Copilarosii martie-aprilie 2004 - 2 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buna dimineata.

Sunt mamica de fetita, care acum e grupa mare la gradinita.
Avem norocul de 2 educatoare foarte bune.
Si eu si fetita suntem incantate de noua gradinita; precedenta, a avut personal deplorabil, dpdv profesional.
Dar are o problema cu mancarea de acolo; spune ca nu-i place, desi obrajii i s-au bucalat... Ce spuneti ? E cazul sa ma interesez despre mancare ( facand valuri vrand-nevrand ) sau sa mai astept, sa vad cum ii merge fetitei ?




allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Allinta - eu nu cred ca s-ar supara cineva (cel putin eu nu consider normal acest lucru) daca te interesezi de mancarea de la gradi si despre cum manaca fetita ta. Succes!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela76

Allinta - eu nu cred ca s-ar supara cineva (cel putin eu nu consider normal acest lucru) daca te interesezi de mancarea de la gradi si despre cum manaca fetita ta. Succes!


Multumesc.
O sa intreb, intai, educatoarele.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Bine v-am regasit!!

Mamicilor, am o mare rugaminte la voi. Aveti cumva, salvate pe undeva, prin vreun colt prafuit, capitolele noastre de "Mamici de martie-aprilie 2004"?
Am cautat prin arhiva DC, nu am gasit decat capitolele 1-8, am intrebat la Tehnice si am aflat ca restul s-au pierdut

Daca le-aveti careva, faceti-va pomana si cu nostalgica de mine si trimiteti-mi-le cumva...

In alta ordine de idei, ce faceti voi? Mereti la scoli anul viitor? Sau mai stati prin gradinite?
Eu sunt tare sucita si nu ma pot hotari nicicum. Tiana abia a inceput grupa mare si nu am deocamdata niciun element care sa ma ajute sa iau o decizie.
Nu stiu daca s-ar adapta usor la scoala, daca mai are nevoie de inca un an de gradi (adica pregatitoare) si de joaca sau daca nu cumva s-ar plictisi prea tare si si-ar iesi cumva din ritm...

Pup tare pe toti - pitici si mamici la un loc!!!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Soleil - despre scoala... sensibila decizie. Intr-un fel, noi nu mai avem cum sa dam inapoi, Cristina e deja la grupa pregatitoare, au inceput cu literele de mana. Acesta este pentru ea al 5-lea a de gradinita si cred ca ar fi disperata daca la anul i-as spune ca nu merge la scoala cu ceilalti colegi (care sunt cu totii mai mari cu aproape 1 an). Scoala e chiar langa blocul nostru si asta ma bucura nespus, ca nu va trebui sa o scot din casa decat cu 10 minute inainte de inceperea orelor. Educatoarea imi spune ca singura ei problema este uneori concentrarea - lipsa de rabdare, repezeala, dar in rest face fatza fara probleme. Pupici Tianei!

Si pentru ca mai e putin pana maine:
LA MULTI ANI, MALINA!

Lavi - am uitat cand e cea mica nascuta, stiam doar ca e in preajma zilei tale de nastere. Un "La multi ani!" si pentru ea


Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Buna dimineata !

Si noi la pregatitoare si la anul la scoala. Avem deja teme pentru acasa, ce-i drept doar in week end. Ela deja litere de mana ? ???? Noi suntem la semne grafice: liniute, bastonase, adunari, scaderi....E clar ca ii place matematica mai mult, dar inclin sa cred ca e din cauza ca la scris e nevoie de mai multa rabdare, timp. Mama e invatatoare si are anul acesta clasa I; ne -a comandat si noua ca si copiilor ei niste caiete speciale care au venit cu cd-uri....sunt absolut dementiale. La abecedar invata sa imparta in silabe, sa faca propozitii simple si dezvoltate, familii de cuvinte, li se da o litera si apoi trebuie sa spuna cuvinte cat mai multe care sa inceapa cu respectiva litera, sa-l imparta in silabe si apoi sa construiasca propozitii. La matematica pe langa clasicele operatii, au si probleme de genul "mama mi-a cumparat 5 bomboane cu doua mai putin decat avea colegul meu; cate bomboane are el ?"....

Din cate am discutat cu educatoarele nu exista prea mari diferente intre programa de gradi si cea de la inceputul clasei I.
Bine, toate acestea au succes pentru ca Dariei ii place; jocurile de seara s-au transformat in astfel de exercitii.

