Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (38)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Baby_boy copilul simte ca te agiti si se agita la randul sau si tu te agiti si el se agita si uite un cerc vicios.

Cu parintii zi ca ei, fa ca tine... Si daca il doare burta pe bebe si nu trece dupa ce elimina aerul poti sa-i dai cateva lingurite din ceaiul tau de chimen and stuff si scapi si de gura lor.

Mai gandeste-te ca daca dimineata ai nervii pe bigudiuri seara ce-ai sa faci?

Si mai incearca sa-l faci pe radu partas la activitatile tale: ia-l cu bouncerul in bucatarie cand ai treaba, uitati-va la tv... Pana la urma copilul creste si e mai usor sa-i atragi atentia cu cate ceva.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei



o sa incerc

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Am ramas datoare cu un raspuns. Intreba careva daca e voie sa folosesti ungvent cu Diclofenac pt. durerile de spate in timpul alaptarii. Eu zica ca da. Contraidicatia pe care o pun ei pe prospectul medicamentului e pt. ca sa se protejeze ei sau pt. ca nu detin studii facute pe femei care alapteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Laura multa sanatate lui Andy! Alexiei i-a dat antibiotic preventiv sau n-am inteles bine?

O scumpa fetita ta, a crescut frumos.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei



Ramo si multumesc,da din pacate ii dau si ei antibiotic ptr ca a zis dr ca se vede un pic de rosu in gat si sa nu se agraveze.

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

andy.p Eu zic sa mai amani suculetul de mar, nu acum cand ii dai si antibiotic. Daca i se modifica scaunele nu o sa stii de la ce e - de la mar sau de la antibiotic. E doar o sugestie, nu vreau sa par ca ma dau mare cunoscatoare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Pe PROtv incepe acum in reluare reportajul despre infertilitate. e o campanie initiata (cred) aici pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salutari! ieri am facut si noi 5 lunite si la bilant stam cam asa: 6,650 kg si cam 65-66 de cm...luna asta nu a luat decat 450 de grame dar asta e...vad ca de cateva zile a reinceput sa manance mai bine....azi incepem si noi cu sucul de morcov, sa vedem daca-i place....am introdus si eu datele lui Andrei in yahoo...mi se pare o super idee...felicitari celor care au gandit-o
babytza un pentru voi si multumim ca ti-ai amintit sa ne urezi...ai doi copii superbi...asa de mult imi place sa ma uit la pozele lor
nerantula si eu am avut la un moment dat tot asa dureri de sfarcuri mai ales cand incepea bebe sa suga si apuca sanul....si m-am tot documentat si nu era pus bine la sann...deci nu era pozitia corecta si nu apuca bine sanul si de acolo durerile...deci vezi poate ca nici Gruia nu prinde corect sanul...incearca mai multe pozitii de alaptat....am mamica sa nu o mai doara si pe micul haiduc.

La multi ani sarbatoritilor de azi: Robert, Vlad de Felicic, si Petru si Pavel de Nally
Va pup pe toate!!!!
fug sa dau papa la bebe ca apoi trebuie sa ma duc la facultate ca am examen azi


Andreea de Andrei(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

andy.p Eu zic sa mai amani suculetul de mar, nu acum cand ii dai si antibiotic. Daca i se modifica scaunele nu o sa stii de la ce e - de la mar sau de la antibiotic. E doar o sugestie, nu vreau sa par ca ma dau mare cunoscatoare .


Da uite sa stii ca la chestia asta nu m-am gandit...multumesc de sugestie

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna dimineata

La noi a nins din noua toata noaptea, e zapada muuuulta. Cred ca daca iesim azi incercam carrier-ul, cu carutul n-am nici o sansa prin nameti.

Nikolici, felicitari Karinutei pentru botez!

CD, multa sanatate Mikului

Gaia.nevia, ti-am ramas datoare cu un raspuns referitor la steamer. Sincer, l-am cumparat acum 1 an si am gatit o singura data in el, spre rusinea mea . Peste n-am facut inca. Si nici acum nu-l pot folosi pentru ca morcovii pe care am incercat sa-i pregatesc Carlei au iesit tari si n-am putut sa-i mixez intr-un piure omogen. Sfaturi ceva? Ca totusi mi se pare mult mai sanatos decat sa-i fierb in apa.

Boo, pentru caderea parului eu am incercat mai demult fiolele de la Vichy, cu Aminexil. Atunci mi-au fost bune. Cum se numesc cele de la Wella?

Programul nostru din ultimele 3 zile e in felul urmator: trezirea pe la 7, pana la 8 schimbat, jucat, pregatit suc morcov & mar. Pe la 8.30 ii dau sa bea cam 120-130 ml si azi i-am facut piure de banana. No way. Nu deschide gura neam, n-am mai vazut asa incapatanare. La 10 masa de lapte (130 ml). La 14 incerc sa-i dau piure de morcovi (pe care bineinteles ca nu-l papa, poate 1-2 lingurite strecurate printre buze) + masa de lapte (170 ml). La 18 lapte (170 ml). La 21 baita iar la 21.30 lapte + cereale in bibe (210 ml). Apoi doarme dusa pana pe la 4.30 dimineata - lapte (170 ml). Cam astea sunt cantitatile de lapte pe care le prepar dar nu intotdeauna il bea pe tot. Somnul de peste zi e aproape inexistent, cam 2 reprize de cate 30 minute. Cred ca de aceea e atat de obosita seara, cum o pun in patut cu suzi adoarme instant. Fara leganat, cantat, plimbat in brate.

Eu astept weekend-urile cu drag pentru ca e acasa si tata si ma ajuta mult. Tot eu o schimb si ii dau sa pape dar se joaca mult cu ea si e tare bine cand suntem toti 3 acasa. Doar ca trece prea repede.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Andy.g bafta la examen!

Babymom si eu am vazut pe multe prospecte pus avertisment si mi s-a parut masura de siguranta pt ei. De diclofenac am intrebat pt stiu ca in timpul sarcinii sunt contraindicatii clare. Pe de alta parte la spital ne dadeau diclofenac supozitoare pt calmarea durerilor

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Neata


babymom la mine in cartier este exact invers. Sunt pline strazile de mamici cu bebei iar de parc nu mai zic..... apropos, stau in Bucurestii Noi. Tu?


Nerantula imi pare rau sa aud ca nu-i trece iritatia lui Gruia. Nu stiu cum e si nici de tratamente nu am cunostinta.... Pot doar sa dau un sa nu il necajeasca asa de tare... Cat despre durerea de sfarc, am fost mama ei la primul copil, aveam ragade si curgea sange la greu, iata cateva solutii. Da-te dupa fieare supt cu crema garmastan, sauaplica comprese bioclin, sau cea mai valabila metoda, pune-ti protectii de silicon. Eu la primul copil vroiam sa renunt la alaptat la 3 luni deoarece nu ma lasa dr sa-i dau sa suga caci imi cirgea mult sange si nu era sanatos, insa dupa ce am descoprit protectiile de silicon am alaptat pana la 1 an. Acum, la Daria mi-am pus protectii de la primul supt din maternitate, nu am avut nici cea mai mica problema la sani si nici cu ea, nu a facut afte sau...mai stiu eu ce....Acum ii dau cand cu protectie...cand fara...depinde daca ma prinde alaptatul acasa sau de drumuri.... Oricum nu renunta la alaptat, metode se gasesc. Si vezi ca sunt multe modele de protectii, probabil va dura ceva pana le vei gasii pe cele care ti e potrivesc tie cel mai bine. Mie alea de firma gen chicco, avent...mi s-au parut tare naspa, am luat unele care nu au nici un nume din carrefour acu 4 ani si sunt minunate.... Bafta






mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput