Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Sincer nu stiu de ce prima sarcina e mai la risc sa o pierzi si de ce medicilor li se pare "normal" sa pierzi prima sarcina. Cel putin eu cand ajunsesem la urgente si cand mi-a spus ca sarcina s-a oprit din evolutie...doctorul mi-a spus ca e normal ca prima sarcina sa se opreasca din evolutie , ca procentajul e mare....bla bla bla......prea multe explicatii nu mi-a dat........probabil la a doua sarcina......cromozomii stiu ce au de facut si nu mai gresesc unirea.....nu stiu......si eu ma intreb de ce atatea fete pierd atatea sarcini dupa " n" analize cu rezultate bune.....si totusi sarcinile le pierd.....e greu tare cu stiinta asta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

uratica ,la histero,lichidul sub usoar presiune patrunde prin trompesi da,le"umflä: putin,imagineaza-ti ca torni apa prin furtun intr-o minge de plaja.lichidul e in cantit.mica,se elimina,scopul e sa vizualizezi traseul lui,dar dr.mi-a zis ca daca sunt mici probl,ca sunt prea rigide,etc,asta le ajuta,si ca sunt paciente care au ramas imediat dupa histero.dar ai grija ,sa fii imediat dupa ciclu,pt.ca 1 sapt.dupa,n-ai voie nimic...La histeroscopie ti se introd.in uter un tub flexibil ce are o minicamera video,se vede toata cavitatea uterina,colorat,daca sunt leziuni sau sinechii si chestia cu trompele.Mai poti sa faci histerosalpinografie,asta e o procedura prin care tot asa se introd.lichid de contrast si se face radiografie.Se vede mai bine pe film structura trompelor.
Dar tu pe unde ai avut aderente,pe trompe sau pe ovare?Si de ce ai facut a 2-a operatie,pt.boala inflamatorie pelvina?Pt.ca am citit ca extrauterinele pot aparea dupa interventii pe trompe,sau daca trompele sunt torsionate,ingustate,etc.Cred ca ar trebui sa faci una din investigatiile astea doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Thea of Doamne prin ce-ati trecut...i-mi pare tare rau!
Profa i-mi pare tare rau!

Si eu i-mi pun mii de intrebari dupa ce-am pierdut doua sarcini in stadii mici, una la 5 saptamani si una la 6 saptamani...ambele oprite din evolutie...de ce oare?? Si oare data viitoare va fi bine??? Medicul meu mi-a dat sa fac doar Anticorpii cardiolipinici si Lupus anticoagulant, insa eu vreau sa fac mai multe analize inainte de o alta sarcina. Pe mine ma pun pe ganduri cauzele imunologice. Cine a facut astfel de analize si pe unde se fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna dimineata,
Ma bag si eu in discutia cu histero. Eu am facut ptr. trompe, ptr. a verifica permeabilitatea histerosalpingografie, iar histerografie ptr. uter. sper ca nu am inteles gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ioana imi pare rau ca s-a intamplat din nou. Sper sa fii curajoasa si sa nu renunti la "lupta"

Fetelor mi-a iesit E Coli in urina. Am citit ca poate fi o cauza de avort spontan.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Miki-Miki ce valoare ti-a iesit la E-coli? Pentru ca daca e sub 100.000 nu pune nici o problema, doar daca e cu mult peste valoarea de mai sus. Si analiza iese modificata daca ai luat antibiotice intre timp. Mie mi-a iesit eronata din cauza ca am luat cateva pastilute de PenicilinaV si mai iese eronata si din cauza unei raceli puternice. Dupa cateva zile mi-a iesit negativa, la alt laborator si nu am luat nimic intre timp. Mai bine o repeti peste cateva zile si la alt laborator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Hop si eu cu 2 sarcini pierdute: una gemelara (intra+extra), alta normala, pierduta acum 5 saptamani la 5s3z. Ioana, am fi fost colege la odisee :)
Nu stie nimeni de ce le-am pierdut. La prima nici macar n-am sangerat, pur si simplu s-a oprit din ev si am avut avort natural, dupa care mi s-a descoperit si extrauterina, drept pt care nu mai am decat o trompa.
A doua oara am sangerat si s-a oprit iar din ev, adica s-a si desprins, ca nu s-a mai vazut la eco si mi-a facut chiuretaj, nu o eliminasem inca. Astept inca sa-mi vina CM dupa chiuretaj, am 5 sapt de la el si nimic, teste de sarcina neg, deci beta s-a negativizat.
Vreau sa-mi fac sapt viitoare toate analizele (Ioana, ti le dau pe PM, ca e prea mare lista sa o pun aici) si sa vad care ar fi cauza.
La sarcina cu maya nu am avut nici o pb, am muncit pana am nascut, nu mi-a fost rau, am avut sarcina perfecta si am copil perfect de 2 anisori. Nu inteleg ce se intampla si imi doresc cu disperare inca unul sau 2 copii.
Ne-am hotarat oricum sa facem fiv peste 3 luni, dar vreau ca dupa ce vb cu dr sa-mi fac toate analizele despre care vb mai sus. Sunt costisitoare, dar macar aflu ce am, de ce se opresc, sper sa aflu...

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ioana mi-a iesit val 150000 ufc (nu stiu ce e ufc). Deja iau antibiotic, deci nu mai pot repeta analiza decat la 10 zile dupa el.
Mi s-a recomandat sa fac atc.antifosfolipidici,investigatii pt.trombofilie si as vrea sa stiu care sunt mai exact acestea . La mine in oras s-a deschis un laborator Synevo si poate scap de drumul pana la Buc. Mai tb sa refac anal :
>din sange: toxoplasma, citomegalovirus, herepes, listeria .
>din secretie vaginala: ex. secretie vaginala, Papanicolau, ex.bacteriologic
din col, testare Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma
Ingeras tu pt ca ai nascut-o pe Maya si ai avut o sarcina usoara nu vad rostul unor anal ca atc antifosfolipidici sau genetice. Tu ar tb sa te axezi pe anal infectioase.
Am gasit un art bun aici



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Fetelor unde ati disparut? Aveti indee cat costa analizele astea pr ant. antifosfolipidici?
Din ce am citit eu sunt f multe de facut.
Am gasit o postare a unei fete Mihaela_let care le-a facut

Citat:
Ma numesc Mihaela, sunt noua pe acest forum. Sunt insarcinata in ~5 saptamani si am la activ 2 sarcini pierdute: 1 pierduta in evolutie la 8-9 sapt si 1 avort spontan. Acum am facut, la indemnul medicului meu(abia acum am aflat si de dansul), la fundeni, investigatii sindrom antifosfolipidic de care nici nu auzisem pana acum.
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns pana voi merge sapt viit la medicul meu. Rezultatele analizelor arata cam asa:
PT 11,4 sec
PT%TS.MC 99,80%
PT.INR.TS 1,0
aPTT.PSL 31,1 sec
FIB 14,4 sec 511,3mg/dl
LA1 49,1 sec
PC 74%
PS 62%
ATIII 94%
PCAT sau PLAT(nu inteleg ce scrie) 0.72
cut 0A=0.8

Va rog, dati-mi un raspuns in acest sens, mi-e foarte frica.
Multumesc anticipat.

De aici aici
Pacat ca s-a inchis subiectul acela.

Haideti sa incercam sa le gasim , care sunt ac pt ca sunt trecute cu prescurtari Am sa scriu cu rosu in dreptul fiecareia ce inseamna si pretul de la Synevo.

PT 11,4 sec
PT%TS.MC 99,80%
PT.INR.TS 1,0
aPTT.PSL 31,1 sec (APTT =timp partial activat de troboplastina 16 ron dar ce inseamna si PSL???
FIB 14,4 sec 511,3mg/dl
LA1 49,1 sec Anticoagulant Lupic 99 ron nu stiu sigur dc e asta
PC 74% (Proteina C) 45ron
PS 62% (Proteina S) 55 ron
ATIII 94%
PCAT sau PLAT(nu inteleg ce scrie) 0.72
cut 0A=0.8

cine baga ochiul pe aici , chiar dc nu face parte de "clubul" nostru si stie ceva de ac analize o rog sa ne scrie.





www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Miki -foarte multe din aceste analize sunt gratuite sau costurile sunt foarte mici daca ai trimitere de la medicul de familie sau un medic de specialitate (ginecolog). Medicul meu mi-a explicat ca desi ar putea sa ma trimita la o clinica privata sa le fac (avantajos dpdv financiar pt dansul) imi recomanda Institutul Fundeni (Dr. Uscatescu) - lucru pe care il stiam de la prima sarcina cand spitalul in care eram internata mi-a trimis proba de sange acolo iar totul a fost gratuit.



Mergi la inceput