Nasterea super rapida a Anei Maria

Nasterea super rapida a Anei Maria | Autor: monicabo

Link direct la acest mesaj

Spre deosebire de sarcina precedenta, sarcina aceasta a fost una mai linistita, fara stres, peripetii, analize proaste etc. Toate analizele specifice sarcinii au iesit bune. Am mers acum de la bun inceput la medicul cu care am nascut-o pe Andreea si care i-a salvat viata in-utero.
Doar ca am facut ceva mai mult efort fizic decat data trecuta, dat fiind ca o aveam pe Andreea, si ieseam cu ea pe afara, o mai luam in brate, o ridicam pt a o pune in carut, in parut, pe scaunel etc, efort care nu a daunat cu nimic sarcinii. M-a apucat nasterea exact la termen, ca si data trecuta. Numai semnele nasterii si nasterea propriu zisa au fost cu totul diferite ca la prima sarcina.
Cu o seara inainte, nici un semn, totul ca si inainte...; imi aduc aminte ca pe la 10 si ceva, dupa ce tocmai o culcasem pe Andreea mai stateam de vorba cu CarlaV pe mess, si ma intreba daca sunt ceva semne. Nuuu, nu sunt.
Inchei cu calculatorul ca mi-era somn, ma sui in pat, pana sa adorm; miscare in burtica (Ana Maria a fost ceva mai miscatoare in burtica decat Andreea).
Ma trezesc pe la 3.30 (noaptea) cu niste dureri de burta, crampe, senzatia de a merge la toaleta. Zis si facut, ma duc la toaleta si chiar fac ce se face... Ma duc in bucatarie unde am cuptorul cu microunde si care are si ceas (zic sa nu aprind lumina inca), daca sunt contractii, la cat timp sunt...ups, cam la 6-7 minute, dupa ce stau si urmaresc 3 la rand. Durerile continua, ramane si senzatia de a merge la toaleta, mai merg, mai iese o data... Dar pe urma gata, durererile raman, se iesit ... nimic.
Pe la 4 fara 10, zic sa ma bag in pat, ca poate se opresc contractiile, dar de unde vine una si mai mare. Gata, nu se mai poate ....trezirea. Sunam la parintii mei care stau f aproape (si care normal erau in garda) sa vina sa ramana cu Andreea. Sun la medic, pe la 4 " « du-te la spital » si mi-a indicat de medic rezident de-al lui era atunci. Repede luat bagaj, bani, buletin, "baga banii in plicuri" totul bagat in geanta si gata.
Daca data trecuta sotul era mai emotionat decat mine si eu eram mai stapana pe situatie (atunci mi se rupsesera membranele dar nu ma durea nimic), acum el a fost mult mai sigur pe el, si eu cam pe dinafara din cauza durerilor care erau din ce in ce mai dese.Doar am avut inspiratia ca pe sub hainele de strada cu care m-am imbracat, sa-mi pun camasa de noapte (chestie care a prins bine ca am castigat timp cu operatiune de dezbracat/imbracat)
Iesim, incuiem usa, am zis sa castigam timp sa ne intalnim cu parintii pe drum, sa nu-i mai aspetam sus, ne vedem cu ei, predam chaile de la casa, eu cam de abia mergeam, faceam 3 pasi, apoi ma opream si ma chirceam, si tot asa... Tata zice sa vina si el cu noi, sa ajute si el, sa mai mai tina, sa fie 2 persoane cu mine, daca tot abia mergeam.
La 4.20 plecam catre spital, la 4.30 ajungem. Ma preiau niste brancardieri cu un scaun cu rotile sotul meu s-a ocupat de formalitatile de internare (CI, fisa de internare etc). I-au trmis apoi inainte sa cheme liftul, am urcat la et 2 maternitate. Acolo m-a preluat moasa, m-a pus la monitorizari .. tot asa contractie dupa contractie ... cred ca erau la 1-2 minute, ca se oprea una, incepea alta si doar cateva secunde pauza.
Vine un rezident al lui Tutunaru (altul decat cel indicat de el la telefon, dar il stiam de la prima nastere - el nu, si mai bine, ca la cat am tipat atunci, cred ca m-a injurat toata sectia ; moasa sigur , ca m-a certat direct), zice sa ma sui pe masa.. Zic stati asa, sa treaca contractia ca acum nu pot...Pauza de contractii, ma sui pe masa.. Se uita omul «pai gata, dilatatie completa, dor membranele ce tin »..o cheama pe infirmiera sa ma rada « dar repede ca naste » Intre timp moasa imi ia sange pe analize. Pe la 5 si cateva minute il suna rezidentul pe T. « haideti ca pacienta dvs naste ».. Pe mine ma iau, hop pe masa, de abia urc si aici, apare si T. ca de nicaieri Infirmiera, draguta zice «gata, nasti ca a aparut dl dr cum apare dl dr cum iese si bebe. Am impins de vreo 3 ori si gata, aia a fost. La ora 5.20 a iesit bebe si a inceput sa faca scandal, sa tipe ca din gura de sarpe - mai scandalagoaica decat sora-sa La fel ca prima data mi-au adus-o langa mine am pupat-o
Au vazut-o si sotul si cu tatal meu, apoi i-a lasat sa vina la mine sa ma vada cateva minute dupa ce m-au cusut si m-au asezat pe pat, acolo in sala de nasteri (nu mai nastea nimeni autnci imediat).
Faptul ca am nascut dimineata, inainte de inceperea progamului, a fost mult mai bine, a fost liniste, nu atata agitatie ca data trecuta cand m-am internat la 7 si am nascut la 15.35.. Si am beneficiat si de personal (ma refer la moasa si infirmiera, dar in special la moasa) mult mai amabila si intelagatoare, care chiar m-a ajutat si incurajat, mi-a zis cum si cand sa inspir/expir etc, si infirmiera la fel, mult mai ok decat prima data.
Cam asta a fost...pai asa frate, sa tot nasti, asa super rapid
Pe 13 dec am implit o luna, timpul trece, Andreea pare sa se fi obisnuit cu noul membru al familiei.


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Super nastere,asa as face si eu vreu zece.
Sa dea Domnul sa fie sanatoase si sa fiew totul bine.


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Monica, sa-ti traiasca fetele si sa fiti fericiti.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

super..sa-ti traiasca fetele si sa fie sanatoase...asa da,sa tot nasti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Sa iti traiasca printesele, sa va bucurati de ele
Super nastere

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
cadou de Craciun , pentru fete cuminti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:


Sa-ti traiasca minunile! Sa fie bbe papacios si sanatos!
Shi, daaa, sa tot nasti, frate, asa!

Si eu am trecut la prima nastere, ca tine cu Ana Maria. Deci, as mai naste si maine, daca s-ar putea...

Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:


Sa-ti traiasca minunile! Sa fie bbe papacios si sanatos!
Shi, daaa, sa tot nasti, frate, asa!

Si eu am trecut la prima nastere, ca tine cu Ana Maria. Deci, as mai naste si maine, daca s-ar putea...

Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madlen spune:

Monica, sa-ti traiasca comorile! Super nastere! Cum va mai merge? La mine parca e un pic mai greu, Oana e din ce in ce mai obraznicuta, iar Sasha, desi nu prea mai are colici, sufera de altceva acum: tinutul in brate si plasarea intr-o incapere unde mai este cel putin inca o persoana, care, daca se poate, sa-i si tina conversatie.
Minunate fetitele tale Andreea si Ana Maria! Si Andreea pare asa de cumintica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Felicitari, Monica! Super poveste, super nastere!
Sa-ti traiasca printesele dulci!



Olivia super happy de www.flickr.com/photos/24386067@N08/3079370393/" target="_blank">David, barbatelul mamei - 5 noiembrie 2008
Lucrusoare bebe

Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

la asa nastere..... mai ca iti vine sa mai faci unul ha?

felicitari, curajaso! nervi de otel si sanatate maxima

pupam fetele

Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Multumesc tuturor pt urari!
Madlen, ne descurcam, in general Andreea s-a acomodat, ma inteleg cu ea, dar na, ca oricare, mai are si ea toane, oboseala, se mai supara, nu stie ce vrea (mai ales cand e obosita, sau cand e perioada de iesit dinti/masele), dar in general este ok.

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput