Sunt debusolata - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

nu e povestea mea, e a unor cunoscuti. normal,ca se poate face din nou referire la cartea:"femei care iubesc prea mult",chiar exista asa ceva.
bun:
s-aun cunoscut in anii stundentiei,tineri,frumosi,s-au indragostit.a fost pt amandoi prima noapte de dragoste,ea nu avut parte de alt barbat in viata el...de el,nu pot sa zic la fel. odata ce a prins gustul amorului, a inselat-o cu nesimtire,nu i-a pasat o clipa,doar tot acasa se intorcea. niciodata nu i=a trecut prin cap sa divorteze."pipitele" pe care le prindea erau asa,de o noapte,dar aste ii placea. e un barbt frumos,pt varsta lui,dar care poate da pe spate orice femeie pt felul de-a fi,felul cum vorbeste,cum se comporta...exact ce isi doreste o femeie. nici mcar nu are nevoie sa isi dea verigheta jos si tot pleaca cu o pustoaica acasa. are mai multe birouri pt munca unde putea sa isi duca fetele. au aparut copiii,ea a sperat sa se schimbe,nici gand,s-au si despartit,dar ea l-a iubit prea mult,l-a primit inapoi chiar daca el i=a zis ca asa e el si nu poate renunta la aventuri...tit l=a primit inapoi,in casa,in pat,in viata. au 4 copii,e un tata model,aproape de 40 de ani,cu o relatie frumoase pt cei care ii vad de afara,dar ea...sufera ,in ea,singura bucurie ii sunt copiii. financiar o duc exatrordinar,amadoi avand acelasi statut,dar profiluri separate. el inca mai merge in cluburi la agatat si ea stie asta si nu zice nimic. il mai intreaba daca a prins ceva in seara respectiva.
pe mine una ,ma nerveaza situtia asta,nu pot s ainteleg cum poate fi asa,cel ami rau e ca ii palc doar tinerelele(credeti-ma nu toate au fost peste 18 ani),de aceea eu una nu pot sa il mai vad. nu pot sa inteleg cum unele accepta astfel de lucruri.iubesc prea mult sau nu se iubesc sufiecient pe ele.
martha,ti-am spus poveste lor,nu sa crezi ca sotul tau e la fel,nu...dar trebuie sa ai m are grija,daca crezi ca ceva nu e in ordine inseamna ca simti tu ceva.cel mai grav e:greselile parintilor se revarsa asupra copiilor.
bucurati-va de sarabtori. am inteles ca esti credincioasa,roaga-te la Dumnezeu sa iti lumineze calea cea dreapta. poate fi si o gresala din partea lui care sa nu se mai repete.iti vei gasi raspunsurile prin post si rugaciune.
cu asta inchei: eu si sotul am avut o cearta ,am fost despartiti 2 sapt in care el avea nevoie de timpul lui. eu nu intelgeam de ce,am fost intrebata: daca ar fi sa fiti despartiti de un desert ce ai face, iar eu am raspuns: as traversa desrtul fugind. stii ce mi s-a zis:" pai si atunci de ce nu ai rabdare sa se regaseasca??? asa a si fost,s-a intors zilnic si nu este zi in care sa nu imi dovedeasca ca ma iubeste.
nmumai bine si sarabatori fericite

33S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 7 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

nu mai dau si eu sfaturi, ca s-a spus cam tot ce se putea spune.
altceva vreau sa va arat:

CUM ITI PASTREZI CASNICIA ?

Un barbat si o femeie erau casatoriti de peste 60 de ani.
Ei impartaseau totul si discutau despre orice.Nu aveau secrete unul
fata de celalalt, cu exceptia unei cutii de pantofi pe care femeia o tinea pe dulapul ei de haine, si , despre care l-a atentionat pe sotul ei sa nu o deschida sau sa intrebe de ea vreodata.

In toti acei ani, el nici nu s-a gindit la cutie, dar intr-o zi,
batrinica se imbolnavi foarte tare si doctorii ziceau ca nu prea mai
are sanse sa se insanatoseasca.Incercind sa puna toate lucrurile in
ordine, batrinelul a luat cutia de pantofi de pe dulap si a pus-o
linga patul sotiei sale.

Era si ea de acord ca era timpul sa afle si sotul ei ce era in
acea cutie.Cind a deschis-o, in cutie erau doua papusi crosetate si o
gramada de bani : in total vreo 25.000 de dolari.El a intrebat-o
despre continutul acestei cutii.'Cind ne-am casatorit , spunea ea,
bunica mea mi-a spus ca secretul unei casatorii este sa nu te certi
niciodata. Spunea ca intotdeauna cind ma suparam pe tine, sa tac din
gura si sa crosetez o papusica '.....

Batrinelul era atit de impresionat, incit abia isi putea stapini
lacrimile.Doar doua papusi erau in cutie ! Ea fusese suparata numai de doua ori in toti acesti ani in care au trait impreuna. Nu mai putea de fericit!

'Iubito, spuse el,inteleg existenta papusilor, dar toti acesti bani ?

'Oh, zise ea, acestia sunt banii pe care i-am obtinut din vinzarea
papusilor'...::

RUGACIUNE :

Doamne, ma rog sa-mi dai intelepciune sa-mi inteleg sotul; iubire ca
sa pot sa-l iert; si rabdare pentru toanele lui.Pentru ca Doamne, daca
as cere putere, ma tem ca l-as bate prea tare. Amin !


mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei - 1 AN 7 luni jumate!!!!
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Cred ca v-am ramas datoare cu niste explicatii dupa weekend.
am fost amandoi la munte pentru cateva ore (nu aveam cu cine lasa copilul mai mult timp si nu erau nici bani).De cand am acceptat (de joi) sa purtat tare dragalas cu mine,ma mangaia,mi-a facut avansuri,etc.
Am ajuns si la munte sambata pe la 15.Pe drum am vorbit diverse,neutru,fara nervi si ..fara nerv.
Am ajuns la un restaurant si am comandat.Am mancat si vorbit pana cand am decis sa atac subiectul "in ce conditii continuam,cum facem sa fie bine"
Nu detaliez dar concluzia e cam dureroasa.Eu am probleme... el nu,eu trebuie sa merg la psiholog sa-mi gasesc linistea,el nu are ce sa-mi demonstreze,faptele lui trebuie sa-mi fie de ajuns (dar gura il doare sa faca complimente...hmmm)si ca o concluzie ca i-am cerut ca dovada ca nu mai e nimic intre ei sa rezilieze contractul mi-a raspuns ca "nu va rezilia niciodata contractul" si daca imi convine bine daca nu.....Eu cred ca nu ma iubeste si asteapta sa ma linistesc sa o ia de la capat cu aia....altfel nu inteleg....de ce nu renunta...pt 1200 de lei.....anul trecut eu aveam amaratii de bani de la stat acum am cu 1000 mai mult si din ianuarie inca 400...asa ca se compenseaza cu varf si indesat.....de ce nu vrea sa inteleaga ca nu banii aduc fericirea ci intelegerea...
De vreo luna imi arata ca ma doreste la 2-3 zile si anul trecut mi-a facut o faza pe care nu o pot uita.Ii spun ca-l astept sus...nu intru in detalii..dar el a inteles.Vine dupa 1 ora si cand incep sa-l mangai pe mana si il pup el ma pupa,zice noapte buna si-mi intoarce spatele.AM incremenit. A doua zi l-am intrebat ce a fost aia.Raspuns sec:"e mai mangaiat pe mana si crezi ca e de ajuns sa tzi un barbat langa tine?Ce nu puteai face mai mult sau astepti doar de la mine?" Se pare ca si-a gasit partenera de sex potrivita,ea face si chestii XXX eu fac din dragoste ceea ce simt(nu intelegeti aici ca sunt o demodata .
Daca ceea ce am facut pentru el pana acum nu i-a fost de ajuns de unde sa mai gasesc tarie sa cred ca ii voi fi de ajuns de acum incolo?
Iubirea din sufletul meu exista dar ajung la concluzia ca uneori dragostea nu e de ajuns.Mai trebuie respect,comunicare,intelegere...sa tragi in aceeasi directie.
Pun in balanta si ii spun ca eu asa nu pot trai si ca am nevoie sa ma ajute,cred ca trebuie sa-mi castige incredrea si sa-mi dea dovezi,cred ca ar trebui sa se gandeasca inainte cum sa ne luam casa nu ce masina noua sa-si ia sau daca mergem la munte....raspuns sec:gandeste-te la tine,daca asa numai poti hai sa divortam.
I-am spus ca mi-am si ne-am acordat un an.Ca pe 2 ianuarie va trebuie sa iau o decizie de care sa ma tin.Am nevoie sa vad ca merita dragostea mea.Raspuns....o atitudine retinuta de 4 zile,privire absenta...de parca asteapta sa se termine odata.
Mi-e cred sa ma gandesc dar am vaga banuiala ca nu e asta prima aventura de 11 ani de cand suntem impreuna.Nu a recunoscut atunci cand l-am intrebat de o intamplare de acum 4 ani decat ca "am vrut sa vad cum e si cu alta femeie dar atunci m-am oprit la timp".Daca domnu' a fost curios nu o data ci de doua ori...oare nu o sa mai fie??? Si eu oare pot trai cu asta? NU, nu pot.Daca si-ar lua angajamente,daca as simti tandrete,afectiune si interes poate as zice ca "Da" merita sa incerc....dar asa.....
Doar azi si doar aici ma mai gandesc la asta.Mi-am propus sa ma port ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.As vrea sa vad daca el reactioneaza prin empatie sau din suflet.

As vrea doar sa multumesc celor care public sau pe privat mi-au impartasit experientele si gandurile lor.
stiu ca doi oameni nu sunt la fel,doua situatii aparent identice au totusi elemente care le diferentiaza dar regasesc un lait motiv"daca poti iarta-l,daca poti sa-l accepti asa cu toate riscurile iarta si nu mai adu aminte,daca nu..atunci pune-i punct" Si asta va trebui sa aflu numai in mintea si in sufletul meu.Mai pot sa iert?Mai merita oare sa incerc sa gasesc acel petec haios care sa ne redea viata?

Ce ar trebui sa caut acum la el ca sa pot merge mai departe? Mereu imi spuneam "atata timp cat ma iubeste si e fidel putem trai si in vagauna" ...acum parca nu ma mai multumesc cu o camera in apartamentul alor mei...numai am garantia iubirii,a fidelitatii si incep sa vad defecte si mai ales sa devin reticenta in a le accepta.
Si cum a zis si el...nu pentru Victor trebuie sa ramanem impreuna...dar nici nu trebuie sa sufere pentru ca tasu nu is-a putut tine pantalonii pe el.

hai va pup.


Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Marta imi pare tare rau. Nu de sarbatori cu inima amara aveai nevoie.

O sa iti spun doar atat, daca tu crezi ca mai exista ceva ce merita sa fie salvat atunci salveaza. Daca nu, mergi inainte pe drumul tau impreuna cu Victoras. Din fericire lumea nu se termina aici pentru tine si copilasul tau.

Sarbatori cat mai senine si mai linistite si sa iei decizia potrivita.

Pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Marta in acest "triunghi" amoros tu ai toate atuurile, el nu va divorta de tine pentru ea, dar in mod cert ceva ii lipseste cu tine, dar nu esential astfel in cat sa si divorteze, compenseaza cu ce poate si cum poate... afla ce i-a lipsit, desi sunt barbati care iti vor spune "nu-mi lipseste absolut nimic in relatia principala" - e cum za-i zic - ceva nedefinit... am fost si in postura sotiei inselate si in postura celeilalte femei (dar nu pentru un barbat insurat)... nu e usor nici - nici - indoielile si frustrarile sunt cam de aceeasi factura, ai atat avantaje cat si dezavantaje in ambele situatii dar orgoliul mi l-am hranit fiind in postura de sotie inselata (sotul meu primea scrisori lacrimongene de genul "... insa tu imi vei spune ca o iubesti pe ea..."
si cam totul se invarte in jurul ideei de posesiune, vrem sa "posedam" fiinta iubita si sa ne apartina cu trup si suflet, dar niciodata nu ne reuseste acest lucru.
Poate inveti ceva din experienta ta, in sensul evolutiei spirituale, ce zici, ai avea ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Marta daca eu as fi in locul tau as aborda problema mai subtil .E clar domnul gandeste cu capul din pantaloni dar si cu sufletul caci se pare ca pe tine si pe copil te iubeste sufleteste . Acum ca probabil nu " mai rupeti mobila" si "zgaraiati peretii" probabil de aia se duce la alta dar asta pentru el nu va fi motiv de divort ! si speram ca nici pentru tine!(o sugestie te-ai gandit vreodata sa flirtrezi sa vezi cum ar reactiona in momentul in care tu nu ai putea "sa ti tii fusta pe tine"??? ) sau ce ar iesi daca te-ai intalnii la cafea cu amanta si ai da de inteles ca-l negociati ) Stiu e putin cam deplasat ce spun in ideologia po****ra dar de obicei "trucurile astea fac mai multe minuni decat crizele de draci si reprosurile. Eu cred ca lupta ta acum se duce doar cu amanta si ar fi de preferat sa fie directa . Nu intelege gresit nu instig la violenta ci doar la o anumita incercare de " negociere" amiabiala . Poate cine stie poate chiar o convingi pe ea sa l lase sau creezi o situatie jenanta pentru ea pe care sotul sa o vada si sa-i piara cheful de ea..(ca de ex sa o prinda cu altul) inregistrezi o discutie in care ea ar vorbii ceva rau despre el etc ) In sine te faci frate cu dracu pana treci puntea.
Nu te lasa ! Elimina intrusa !

In incheiere iti spun o gluma care reflecat situatia!
Itic si Rachela cuplu de evrei cu afacei in dezvoltare.
Itic- draga rachela am cumparat un jeep ca am prosperat in afaceri si asa se cade in inalta societate!
peste cateva luni
Itic- Draga rachela am prosperat in afaceri si am cumparat o casa in centru unde sa ne mutam caci asa se cade in inalta societate
pente inca cateva luni la un "dineu de afaceri"
Ititc- Draga rachela acum fiind prosperi oameni de afaceri mi-am facut o amanta caci asa se cade in inalta societate. Uite este domnisoara blonda care vorbeste cu X-
Rachela dupa cateva momente de privire..
Itic draga , cred ca a costat foarte mult caci m-am uitat la toate femeile de aici , si noi avem cea mai frumoasa amanta ! Hai sa-i facem introducerea in cercul nostru!
Probabil e o gluma seaca dar este o sugestie despre cum sa elimini intrusa. daca divortezi ii faci ei pe plac totodata daca te crizezi si reprosezi ii indepartezi pe sot si ii faci rau copilului.

Bunica mea cand a afalt ca bunicul (mare sef pe atunci) avea amanta a angajat-o ca menajera in casa . Situatia convenea la toti mai ales bunicului sa iaba ambele iubite aproape. bunicii ca nu mai facea nimic iar ei probabil nu a dus-o mintea sa-si dea seama ce o asteapta! astfel probabil aceasta amanta se astepta sa nu faca nimic si sa fie platita... asa ca bunica o punea la munca in asa fel incat sa fie obosita si sa nu-i mai arda de altele.. Cand nu avea ce sa-i dea de facut o trimitea sa ajute prietenele la ce mai aveau prin casa. Asa bunicu sa saturat de ea ca deh muncita atata nu mai avea chef de alte nebunii iar amanta probabil a plecat la biserica sa faca canoane pentru iertarea pacatelor, si probabil s-o fi lecuit de ridicat fusta la barbati insurati!Dupa acest incident au trait fericiti pana la adanci batraneti >

cand tatal meu , om de afacei picase in vrajile unei secretare ce e drept frumoasa , (da nu mai frumoasa ca mama) a facut in asa fel ca acesta sa fie transferata pe o functie si un salariu mai bun dar la alta firma. Situatia a convenit la toata lumea la inceput adica avea mai multi bani tatalui ca nu mai era atat de vizibila relatia lor. Apoi mama de profesie contabila si directoare la o institutie de stat, a facut in asa fel incat firma tatalui meu sa aiba conturile blocate cateva luni si ale clientului lui in asa fel incat sa nu intre bani in firma iar salariatii si celelalte cheltuieli sa fie platite din economiile familiei (pe care ea le gestiona) cateva luni pana se rezolva situatia. Astfel tatal meu namaivand acele sume importante de shopping restaurante si alte nevoi ale amantei a devenit "inutil" si acesta l-a lasat. Acum parinti se inteleg foarte bine

Eu cand am aflat de amanta am luat numarul ei am iesit la cafea. aici dupa ce am ascultat bine ce voia de la prietenul meu caci ea se considera o adevarata bomba sexi reprosandu mi mie ca nu m-a ridic la cerintele prietenului meu !Asa ca i-am dat apa la moara si am inceput sa o stresez psihologic spunandu-i ca eu am tendinte lesbiene si ca mi-ar face mare placere sex in 3!Daca vrea mai chemam si 2 prieteni care sunt homosexuali si cainele meu sa o satisfaca si ca de fapt noi 2 niste "pervesi sexual" asta am dori de la ea dar ca prietenul meu nu prea stia cum sa-i spuna caci el este mai timid , dar daca vrea ea il sun acum sa ii spuna si el asta !asa ca donsoara amanta s-a dus dracu si nu a vrut sa mai auda nici de mine nici de el! Punct ochit punct lovit ! Faza asta a probat-o si o prietena de-a mea care se plngea de "intrusa" si a tinut. cred ca tine la relatiile de inceput dar oricum merita incercat !
despre ce contract e vorba? (sa ne gandim cum poate fi reziliat fara acordul lui)
Incearca sa elimini direct amanta IN DRAGOSTE SI IN RAZBOI TOTUL ESTE PERMIS!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Liliana se pare ca femeile din familia ta au o bad karma. Mi se pare stresant sa fi mereu in garda si sa gandesti tot timpul scenarii menite sa te ajute sa iti patrezi partenerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Ce "bad karma" Val... Cred ca "bad karma" au amantele sau femeile care ispitesc barbati insurati sau cuplati! Intri in garda cand observi sau simti prezenta vreunei intruse care te afecteaza pe tine si familia ta (copii si situatia materiala ) Nu mi se pare normal sa "surrender" in fatza unei fuste.. (sa renunti la barbatul tau doar ca a fost ispitit de alta!) fara macar sa incerci sa o elimini! Iar cand la mijloc sunt copii de crescut si eventual averi de impartit cred ca acesta "bad karma" merita efortul. In unele cazuri chiar reusesti ! Cand cineva iti fura un lucru faci plangere la politie sa ti recupererezi bunul, dar cand cineva incearca sa ti fure fericirea caznica ,iubitul si tatal coplilui , aduni tot "arsenalul" si intri in aparare! Macar asa ai sufletul impacat ca ai incercat macar sa o elimini .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

Liliana, m'ai dat gata.
Sa o elimini? Da' ce? Barbatii nu au creier? Nu inteleg femeile care gandesc ca tine. Problema trebuie rezolvata cu partenerul tau de viata, nu cu ea (nu discutam despre acea ea, nici macar nu m'ar interesa ce fel de om este, este strict problema ei). Ca si el gandeste si nu este un bun al tau, este un partener, pt Dumnezeu!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

liliana, am si eu o curiozitate:ti-ai intrebat vreodata sotul de ce i-a trebuit amanta?ii lipsea ceva acasa?ce?


M.

Mergi la inceput