baie. Si noi anuntam zvapaieli la orizont, ieri am tinut-o nud inante de baie cu mama uitandu-se pe webcam si se strica de ras cums e arcuia ea, mai avea un pic si-mi sarea de pe canapea. Eh, cresc bebeii :)

Fetelor sa inteleg ca e timpul de ridicat la 45 de grade in carut? Interesant, poate chiar o sa incercam zilele astea. Mie mi-e teama ca nu vrea la orizontala pe urma, am tot ferit-o de tentatii de-astea ca s-o pot plimba omeneste. Dar in marsupiu ridicata si lipita de mine se poate? Eu inca o plimb culcata si ziceam sa astept pana la 4 luni. Sunt prea prudenta? Am pitii pe creier? adevarul e ca, la cat ma doare pe mien spatele...

Vorbeati la un moment dat de cremuit bebe la fund. Fetele, poate nu se irita, si cred cu mana pe suflet ca nu. DAr voi va amintiti cum va simteati cu tampoanele alea purtate timp de o luna dupa nastere? Copiii nostri stau cu fundul invelit in hartie pana la 1.5 ani! O crema de gallbenele parca indulceste locul si pe-acolo. Ma rog, eu asa cred.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Citat:
citat din mesajul lui _giulianna_
Nikolici referitor la suportul de baie...nici una nici alta...suportul e o piticanie (poate sa confirme babymom) cand a venit maica-mea cu el i-am zis din start ca ii e mic, nu incape Edi acolo.
Baia e normala, nici prea mica nici prea mare...e patrata nu e pe lung, iar cada caci la ea cred ca te referi este la fel...normala.
Te-am lamurit este?



Faceam bascalie de suportul primit...bineintels ca se vede ca e mic si baia mareeee.

Mami de Karina iubita mult mult de tot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

300 good point cu... tampoanele alea. Poti s-o pui in marsupiu fara griji.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Hello, hello (imi place de mine azi ca sunt matinala rau ) cu scrisul adica...da` fii-miu doarme in swing si acolo il las dupa aia il transbordez in patut si uite asa incepe frichineala

Khristin sarumana pt urari . Faza cu poza pt pasaport mi se pare ciudatzica pt ca am vazut o data cand eram eu floricica si abia ma maritasem (nu ca acu` buruiana si cu mii de kile in plus) cum i se face poze unui bb aproximativ de acceasi varsta cu a lui fii-miu. Aici au un fel de pernuta alba mare pe care o pun pe jos si cupilul deasupra, numai ca bb ala avea tot timpul tendinta de a se intoarce pe burta si s-a chinuit fotograful ala de l-a luat batzu`. Intr-un final cand transpirase si mama si fotograful de atatea intoarceri s-a pus cupilul pe urlat si uite asa. Dupa o ora i-au facut poza mai mult dormind Si apropos dupa ce am sunat la Ambasada ieri mi-au spus ca dureaza cam 2 luni pana se elibereaza pasaportul, da` nu se stie poate fii si mai mult.

Cu gradinita e brr rau de tot, am gasit cea mai ieftina la £750 si cea mai scumpa la £950 (deocamdata). Am stabilit sa vad vreo 3 saptamana aviatoare sa vedem ce iese si daca ma hotarasc atunci sa-l inscriu pt August.

Babytza , faina faza cu sortul aici nu le- dat prin cap. Pup si soricelul sa fie bine.

Babyboy mey noi impartim acelasi cupil si nu stim? Pai si al meu se frichine de mama mama, si eu hop cu tzitzi de 3-4 ori pe noapte si tot asa trage un pic si nanu. Si eu tot zombi sunt da` nu ma mai uit in oglinda de mult, cand oi da jos si astea 7 kile mai vorbim.

Fetelor eu nu i-am dat suzi lu` fii-miu din motive "genetice" . Adicatelea ca sa ma expic, eu am stat cu suzi in gura pana la venerabila varsta de 5 ani cand printr-o manevra miseleasca pe care n-am s-o descriu aici de rusine mi-a fost smulsa din gura. Asa ca m-am gandit ca daca o semana cu mine am pus-o. Si nici nu stiu daca i-ar place pt ca bibe nu vrea neam, i-am zis lu` barbata-miu aseara dupa ce am vazut bibe pe care vrea sa-l achizitioneze Khristin ca parca as incerca si cu asta si mi-a zis sa-mi iau gandul ca si eu am vreo 7 bibe in casa pe care fii-miu nu le utilizeaza.


Bai za uei voi vedeti ca suntem bobocei de septemrie - octombrie? Babytza sau fetele care stiu sa mestereasca la listutza daca vreti s-o schimbati daca nu o lasam asa ca nu-i bai.

Nah ca m-am intins si eu o data, pupam toata bobocimea si HAPPY BIRTHDAY!!!!!! pt toti piticutii de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Aaa 300 ...si esti optimista cu 1,5 ani. Da' de 2,5 ce zici?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput