Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Eliana, multa sanatate la pitici! Nu o sa fie complicatii, o sa vezi!

Clara, Grace30, nici voi nu mai aveti mult, sa stati cumintele pana cand apar comorile pe lume...

Ophadina, esti o norocoasa. ai mei se trezesc noaptea din 3 in 3 ore, iar azi noapte au facut asa: adormit destul de greu pe la 23.00 si trezit la 01.30, la 02.30, la 03.30, la 04.30 si la 07.00..... e adevarat ca ai tai sunt mai mari si ati inceput diversificarea, noi tot pe laptic suntem, dar nu vrem sa dormim noaptea.... iar ziua dormim max 2h... in rest, ne tot jucam.... cred ca suntem si in plin puseu de crestere, de asta sunt asa fomisti, inainte nu se trezeau decat 1 data pe noapte, cam la 4-5 ore.... sa iti traisca frumosii, astept noaptea lunga si pentru mine...

Laraa, sa-ti spun ceva: pe mine m-au operat intr-o vineri dimineata devreme, anestezie generala, prin urmare am cam zacut pana seara cand i-am vazut pe puiuti... apoi n-am mai avut somn noaptea si ma gandeam: cum se pune un scutec? cand sa schimba cupilu'? cum e la baie? cum se infasa? dar chiar se infasa? unde le pun hainutele? dar ce hainute? cum o sa stiu ce marimi sa cumpar? si... cum o sa alptez? mai ales cu doi...? cum se foloseste pompa de muls? ce am voie sa mananc...? si lista era fff lunga, nu are rost sa o mai lungesc aici... ei bine, cum am ajuns acasa cu ei, toate intrebarile s-au risipit, am stiut sa schimb si pampersi, nu ne-am murdarit de niciunele niciodata, le-am facut si le fac baie singura, pe rand deocamdata, am inventat metode noi de infasat, dar i-am infasat singura, ii hranesc singura in acelasi timp, chiar daca nu la san... astea le stii deja, sunt instictive, nu-ti fa griji!... numai o mama poate trece prin asta, vei vedea ca vei sti ce sa faci in fiece situatie! of, ma emotionez mereu cand iti scriu, abia astept sa nasti... eu, dar'mite tu!!

cat despre injectia cu dexametazona, mie mi-au facut-o si ti-o recomand si tie. nu strica.... te pup si tine-o tot asa pana marti cand o sa le dai clasa tuturor!!

m-am intins cat casa poporului... fug acum... ma pregatesc (sufeteste) pentru cele 3 vaccine de maine... of, nici nu vreau sa ma gandesc.... pa, fetele!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

CLIP DE CLIP poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Luminita [pup

m-ai facut sa rad..ai un talent de povestitor extraordinar...sa stii ca o sa fiu "fuerte "...promit
alta intrebare...se infasa beblusii?..stiam ca nu se mai infasa..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

Laraa ma bucur ca in Bucuresti exista posibilitatea unei cezariene programate.
Legat de temeri, sunt idem si la fel, parca as fi prima in lume care va naste copii si as fi analfabeta complet. O sa vezi ca multe actiuni vor fi instinctive, asa sper, si o sa facem tot ce trebuie ca si cum am fi crescut 10 copii deja.


La noi la Cluj-Napoca (in spitalele de stat) nu se agreeaza cezariana de fel, iar atunci cand e nevoie i se cer mamei tot felul de acte, analize, se purica BBii la eco si numai daca exista motive serioase de pericol se face cezariana, dar numai cand se declanseaza durerile. Inainte de asta insa trebuie afisata mamica in fata unui sobor de medici care discuta si rasdiscuta necesitatea reala a operatiei si trebuie sa semneze acordul. Nu este chiar op de urgenta, e oarecum "programata", dar fara data precisa.
Si vorbim de un spital universitar....
Chiar spuneam cu sotul ca azi-maine va fi nevoie de stampila presedintelui pt demersul acesta.

Intr-un fel ii inteleg, tare mult s-a profitat din motiv de moft de cezariana in ultimii ani pe aici. Era rentabil pt mamicile care nu vroiau sa zica "au" de frica ca l-i se sterge fondul de ten ...si si pt medici, care primeau "mutumiri" mai ample.
Pe de alta parte cand riscurile sunt multiple... nu inteleg de ce spun ca trebuie sa trecem prin "durerile facerii" ca de aceea se numesc dureri ale facerii. In fine...

Eu ma tot rog de fete sa aiba o pozitie corespunzatoare pt cezariana, ca sa se nasca mai usor si sa fie mai ok pt ele. Singura pozitie acceptata este cea transversala la ambii fetusi. Daca primul e in craniana sau pelviana, indiferent cum e al doilea, se da drumul la nastere vaginala.

E mirific... Ce sa spun...


Injectia pt maturizarea pulmonara se dadea mamelor care erau in iminenta nasterii intre 32-34 sa, pt ca atunci are loc o noua etapa de dezvoltare a plamanilor. Daca sarcina depasea 34sa nu mai avea sens pentru ca maturizarea s-a produs natural.

Apropo e mare nesimtire daca va intreb despre "plicul de multumire" data medicului, moasei etc la nastere? Cat este un standard? Sa nu fie nici gros, nici subtire.
Am intrebat mamici de pe forum, dar care nu aveau sarcina gemelara.

Grace BBii tai misca la fel de mult sau s-a schimbat frecventa si puterea miscarilor in ultimele saptamani?

Pup BBii si mamicile

Clara 30+ si fetele, care posibil ca din lipsa de satiu nu mai tropaie ca de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauradelyn



Buna gasit tuturor mamicilor si viitoarelor mamici,va citesc de ceva vreme si va consider prietenele mele chiar daca pana acum nu am indraznit sa scriu.Sunt insarcinata in 30 de saptamani si asteptam gemeni iar tot ceea ce ati scris voi aici imi este de mare ajutor mai ales ca nu credeam vre-o data ca Dumnezeu ne v.a binecuvanta cu 2 mogaldete!As vrea sa.mi raspunda cineva daca a nascut gemeni natural si nu prin cezariana, tin sa precizez ca.s in 2 placente diferite fetita si baietel!!!O seara linistita tuturor mai ales la bebisi!!!


Bine ai venit. Sarcina usoara! Eu abia acum am vazut mesajul tau. Scrie mai multe mesaje, ca sa scapi de moderare si sa apara mesajele in timp real... cred ca asta se intampla dupa 10 mesaje.

Si eu am nascut naural, amandoi au fost in prezentatie craniana, feicare a avut sacul lui de lichid... cu placenta nu m-am lamurit daca a fost una singura sau doua care s-au lipt.
Pana in ultima clipa, dr. nu a putut sa-mi spuna daca voi putea naste natural sau nu... pt. ca puteau sa se inghesuie amandoi sa iasa... si atunci nu era prea bine... Dar si-au asteptat randul si intai s-a rupt apa la unul dintre ei, apoi imediat dupa ce s-a nascut, dr. mi-a rput apa si la al doilea.

Si Nally a nascut natural... fortata de imprejurari Trebuia sa faca cezariana, pt. ca un bb era in prezentatie pelviana... dar pt. ca travaliu a fost f. rapid, nu i-a mai putu face cezariana... dar a fost totul bine pana la urma...

Daca nu stiu ce sa-ti mai zic... spune ce ai vrea sa stii



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradelyn spune:

Salut burticile si bebisii, mercic Luminita de raspuns, problema mea s.a pus in felul urmator: o data ce am avut o nastere naturala a doua va fi la el cu toate ca sunt 2 bebisi, asa ca stam si asteptam...
Laraa iti tinem pumnii stransi, ai sa vezi ca nimik nu se compara cu prima clipa cand iti vezi mogaldetele si totul o sa vina incet, incet de la sine parca ai fost pregatita toata viata pentru acest moment!!!! Mult succes, se merita tot efortul!!!
Noapte linistita la mamici si bebelusi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eelleenn spune:

Lauradenyl si eu am nascut natural. Asa mi-am propus de la inceput si pt. ca nu am avut nici o problema in timpul sarcinii si pozitia fetelor a fost buna, doctorita a fost de acord sa nu imi faca cezariana.Amandoua fetele erau cu capul in jos cu cateva saptamani inainte sa nasc.
Daca ai intrebari sau vrei mai multe detalii iti spun cu cea mai mare placere.
Pupici si daca te-ai hotarat sa nasti natural sa stii ca nu e chiar asa greu precum se spune.....bine, ca depinde de fiecare dar daca esti hotarata si optimista si doct. spune ca e ok eu zic ca poti sa o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Continuati aici va rog:

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradelyn spune:

Elyanne la cate saptamani au vrut minunile sa vina singurele? Vreau sa am o idee daca tot nu vor sa-mi spuna cei de aici mai nimik! Greu cu sistemul nostru medical dar nici cu cel de aici nu.mi este rusine

Mergi la inceput