In rest ne luptam sa o obisnuim sa adoarma singura in camera ei; pana acum statea si eu in pat pana adormea, si daca nu ma fura pe mine somnul , plecam in patul meu. Noroc ca se aproprie Craciunul si avem element de mobilizare.

Soleil, eu nu am nimic salvat din pacate. Imi pare rau ca nu te pot ajuta.
Ma alatur si eu Elei si urez toate cele bune sarbatoritelor din aceste zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Wow, am citit pe la odisee si am aflat ca Malina e insarcinata !!!!
Eu una nu stiam ! Sa fie intr-u ceas bun, Malina ! Stii sexul bebelusului ? te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Malina, felicitari!
Baietel parca e - am vazut la odisee la numele ei un desen cu carucior albastru. Asta se cheama ca e baiat, parca?

Sa fie sanatos!!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Buna ziua, dragele mele!

Milioane de ani au trecut de cand n-am mai dat in zona; dar asta nu inseamna ca v-am uitat; ci... timpul scurt imi face fitze, asa cum bine stiti si voi.
In acest moment sunt la Bucuresti (o vizita de 2 zile), acesta fiind motivul pt care va scriu: am vrut sa va salut de pe aceste meleaguri si in special pe fetele noastre de aici.

Ela, de dimineata te tot sun, dar ai telefonul inchis . mi-e dor sa te vad; vroiam sa-ti fac o surpriza, dar se pare ca nu imi tine figura (sa-mi fie invatatura de minte); offfff ce mi-ar fi placut sa ne vedem!!! sper din suflet ca sunteti bine .

Clau, condoleante pt cumnatul tau; greu moment. si tie cum iti mai merge la noul job? (am citit pe diagonala ce-ati scris la acest subiect).

Laura, speciale salutari si tie! cred ca intr-un moment o sa ajung si la galati la un botez (nasa e insarcinata); nu mai am nr tau de tel (s-au dus pe apa sambetei ambele simuri - orange si vodafone, pierzand toate nr de tel); daca vrei, lasa-mi pe PM nr. tau si cand o sa ajung pe la voi (daca ajung) am sa te sun sa ne vedem.

Noi ... suntem f bine; copiii minunati si deliciosi; fara probleme; pe Stefan l-am inscris pt la anul la scoala.
Si daca va uitati la semnatura mai am un copil/iubit/amant/parte din mine/parte din sufletul meu - mi-am cumparat un chopper, o motocicleta superba pe care o ador si care ma implineste cum nu stiu sa va exprim in cuvinte; sau, ceva de genul: copiii, motorul si ... restul .

Mno, astea fiind spuse, merg in oras sa dau ochiul dupa ceva ciocate . Va imbratisesz cu drag pe toate si va doresc tot binele din lume.




Mariana, Stefan, Simon and the Bike.
ride it, love it, live it!

poze cu noi: 1 , 2 , 3 si 4
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Salutare, mamici dragi!
Raportam (la cincinal, probabil) ca suntem bine, in general sanatosi si nazdravani, destul de galagiosi, pe masura ce avanseaza in varsta cei doi sefi ai nostri, Cristina si Alexandru. Timpul liber a devenit o notiune pur teoretica...
Imi pare tare rau ca nu am reusit sa ma vad cu Mariana, dar trebuie sa recuperam cumva - poate daca ma plimba cu motorul, trag o fuga pana la Cluj
Laura - deci la anul vom lupta impreuna cu clasa I. Ce bine de tine ca o ai pe mama "in domeniu"! Eu deja fac planuri cine sa o ia la pranz de la scoala si sa aiba grija si de Alex in acelasi timp. Ei, dar mai avem putin de copilarit.
Ma bucur pentru Malina - sa fie un bb sanatos, iar ea sa aiba o sarcina usoara!
Clau - tu ce mai zici, cum mai e pe la voi?
Cu munca, la noi, suntem in stadiul 'e bine, pentru ca ne primim salariile', dar ratele pe care le avem ne apasa destul de greu. Sanatosi sa fim si sa avem ce munci.
In rest, viteza!

Si cum principalul motiv al intrarii pe forum, azi, a fost Sf. Andrei, urez tuturor sarbatoritilor si sarbatoritelor de azi LA MULTI ANI, cu sanatate si bucurii, sa vi se implineasca toate dorintele!



Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput