Poveste

Poveste | Autor: nushulica

Link direct la acest mesaj

24 sept 2005- ziua nuntii noastre,ziua in care amandoi am zis "DA" (si am si semnat), cea mai frumoasa zi din viata noastra, am zis noi intr-un glas atunci (nestiind ca va urma una si mai frumoasa)

24 sept 2008- "2800kg cel mai frumos bebe cea mai fericita mama"a fost sms-ul care pe la ora 1.30 dim a trezit vreo 40 de suflete din toate colturile tarii si ale lumii...da, se nascuse David piuitul nostru scump ,mult asteptat,cadoul perfect pt aniversarea noastra si trebuia sa impart vestea cea mare cu toate rudele si toti prietenii apropiati asa ca am trezit si bucurestiul si deva si iasiul dar si grecia, cipru , spania si italia

dar sa va povestesc mai exact cum a fost...puiul nostru si-a ales singur ziua de nastere , aveam abia 36s si 5z cand a vrut el sa vina pe lume, dar stia el,micutul, ce zi speciala avea sa fie

23 sept 2008- mancasem de seara (o jumate de tava de pulpite cu legume la cuptor) si i-am zis sotului ca ma duc sa stau in pat ca poate adorm...in drum spre dormitor m-am agatat si de tava cu ciocolata de casa pe care o executasem in ziua aia(fetele de la bucatarie" sunt de vina ca mi-au dat reteta) si stand in pat in asteptarea somnului am "ras" aproape jumate de tava de cioco cand am realizat ce fac am dat repede tava deoparte si am deschis laptopul sa stau cu fetele pe forum...stateam cu redoutistele la taclalale ba pe forum ba in conferinte pe mess deh, eram nervoase ca ne sisteaza astia livrarileadrenalina nene, ne chinuiam sa facem un plan de batatie sa vedem cum facem sa putem comanda in continuare ...dupa vreo ora de discutii si rasete cu fetele mi s-a facut iar foame si le zic fetelor ca merg sa mai rontzai ceva si revin, cobor jos imi fac 2 sandwichuri si urc inapoi sus, savurez sandwichurile in pat si mai urmaresc o bucata din filmul pe care incepusem sa-l vad printre picaturi si....simt o durere mare in burtica si apoi simt ceva cald ca incepe sa curga si inunda patul...intru in panica am realizat abia in secunda 2 ce se intampla si ...dau buzz pe mess sotului care era jos in birou(asta era modalitatea noastra de comunicare cand el se juca) si-i zic :"mi s-a rupt apaaaa, nasc!" si el "cum nasti????" zic"cred ca prin cezariana" intr-o secunda a fost langa mine m-a ajutat sa ma ridic din pat si atunci am vazut balta din pat si cea pe care o proiectam pe parchet in momentele alea , am inceput sa tremur din toate incheieturile si-i zic"da'eu nu tre'sa nasc acum!!!eu maine am programare la ultimul control!!nici n-am luat rezultatul la analiza pt streptococ!!!" zice "hai sa faci dus si lasa rezultatele la analize ca nasti" am facut un dus rapid tremurand toata mai bine zis m-am udat bine cu apa ca ala n-a fost dus si imi dau seama ca nu am bagajul pt spital facut deh eu stiam ca nasc in octombrie.Ba nu,mint, aveam puse in geanta camasile de noapte si 2 pachete de vata; strig la sotz sa faca el bagajul conform listei ce o printasem de pe net cu mici completari si incepe el sa faca bagajul "unde sunt chilotii??,unde sunt plasturii pt burta??unde sunt sutienele pt alaptat???hainute de bebe ce pun???" zic"pune ce vrei ca mai aduci si maine"...plec spre spital cu parul aproape ud(l-am uscat eu intr-un fel)cand ies din casa vad lumina la o prietena de-a mea gravida si ea in luna a9a si zic s-o sun sa-i zic;sotul zice n-o suna poate o apuca si pe ea nascutul, eu totusi o sun vorbesc cu ea , am reusit sa-i transmit si ei putin din panica mea si ii zic c-o sun si mai tarziu...pe drum sotul schimba directia bine stiuta(facusem repetitii zilnic cu drumul cel mai scurt spre spital)sa mearga la bancomat sa scoata bani ca ma rugam de el de vreo 2 sapt sa schimbe niste euroi dar el tot zicea "lasa ca este timp"

ajung la spital cu sufletul cat un purice dr mea nu raspundea la tel m-a luat spaima am zis cine stie cu cine nasc si mai ales cum(la ultima eco la 33s inca nu se intorsese bebe cu caputzul in jos si dr a zis ca daca nu binevoieste intru la cezariana) ma consulta un medic rezident facem si eco personalul de la spital suna dr mea sa vina ca eu strigam in gura mare ca nu nasc decat cu ea mi se face internarea clisma stiti voi....intre timp sotul a dat vreo 2 telefoane si mi-a adunat gasca de gagici, prietenele mele, pt galerie vine dr imi zice ca intru in 10 min in sala de op m-am facut verde,urma sa vina puiul meu ...intru in sala si ...ghinion ...din cauza ca mancasem cat fulga anestezistul zice ca nu poate sa-mi faca anestezie totala deci ramane rahi singura varianta asta a fost primul meu soc dar am zis asta e, cumva trebuie sa nasc si eu,nu? nu va zic ce chin a urmat cu anestezia aia ca mi-a facut 3 injectii in coloana pana am amortit si eu ma tineam tare si incepe operatiunea...am rugat-o pe dna dr sa ma anunte cand il scoate pe bebe si ea imi zice sa stau linistita ca o sa stiu singura (apoi in sinea mea am realizat ce proasta sunt...ca doar nu mi-a anesteziat si auzul si vazul)....intre timp ma intretineam cu dnele asistente la care le-am dat reteta ciocolatei de casa atat de mult laudate apoi intorc capul si vad in spatele geamului galeria si sotul(care era cam verde la fata si pe fata lu i nu se citea nicio expresie) si deodata simt cum iese ceva din mine si aud un scancet firav urmat de un plans de bebelush ooohh nu pot sa va descriu am iesit din starea mea de veselie am inceput sa plang si mi s-a umplut sufletul cu o fericire pe care o s-o port cu mine toata viata mi s-a pus puiutul pe piept l-am pupat si apoi mi l-au luat l-au spalat l-au infasat,cantarit...din spatele geamului tati avea lacrimi in oki si o fericire care i se citea pe fata f usor devenisem parinti!!!aveam o gaza mica numai a noastra , un sufletel care din momentul ala ne-a schimbat vietile, ne-a schimbat prioritatile ,modul de gandire si...programul de masa cum zice tati(iata ca am reusit sa plang si acum cand am retrait momentul)

nu stiu sa va zic ce a urmat apoi ca eu nu-mi mai dezlipeam okii de pe puiul meu stiu doar ca la un moment dat au venit 2 asistente care m-au transferat pe un alt pat sa fiu dusa in salon, dna dr nici nu mai era in sala si eu nici nu observasem cand a iesit,cand s-a terminat...vedeam doar puiul meu drag si pe tati care se chinuia sa faca niste poze(de fapt el a pozat usile si geamurile de emotie,noroc cu galeria ca am si eu niste poze)

am ajuns in salon m-a luat un frig de tremuram toata mi-au trebuit 2 paturi groase si cateva minute sa-mi revin mi-au adus puiul si l-am pupat iar dupa care a urmat o noapte alba in care m-am gandit doar la puiutul meu, am trimis sms-uri , au urmat multe telefoane cu felicitari, lacrimi de fericire

dimineata la 8 am incercat sa ma ridic,fara nicio sansa, am vazut stele si am renuntat ...dar am perseverat si la ora 3 dupa-amiaza am reusit sa ma ridic sa fac cativa pasi....dorinta mea cea mai mare era sa urc sa-mi vad puiul imi faceam griji ca sta singurel acolo si nu simte caldura si dragostea lui mami langa el, mi-am zis ca sufera pana la urma ajutata de o infirmiera am reusit sa urc si l-am vazut asa arata purcelusul care tocmai papase l-am luat in brate si i-am zis incet la ureche ca eu sunt mami lui fiinta care il iubeste cel mai mult si care o sa-i dea sa pape tzatzuci ...i-am facut o verificare l-am desfasat ,i-am verificat manutele si piciorusele, am numarat degetzelele si le-am pupacit pe fiecare in parte si apoi vizita s-a terminat ca...m-au dat afara asistentele

le-am transmis la 6 sa-i nu-i mai dea papa ca vin sa-l alaptez s-au uitat ciudat dar s-au conformat si uite asa in prima lui zi de viata la 18 ore de la nastere puiul meu a avut parte de prima masa copioasa direct de la sursa, si mami de inca un moment emotionant presarat cu cateva lacrimi in coltul okilor cand mi-am vazut puiul cum sugea la san ca un soricel mititel rontaia el acolo

cum nu exista padure fara uscaciuni asa si in spitalele din ro nu poti gasi doar personal dragut dar am trecut si peste asta nu le-am dat mare importanta pt mine cel mai important era ca aveam puiul langa mine

dupa 3 zile de spitalizare am ajuns in sfarsit acasa si am descoperit amandoi ca tot ce citisem pe timpul sarcinii uitasem instant, am pus cosul puiutului in pat intre noi si stateam ore intregi si-l priveam la fiecare scantec saream amandoi ....au urmat multe situatii in care nu ne-am descurcat de minune , multe nopti in care n-am inchis un oki , primul vomitat in jet ne-a bagat in sperieti rau de tot,primul kk verde sau mai moale decat de obicei(pediatra e satula deja de noi), prima baitza cu emotiile de rigoare tremuram amandoi si numai baitza nu s-a chemat aia...dar am trecut peste toate

am scapat si de colici de la 2 luni jumate si acum suntem baiat mare , papam si tzatzuci si bibe, facem flotari , zambim, ne jucam,stam ca boieroiul in scaunel si am petrecut deja si primul craciun impreuna ....aahhh uitam sa va zic ieri ne-am facut frumusel si am fost la ziua lui ingrid fetita vecinei care a nascut pana la urma cu 2 saptamani dupa mine si ieri mandretea de fetita a implinit 3 luni.

cam aici se termina povestea nasterii ca restul ....urmeaza!



Mamica de bobocel David-Mihai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Nushule frumoasa poveste ai mai scris tu si frumoasa minune ai mai facut.Sa fiti sanatosi si sa cresteti mari .
Apropo eu tot pe 24 sept sunt nascuta dar acum multiiiiiii ani

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Foarte frumoasa povestea, sa va traiasca comoara si sa fiti mereu la fel de fericiti!

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Mi-era tare dor sa mai citesc o poveste a unei nasteri
Si am citit cu maaare placere povestea ta
Sa-ti traiasca minunea pe nume David, sa fie sanatos si sa va faca fericiti toata viata !!!
Ai povestit tare haios si mi-ai facut o maaare pofta si de pulpite la cuptor dar si de o tava de ciocolata de casa...

!!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

fete scumpe! sa va traiasca si voua minunile de copilasi!

anca de acum sigur ma voi gandi si la tine pe 24sept

bubulinoabia astept sa te vad mamica(si pe olteanca,stii tu)

laura ma bucur ca ti-a placut povestea noastra si ca ai citit-o cu placere...hmmm cioco de casa o sa mai fac abia dupa ce termin cu alaptatul



de David-Mihai
Poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

nushulica plang in hohote de cand am citit povesteafoarte frumoasa si emotionanta.
sa-ti traiasca baiatul, cel mai minunat cadou al vostru!Felicitari mamico, ai reusit!
eu eram o parte din Bucuresti trezita de SMS?pastrez SMS-ul de la tine si de cate ori il recitesc ma apuca emotia.
sa fiti sanatosi!

Doamne ajuta sa fim bine!

Bulina mea

Cristina, graviduta fericita 14+
Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Felicitari! Superba povestea si superb David! Sa va traiasca si sa fie sanatos si norocos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Sa traiesti sanatos, David!
Eu stiu ca tu te-ai nascut mai devreme ca sa o poti curta pe vecina Ingrid, nuuu?

===============
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

Am ramas fara cuvinte


Felicitari inca o data dragilor!!

Sa cresteti mari si sanatosi si sa va bucurati de minunea voastra!


Pupicei si imbratisari din partea mea.

Abia astept sa va vad pe toti 3 la intalnirea de 10 ani (poate vine barza si la mine pana atunci si ne vom prezenta comorile).


PS: seamana cu tati la ochisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

frumoasa povestea nasterii,nushulica...uff m-am emotionat toata ,parca ma si vedeam in locul tau . cred k este un sentiment super atunci cand iti vezi puiutul pt ptima data pe viu si cand il alaptezi ,mai am si eu cateva luni vreo 4 hihi si il vad pe piticotu meu ,te pupic si sa iti traiasca minunatia de baietel mare si sanatos !

Anca..
20+
album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

M-ai emotionat si pe mine:)
Sa fie sanatos, norocos in viata, sa va aduca numai bucurii! este tare frumusel si da, seamana cu tati la ochi..in rest seamana foarte bine cu tine.
Crestere usoara si sa ne vedem sanatosi la prima lui aniversare si a patra voastra aniversare!



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank"> my page

Cristina si Alessia Stefana
Craciun 2008
Dupa varsta de 1 an





Mergi la inceput