Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (38)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Neata fetelor !

A mai trecut un weekend, am mai trecut peste o petrecere in familie sambata, ceea ce a dus la un bebe adormit non-stop duminica
Ati scris mult, noroc ca reusesc sa citesc cam in fiecare seara cat il adorm pe mihnea, altfel aveam nevoie de ore intregi sa ma pun la curent cu ce se intampla

Nerantula si eu am patit la fel acum 2-3 saptamani. Pozitia de alaptat e aceeasi d ela nastere aproape, deci nu se pune problema ca era incorecta, insa lui ii facea placere sa imi rontaie sanul (il impingea cu limba astfel incat sa nu iasa lapte in cantitate mare si morfolea acolo) A trecut cu garmastan dat in special noaptea si in timpul plimbarii (perioada in care nu sugea asa des) si cu scof tzitzi din gura de cate ori ma prindeam ca ma fenteaza (rezulta un bebe nefericit, dar asta e)

Referitor la taxa de la biserica si la noi a fost 1 milion cu chitanta si 450 ron fara (am ramas masca cand am auzit, mai ales ca am facut la biserica de cartier, e drept am fost singuri, dar totusi...)

Cu dormitul de burtica mi-am facut si eu probleme, insa am observat ca daca pe la 7 il puneam sa doarma pe burtica mai dormea mihnea al meu pan ape la 10. Asa ca l-am luat cu noi in pat dimineata vreo saptamana si l-am observat. Copilul dormea bine, isi intorcea capul cum vroia si cand se plictisea plangea sa il intoarcem asa ca acum il las la el in patur (dar dau interfonul mai tare sa aud fiecare geamat)

In rest, am inceput sa radem si noi (lui tati mai ales), sa intindem manutele catre jucarii /fetele oamenilor si ne pregatim maine sa facem vaccin

Pupici si o zi buna

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nocom

Neata


babymom la mine in cartier este exact invers. Sunt pline strazile de mamici cu bebei iar de parc nu mai zic..... apropos, stau in Bucurestii Noi. Tu?


Nerantula imi pare rau sa aud ca nu-i trece iritatia lui Gruia. Nu stiu cum e si nici de tratamente nu am cunostinta.... Pot doar sa dau un sa nu il necajeasca asa de tare... Cat despre durerea de sfarc, am fost mama ei la primul copil, aveam ragade si curgea sange la greu, iata cateva solutii. Da-te dupa fieare supt cu crema garmastan, sauaplica comprese bioclin, sau cea mai valabila metoda, pune-ti protectii de silicon. Eu la primul copil vroiam sa renunt la alaptat la 3 luni deoarece nu ma lasa dr sa-i dau sa suga caci imi cirgea mult sange si nu era sanatos, insa dupa ce am descoprit protectiile de silicon am alaptat pana la 1 an. Acum, la Daria mi-am pus protectii de la primul supt din maternitate, nu am avut nici cea mai mica problema la sani si nici cu ea, nu a facut afte sau...mai stiu eu ce....Acum ii dau cand cu protectie...cand fara...depinde daca ma prinde alaptatul acasa sau de drumuri.... Oricum nu renunta la alaptat, metode se gasesc. Si vezi ca sunt multe modele de protectii, probabil va dura ceva pana le vei gasii pe cele care ti e potrivesc tie cel mai bine. Mie alea de firma gen chicco, avent...mi s-au parut tare naspa, am luat unele care nu au nici un nume din carrefour acu 4 ani si sunt minunate.... Bafta






mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nocom

Neata


babymom la mine in cartier este exact invers. Sunt pline strazile de mamici cu bebei iar de parc nu mai zic..... apropos, stau in Bucurestii Noi. Tu?


Nerantula imi pare rau sa aud ca nu-i trece iritatia lui Gruia. Nu stiu cum e si nici de tratamente nu am cunostinta.... Pot doar sa dau un sa nu il necajeasca asa de tare... Cat despre durerea de sfarc, am fost mama ei la primul copil, aveam ragade si curgea sange la greu, iata cateva solutii. Da-te dupa fieare supt cu crema garmastan, sauaplica comprese bioclin, sau cea mai valabila metoda, pune-ti protectii de silicon. Eu la primul copil vroiam sa renunt la alaptat la 3 luni deoarece nu ma lasa dr sa-i dau sa suga caci imi cirgea mult sange si nu era sanatos, insa dupa ce am descoprit protectiile de silicon am alaptat pana la 1 an. Acum, la Daria mi-am pus protectii de la primul supt din maternitate, nu am avut nici cea mai mica problema la sani si nici cu ea, nu a facut afte sau...mai stiu eu ce....Acum ii dau cand cu protectie...cand fara...depinde daca ma prinde alaptatul acasa sau de drumuri.... Oricum nu renunta la alaptat, metode se gasesc. Si vezi ca sunt multe modele de protectii, probabil va dura ceva pana le vei gasii pe cele care ti e potrivesc tie cel mai bine. Mie alea de firma gen chicco, avent...mi s-au parut tare naspa, am luat unele care nu au nici un nume din carrefour acu 4 ani si sunt minunate.... Bafta






mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA



Nocom din pacate taaare departe de voi: in Oradea, cart. Nufarul, cum mergi spre Felix. Poate ne faceti o vizita intr-o vara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

UPS, nerantula, acum am vazut ca am sarit repede sa-ti raspund fara sa citesc mai departe sa vad daca ti-a mai rapsuns cineva, si am repetat excat ce au mai scris si alte mamici. Pot doar sa trag o concluzie, este corect ce am scris, caci nu sunt singura care am facut asa....

simodina apropos de ce ziceai tu. Mara mea a inceput sa fie realmente indragostita de fratele ei si invers. Serban o baga mai mult in seama, vorbeste cu ea, o pupa si pitica e numai un zambet. De unde pana acum cateva saptamani era foarte agitata seara din cauza de prea multe urlete si frate indica saltimbanc acum am cel mai cuminte copil cat timp isi face Serban numarul - il soarbe din ochi, da din toate membrele, chiuie, ce mai - a descoperit jucaria perfecta Si eu si sotul meu ii sorbim efectiv din ochi! Si noi suntem exact exact la fel, Matei cum vine de la gradi e calare tot pe Daria iar ea tipa de fericire de cate ori matei face ca toate cele pe langa ea. Si ziua cand nu e Matei acasa, Daria il striga si isi intoarce capul spre locul unde este spatiul de joaca al lui Matei si asteapta sa vina Matei la ea.... Sunt atat de legati, de chiar iti vine sa plangi cand ii vezi. Ii iubesc de mor!!!!





mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Fetelor vin si eu cu o sugestie si sper sa mi-o luat in nume de rau. Am observat in ultima vreme ca avem capitole pline de mesaje gen replay with quote. Stiu ca este mult mai simplu asa, mai ales cand te grabesti ....Dar ar fi mult mai bine daca din mesajul la care dati replay sa stergeti macar ce nu va este adresat si sa lasati strict intrebarea sau raspunsul pentru voi. Eu asa zic. Am dat si eu de nenumarate ori raspunsuri in modul acesta, dar e pacat sa fie un capitol cu 2 , 3 mesaje cu replay la nesfarsit
Eu una asa zic ca este mai bine , sa nu dati cu rosii daca nu sunteti de acord

Sa revenim la oile noastre : piciul a dormit toata noaptea liber Este adevarat ca am facut poteca intre patul meu si al lui ca sa ii dau suzi , dar rezulatatul final conteaza !!! Am un baiat mare

Anca cred ca e superb la voi cu zapada


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

babytza ajuta-ma te rog din nou - tot nu reusec sa gasesc/vad graficele acelea de crestere cerebrala cu norisori si soare de care ziceati voi. Subliniez, doresc graficele de crestere cerebrala nu cele cu percentilele de crestere pe care le-a trimis anamona. Mersi anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

babymom acum m-am trezit!!! Stiam ca esti din Oradea ca m-am mai uitat de multe ori, insa acum am uitat!!! Si eu am o cumnata din Oradea si rude in Cluj si Timisoara, asa ca nu este exclus sa ne vedem vreodata. Multuzam de invitatie.

Hmmm, cat de spre taxa de botez, noi stam ff bine vad. Am platit 2 mil cu chitanta. Un milion taxa de botez 9scrie pe chitanta) si un milion contributie biserica (tot asa, scrie pe chitanta) Si am fost singuri si apa calda, si slujba frumoasa, dar da, biserica mica de cartier.



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Saptamana asta ne mai intalnim ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

OFFTOPIC

Mai fetelor, voi ce mancarica mai faceti, caci sunt in pana de idei rau de tot!!!! Tks







mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Noi n-am platit nici o taxa la botez, nici n-am stiut ca se plateste

E oare OK sa pun in fiecare bibe cate o masura de cereale, ar fi 5 masuri/zi. Moaca asta nu mai vrea sa bea laptele altfel. Sau ce sa fac cu ea, sa o las nemancata pana la urmatoarea masa daca refuza? Ufffff, in fiecare zi apare altceva.

Edit: programul meu misto din ultimele zile s-a dus pe apa sambetei

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput