Victor sau o camasa de noapte de facut baieti

Victor sau o camasa de noapte de facut baieti | Autor: martutza

Link direct la acest mesaj

Dupa 9 ani de relatie frumoasa si 2 sarcini pierdute ziua aceea de iunie va ramane vesnic in mintea mea.Aveam in dulap o camasa de noapte foarte sexi primita de la sora mea cea mica si ma uitam la ea cu lacrimi in ochi.O primisem cadou dupa acel nefericit 11 iunie 2004 cand am pierdut a doua sarcina.Sora mea mi-a dat-o zicand " uite asta e o camasa de noapte de facut baieti".
M-am gandit sa o imbrac in seara aia si sa vad chiar asa era? Aveam aprope 35 ani, adica peste 3 saptamani implineam 35 si nu aveam ceea ceea ce mi-am dorit mereu: un copil.
Dupa o noapte plina de dragoste si pasiune m-am trezit foarte sigura pe mine si i-am zis sotului:" eu sunt sigura ca acum am ramas insarcinata si ca vom avea baiat" .A zambit si a zis sa vedem, sa nu ne entuziasmam inca.Dar pe mine nimic nu ma putea convinge ca nu e asa.Dupa 2 saptamani am facut si testul.Era cat se poate de pozitiv.Din superstitie l-am aruncat.
Pe 25.07 (mult dupa ziua mea) am fost la dr. Un om minunat caruia trebuie sa-i multumesc.Dr.Ion Ionut, caci despre el e vorba, a spus foarte calm si cu cea mai senina voce "e clar o sarcina in evolutie saptamana 5-6". Imi venea sa-l pup de fericire dar m-am linistit si am intrebat: " ce trebuie sa fac sa nu o pierd si pe asta".A fost cel mai franc si neprevazut raspuns."Nimic special.Stati linistita, luati acid folic si duphaston si ne vedem pe 07 septembrie, sunt sarcini care raman si sarcini care se elimina singure".In gand l-am boscorodit putin dar timpul mi-a demonstrat ca numai cu liniste si o gandire pozitiva puteam sa vad din timp orice semn de pericol.Am fost apoi in concediu la manastiri in Moldova si m-am rugat la Iasi la moastele Sf.Paraschiva pentru puiul meu.Dumnezeu a vrut sa ajungem la termen trecand peste mici probleme.
In 07 septembrie am fost plina de nerabdare la dr.Ion.Mi-a facut eco si mi-a arata pe ecran o mogaldeata (2d)asa ca un desen de copii, de marimea unui telefon mobil si a zis: "El e eroul nostru" Pe mine m-a umflat rasul si i-am zis: "Ce cap triungiular are, parca e martian".Dr. ras si a zis ca e un martian cat se poate de uman.Apoi mi-a explicat despre triplu test, eco 3d si amniocenteza precizand ca trebuie sa cunosc aceste aspecte si sa decid ce investigatii voi face.Am decis ca nu fac amnio orice ar fi.Si nu-mi pare rau.
Pe 08 noiembrie aveam programata eco 3D.Am vorbit cu sotul sa alegem numele.Imi doream sa fie Victor sau Victoria pentru ca eu consideram o victorie aceasta sarcina ajunsa atat de departe in conditii nu tocmai propice.Faceam naveta zilnic de la Ploiesti la Bucuresti, aveam contractii, acumulare de lichid inclusiv in spatele timpanului - de nu mai auzeam cu urechea dreapta si aveam si pe tata bolnav era intr-adevar o victorie. Voiam ca al doilea nume la baiat sa fie Ionut dar sotul meu care are 1.84cm a zis ca nu e tocmai potrivit pentru un baiat care sigur ii va semana la inaltime (eu am 1.55cm.Pentru ca nu stiam ce e am decis sa fie Mihai daca e baiat si Gabriela daca va fi fata. La eco dr.Ancar a intrebat daca vrem sa stim ce e.Eu am zis ca vreau sa stiu doar daca e intreg si sanatos dar sotul ar vrea sa stie.Desi a stat cu picioarele incrucisate rusinosul mamei nu l-a pacalit pe dr care a scris pe una din poze indicand cu o sageata ceea ce avea sa fie dovada barbatiei lui: "penis".Am iesit cu ochii in lacrimi privind cele 4 poze primite.Nu mai era un vis, nu mai erau 2 liniute - era un baietel.
Asa am ajuns incet-incet in ziua de 12.03 la spital.Dupa o noapte de nesomn si emotii am plecat cu sotul si cu sora mea cea mica la spital.Stiam ca urmeaza cezariana dar nu stiam cum e baiatul,cum va decurge tot.
Dupa ce mi-au facut fisa la internari am urcat la sala de nasteri.Acolo vreo 6 gravide erau in travaliu.M-am bucurat ca nu sunt nevoita sa astept cu orele sa-mi vad comoara.Mi-au luat sange si au monitorizat copilul.
Totul era ok mai putin fisa mea in care imi gresise numele, era scris Maria inloc de Marta.Asa ca du-te la sectia de reanimare si asteapta pana iti reface fisa.Faceam pe mine de emotie.A venit si anestezistul, dr.Dobre, un om minunat cu care am vorbit despre motivele interventiei (miopia si problemele cu retina) si care m-a linstit spunand ca imi va face anestezie generala pentru ca " Dr.Ion sa stiti ca a scris in fisa la motivul cezarienei "pacienta in varsta" si eu trebuie sa tin cont".Am ras amandoi si ne-am indreptat spre sala de operatie.Acolo m-au legat de maini si, in timp ce anestezistul spunea ca e minunat ce fac eu si ca totul va fi bine,eu adormeam usor.
M-am trezit in reanimare in pat.Dr.Ion ma examina.Apoi a plecat si a venit dr.Dobre si mi a zis zambind:"Ai un baiat de nota 10 mamico, a facut un pipi pe dl dr inca din prima clipa, e un tip cu personalitate sa stii.Vrei sa-l vezi?"
Bineinteles ca ardeam de nerabdare si, desi el se nascuse la 08,55 si era doar 11, mie deja nu-mi mai era nimic: nici somn, nici durere, nici foame, nimic nu mai simteam voiam doar sa-mi vad baiatul.
L-a adus o asistenta draguta.Cand l-am vazut am simtit ca nu e nimic mai important pe lume decat sa-ti vezi copilul pentru prima data.
L-am pupat si am intrebat privind spre ochisorul lui drept care avea o pata rosie pe pleoapa superioara, daca o sa-i treaca.Asistenta a zis ca da.Nu a trecut dar nu mai conteaza.Acum de la acel semn ii zic uneori "domnule presedinte Gorbaciov" ca si el avea o pata rosie pe cap.Fiul meu are si pe crestet si pe pleoapa.Poate ajunge presedinte, cine stie.....
Pana a 2 a zi cand am fost l-a el nu am putut dormi deloc.Motivul principal Fiul meu. Ma ruga asistenta sa dorm si eu ii ziceam:" Nu ati vazut doamna ce baiat frumos am.Cum sa dorm?Imi vine sa dansez de fericire". Toate asitentele si infirmierele stiau ca e o mamica de 36 de ani la reanimare care vrea sa danseze cu toata lumea de fericire.
Apoi a inceput distractia.Perfuzia s-a blocat.A trebuit scos un cheag mare de sange.Mana dreapta mi s-a umflat nefiresc de mult si s-a ingabenit si mi-au scos branula.Toata noaptea m-am uns cu Heparina si asta am facut si in urmatoarele 2 saptamani acasa.Aveam o mana de urs.Singura mea grija nu era mana ci daca o sa pot tine baiatul cu mana aia.Am putut.Cu greu dar pentru fiul meu nimic nu e imposibil.
Apoi a venit asistenta din tura de noapte sa-mi faca calmant si mi-a vazut burta.A zis: "Doamna aveti o burta plina de gaze de parca nici nu ati nascut.Incercati sa va intoarceti de pe o parte pe alta sa eliminati gazele.Altfel va bag tub".Urasc tuburile si sondele asa ca am trecut la treaba. Imaginati-va cum, cu mana mea umflata tineam de burta taiata si ma intorceam icnind in pat sa elimin gazele.A fost o noapte grea dar a trecut si asta.Urma intalnirea cea mare si nu voiam sa ma duc umflata ca un cimpoi la intalnirea cu cel mai important barbat din viata mea FIUL MEU.Asa ca am inceput incet-incet sa merg ca un zombi prin salon ca sa elimin gaze.
La ora 15 a doua zi mi-am vazut si eu comoara si am tinut-o pentru prima data in brate.A fost ca si cum timpul a stat in loc.Am luat usor fiinta aceea mica si neajutorata din patut si am apropiat-o de san.Nu va puteti imagina cum a fost.O gurita minunata dar flamanda cauta hrana.Atunci mi-am dat seama ca eu sunt singura lui legatura cu aceasta lume cruda, eu sunt ancora lui, busola care trebuie sa-i arate calea.Pentru o astfel de clipa merita sa traiesti.
Eu traiesc de atunci pentru fiul meu.Am trecut peste frica, lipsa de experienta, mameloane ombilicate, furia laptelui, conjunctivita, arsura cu nitrat, raceala, colici.Totul e trecator singurul lucru permanent este iubirea pe care o dau fiului meu cu fiecare picatura de lapte pe care o suge si iubirea lui si zambetul multumit pe care mi-l ofera dupa ce adoarme la san.
Dumnezeu sa binecuvanteze mamele si copii.
Va pup si va doresc sa simtiti mereu aceeasi fericire pe care ati simtit-o cand v-ati vazut prima data copii.
Sa nu uitam niciodata ce reprezentam pentru ei.MAMA.
Si intr-adevar sora mea avea dreptate.Aceea a fost o camasa de noapte de facut baieti.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai 12.03.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

O poveste foarte frumoasa. Sa va traiasca baietelul si sa ajunga inalt ca tati .
P.S Cu siguranta pe DC sunt doritoare sa le imprumuti si lor "camasa de facut baieti" asa ca incepe sa faci lista.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Multumesc la fel.Si voua sa vatraiasca fetita si sa va bucurati de ea.Frumoase cuvinte ai la semnatura.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Felicitari mamico, superba poveste, sa va traiasca baietelul si sa creasca mare!!!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Paste 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

sa ti traiasca baietelul si sa fiti sanatosi!!si poate iti mai daruieste sora ta si o camasa de noapte de facut fete,ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

quote:
Initial creeata de martutza
"Ai un baiat de nota 10 mamico, a facut un pipi pe dl dr inca din prima clipa, e un tip cu personalitate sa stii.Vrei sa-l vezi?"



Si intr-adevar sora mea avea dreptate. Aceea a fost o camasa de noapte de facut baieti.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai 12.03.2007





FELICITARI!
Frumoasa povestea! Sa va traiasca si sa fiti toti sanatosi!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Multumesc pentru gandurile bune.

Poate ne ajuta DD si peste 2 ani primim si o camasa de noapte de facut fete cum sugera Monelac.Ar fi minunat sa pot sa-i ofer o surioara.
Eu am doua surori si dtiu cat de minunat poate fi sa ai un frate sau o sora.

Tot binele din lume si clipe minunate alturi de comorile voastre.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Felicitari Marta! E o poveste emotionanta, m-ai facut sa imi aduc si eu aminte de primele momente cu puiutii mei, cat sunt ei de mici si neajutorati, si cum cerceteaza ei lumea cu ochisori curiosi. Sa-ti traiasca puiutul, si sa-ti aduca numai bucurii!

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:



Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

Mi-au dat lacrimile, si eu am avut baiatu dupa 6-7 ani de incercari, si stiu cum e. nici eu n-am putut dormi 2 zile si 2 nopti, din cauza ca eram prea fericita, si nu-mi venea sa cred ca acea fiinta mica a crescut in mine, eu i-am dat viata, adik eu am avut onoarea de a o creste.

felicitari! multa sanatate si tie si baietelului! acum sunteti impliniti total.

A, si imprumuta si tu camasa aia si altor fete care n-au avut pana acum un bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Felicitari , f frumos ai povestit.Sa va traiasca baietelul si sa fie sanatos.
S-or gasi camasi de noapte de facut fetite?

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput