Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

FETELE MELE AU PRIMIT ORDIN DE EVACUARE

MARTI 27 IANUARIE - CEZARIANA


mi-e fricaaaaaaaaaaaaaa





curaj lara...nu trebe sa-ti fie frica...o sa vezi...totul va fii ok...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

da mai fetelor...atunci as avea 36 de sapt si 3 zile ..dr meu a spus de la inceput ca facem cezariana...acum a spus ca sunt fetele amandoua cu capul in jos..aproape cap in cap si se inghesuie amandoua la iesiresi spune ca se poate sa-mi rupa nu stiu ce sau ele sa aiab leziuni la cap...programata pt ca zice ca e mare burtica si uterul e f intins...nush..asa a zis el..ce sa fac..si sa fiu sincera prefer cezariana programata pt ca nu vreau surprize..medicul sa nu fie, sa-mi faca clisma, sa nu apuc sa ma epilez sau Doamne fereste beblusele sa pateasca ceva daca se declanseaza travaliul...ughh.mi se zbarleste pielea cand ma gandesc....si acum mi-e teama ..sper sa fie destul de puternice...voi ce ziceti..sa-i cer dr sa-mi faca injectia aia pt maturarea plamanilor?..eu vreau sa o fac..
clara si grace...wow ce a mai trecut timpul..si ce bebloi grasani ..parac atat aveau si ale mele la 29...nici nu mai stiu
cat despre tampoane din fasa si eu mi-am facut o gramada ..maaari...unde o sa nasti clara?
multumesc mult de incurajari fetelor..mi-e mai bine...acu nu mai mi-e frica de operatie..mi-e frica ca eu nu stiu sa cresc copii ..ce ma fac eu cu 2 ? ..ma uit la voi cum va luptati cu racelile , cu antibiotice ..ce stiu eu de astea? nu sunt o fire panicoasa dartotusi..sunt 2 fiinte care depind de mine..parca acum m-am trezit..
va pup pe toate...ma invart prin casa ca un leu....de 4 zile v-am zis sunt stricata la stomac..cu nimic nu-mi trece ..am baut tone de ceai de menta, smecta masline , covrigi...si m-am prins..cred ca de la emotii si de la teama...sigur dasta nu-mi trece
pupam gogoseleel bolnavioare si sa se faac bine repede..va admir tare mult mamicilor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

[/quote]

da ma...n-a pus si andutza cateva pozici...nu mai pot de nerabdare
lili- de printesele tale ce sa zic....ma tot zgaiesc la ele minute in sir..iar am salvat 2 ..sa le am si eu..sa le vada si restul familiei...ca deja le cunosc toti ..sanatate si multi
tu pe unde stai..poate ne intalnim toate la vara ..ABIA ASTEEEPT


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Pupici la mamici si burtici.....de cand n-am mai intrat pe aici vad ca burticile sunt foarte active
Intre timp noi crestem, Maria se rostogoleste de pe spate pe burtica, Matei in schimb are deja doi dintisori care au aparut fara prea mare agitatie, mai ales ca noi ne pregateam de tot felul de manifestari dureroase, cu febra si diaree.Dar din fericire pentru noi n-a fost cazul.
Acum au patru mese pe zi plus o masa de suc de portocale. Le place foarte mult supica de legume si marul cu banana, si dormim neintrerupt de la ora 22.30 la ora 7.30.
In rest eu alerg de nebuna cu dosarul pentru indemnizatia de crestere, m-au plimbat pe la ghisee, cand la finante cand la Directia muncii.Mare bataie de joc, cu adeverintele lor. Si ca sa nu scriu aiurea, fara sa intereseze pe nimeni problema, am sa intreb mai intai daca si-a mai depus cineva dosarul de recalculare al indemnizatiei.
Dragi burtici, de fiecare data cand scrieti despre sarcina voastra si trairi, ma incearca un sentiment de nostalgie si imi aduc aminte cum era cand stateam si scriam pe forum iar bebelinii se zbenguiau in burtica. Ma uit in patuturi si vad doi pitici fiecare incercand sa faca ceva nou, unul sa apuce o jucarioara mai departata...altul cu funduletul in sus ar vrea sa darame parca patutul in lupta cu paturica.......
Cateodata zic...Doamne, sa creasca mai repede sa ma pot intelege cu ei, dar seara, cand sting lumina si ei dorm linistiti, revizuiesc in gand toata nebunia de peste zi si parca imi doresc sa treaca timpul mai incet, sa-i vad cat mai des fericiti si razand fara nici o grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

da mai fetelor...atunci as avea 36 de sapt si 3 zile ..dr meu a spus de la inceput ca facem cezariana...acum a spus ca sunt fetele amandoua cu capul in jos..aproape cap in cap si se inghesuie amandoua la iesiresi spune ca se poate sa-mi rupa nu stiu ce sau ele sa aiab leziuni la cap...programata pt ca zice ca e mare burtica si uterul e f intins...nush..asa a zis el..ce sa fac..si sa fiu sincera prefer cezariana programata pt ca nu vreau surprize..medicul sa nu fie, sa-mi faca clisma, sa nu apuc sa ma epilez sau Doamne fereste beblusele sa pateasca ceva daca se declanseaza travaliul...ughh.mi se zbarleste pielea cand ma gandesc....si acum mi-e teama ..sper sa fie destul de puternice...voi ce ziceti..sa-i cer dr sa-mi faca injectia aia pt maturarea plamanilor?..eu vreau sa o fac..
clara si grace...wow ce a mai trecut timpul..si ce bebloi grasani ..parac atat aveau si ale mele la 29...nici nu mai stiu
cat despre tampoane din fasa si eu mi-am facut o gramada ..maaari...unde o sa nasti clara?
multumesc mult de incurajari fetelor..mi-e mai bine...acu nu mai mi-e frica de operatie..mi-e frica ca eu nu stiu sa cresc copii ..ce ma fac eu cu 2 ? ..ma uit la voi cum va luptati cu racelile , cu antibiotice ..ce stiu eu de astea? nu sunt o fire panicoasa dartotusi..sunt 2 fiinte care depind de mine..parca acum m-am trezit..
va pup pe toate...ma invart prin casa ca un leu....de 4 zile v-am zis sunt stricata la stomac..cu nimic nu-mi trece ..am baut tone de ceai de menta, smecta masline , covrigi...si m-am prins..cred ca de la emotii si de la teama...sigur dasta nu-mi trece
pupam gogoseleel bolnavioare si sa se faac bine repede..va admir tare mult mamicilor





laraa din cate stiu eu injectia pt maturarea plamanilor se face la 7 luni...mie mi-au facut la 32 de sapt
Draga...nimeni nu stie la inceput sa creasca copii...dar pe parcurs o sa inveti...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Laraa mai ai un pic si o sa-ti tii mandrele in brate. Hai, curaj Nastere usoara si refacere rapida.

Eu stiam ca e de preferat cezariana programata, decat cea de urgenta... cand deja sunt contractii si trebuie cezariana din diverse motive.


Grace wow ce a trecut timpul... eu aveam DPN pe 20 martie si am reusit sa nasc pe 3 Tin pumnii sa ajungi macar pana la 37 de sapt.


Trupa a racit... Elena si Andrei pana acum... Le dau oscillo si Elenei sirop de tuse (pt. ca si tuseste)... Pediatrul zice c anu-i nimic grav... o raceala... sper sa fie asa si sa nu se agraveze... m-am dus din prima zis cum am vazut-o mucoasa... ca nu vreau iarasi complicatii...




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

laraa...noi suntem din sebes, jud alba
cale...lungaaaaaa...
sa va scriu cate ceva despre noi...
inca ne trezim noaptea de f multe ori...shi fara motiv...am inceput sa le dau ceai daca se trezesc mai des de 3 ore
cateodata noapte avem o pofta de ras....de vai vai....shi tine cate o ora doua...
somnul de dimineata il dormim mai bine, de pe la 9 la 12...cam farA intrerupere...
apoi mancam...stam 1-1,5 ore trezite, ne jucam...dupa care vine necazul...plangem de oboseala...
daca deschidem ochii in somn shi o vedem pe mami inepem sa radem...iar daca pleaca shi nu o mai vedem plangem dupa ea...:))
am descoperit ca e super sa bagam degetele in gurita ...degeaba le scoate mami...ca tot le bagam inapoi...
ne curge mereu saliva din gurita...poate ne iasa dintisorii...nu se stie...
am inceput sa papam supa de legume...ne place la nebunie...
ne chinuim sa ne ridicam capul...shi reusim destul de bine sa vedem ce se petrece prin casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eelleenn spune:

Buna fetelor,
Sunt si eu o mamica de gemeni si as vrea sa ma alatur grupului vostru.
Bebelusele mele sunt Erika si Stephanie care s-au nascut in
9 Dec 2008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3in1
Voi cum ati procedat cand nu ati avut ajutor la plimbarica? Eu singura nu stiu cum sa l-e scot la plimbare. Am un carucior de 18 kg, copii mei imbracati cantaresc aproape 20kg si nu pot sa car singura jos si sus pe scari. Astept cu nerabdare primavara sa-i pot duce afara mai mult. Asa iesim din 2 in 2 zile, cand mai vine mama pe la noi sa ne ajute.



3in1, si mie imi e tare greu la plimbarica, n-am reusit (inca) sa ii scot singura, astept sa mai creasca putin ptr asta... in rest, iesim cam la 2-3 zile, cand este cineva care sa ne ajute. sau pe balcon, dar evident nu e acelasi lucru. o sa incerc sa ii duc si in scoica, astea au maner, sunt ca niste cosulete si inca nu sunt asa grei, pot sa ii car. am un parculet mic in apropiere si cred ca pot ajunge cu ei pana acolo. te anunt cum a mers, daca mi-a iesit. si multa sanatate la piticotii cei dulci!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

CLIP DE CLIP poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauradelyn

Buna gasit tuturor mamicilor si viitoarelor mamici,va citesc de ceva vreme si va consider prietenele mele chiar daca pana acum nu am indraznit sa scriu.Sunt insarcinata in 30 de saptamani si asteptam gemeni iar tot ceea ce ati scris voi aici imi este de mare ajutor mai ales ca nu credeam vre-o data ca Dumnezeu ne v.a binecuvanta cu 2 mogaldete!As vrea sa.mi raspunda cineva daca a nascut gemeni natural si nu prin cezariana, tin sa precizez ca.s in 2 placente diferite fetita si baietel!!!O seara linistita tuturor mai ales la bebisi!!!


Laura, bine ai venit, sarcina si nastere usoara, si bebei sanatosi, papaciosi, fruosi... multa sanatate! Eu am nascut tot prin cezariana dar e colega pe aici, Nally, care a nascut normal din cate imi amintesc. Cu toate astea, n-am mai vazut-o pe aici de ceva vreme... Nally, unde estiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?

Mai spune-ne despre tine, daca ai nelamuriri cu siguranta se gaseste pe aici cineva care sa te ajute. Ai grija de tine!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

CLIP DE CLIP poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput