Strumfi de iul-aug 2007 (121)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Bafta, musso!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Inca nu mesaj si ma apuc de lucru.
Am fost sa depun dosarul pt indemnizatie marita. A mers foarte repede. Am dus adeverinta de birou cu salariu pe ultimile 12 luni lucrate si am mai complectat o cerere tip acolo. Banii se pare ca vor veni prin luna martie dar e bine ca vin pana la urma.
Georgiana eu am fost azi la Fox si am mai gasit cate ceva pt Andra. Pt Alex nimic.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

eu am auzit azi la tv ca pentru cele care au facut copiii unul dupa altul nu e mare scofala ... adica la mine s-ar lua veniturile pt 4 luni lucrate si restul pana la 12 luni, indemnizatia de 600 lei ... si apoi 85% din asta ... nu ma "aranjeaza"

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Ioana chiar in fata mea a depus dosarul o fata care o sa ia mai mult cu 50 lei. Pana la urma sunt dreptul ei asa ca de ce nu?
Si la mine s-a luat in calcul si perioada cat am fost in prenatal desi nu ma asteptam.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Cafera, frumoaseeeee fetitzele, dar ce rost mai are sa zic asata, cand e deja binecunoscut? Poate doar ca sa mai creasca inca o data inima-n tine precum cozonacul Tare faza cu geanta!! Antologica!
Ioana, super tortul, dar mai super protagonistii
Musso, multa bafta la examen! Sa-ti zic si tie ce-mi tot spuneau divershi cand ma plangeam ca am examen si "nu stiu nimic"? "Lasa, ca esti fata desteapta si-l iei tu! O sa-ti pice exact ce stii!" Ha? Ce zici?

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna!
Eu am iesit un pic cu Andreea, cu toate ca e cam rece, s-a jucat cu zapada, i-a placut
Si ieri a iesit un pic pe afara cand ningea, si ii cadeau fulgii pe nasuc...
Mychy, gata o saptamana de lucru? Ma bucur ca a fost totul ok si cu tine si cu Andrei. Tu ai program de 6 ore pana face Andrei 2 ani, nu?
Cafera, tare faza cu geanta!
Vio, bafta cu casa! F frumoasa si ma ales spatioasa
nma, Haiosi rau copiii tai, desi in momentele cand fac prostii nu sta chiar asa roz treaba.

Ma, pana la urma cum naiba se aplica legea aia cu 85%?
am gasit un site
www.avocatnet.ro/content/articles?id=14352" target="_blank">aici

Adica cu alea 12 luni lucrate daca sunt inainte nasterii sau ultimele 12 luni "date inapoi" de la 1 ian (timp in care eu am fost pe indemniaztie)
Plus ca mai sunt si in situatia sa am 2 copii unul dupa altul fara reluarea activitatii. Pana la prima nastere am lucrat (cu acte in regula)
Eu din site-ul ala, si asa de pe la lume, am inteles, ca se considrea ultimele 12 luni inainte nasterii...iar la al doilea copil (daca a nascut pana la implinirea varstei de 2 ani a primului, si fara reluarea serviciului), se merge pe aceiasi indemnizatie ca si la primul...
Ca vreau sa-mi depun si eu dosarul, si imi trebuie adeverinta de la serviciu...dna de la personal m-a luat ca sa vada ea legea, ca in ultimele 12 luni eu nu am avut salariu...
De la primarie unde am sunat sa intreb mi-au zis ca ultimele 12 luni lucrate inaintea nasterii, deci ar veni iulie2006-iunie2007
Eu i-am zis ca am vb la primarie directia de alocatii si indemnizatii
TRe' sa ajung si pe la mama naibii pe la stad. National, pe str Hambarului...

Voi ce, cum faceti / sau ati facut?
Eu una sigur as lua ceva mai mult pe noua lege. N-am treaba cu plafonarea aia, dar tot as lua ceva in plus.

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

nma, bravo ca ai depus
TRe' sa ma ocup si eu de problema.
Sper doar sa nu dureze prea mult pana citeste legea dna de la RU (de altfel o dna draguta, ok, n-am avut probleme cu ea, nu de bete in roate e vorba)...dar vad ca nu e ea sigura si doar sper sa nu dureze mult, ca ma blocheaza.
Ca doar ma gandesc, e vorba doar de o adeverinta cu salariul brut sau net, nu are de a face cu legea (ca nu o aplica ea, nu isi asuma ea raspunderea, ea isi asuma raspunderea doar pt sumele din adeverinta

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Cafera pt faza cu geanta
Ianaiub pt impartirea retetelor cu soacra
despre copilashii vostri ce sa zic...e o placere sa-i revad sunt frumosi, finuti, frati iubitori asa cum mi-as dori sa fie si copiii mei.

eu azi dimi am bucatarit, am facut o zama cu somon de s-a lins fiica-mea pe botic si am mai facut niste cornulete de care mi-s tare mandra, am luat reteta de aici doar ca am facut mici modificari. Am folosit drojdie uscata ca de alta nu gasesc aici, zahar brun si ala in cantitate redus (mai putin de 100g). Pt noi am facut cu nutela iar pt fata cu fructe uscate (caise si stafide) rehidratate un pic ca sa fie mai moi. Zau ca mi-au iesit mai crescute decat cele din poza originala, dar si mai brunete....norocul incepatorului banuiesc Mi-am propus sa-i fac la Soph sos de spanac cand se trezeste dar cred ca-l las pe alta zi, mai vedem.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Si la mine se chinuie de o trei zile sa-mi completeze adeverinta, dupa ce le-am dus eu legea. Cred ca saptamana viitoare merg si stau langa ele sa fiu sigura ca intru in posesia ei. Perioada care se ia in calcul: ultimelr 12 luni inainte de nasterea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Timi, pastreaza-mi cotnulete ca vinnnnnnnnnnnnnn.

Mergi la inceput