Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 ( 256)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Hello si de la noi, merci de cafeluta .
Baiatul meu tot cu febra. Nu vrea sa ia antibiotic si mai nou nici siropul panadol sau nurofen.
L-am trezit azi-noapte iar, ca ardea, n-a fost chip sa-i dau decat 2 ml panadol, a plans rau de tot.I-am pus sosete cu otet, m-a stiut tot blocul, parca cine stie ce i-am facut...nu le-a tinut mai mult de un minut, si nici nu mai voia sa se uite la mine, plangea in hohote si a adormit cu taica-su, eu a trebuit sa ies din camera sa se linisteasca.


Hai mai papanasho, cum sa nu ia antibiotic... tre' sa gasesti tu o cale sa-l "convingi"... Succes si sanatate!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Peste noi a picat cerul, mama sotului e pe duca. Parca e ireal ce se intampla,cu o luna in urma avea analizele bunicele, acum deja are insuficienta renala,in cateva zile-max2 saptamani ne putem astepta la ce e mai rau. Atat i-a mai dat dr. L-am sfatuit pe sot sa-si ia conc`ediu, o luam pe mama acasa, sa mai petreaca TIMP cu noi,sa se bucure de teo.


Alina in 5+ DPN 9.09.2009
si Teutzu - dragutzu (10.10.2007)
Bondarul bzz-bzzzz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Alina, nu pot decat sa va urez putere ca sa treceti peste aceste clipe de cumpana si sa ma rog pentru voi. Cu credinta veti trece si peste asta, iar cand inevitabilul se va produce, nu uita ca pleaca intr-un loc mai bun, mai cald de unde va veghea in continuare asupra voastra.
papanash, pentru febra daca nu vrea siropelul poate reusesti cu supozitoare cu paracetamol, insa pentru antibiotic trebuie sa-l pacalesti cumva. Daca il fortezi il varsa? Sanatate multa lui Andrei!


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Hello si de la noi, merci de cafeluta .
Baiatul meu tot cu febra. Nu vrea sa ia antibiotic si mai nou nici siropul panadol sau nurofen.
L-am trezit azi-noapte iar, ca ardea, n-a fost chip sa-i dau decat 2 ml panadol, a plans rau de tot.I-am pus sosete cu otet, m-a stiut tot blocul, parca cine stie ce i-am facut...nu le-a tinut mai mult de un minut, si nici nu mai voia sa se uite la mine, plangea in hohote si a adormit cu taica-su, eu a trebuit sa ies din camera sa se linisteasca.


Noi lucram in echipa, unul il imobilizeaza si celalalt il 'injecteaza' cu medicamentul. In felul asta ne asiguram ca 'intra' si e suparat pe amandoi. Si daca scuipa sau nu intra tot din prima, ne certam intre noi si uneori facem si schimb de roluri.
Cand sunt singura si trebuie sa-i dau medicamente, e chin mare. Dar putin cate putin reusesc...uneori. Mai dau si gres si ma enervez pe situatie, dar asta e.
Insanatosire grabnica! Ai aflat unde e infectia?

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Alinus, mergeti laalti medici, insuficienta renala se trateaza din cate stiu eu. Multa sanatate si nu va dati batuti!

Yaia, felicitari pentru rezultat, eu n-am baut nimic, pastreaza-mi o portie de orice pentru cand am zile mai bune.

Carpatino, acum am reusit sa-i dau, dar jumatate i-am dat la 10 , jumatate acum, nu stiu daca-i ok asa. L-am amestecat cu panadol, sau cu miere, dar il simte imediat si-l scuipa.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Alinusho... durerea voastra ma doare si pe mine... Multa putere va doresc...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

cine se pricepe la analize, la Andrei a iesit CRP cantitativ 36,6 si trebuia mai mic de 5 . asta cica-i infectie-inflamatie in corp. Are 2 puncte de puroi in gat, sumarul de urina e curat, mai asteptam rezultatul uroculturii. La plamani nu e nimic, la urechi nimic.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty78

Yaia stiam eu ca ti-am ramas datoare cu ceva....FELICITARI pt examen


Mersi, dar sa stii ca nu era nicio datorie!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinus_25

Peste noi a picat cerul, mama sotului e pe duca. Parca e ireal ce se intampla,cu o luna in urma avea analizele bunicele, acum deja are insuficienta renala,in cateva zile-max2 saptamani ne putem astepta la ce e mai rau. Atat i-a mai dat dr. L-am sfatuit pe sot sa-si ia conc`ediu, o luam pe mama acasa, sa mai petreaca TIMP cu noi,sa se bucure de teo.



Am cautat pe net si se pare ca exista multe solutii la indemana, in functie de ce a cauzat blocajul rinichilor. Ce v-a zis medicul? nu exista tratament? Sau cum de i-a dat atat de putin timp de trait? Dializa? Transplant? Nu v-a recomandat nimic?
Cred ca la voi e acum starea de soc, dar sigur poate fi facut ceva. Ne rugam pt. voi, sper sa se gaseasca repede o solutie.
Tu ai grija de tine si de samburelul din burtica, e mare stresul...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Inca o data La multi ani!

Felicitari tuturor gravidutelor, sarcini usoare si bebei sanatosi!

Sanatate tuturor bolnaviorilor!

Luy, carpatina, Yaia, papanash multumim ca va ganditi la noi!

Puppi Energia e cu tuse de pe 28.12.08, iar de joi are bronsita; am fost la urgente cu ea unde a trebuit sa faca imediat inhalatii/aerosoli si acum ii dam SalbuBronch sa-i deschida bronhiile. I-au preschis iar Rectodelt (cortizon supozitoare) dar sper sa scapam fara ele de data asta. Insa le avem in casa in caz de respiratie ingreunata.

Desi face ca motocicleta in piept, tot plina de energie e. Nu sta locului o secunda, palavrageste vrute si nevrute, darama vaze/statui, se plimba cu pciturile de pe pereti prin casa, scoate hainele din dulap si le baga la rufe murdare.

Mananca tot cu gandul la silueta !

Intra si iese singura din patut ca am scos 2 zabrele. Vorbeste la telefon cu mare intonatie : "ja, ja...apoi da pupici zgaomotosi, oma, oma...mama"!

Zice "mama, no nana". Mai zice bau-bau, pa, latte, heiß, apa, latra pe romaneste si pe germana , mau (pisica), asta, da, nein, ama-ama (mancare), caca, beide (-beine -pt picioare), popo, beep ( pt termometru), Lavi, Nana ( zice in loc de Yannisa), auto. MAi are si altele dar nu-mi amintesc acum. Cum intra cineva in casa ii arata ca tre' sa-si descalte papucii si ii ia sa-i bage-n dulap, isi duce sg pampersul la gunoi, vede aspiratorul si zice "mama brrruuu" si e mereu calare pe el, imi arata mereu dulapul si apoi deschide gura sa ma faca sa inteleg ca vrea Dentinox si sa-si spele dintii, intra-n baie si incepe sa-si sufle nasul doar ca sa-i dau hartie igienica dupa care incepe sa stearga faianta cu ea. Cand vede sacul de dormit si pe mine ca fac patul se cocoata-n el si zice nana.

A reusit sa deschida usa de la baie, stand pe varfuri si ajungand astfel la clanta....imediat a intors tati clanta-n sus!

Musca, zgarie copii, dar mai intai ii pupa si-i mangaie !

La Craciun a fost impresionata de ambalaje si a fost buna la despachetat, insa jucariile erau mai interesante de la ceilalti copii.

Sus avem 4 dinti si o masea, iar jos 2 dinti si 2 masele arata tot ca un iepuras!

Nu mai vrea de fel in carut, urla ca o sirena.

Ii e frica de zapada, vede zapada pe papucii mei si zice "mama pfu-pfu"!

M-am intins rau, dar cine stie cand mai apuc iar sa va mai dau vesti, ca de ma vede ca fac altceva decat sa ma ocup de ea protesteaza, ca acum de altfel, e intre picioarele mele si ma impinge de langa pc.

Pupam toate fetele si toti bebeii!


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput