Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

ileana, multumesc.
Laraa, vad ca ina esti acetiva ceea ce e foarte bine. Sa scri in fiecare zi caci altfel ne dai emotii
Lumintia, m-am "plimba" un pic prin blog-ul tai si am gasit lucruri super interesante. Multumim de toate informatiile stranse. De baietei nu mai zic nimic, ca m-am topit cand i-am vazut. Sa-ti traiasca!!!!!!!

cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Buna seara,


Oaao, ce activitate pe aici! Ma bucur, ca am multe de citit.

Si ma bucur si mai tare ca ne-au descoperit mamici noi. Felicitari Moniland si Elenada pt sarcina! Va doresc sa aveti sarcina frumoasa si cat mai aproape de termen!

Laraa, eu dupa nastere am luat Galafor pt stimularea lactatiei, dar mi s-a facut rau si am renuntat. Acum vreo 7 luni am descoperit Nutrinatal. Sunt niste pastilute tot pt stimularea lactatiei. La mine au avut efect. Eu am mai baut ceai special pt stimularea lactatiei, am luat dintr-un magazin de plante naturiste. Copiez de pe ambalaj ce contine: fructe de anason, fructe de fenicul, fructe de chimion, urzica, cimbrisor, menta, laptisor de matca, flori de tei, mar.

Luminita, felicitari pt progrese. Sa vezi cum se rostogolosc imediat dintr-un colt in celalalt.

Eu nu prea am vesti bune. Vineri au fost niste prieteni in vizita la noi si au adus baietelul lor de 2 ani, care a fost racit si nu s-a vindecat in totalitate. Totusi, mamica lui, inconstienta l-a luat cu ea si copii mei au luat raceala. Acum sunt ragusiti si l-e curge nasucul. Febra deocamdata nu au si sper sa nu faca. De acum incolo, daca vine cineva la noi, ma instalez la control in usa si daca vad ca au semne de raceala nu trec de CTC.

Sper sa trecem cu bine si de raceala asta ...

Va las ca mai am multa treaba.

O seara frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Elenada, FELICITARI, FELICITARI, FELICITARI!!! Cred ca nici nu pot sa-mi imaginez (dar incerc! ) cat sunteti de fericiti! Sa va dea Doamne-Doamne sanatate, tie sarcina usoara si cat mai aproape de termen iti dorim! Sa ai maaaree grija de tine!!! Daca ai timp sa citesti si din urma, o sa gasesti multe din experientele noastre, legate de "arestul" la pat, mai ales, care, cateodata, e esential... Nu vreau sa , dar am fost atat de emotionata cand am vazut reportajul si, mai ales cand am aflat ca "respectiva viitoare mamica" va avea gemenuti... Sanatate multa si sa ai grija mare de voi! Lasa fericirea si bucuria sa-si spuna cuvantul si elimina orice ingrijorare si orice urma de stres, pentru ca sunt cei mai mari dusmani ai unei bburtici! Ai incredere in Dumnezeu, in tine si-n minunile din burtica, vorbeste cu ele cat poti (eu asa faceam, de la 12 sapt., cand am aflat si eu c-o sa am doi puiuti.. )

Luminita, ce mult ma bucur si pentru progresele ingerasilor tai! Cred ca e un deliciu sa-i privesti! Si, apropo de program, sa stii ca eu le pregateam si le dadeam sa pape la amandoua odata, cand au mai crescut (cred ca de pe la 6 luni incolo). Chiar daca se trezea doar una si plangea, iar cealalta dormea, o trezeam si pe cea care dormea si-i dadeam sa pape. In scurt timp cred ca li s-a format reflexul lui Pavlov, pentru ca, daca una o auzea pe cealalta ca plange, se trezea si ea exact la timp cat sa deschida gurita si sa primeasca biberonul cu laptic! Pupicim voiniceii!

Laraa, daca ai ras la povestea mea cu faza cu crema, sa le fi vazut pe harnicutele mele ce dragute erau cand mi-au varsat toata punga de cafea de o jumate de kg pe gresie, in bucatarie (in timp ce eu spalam ceva in baie) si cand m-au auzit ca le-am strigat (mai strig la ele sa le intreb ce fac, chiar daca nu le vad ) ele au pus repede mana una pe matura si alta pe faras si au inceput sa aduna cafeaua care mai de care cu ce avea... Iar asta a fost doar inceputul, pentru ca, dupa ce au pus "gunoiul" la galeeata, sub chiuveta, le-a "facut cu ochiul" balsamul de rufe (nici n-am vazut cand l-a luat una, probabil in timp ce ma ocupam eu de cealalta... ). Asa ca au trecut la treaba, in timp ce m-am apucat si eu de... si li s-a parut ca draga noastra canapea din sufragerie nu era destul de.. "soft", drept pentru care au turnat jumatate din sticla de doi litri pe ea!!! (nota: canapeaua are tapiteria din panza!!! nu alt material impermeabil!!! ) Si m-au si strigat: "Mamaaa! Uite! Miloase 'mos!!" Nu va mai povestesc ce am simtit si ce a urmat (cat am sters la canapeaua aia si cat am presat-o apoi cu o duzina de prosoape, iar pe urma n-am putut sa stam pe ea decat cu prosoapele sub fund!), ca iar ma enervez!...

In rest, suntem ok, ne bucuram ca s-a mai incalzit un pic, asa ca stam mai mult pe-afara la pranz! (de fapt, stau cu tanti, ca eu sunt la scoala de la 12! ) Abia astept sa vina vacanta de vara, sa stau si eu iarasi cu ciupercutele mele la joaca... (ce rau imi pare-acuma ca n-am mai ramas un an acasa... )

tuturor burticilor, mamicilor si piticilor! Aveti grija de voi!

p.s. mai stie cineva ceva de pussi si de oanna3? n-au mai dat de mult un semn de viata pe-aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Neata.
Multumesc din suflet pt primirea calduroasa si pt cuvintele frumoasa. Sunteti minunate si ma bucur ca v-am gasit.
Suntem foarte fericiti ca am reusit sa raman insarcinata si fericirea a fost si mai mare cand am aflat ca vor fi gemeni. Ce putea fi mai frumos.
Ieri am avut ecografia morfofetala de trim I si bebeii sunt sanatosi
bine dezvoltati si par a fi fetita si baiat dar nu e inca sigur. Oricum noi ne bucuram ca sunt ei bine.
Aseara am avut niste dureri groaznice de burta. Imi venea sa ma urc pe pereti. Doctorul spunea sa nu ma ingijorez ca se dilata uterul si ca uneori sunt dureri mai puternice.
Cred ca si voi ati mai patit asa.

Va pup si va dorec multa sanatate voua si gemenasilor vostri.

elena +12

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

elenada bine ai venit Sarcina usoara!
Ma bucur f. mult pentru voi. Am vazut si eu reportajul pe siteul lor... emotionant

Poate mai scriu mai multe pe seara... acum am de lucru...am trecut cu bine de primele 2 examene din sesiune, acum mai am peste o luna ... dar am de lucru destule...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

3in1, multa sanatate la puiuti! Imi pare rau, sper sa isi revina cat mai repede! Cum ii tratezi? Ati trecut pe antibiotic sau nu e asa grav?

Dalina, am ras cu gura pana la urechi cand am citit postul tau!! Stiu ca daca mi s-ar intampla mie (si nu cred ca voi scapa), nu mi s-ar parea atat de amuzant, dar.... asta imi aminteste de o alta patanie, a nepotelului meu (baiatul fratelui meu) de care are mama grija pe timpul zilei. Nush pe unde era ea, la baie parca, si Stefan s-a gandit sa se joace de-a coloratul. Cu o carioca mumoasa foc, rosie,(a se citi marker) dintr-un sertar.... avea o pijama super rosie cand l-a gasit mama.... pijamaua ca pijamaua, dar sa vezi canapeaua ... tot din material textil!! Astia sunt, n-avem ce face decat sa ii supraveghem cat se poate.... dar oricum o sa faca boroboate, nici n-ar fi copii daca n-ar fi asa. fetitele si mamica rabdatoare!

Eliana, bafta, mai asteptam vesti, ca ne lipsesti!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

LA MULTI ANI!!!
FIE CA ANUL IN CARE TOCMAI AM INTRAT SA VA ADUCA NUMAI BUCURII!!
scuze ca nu am mai intrat...dar sper sa nu se mai repete!!!:))


poze noi: http://lilif.shutterfly.com/

http://lilianaf.shutterfly.com/

Camelia-Maria & Clara-Ioana - 17.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

aa..nu ala imi placea mie clara...uite am pus in semnatura un link...rog moderatorii sa-l sterga daca ei cred ca-i reclama...dupa ce-l vezi spune-mi sa-l streg eu...si mai jos e unul cu "trusoul memei"..mi se pare bestial...cum spune si elyanne am un feling ca e sport adica nu se inclina la orizontala...toate care-mi plac sunt asa

http://www.magazine-online.ro/bebe-strumf/carucioare/carucior-kreis-3w-twin-air--143587
http://www.magazine-online.ro/bebe-strumf/pentru-maternitate/trusoul-mamei--134517



caruciorul e super...il am eu...se lasa spatarul la orizontala...e destul de usor...are rotile acelea mar shi merge foarte usor fata de cele cu roti duble pe fata...(mai am unul cu roti duble cumparat mai ieftin (500 ron), am iesit cu el de 5-6 ori shi misca tot...e naspa...


http://lilianaf.shutterfly.com/

Camelia-Maria & Clara-Ioana - 17.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

voiam sa le mai intreb ceva pe fetele care au nascut prin cezariana...este posibil sa-mi puna sonda dupa ce ma adoarme ?..oare or sa vrea asistentele? ca tare doare "live"...si daca am cezariana programata...si nu mananc nimic cu o zi inainte..ma poate sari de la clisma?..off..am intrat in panica




sonda mi-au pus pe masa de operatie...
de mancat am mancat inainte...a zis doctorita ca nu ma lasa sa ma chinui nemancata...
clisma nu mi-au facut...mi-au dat 2 supozitoare sa le pun dimineata la 6...

http://lilianaf.shutterfly.com/

Camelia-Maria & Clara-Ioana - 17.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland
Lumintia, m-am "plimba" un pic prin blog-ul tai si am gasit lucruri super interesante. Multumim de toate informatiile stranse. De baietei nu mai zic nimic, ca m-am topit cand i-am vazut. Sa-ti traiasca!!!!!!!

cu



Multumesc mult de tot, asta ma ambitioneaza sa merg mai departe!

Desi azi sunt cam trista, fara legatura neaparat cu proiectul in sine... o mamica ce ma viziteaza pe blog m-a anuntat ca a pierdut sarcina, avea gemeni.... Sarcina s-a oprit in evolutie la 8 sapt si ea a aflat abia la 16 sapt... asta dupa ce medicii ii spusesera pana atunci ca e totul ok, ba mai mult, ca se aud chiar bataile inimii la amandoi bebeii.... Sunt socata de atata incompetenta! Asta se intampla la Suceava. Vai de tara in care traim, mi-e si frica sa mai merg la doctor...

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput