Sunt debusolata - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Sa mai adaug ca ma incadrez si la faza asta..sunt prima lui femeie si suntem impreuna din timpul liceului... de vreo 12 ani si 4 de casatorie. Am fost constienta ca odata o sa aibe si el o aventura de curiozitate dar nici in halul asta...
martutza eu sa stii ca dupa ce am depus actele de divort m-am simtit ca si cum mi-a luat cineva niste bolovani de pe inima...devenisem peste noapte foarte fericita(si fetita mea a fost mai calma...fiind alaptata..eu aflasem de madame cand eram in luna 5 cu cel de-al doilea bb) dar dupa vreo luna a trecut senzatia asta si in fiece zi care trece simt ca ar trebui sa-i acord o a doua sansa.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Marta,ti-am trimis un mesaj privat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Din cele doua mesaje private am tras o concluzie:sunt clar fraiera,inca ii caut scuze,inca vorbesc frumos.....am uitat ca l-a un moment dat in discutii a aruncat vina si asupra mea spunand ca nu se simtea iubit,ca il faceam sa se simta prost ca nu are studii superioare,chiar ma intrebat daca ma deranjeaza ca nu a terminat facultatile.Nu l-am jignit niciodata dar ii spuneam ca ar fi mai bine pt el sa termine studiile....apoi ca nu se simtea iubit...nu stiu ce sa zic....oricum nu sunt inca impacata.
ca dovada aseara i-am zis sa ne intalnim ca vin cu el sa ia banii...a fost un pic derutat as zice dar a fost de acord.Asa ca ne-am vazut pe un blv aproape de firma aia si a intrat el si in 5 min era afar cu factura semnata si banii.Am vorbit pe drum numai chesti prezente,nimic trecut...incerc sa ma abtin sa vad cum evolueaza....chiar daca ajung la divort as vrea sa cred ca am incercat ceea ce era omeneste posibil sa-i ofer unui copil o familie intreaga.
va pup
o seara placuta.
va multumesc de ajutor

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

marta,iti doresc sa-ti fie bine

Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccooll04 spune:

marta ti-am trimis un pm

te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Marta nici nu pot sa imi imaginez ce este in sufletul tau si sper sa nu fie cazul sa aflu vreodata.

Nu este simplu de loc sa renunti la o casnicie, de fapt citeam undeva ca divortul este a doua cauza de stres, dupa decesul unei persoane apropiate. Si nu ma indoiesc ca ar fi asa.

Nu vreau sa iti dau sfaturi pentru ca oricat de bine intentionate ar fi sfaturile noastre, ale celor de pe forum, noi privim lucrurile din

exterior. Poate cu mai multa obiectivitate dar si cu mai putina emotie si implicare.

Totusi, nu pot sa nu remarc faptul ca el a desconsiderat-o pe femeia cu care a avut o relatie un an de zile, iar asta inseamna mult timp.

Daca ar fi fost un om de onoare, ca spun asa, nu ar fi trebuit sa vorbeasca in felul acela despre ea. Ar fi putut sa spuna pur si simplu ca au avut o relatie, ca nu o iubeste si gata. De unde stii ca nu vorbeste la fel si despre tine atunci cand este cu ea?

Mai este ceva ce as vrea sa comentez.

Tot aud in dreapta si in stanga despre schimbarile care au loc la o femeie dupa sarcina si nastere. Si ca feemia nu se mai ingrijeste si hu mai are chef de sex. Nimic de mirare la cata responsabilitate si oboseala implica cresterea unui copil. Toate stim cat de solicitant este un copil mic si daca toate treburile gospadaresti sunt, de asemenea, in grija femeii chiar nu imi imaginez de unde sa mai gaseasca timp pentru a se ingriji, cat despre sex..

Se pare insa ca barbatii, cel putin in Romania, pentru ca nu este peste tot acest tip de cultura, nu considera ca trebuie sa isi ajute sotia, nici in gospodarie si mai ales cu cresterea copilului. Care este responsabilitatea exclusiva a mamei. Ca doar ei sunt cei care aduc grosul banilor in casa, cel putin pentru un timp. Asa ca, desigur, au timp berechet pentru amante. Si sa nu uitam ca ei, saracii nu s-au maturizat suficient, ca nu au decat 30 de ani.

Sincer, chiar m-am saturat sa tot aud asta ca pe o scuza la adresa lor. Si mi se pare incredibil cum femei sfatuiesc alte femei, care nu isi mai vad capul de treaba si sunt la limita rezistentei fizice si psihice, sa se ingrijeasca mai mult, sa slabeasca, sa isi cumpere lenjerie sexi etc, pentru a isi aduce inapoi barbatii de pe la amante.

Nimic de zis, oricine trebuie sa isi gaseasca timp pentru el, este esential, dar nu trebuie sa faca asta pentru a multumi o alta persoana. Mi se pare evident ca nu tii pe nimeni langa tine doar pentru ca frecventezi mai mult saloanele de cosmetica, mergi la sala de forta sau te imbraci mai sexi. Sa spunem ca asta chiar functioneaza dar pentru cat timp?

Eu una nu as vrea un barbat care sa gandeasca atat de superficial.

Spunea cineva, sper sa nu ma insel, ca este posibil sa descoperi in sotul tau un barbat minunat. Nu sunt sigura daca a spus-o in gluma sau nu dar cred ca cel mult poti descoperi un barbat obisnuit pentru ca unul minunat nu s-ar fi comportat asa. Tu insa esti o fiinta minunata si spun asta pentru ca te cunosc.

Marta iti tin pumnii si ma rog pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Val ... " dar cred ca cel mult poti descoperi un barbat obisnuit pentru ca unul minunat nu s-ar fi comportat asa"...perfect de acord cu tine.Pentru mine era CINEVA...dar sa comportat ca un OARECARE....asta ma doare....
"Daca ar fi fost un om de onoare, ca spun asa, nu ar fi trebuit sa vorbeasc in felul acela despre ea. Ar fi putut sa spuna pur si simplu ca au avut o relatie, ca nu o iubeste si gata. De unde stii ca nu vorbeste la fel si despre tine atunci cand este cu ea?"...si aici ai dreptate....am intrebat si uite asa am aflat cum ca,citez:intre noi doi numai e nimic,doar copilul ne mai tzine...nu avem viata intima si nu stie cum sa faca sa divorteze de mine fara sa raneasca copilul" asta ii spunea el ei anul asta la inceput.Dupa ce eu i-am spus ca nu e adevarat si ca ma mir cum a crezut...tot ea mi-a spus ca:"nu imi venea sa cred mai ales ca-l auzeam cand vorbeati la telefon si cum iti zicea"te pup" si cat de frumos iti vorbea".
Deci??? Unde e adevarul?Care ii sunt sentimentele?
Doar D-zeu stie.
Azi ma invitat sa mergem doar noi doi in weekend la munte si sa-l lasam pe Victor la socrii.S-ar putea sa ma duc...dar cum vom fi...ce vom zice si ce vom face...nu stiu...
Iti multumesc pentru sinceritate.
Pup ochii frumosi ai Mariei.


Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

"Spunea cineva, sper sa nu ma insel, ca este posibil sa descoperi in sotul tau un barbat minunat. Nu sunt sigura daca a spus-o in gluma..."

Nu am spus-o in gluma,nu am intrat aici ca sa ma tin de glume ci ca sa ajut pe cineva,daca se poate.
Si,da,cred ca oamenii pot fi minunati si noi sa nu vedem asta pentru ca avem ochii "acoperiti",sau nu avem timp sa vedem.Si pot fi minunati si daca gresesc,cine nu greseste?E cineva pe aici care crede ca este perfect?

Nu vreau sa intru in polemica,nu are sens,aici fiecare scrie ceea ce crede,ce simte,nu cred ca intram ca sa analizam ce a zis unul sau altul si sa dezbatem.
Fiecare a intrat cu gandul de a o ajuta pe Marta sa-si limpezeasca putin gandurile.
Eu,cel putin,cu gandul asta am scris.
Daca mesajele mele deranjeaza pe cineva,sa nu le citeasca.Singura indreptatita sa creada ceva despre ele este Marta,pentru ca ei ii sunt adresate.
Nu astept nici un comentariu referitor la acest mesaj,am spus ce aveam de spus si atat.

Scuza-ma,Marta,pentru off-topic .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

mmmm, am zis ca nu ma bag, totusi ma bag....
am scris o tura, am sters....cine sunt io sa iti zic tie ce sa faci...

mi=as dori ca
-daca ramai cu el sa fii impacata cu tine, sa il ierti de-adevaratelea adica sa nu iti zboare prin minte ganduri "oare se mai gandeste la aia", "oare cum facea cu aia", "oare ce ii zicea", etc. Cred ca atitudinea asta de "iertare" si de acordare de totala incredere e cea mai buna pt psihicul tau si pt cuplu de-altfel.

-daca nu ramai cu el, sa depasesti momentul si sa nu te blochezi intr-o bucla de genul: "nu sunt buna de nimic", " nu mai sunt ce-am fost" "ce-am gresit de s-a intamplat asa", "cu ce e mai buna aia decat mine". Trateaza cu demnitate momentul si mergi mai departe.

Io, personal, adica io roxanici, i-as zice asa:
- cazul cu iubire "ok, ai fost un mare porc, si pt ca inca te mai iubesc te iert, da daca se repeta, iti tai nucile din copac, le sparg, le dau la veverite sa le manance si sa nu te mai vad in ochii mei" (daca as deborda de iubire l-as ierta de mai multe ori....cred...)

-cazul fara iubire "ok, ai fost un mare porc, dar pt ca nu te mai iubesc am incheiat colaborarea."


Totusi cred ca tot timpul va decide pt voi....cred ca daca a fost o greseala nu se va mai repeta iar daca e ca nu te mai iubeste asa ca la inceput, va recidiva...

Pupici si stii unde ne gasesti.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanici

mmmm, am zis ca nu ma bag, totusi ma bag....
am scris o tura, am sters....cine sunt io sa iti zic tie ce sa faci...

mi=as dori ca
-daca ramai cu el sa fii impacata cu tine, sa il ierti de-adevaratelea adica sa nu iti zboare prin minte ganduri "oare se mai gandeste la aia", "oare cum facea cu aia", "oare ce ii zicea", etc. Cred ca atitudinea asta de "iertare" si de acordare de totala incredere e cea mai buna pt psihicul tau si pt cuplu de-altfel.

-daca nu ramai cu el, sa depasesti momentul si sa nu te blochezi intr-o bucla de genul: "nu sunt buna de nimic", " nu mai sunt ce-am fost" "ce-am gresit de s-a intamplat asa", "cu ce e mai buna aia decat mine". Trateaza cu demnitate momentul si mergi mai departe.

Io, personal, adica io roxanici, i-as zice asa:
- cazul cu iubire "ok, ai fost un mare porc, si pt ca inca te mai iubesc te iert, da daca se repeta, iti tai nucile din copac, le sparg, le dau la veverite sa le manance si sa nu te mai vad in ochii mei" (daca as deborda de iubire l-as ierta de mai multe ori....cred...)

-cazul fara iubire "ok, ai fost un mare porc, dar pt ca nu te mai iubesc am incheiat colaborarea."


Totusi cred ca tot timpul va decide pt voi....cred ca daca a fost o greseala nu se va mai repeta iar daca e ca nu te mai iubeste asa ca la inceput, va recidiva...

Pupici si stii unde ne gasesti.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)


Cum poate marta sa-si dea seama daca il mai iubeste sau nu?? Traieste de un an sentimente confuze.. . acum crede ca il iubeste..dupa 2 ore ,nu. Si se pare ca timpul nu a rezolvat nimic..un an e mult iar ea e la fel de debusolata.

Poate daca ati locui separat o perioada, te-ar ajuta sa-ti clarifici sentimentele. Eu personal nu-mi pot permite luxul asta pentru ca am doi copii (fetita de numai 2 luni) iar el ma ajuta foarte mult cu baietelul de 1 an si 10 luni. Am hotarat sa mai astept un pic cu divortul pana mai creste fetita si gasesc si eu forta sa-mi cresc singura copiii. Certuri nu mai exista ... parca am fi doi vechi prieteni, colegi de apartament

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput