Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (253)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Offf bernix nu-mi place sa te vad asa trista.De aceea nici nu-ti vine sa mai mergi la interviul ala.Hai ca pasul trebuie facut,imi inchipui ca iti este greu,si pe mine ma asteapta aceeasi soarta cand o sa o dau la cresa.
Sabina zicea bine...incearca sa iesi o zi pe saptaamana in oras,singura sau cu o prietena...sa bateti strazile Bucurestiului cum am facut noi.
Ma bucur ca ai petrecut ziua cu Bobo....ccred ca va prins bine.






Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Betty ma bucur ca prima zi la gradi a fost un succes!
Sa va acomodati cat mai curand!


Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

tuturor piticilor, mamicilor, taticilor, bunicilor care isi serbeaza azi ziua de nume

Sa fiti sanatosi si fericiti!

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

www.flickr.com/photos/21859608@N04/3026513257/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Betty ma bucur foarte mult ca mario s-a simtit bine in prima zi de gradi. Si nu eti deloc o mama denaturata, crede-ma ca ieri m-am gandit la ce este in sufletul tau ca l-ai lasat singurel acolo. Dar e el e baiat mare si ti-a dovedit ca se descurca. -ci multi pentru tine.

Bernix eu iti inteleg perfect starea de depresie, lasand la o parte faptul ca e bolnavioara, incerc si eu aceleasi sentimente, iar partea cu despartitul de ea, doar ma gandesc si ma buseste plansul. De fapt nu ei sunt dependenti de noi, ci noi de ei.

Prisi sunt sigura ca te vei descurca la ski, eu sincer nu am incercat si nici nu as incerca. Aveam in plan sa mergem si noi la munte luna asta sa vada fata zapada, dar amanam. Ce bine de tine ca iti poti lasa fata linistita la bunici.

Cecilia eu zic sa mergi la un dr sa il vada pe Cristi pt linistea ta.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

www.flickr.com/photos/21859608@N04/3026513257/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Cat despre noi, dupa ce a dormit o mare parte a zilei de ieri, dupa ce a venit tati a inceput sa fie mai vioaie. Asa ca pe la 12:30 noaptea ea inca era treaza si cu chef de joaca. O mare schimbare, ceea ce pe mine ma bucura mult. In plus ieri nu a mai facut febra si nici azi noapte. A ramas cu tuse si mucisori si cu scaune moi. O sa vedem cum e si cu rosu in gat.
Acum ma duc sa mai motai langa ea.
Petrecere frumoasa sarbatoritilor de azi!

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

www.flickr.com/photos/21859608@N04/3026513257/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Moldoveanco, de nu ne-om lua-o noi de la dumanca C, stai numai sa vezi. Oricum mesajul a starnit curiozitatea tuturor...mai ales de cand e avalansa de gravidutze la noi aici.

Gabriela, si eu cred ca de la gradi invata mai multe pur si simplu pentru ca acolo intra in contact cu mai multe persoane decat parintii. Iar spiritul de turma e un educator excelent: daca un copil face un lucru, il fac si ceilalti. Norocul nostru ca fac mai multe lucruri bune decat rele. Asta e, invata atat de multe lucruri noi si bune incat faptul ca mai invata si sa bage degetul in nas e un mizilic si il corectam acasa. Beneficiile sunt evidente si eu sunt pro-gradinita. Cum a scris si Roxana deja, singurul aspect neplacut e faptul ca se tot imbolnaveste in primul an, tot aduce cate ceva de la ceilalti copii. Dar partea buna e ca asa isi construieste sistemul imunitar.

Ayumi, ma bucur ca s-a rezolvat cu biletul de avion. Chiar ma gandeam cum sa te ajut, poate puteam suna eu la Finnair aici, dar nu mi-am permis sa ma bag. Asa ca bine ca s-a rezolvat. Sa stii ca finlandezii sunt oameni de treaba si amabili, dar respecta regulile. Daca regula e clara, ei nu o pot incalca. Daca le permite sa te ajute, o fac fara nicio problema.
Vazut gemenii, nici nu zici ca erau bolnavi!

Roxana, norocul meu cu tine, ca ai intrebat. De fapt fii-miu zice 'tällä' sau 'täällä', mi-e neclar inca si mie, care niciunul nu inseamna 'acolo', asa cum am zis eu, ci inseamna 'acesta' sau 'aici'. Scuze ca v-am indus in eroare. (Nota, ä se pronunta ca un e moale, daca litera e dubla, se insista pe ea). Acum trebuie sa trag cu urechea sa vad daca el insista pe prima vocala sau nu. Oricum, mi-am propus ca, desi o sa inteleg anumite cuvinte in finlandeza, sa ignor orice cerere facuta in limba respectiva, ca sa nu-l zapacesc de cap si sa priceapa repede ca acasa e romana si la gradinita finlandeza. In felul acesta, o sa invete cuvintele si in romaneste, sa nu face ciorba ambele limbi.
Si se pare ca nu e niciun pericol sa inteleg eu vreun cuvant in finlandeza!

Betty, pai e super. Din priprie experienta iti spun ca abia dupa vreo saptamana o sa-si dea seama ca-l lasi acolo si o sa mai inceapa sa planga dimineata. Tudor mai plange cate 3-10 secunde in diminetile cand e obosit, pana imi misc eu fundul gras afara din clasa. Din momentul in care nu ma mai vede, gata, totul e bine.

Ali, vazut baiatul in zapada. Dar unde-i erau manusile? La noi sunt -17, de asta intreb! Pai nu ati scos si printesa la zapada, ati lasat-o inchisa in dulap (sau camera, nu mi-am dat seama ce era!)

Roxana, daca mi-ar calca si mie cineva hainele, le-as duce cu placere eu in dulapuri! Hai, nu mai fii suparici, trec toate!

Gabitz, eu am mers la scoala la 6 ani si nici 4 luni! Si uite ce desteapta m-au facut, cu 2 facultati!

===============
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

La multi ani de Sf. Ion tuturor sarbatoritilor mici si mari!

===============
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bernix
iar la gradi mi se pare prea mica sa mearga.


Cuvantul cheie aici e 'pare'. Parerea mea e ca daca gasesti o gradinita buna (ca cea a lui Sim si Betty), e cea mai potrivita solutie pentru toti. Trebuie sa te gandesti la binele ei si daca tie ti s-au treminat resursele si nu mai ai rabdare, nu e bine nici pentru Degetica. Cel mai bine pentru ea e sa fii si tu fericita, ca sa o faci si pe ea fericita.

===============
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

La multi ani sarbatoritilor de Sf. Ion!!!

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Cecilia si eu cred ca e bine sa consulti un medic. lui Cristi.

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput