Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Eu nu stiu germana asa ca am apelat la traducerea de pe google. Nu este cine stie ce dar este destul cat sa intelegi.

Uite www.meduniwien.ac.at/innere-med-1/onkologie/allgemein.htm&prev=/search%3Fq%3Donkologie%2Bklinik%2Bwien%26hl%3Dro%26sa%3DX%26pwst%3D1&usg=ALkJrhg1kIjXyidQ6SbmGd-N-jXDcIjC4A" target="_blank">AICI contactele de la clinica Universitara. Vad ca sunt seriosi ca au multe studii in derulare pe diferite tipuri. Sper ca intelegi ceva din ce scrie acolo.

Of , imi pare rau ca nu te pot ajuta sa iti dau contactele directe , era mult mai usor.

Te si ai grija de tine!

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Lina, din cate carti despre cancer de san si alimentaie am citit in ultima jumatate de an, eu iti recomand "ANTICANCER" de David Servan-Schreiber, aparuta la Ed. Elena Francisc Publishing in 2007.
Autorul este medic, cercetator si profesor universitar, a fost bolnav de cancer si dupa ce a avut o recadere a inceput sa studieze modul in care alimentatia ne poate ajuta pe parcursul tratamentului clasic si apoi sa ne fereasca de revenirea cancerului.

A fost cartea cea mai clara si convingatoare pentru mine, bazata pe studii stiintifice, nu dupa ureche (adica am auzit eu ca...stiu eu ca...cunosc pe cineva care...). Eu am gasit-o in librarie, daca nu, vezi ca e disponibila pe net.

Sanatate multa si mai da-ne de stire ce faci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellla222 spune:

Formula As

Nr. 846, 22.11.2008 - 28.11.2008

• Miracole
Miracole
Mama Ana Din Sabasa. Mama Ana. Sabasa nu este, asa cum ne-am astepta dupa rezonanta numelui, un loc ars de soare din Orientul Indepartat, ci un mic sat de munte din Nordul Moldovei. La 100 de kilometri de Piatra Neamt si 70 de kilometri de Vatra Dornei, pe Valea Bistritei, se afla comuna Borca, vestit...

Mama Ana Din Sabasa

Mama Ana

Sabasa nu este, asa cum ne-am astepta dupa rezonanta numelui, un loc ars de soare din Orientul Indepartat, ci un mic sat de munte din Nordul Moldovei. La 100 de kilometri de Piatra Neamt si 70 de kilometri de Vatra Dornei, pe Valea Bistritei, se afla comuna Borca, vestita prin oamenii sai gospodari si cu dare de mana, precum si pentru cadrul sau natural deosebit (satele se insira intre munti maiestuosi, pe un fir de apa limpede, care se varsa in cel mai mare lac de acumulare de la noi din tara). De cateva zeci de ani, intre minunile din stravechile schituri si sihastrii concentrate in jurul muntelui sfant Ceahlau, a mai aparut, pe tacute, una: Mama Ana. In comuna Borca nu este nimeni care sa nu fie auzit de ea. Localnicii s-au obisnuit sa indrume masinile venite din toate colturile tarii sau chiar din strainatate, spre micul satuc Sabasa si spre casa Anei. Legendele despre oamenii fara speranta, care s-au dus purtati pe brate si s-au intors pe picioarele lor dupa ce au fost lecuiti de aceasta femeie minunata, au strabatut intreaga zona si au ajuns pana la doctorii din Iasi sau din Bucuresti. Preotii si staretii din intreaga zona stiu sa indrume oamenii bolnavi spre casa Anei, unde vor gasi ajutor si alinare.

Intalnirea

Ajungem la casa Mamei Anca duminica, la ceas de seara, impreuna cu un dascal venit de la 70 de kilometri distanta, sa ceara un leac pentru un preot tintuit la pat. Mama Ana se afla in curte. Infatisarea sa emana simplitate. Pot sa-i remarc ochii, care se vad extrem de limpezi, chiar si in semiintuneric. Par albastri; mai tarziu, la lumina, aveam sa constat ca sunt de un verde intens. Este destul de inalta, are spatele drept si o silueta putin uscativa, pare a avea pe aproape de 50 de ani (mai tarziu aveam sa aflu ca a trecut de mult peste 70 de ani!). Nu ma ascund si ii declar fatis scopul vizitei mele, ceea ce o face sa devina mult mai tacuta si sa ma ignore intr-o anumita masura (ulterior aveam sa-mi dau seama ca in tacerea si aparenta indiferenta, ea isi lasase un interval pentru a ma observa, inainte de a intra intr-o discutie care i se parea de la bun inceput dificila).

Intram in casa, dar primele sale cuvinte nu sunt foarte incurajatoare pentru scopul vizitei mele:

"Sunteti din Bucuresti?... Pai, acolo aveti spitale mari si multi doctori. Ce v-as putea spune eu?". Pe urma, cauta o carte de cantece religioase si brusc, incepe sa cante, impreuna cu oaspetele sau, dascalul, un imn religios, care-i placuse foarte mult la o slujba si a carui linie melodica nu-i ramasese foarte clara. In camera in care ma poftise erau deja trei pacienti, iar ambianta creata degaja mai degraba impresia unei sezatori de iarna decat a unui lacas de vindecare, in sensul comun al cuvantului. Inseninata dupa acest moment, isi continua apoi treburile sale de "vraci". Are o naturalete si o simplitate atunci cand da indicatiile de tratament cu totul remarcabile; nici nu sesizezi pe moment importanta lucrurilor pe care le rezolva.

Prima initiere in tainele vindecarii

Ana Lupescu s-a nascut in Borca, acum 73 de ani. Prima initiere in tainele vindecarii s-a petrecut la varsta de 17 ani. Imediat dupa dictatul de la Viena, multi romani din Ardeal au cautat refugiu la fratii lor de peste munti. Doua femei au fost repartizate de primar sa locuiasca in casa parintilor Anei. Aceste doua femei cunosteau arta tamaduirii cu plante. Era vara, si ele mergeau zilnic in munti, calauzite de Ana, sa culeaga ierburi de leac. Pe vremea aceea, nu era in sat doctor, asa incat toti taranii isi gaseau alinare pentru boli la cele doua tamaduitoare din Ardeal. Mama Ana marturiseste cu umor: "Pe vremea aceea, gandul era mai mult dupa baieti decat dupa ierburi de leac, dar uite ca am tinut minte!".

Viata le duce pe cele doua ardelence in alta parte, dar satenii continua sa vina sa ceara unsori si fierturi de leac. Vrand-nevrand, Ana devine vindecatoarea locului, o "doftoroaie" a carei faima trece peste granita satului. Aduna cu grija retetele mostenite, pleaca prin paduri si pe dealuri, dupa ierburi de leac. Cu naturalete, ca pe o joaca a unui sfarsit de copilarie, Ana continua mestesugul pe care nici nu-si daduse seama ca-l primise.

Anii au trecut, mestesugul Anei Lupescu, care se maritase intre timp, s-a aratat a fi mult mai bun decat se credea: "Dupa ce m-am maritat, a paralizat complet un preot de aici, de la noi, de la Manastirea Bistrita. Oamenii mi l-au adus aici. L-am invartit, l-am hranit, doctorul venea in fiecare zi sa-i faca injectie, dar in loc sa-i fie bine, mai rau ii mergea. Ii spuneam: . Iar el raspundea: . Intr-o seara, i-am facut impachetare cu plante, iar dimineata, dupa ce s-a trezit, putea sa se ridice...".

Sora Ana

Dupa aceasta minune, numele de Ana s-a transformat in Sora Ana: "Cati oameni bolnavi mergeau la Manastirea Bistrita, preotul pe care-l tamaduisem le spunea: . Le dadea un biletel: si se iscalea dedesubt".

Anii au trecut; de mai bine de jumatate de veac, la Sora Ana (care a devenit intre timp Mama Ana) sute de oameni au venit si s-au vindecat. Unii au multumit si au plecat, altii au trimis scrisori de multumire, au cautat sa o ajute. Multi au plecat fara sa multumeasca sau fara sa creada in leacurile pe care le cerusera. De la cei care nu credeau, Mama Ana nu primea nimic si nici nu-si facea sange rau din cauza necredintei lor.

Credinta si vindecare

Cazuistica sa este impresionanta. Intr-o scurta pauza din discutia cu gazda mea, cei prezenti acolo ma coplesesc cu relatari despre cazurile pe care le-au vazut vindecate de aceasta femeie. Cu unsorile si fierturile sale s-au vindecat bolnavi de sciatica, de reumatism sau de sinuzita, la fel ca si bolnavi de cancer sau cei paralizati.

Intrebata ce fel de boli trateaza, Mama Ana este mai descumpanita ca oricand. Ea nu trateaza boli, ci oameni. Ea da ceaiurile cu aceeasi naturalete cu care trimite oamenii bolnavi la biserica si la rugaciune, cu care le pune oprelisti la carne, la rachiu si tutun. "Sunt multi oameni care se imbolnavesc pentru ca nu au credinta. La acestia, boala este mijlocul prin care ei se pot vindeca (in sens spiritual - n.r.) de lipsa de credinta. Vindecarea se face prin rugaciune."

Intreaga sa viata este impletita cu credinta in Dumnezeu, cu dragostea pentru cele sfinte si pentru ceea ce semnifica Biserica. Calugarii si preotii din imprejurimi si din zone foarte indepartate ii cer ajutorul atunci cand se imbolnavesc.

Farmacia din munti

Memoria sa extraordinara evoca cu aceeasi claritate detaliile de acum jumatate de secol, ca si zecile de plante si remedii pe care le-a descoperit si asimilat spontan, in dorinta de a ajuta oamenii. Plantele le culege numai in anumite sezoane. Din aprilie pana in octombrie, este sezonul de cules. Aprilie si octombrie sunt pentru radacini, iar restul pentru ierburi. In punga cu plante pentru fierturi pe care o inmaneaza dascalului din Draguseni (de care va vorbeam la inceput), se puteau vedea plante de o neobisnuita vitalitate. Prin plasticul pungii, ochiul curios al reporterului desluseste frunze si flori de paducel, o inflorescenta de angelica (sau poate de crucea pamantului), parca si cateva frunze de mesteacan. Culoarea verde a frunzelor perfect uscate si depozitate arata ca si cum am fi la trei saptamani de la recoltare si nu la sfarsitul lui ianuarie.

Plantele nu le mai culege ea, ci plateste vechii padurari, care stiu locurile de sus, din munte, unde sunt ierburile cele mai bune si mai puternice. Daca in toamna nu are 300 de saci cu plante (un adevarat depozit farmaceutic!) pentru a-si trata pacientii, nu este bine. Iar plantele sunt din ce in ce mai scumpe... In afara de plante, mai foloseste rasina de pe copaci si ceara curata de albine...

Care este planta pe care o prefera?

Si aceasta intrebare o mira: "Toate sunt bune!". Am remarcat, totusi, ca are o preferinta pentru busuioc, poate si din cauza ca este o planta sfanta.

Multi oameni din cei care vin cred in ceea ce face si se vindeca, dar sunt si multi care nu cred sau care cred ca totul li se cuvine. Uneori, Mamei Ana ii este greu: "Am venit de la biserica si am gasit aici oameni. M-am sfadit cu ei ca-i Duminica si i-am chemat in alta zi. Am fost in sat si cand m-am intors acasa, tot oameni... Sa stai in fata oamenilor este foarte greu. Unul este pretentios, altul este greu de cap, altul nu crede, altul este zgarcit. Sunt si oameni ai lui Dumnezeu, cu care ai cu cine te intelege. Aceia toti se vindeca. Ei asculta, fac ce li se spune si se fac sanatosi."

Multi oameni sunt inca prea putin pregatiti pentru a se apuca de un tratament natural, care necesita mai mult decat asteptarea pasiva fata de o pilula salvatoare sau de un bisturiu.

"Un om avea un cancer la picior. I-am dat niste plante si i-am spus ce sa faca cu ele. Am vazut ce are la picior si i-am pus o legatoare. Omul imi da cativa bani si pleaca. Dupa ce ajunge la poarta, se intoarna inapoi. Il intreb: < Ce-i? Ce s-a intamplat?>. Imi raspunde: ... , i-am raspuns.

I-am dat inapoi banii si l-am lasat sa se duca..."

Tratamentul cancerului

Cand vine vorba despre tratarea cancerului, Mama Ana nu se tulbura. Devine mai grava, dar abordeaza domeniul cu aceeasi simplitate si siguranta de sine. Dupa spusele medicilor din Iasi, care mi-au recomandat-o si mi-au vorbit despre ea, retetele Mamei Ana sunt deosebit de eficiente in tratamentul cancerului de piele. Are rezultate extraordinar de bune, mai ales in cancerele in faza incipienta, cand nu s-a intervenit cu operatii chirurgicale, cu chimioterapie sau cobaltoterapie. Dieta in tratamentul cancerului este stricta: fara nici un fel de bautura cu alcool, fara tutun, fara carne (mai ales carne grasa, de porc), fara inghetata. Pacientul trebuie sa se fereasca de oboseala.

Foloseste in tratamentul cancerului impachetari cu plante, cataplasme locale, unguente (are o "unsoare" speciala contra cancerului). Are retete cu plante pentru ceaiuri ("fierturi"). A tratat cu succes si cancer la san, cancer al esofagului, al rectului. Dupa parerea sa, hemoroizii si constipatia sunt adesea precursorii unui cancer al intestinului gros.

Din pacate, multi ajung la ea dupa multiple operatii, in faze avansate ale evolutiei bolii, cu metastaze, asa incat in aceste cazuri ea nu poate face foarte mult.

Desi nu a tinut evidenta celor bolnavi de cancer si vindecati, rezultatele sunt cu totul deosebite. Numai in urma putinelor investigatii pe care le-am facut, am aflat deja despre trei cazuri de cancer de piele vindecate de aceasta femeie minunata. Daca pacientii ar fi consecventi, perseverenti in tratament, probabil numarul de vindecari ar fi mult mai mare.

Afectiuni neurologice si psihice

Toti cei cu boli psihice ("ameteala" - cum ii spune interlocutoarea noastra) sunt trimisi la preot si la rugaciune. Exista anumiti calugari din schituri care fac exorcizari. Ca toata lumea din partea locului, Mama Ana este fascinata de aceasta metoda de alungare a demonilor - exorcizarea. Imi povesteste de un calugar care are un dar deosebit. "Ii spune (Necuratului n.r.): Si se duce. Ca un vant." Cuvintele si gesturile sale putine au o putere de evocare remarcabila - interlocutorul poate resimti ca pe o boare de aer proaspat starea de usurare care survine dupa alungarea duhurilor necurate.

Intr-una din scrisorile de multumire pe care le-a pastrat (majoritatea nu sunt tinute, din cauza numarului prea mare) gasesc multumirile mamei unui copil care a suferit de un traumatism cranian grav. In scrisoare, mama baiatului spune ca el a reusit chiar sa-si ia examenul de admitere. Dupa tratament, mai ramasesera doar cateva sechele, care dispareau treptat, si ele.

Milostenia

Un aspect mai rar intalnit la oamenii din ziua de astazi si care apare pregnant la Mama Ana este compasiunea pentru oamenii aflati in nevoi si suferinta. In timpul verii, are o casuta, langa poarta, special amenajata, pentru a primi oamenii bolnavi. Prioritate au femeile cu copii mici, calugarii si unii oameni nevoiasi. Din discutie, inteleg ca "criteriile de selectie" pentru a deveni un pacient "spitalizat" al Mamei Ana sunt foarte stricte. Milostenia sa este echilibrata de o arta de a spune "Nu!" atunci cand este cazul. In general, pacientii "internati" in mica casuta au sanse foarte mari sa se vindece, cu conditia sa coopereze.

Iau cunostinta de cazul unui barbat paralizat, care in vara trecuta a fost abandonat de sotie la o manastire, dupa ce a vazut ca nu se vindeca. Calugarii au adus acest om la Mama Ana. Incet, incet, omul nostru a fost repus pe picioare. Cand facea primele exercitii de mers, omul nostru a intalnit un reporter si asa a aparut un subtitlu de articol: "Oamenii paralizati se intorc pe picioare acasa"...

Despartirea

Despartirea de gazda mea dureaza mai mult decat una obisnuita. Aceasta pentru ca face, nu fara umor, constatarea: "Eu pana acum nu ti-am spus nici un secret!...".

O intreb imediat daca are un continuator al mestesugului vindecarii. Ea nu este preocupata foarte tare de acest lucru, pentru ca "atata timp cat va exista omenire, Dumnezeu va trimite si oameni care sa stie secretele tamaduirii cu plante". Cei apropiati, din familie, nu au inclinatii spre arta tamaduirii. Are o nepoata care a inceput la un moment dat sa invete, dar de o vreme a renuntat, nu a mai vazut-o.

Perspectiva de a se pierde cunostintele acumulate in zeci de ani de practica nu o tulbura. Totusi, privindu-ma cu luare aminte, imi "strecoara": "Mai vino mata si la vara...".

Ma conduce pana la poarta, isi ia ramas bun si ma binecuvanteaza cu cuvinte simple: "Mergi cu Dumnezeu".

Mult timp dupa aceea, pe drum, binecuvantarea batranei ma insoteste, dand parca aripi si masinii care ma poarta cu repeziciune prin intunericul noptii.

Exista oameni in aceste locuri care si-au inchinat viata si intreaga lor pricepere vindecarii si alinarii oamenilor, iar acest lucru simplu ma face fericit.

Adresa: Lupescu Ana, sat Sabasa,
comuna Borca, judetul Neamt

• Ilie Tudor

• Vizualizari (1.185)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellla222 spune:

04-04-2007
EVENIMENTUL ZILEI



Exist#259; pe lume locuri binecuvīntate de Dumnezeu, dar #351;i oameni care sfin#355;esc, prin prezen#355;a lor #351;i prin tot ceea ce fac, astfel de locuri alese. De zeci de ani, printre minunile str#259;vechilor schituri #351;i sih#259;strii din nordul Moldovei, exist#259;, pe t#259;cute, īnc#259; una - mama Ana, din Sabasa.

Īntr-o perioad#259; īn care #351;tiin#355;a descoper#259; tot felul de medicamente, iar medicina se face cu ajutorul unor aparate medicale ultraperformante, pare de necrezut c#259;, īntr-un sat de pe Valea Bistri#355;ei, īn jude#355;ul Neam#355;, toate acestea sīnt b#259;tute de ni#351;te leacuri f#259;cute din plante uscate pe sob#259;, fierte īn oale de lut #351;i amestecate cu lingura de lemn. Īn satul Sabasa, din comuna Borca, medicina s-a īntors īn timp.

"Spitalul" din Sabasa

"M#259; duc la mama Ana s#259; m#259; fac bine!", sīnt vorbele repetate de sute sau chiar mii de oameni din toat#259; #355;ara #351;i din str#259;in#259;tate, fiindc#259; faima vindec#259;toarei din Sabasa, Ana Lupescu, a trecut grani#355;ele #355;#259;rii cu mult timp īn urm#259;. Nici unul dintre cei care s-au f#259;cut bine dup#259; ce au trecut pe la Borca nu-i spun altfel decīt "mama Ana", fiindc#259; sīnt convin#351;i c#259; aici au mai primit īnc#259; o dat#259; "pa#351;aport" pentru via#355;#259;.

"Oare m#259; fac bine?", este īntrebarea bolnavilor care ajung la Borca. Īn special sīmb#259;ta e tare aglomerat. Oamenii a#351;teapt#259; īngīndura#355;i s#259; stea de vorb#259; cu mama Ana. Īntre timp, mai povestesc unul altuia despre "minunile" de aici. Īn ochii lor se cite#351;te dezn#259;dejdea, dar #351;i speran#355;a: "E ultima mea speran#355;#259;, c#259; medicii mi-au spus c#259; nu mai pot face nimic. Vin de la F#259;lticeni. A#351;a, parc#259; īmi tremur#259; sufletul cīnd aud cīte a f#259;cut femeia asta. #350;tiu c#259; sīnt p#259;c#259;toas#259;, dar poate se īnvrednice#351;te Dumnezeu #351;i de mine, c#259; tare mai p#259;timesc cu durerile de picioare", ne-a spus una dintre femeile care a#351;teptau s#259; intre la mama Ana.

La Borca #351;i pe toat#259; Valea Bistri#355;ei nu exist#259; om care s#259; nu fi auzit de Ana Lupescu. Localnicii aproape c#259; s-au obi#351;nuit s#259; īndrume str#259;inii c#259;tre Sabasa, satul unde Ana Lupescu #351;i ceaiurile ei vindec#259; aproape orice boal#259;.

Vorbele despre oameni bolnavi, f#259;r#259; speran#355;#259;, care au fost du#351;i purta#355;i pe bra#355;e la casa Anei Lupescu #351;i apoi vindeca#355;i cu leacurile, unsorile #351;i ceaiurile ei miraculoase, au f#259;cut īnconjurul Romāniei, ajungīnd pīn#259; la doctorii din Ia#351;i, Cluj #351;i Bucure#351;ti. De multe ori, ace#351;tia nu ezit#259; s#259;-#351;i trimit#259; pacien#355;ii greu de vindecat la tratamentele ei naturiste.

To#355;i preo#355;ii #351;i c#259;lug#259;rii din nordul Moldovei #351;tiu s#259; īndrume bolnavii, c#259;rora medicii nu le mai dau multe zile de tr#259;it, c#259;tre Sabasa. Pīn#259; #351;i Patriarhul Teoctist o cunoa#351;te personal, īnc#259; de pe vremea cīnd era mitropolit al Moldovei. Am citit printre miile de scrisori pe care femeia le-a mai p#259;strat peste ani, mai multe recomand#259;ri pentru tratamentul unor oameni bolnavi semnate chiar de c#259;tre Preafericitul P#259;rinte Patriarh Teoctist.

De Buna Vestire, Ana Lupescu a īmplinit 80 de ani. Nu are emisiuni televizate īn care s#259;-#351;i prezinte leacurile #351;i nici campanii agresive de publicitate. Cīnd ajungi la mama Ana, te a#351;tep#355;i mai degrab#259; s#259; o vezi cu fusul de tors, a#351;a cum fac majoritatea femeilor de vīrsta ei. Cu toate acestea, īn casa Anei Lupescu mereu se afl#259; cineva care solicit#259; ajutor, mereu cīte o persoan#259; cu cīte o boal#259;. Mama Ana are leacuri pentru oricine, pentru orice. Plantele aduc#259;toare de t#259;m#259;duire sīnt culese īn diferite perioade ale anului, dup#259; un anumit calendar. "Am oameni care m#259; ajut#259; s#259; culeg plantele pentru c#259; eu singur#259; nu mai pot. Ni#351;te femei m#259; ajut#259; sa usuc plantele. De la abatoarele din zon#259; iau prapuri de vit#259;, al#355;i oameni īmi aduc cear#259; curat#259; de albine. Folosesc peste 100 de plante medicinale", ne spune Ana Lupescu.

O cunoa#351;tere a tuturor leacurilor necesit#259; o experien#355;#259; pe m#259;sur#259;. Primii pa#351;i spre arta vindec#259;rilor cu plante medicinale au fost f#259;cu#355;i de Ana Lupescu la vīrsta de 17 ani, cīnd īn casa familiei sale au fost primite īn gazd#259; dou#259; femei din Ardeal, refugiate īn Moldova īn urma Dictatului de la Viena. Cele dou#259; femei erau deja ini#355;iate īn acest#259; art#259;. "Mergeam cu ele vara īn mun#355;i #351;i culegeam plante, pentru c#259; eu #351;tiam zona. Īn acele vremuri erau doctori pu#355;ini, a#351;a c#259; oamenii apelau cu īncredere la aceste femei. Eu am #355;inut minte ce plante au cules #351;i am p#259;strat īn memorie sau pe buc#259;#355;ele de hīrtie re#355;etele pentru ceaiuri", poveste#351;te Ana Lupescu. Cele dou#259; femei au plecat din Sabasa, dar oamenii s-au obi#351;nuit cu locul īn care veneau s#259; ī#351;i aline durerile, astfel c#259; tīn#259;ra Ana Lupescu a continuat s#259; vindece bolnavii cu ajutorul plantelor. Cu timpul, a descoperit noi leacuri. La toate aceste remedii din plante, mama Ana adaug#259; de fiecare dat#259; #351;i un "ingredient" care asigur#259; succesul tratamentului: "Credin#355;a īn Dumnezeu vindec#259; sufletul, iar trupul este vindecat de leacurile mele. Nici o boal#259; nu poate fi tratat#259; f#259;r#259; credin#355;#259; īn Dumnezeu", sus#355;ine Ana Lupescu.

Totul a īnceput odat#259; cu vindecarea unui preot

"Dup#259; ce m-am m#259;ritat", poveste#351;te Ana Lupescu, "a paralizat un preot de aici, de la noi, de la M#259;n#259;stirea Bistri#355;a. F#259;cea injec#355;ii īn fiecare zi, dar īn loc s#259;-i fie bine, mai r#259;u īi era. Īi spuneam mereu: *Hai p#259;rinte s#259; faci o īmpachetare+. Iar el r#259;spundea: *Fugi femeie de aici cu prostiile tale!+ Īntr-un tīrziu s-a hot#259;rīt s#259; accepte o īmpachetare cu plante, iar a doua zi, diminea#355;a, a putut s#259; se ridice #351;i s#259; mearg#259;". De atunci, Anei Lupescu i s-a spus *sora Ana+, iar to#355;i bolnavii care mergeau la M#259;n#259;stirea Bistri#355;a erau trimi#351;i la ea de c#259;tre preotul pe care-l tam#259;duise.

Cu timpul, faima vindec#259;rilor miraculoase ale Anei Lupescu din Sabasa a dep#259;#351;it grani#355;ele satului, ajungīnd s#259; fie cunoscut#259; īn tot nordul Moldovei, apoi īn mai toat#259; #355;ara. Grija ei fa#355;#259; de bolnavi #351;i felul īn care īi trateaz#259; i-a mai adus un renume. Oamenii īi spun de o bun#259; bucat#259; de vreme *mama Ana+.

La mama Ana s-au tratat #351;i... medici

La 80 de ani īmplini#355;i, Ana Lupescu nu are nimic din povara unei b#259;trīne#355;i care gīrbove#351;te mul#355;i oameni de vīrsta ei. E svelt#259;, cu spatele drept #351;i doar pu#355;in usc#259;#355;iv#259;. Ochii ei verzi #351;i p#259;trunz#259;tori īi completeaz#259; o agerime de invidiat la o asemenea etate. Are o simplitate dezarmant#259;! Pīn#259; #351;i cei mai citi#355;i sau mai de vaz#259; oameni care īi trec pragul cad īn t#259;cerea meditativ#259; pe care mama Ana o impune prin simplul fapt c#259; tace. La ea s-au tratat oameni simpli, care vin cu zecile īn fiecare s#259;pt#259;mīn#259;, directori, profesori universitari, parlamentari #351;i chiar medici. Dup#259; cum mi-a dat de īn#355;eles, ea simte omul #351;i īl cite#351;te ca pe-o carte deschis#259;. Iar dup#259; cī#355;i i-au trecut pragul, este de īn#355;eles c#259; pentru ea oamenii aproape nu mai au secrete. Dispozi#355;ia ei este īn func#355;ie de boala pe care o are de tratat. Dac#259; boala e grea, mama Ana tace #351;i parc#259; sufer#259; al#259;turi de cel bolnav. Cīnd are cazuri mai u#351;oare, optimismul pe care īl transmite bolnavului #351;i celor din jur este debordant.

"Numai Dumnezeu vindec#259;! Eu ajut!"

Cīnd ajungem pe Valea Bistri#355;ei, nu pierdem vreodat#259; ocazia s#259; trecem, m#259;car pentru cīteva clipe, pe la mama Ana. Nu pentru vreun tratament, ci doar a#351;a, s#259; vedem ce mai face #351;i cum o mai duce. Mereu are oameni bolnavi la tratament. Dup#259; ce termin#259; treaba, ne mai poveste#351;te cīte ceva despre boala fiec#259;ruia dintre ei. Odat#259;, am v#259;zut un om adus la ea pe bra#355;e, paralizat de ambele picioare, iar seara, dup#259; apus, omul a īnceput s#259; fac#259; primii pa#351;i, sprijinindu-se de un cerdac #351;i plīngīnd īn hohote. Am tr#259;it atunci un experiment unic, care probabil trebuie luat a#351;a cum este, īn simplitatea lui, f#259;r#259; a īncerca explica#355;ii. Ele ar fi imposibil de dat, mai ales īn cazul unor oameni pe care mama Ana i-a tratat de... cancer. Ea a pus pe picioare oameni c#259;rora medicii nu le-au mai dat nici o #351;ans#259;. Au venit la ea femei cu cancer la sīn, cu cancer de piele sau cu alte forme de neoplasm. Au venit cu fibrom uterin sau cu chisuri ovariene. Au venit b#259;rba#355;i paraliza#355;i sau cu afec#355;iuni hepatice grave. Au crezut cu putere c#259; se pot vindeca #351;i au reu#351;it.

"Dumnezeu m#259; #355;ine! Ajut #351;i eu oamenii cum pot #351;i cu ce #351;tiu, dar puterea de vindecare este a lui Dumnezeu. Nu m#259; pot l#259;uda cu ce boli am vindecat, pentru c#259; dac#259; a#351; face asta n-a#351; mai avea dar de la Dumnezeu. El le #351;tie pe toate! Cīnd spune cineva c#259; vindec, m#259; sup#259;r. Numai Dumnezeu vindec#259;! Eu ajut. La regimul pe care īl dau, trebuie #351;i mult#259; credin#355;#259;. Dac#259; omul crede īn Dumnezeu, se vindec#259;! Am avut #351;i bolnavi r#259;t#259;ci#355;i. Unii s-au vindecat, al#355;ii nu! Credin#355;a īnseamn#259; #351;i renun#355;area la multe p#259;cate, care omul zice c#259;-s pl#259;ceri, ca fumatul sau b#259;uturile alcoolice tari. Dac#259; bolnavul respect#259; tratamentul #351;i renun#355;#259; la aceste p#259;cate, cu puterea lui Dumnezeu, se vindec#259;", spune mereu mama Ana.

Omul trebuie s#259; r#259;mīn#259; īn religia īn care a fost botezat

Gospod#259;ria Anei Lupescu din Sabasa e foarte aproape de biserica satului #351;i nu iese cu nimic din specificul zonei. De fapt, casa este a īntregii familii Lupescu, īn ea locuind copii #351;i nepo#355;i ai mamei Ana. Ea nu locuie#351;te īn casa mare, ci st#259; mai deoparte, īntr-o anex#259; veche, la cī#355;iva metri de cas#259;, al#259;turi de icoanele, plantele #351;i ceaiurile ei. Acolo doarme, treb#259;luie#351;te toat#259; ziua #351;i īi prime#351;te pe cei bolnavi. Aproape de poart#259;, Ana Lupescu are #351;i o bolni#355;#259; cu cīteva camere īn care sīnt trata#355;i cei veni#355;i de departe. Iar la mama Ana g#259;se#351;te g#259;zduire orice om care vine cu gīnd bun. Au trecut pe la ea #351;i oameni din tot felul de secte religioase, i-a ascultat pe fiecare, īns#259; a r#259;mas tot cu convingere c#259; r#259;t#259;cirea lor este un mare p#259;cat. "Omul trebuie s#259; tr#259;iasc#259; īn religia īn care a fost botezat. Dac#259; o schimb#259;, chiar de a r#259;mas tot cre#351;tin, r#259;t#259;cirea sa mīnie pe Dumnezeu", crede Ana Lupescu. Ea a fost botezat#259; īn religia cre#351;tin ortodox#259; #351;i a#351;a vrea s#259; treac#259; prin aceast#259; lume.

Nu e s#259;rb#259;toare sau zi de duminic#259; īn care mama Ana s#259; lipseasc#259; de la slujba din biserica satului. Īi plac mult cīnt#259;rile religioase #351;i e nelipsit#259; din corul bisericii. Cel mai mult o īntristeaz#259; īnmormīnt#259;rile. Odat#259; tocmai venise de la īnmormīntarea unui cons#259;tean #351;i era sup#259;rat#259; c#259; omul murise cu zile. Avusese ciroz#259; #351;i doctorii īi extirpaser#259; o parte din ficat. La ea a ajuns dup#259; opera#355;ie, cīnd deja era prea tīrziu. Spunea c#259;-l putea pune pe picioare dac#259; venea la ea din timp, sau m#259;car dac#259; avea ficatul īntreg: "Re#355;etele mele nu pot vindeca locul operat. Eu vindec doar acolo unde nu e t#259;iat. Cu ceaiuri, cu fierturi, cu alifii. Nu folosesc, fereasc#259; Dumnezeu, cine #351;tie ce prostii. Doar ierburi, cear#259; curat#259;, r#259;#351;in#259; #351;i scoar#355;#259; de copac". #350;tiu c#259;, īn acea zi, dup#259; īnmormīntarea cons#259;teanului, mama Ana n-a mai fost bun#259; de nimic. S-a retras īn paravanul ei, printre icoane #351;i s-a rugat pīn#259; noaptea tīrziu.

Vindecare prin credin#355;#259; #351;i rug#259;ciune

Cīnd e īntrebat#259; ce fel de boli vindec#259;, mama Ana cade pe gīnduri #351;tiind c#259; are de explicat o īntreag#259; filozofie. Pentru c#259; ea nu trateaz#259; boli, ci oameni. Cīnd face tratamente sau d#259; cuiva ceaiuri #351;i alte leacuri, ea nu uit#259; s#259; trimit#259; mai īntīi omul la biseric#259; #351;i la rug#259;ciune. "Sīnt mul#355;i oameni care se īmboln#259;vesc pentru c#259; nu au credin#355;#259;. La ace#351;tia, boala este doar mijlocul prin care ei se pot vindeca de lipsa credin#355;ei lor īn Dumnezeu. Or, prin rug#259;ciune #351;i renun#355;area la p#259;cate, oameni se pot vindeca #351;i de bolile trupului. Asta numai dac#259; nu e deja prea tīrziu. Īntreaga via#355;#259; trebuie s#259; fie īmpletit#259; cu credin#355;a īn Dumnezeu. Dac#259; cel care e atins de suferin#355;#259; are credin#355;#259; īn Dumnezeu, leacurile mele fac minuni. Dac#259; nu, degeaba au b#259;tut drumul pīn#259; la mine. Eu cunosc de la u#351;a omul, dup#259; privire. #350;tiu dac#259; are suflet bun #351;i credin#355;#259;. Cu cei care nu sīnt cura#355;i nici nu mai vreau s#259; stau de vorb#259;, fiindc#259; m#259; tulbur#259; #351;i nu reu#351;esc s#259; m#259; mai adun s#259; m#259; concentrez asupra problemelor celorlal#355;i oameni", spune Ana Lupescu. Aproape de necrezut s#259; aud aceste vorbe de la o femeie simpl#259;, de la #355;ar#259;. Asta poate pentru c#259; īntreaga ei via#355;#259; este īmpletit#259; cu dragostea pentru cele sfinte, credin#355;a īn Dumnezeu #351;i pentru tot ce reprezint#259; Biserica.

Mama Ana n-a pus niciodat#259; pre#355; pe boal#259;

Sīnt zile cīnd oamenii stau la rīnd cu zecile pentru a lua ceaiuri de la mama Ana. #350;i femeia nu a respins niciodat#259; vreun bolnav care i-a trecut pragul. Nu poate s#259; nu-i primeasc#259;, pentru c#259;, spune ea, dac#259; face asta nu se simte bine #351;i p#259;#355;e#351;te cīte ceva. Īnainte nu primea bolnavi duminica #351;i crede c#259; de asta #351;i-a rupt un picior. Acum prime#351;te bolnavii #351;i le face tratamente īn fiecare zi. "Niciodat#259; n-am pus pre#355; pe boal#259;. Īmi las#259; fiecare cīt crede #351;i cīt poate. N-am cerut niciodat#259; nimic de la nimeni. Dac#259; a#351; face asta s-ar mīnia Dumnezeu #351;i n-a#351; mai avea har ca s#259; vindec oamenii", spune mama Ana. De fapt, banii pe care īi prime#351;te de la bolnavi nu-i #355;ine pentru ea. Are cu ce tr#259;i, iar copiii īi sīnt to#355;i bine a#351;eza#355;i la casele lor. Problema e c#259;, acum, la 80 de ani, mama Ana nu mai poate colinda mun#355;ii, ca odinioar#259;, s#259;-#351;i culeag#259; tot ce-i trebuie pentru ceaiuri. Oamenii #351;tiu ce ierburi s#259;-i aduc#259;, iar mama Ana le pl#259;te#351;te totul. Are oameni la cules pe vīrfuri de munte, "unde plantele #351;i r#259;d#259;cinile sīnt puternice", iar mai de la poale īi culeg plante #351;i flori foarte mul#355;i copii din sat. Cump#259;r#259; pīn#259; #351;i ceara, mierea de albine #351;i r#259;#351;ina de brad. Īi mai aduc unii #351;i degeaba, f#259;cīdu-#351;i poman#259;, dar leacurile de trebuin#355;#259; sīnt din ce īn ce mai multe #351;i cīteodat#259; ajunge s#259; nu mai aib#259; cu ce le prepara.

Ierburile le culege numai īn anumite sezoane. Lunile aprilie #351;i octombrie sīnt pentru r#259;d#259;cini, iar īntre ele e sezonul pentru plante #351;i flori. Cea mai folosit#259; plant#259; e busuiocul, poate #351;i pentru c#259; are īn el ceva sfīnt. Dac#259; toamna nu are cel pu#355;in 300 de saci cu ierburi uscate, mama Ana #351;tie deja c#259; nu-i va fi suficient pentru ceaiurile de peste an.

De ani buni, cei care vin la mama Ana las#259; #351;i un ajutor cīt de mic pentru construirea unei biserici peste rīul Sabasa: "Eu nu cer bani pentru ceea ce fac. Sf#259;tuiesc īns#259; pe fiecare s#259; lase un ban pentru biseric#259;. Īl trec īn caiet #351;i īi dau preotului s#259; se roage pentru s#259;n#259;tatea lor. Oamenii de bun#259; credin#355;#259; au realizat acest edificiu #351;i cred c#259; miliostenia lor i-a ajutat s#259; se fac#259; #351;i bine", ne-a spus mama Ana.

Mul#355;i dintre cei care s-au vindecat revin la Borca pentru a-i mul#355;umi īnc#259; o data mamei Ana #351;i pentru a-i face cīte un dar. Fie c#259; vin cu cīte o sticl#259; de vin, fie cu o basma sau un capot, oamenii īncearc#259;, īn func#355;ie de posibilit#259;#355;i, s#259;-#351;i arate recuno#351;tin#355;a. Au fost īns#259; #351;i "cadouri" pe care nu le-a putut uita. "Un olandez a venit la mine īn cīrje #351;i a plecat pe picioarele lui. La un an de zile, a venit īn Romānia special s#259;-mi fac#259; mie datura. Era medic dentist #351;i a#351;a am c#259;p#259;tat eu din#355;i olandezi. A spus ca a#351;a īn#355;elege el s#259; m#259; r#259;spl#259;teasc#259;. A mai fost #351;i un lipovean. S-a vindecat de o boal#259; a ficatului. Dup#259; cīteva luni numai ce aud c#259; trage un camion la poart#259;. Era īnc#259;rcat cu tot felul de legume. Am dat de poman#259; la tot satul", ī#351;i aminte#351;te rīzīnd mama Ana.

Despre tratamentele #351;i re#355;etele t#259;m#259;duitoare ale mamei Ana din Sabasa s-ar putea scrie o carte, un īntreg tratat de medicin#259; naturist#259;. Pīn#259; acum, ea n-a scris #351;i n-a spus nim#259;nui nimic din secretele sale. Nici m#259;car celor din familie, sau celor mai apropia#355;i de ea. Cine oare o s#259; duc#259; mai departe arta acestei femei cu har de la Dumnezeu īn a vindeca oamenii de boli, pentru c#259; perspectiva pierderii cuno#351;tin#355;elor sale acumulate īn zeci de ani de practic#259; nu o tulbur#259; cītu#351;i de pu#355;in?! Am īntrebat-o odat#259; dac#259; are vreun continuator al #351;tiin#355;ei sale despre ierburile de leac. Mi-a r#259;spuns cu un calm dezarmant, c#259; atīt timp cīt va exista omenire, Dumnezeu va trimite #351;i oameni care s#259; cunoasc#259; secretele t#259;m#259;duirii cu plante. A#351;a o fi...

(S.Pop, C.Iacob)

Alte tiluri din
Trup #351;i suflet



Vindecarea prin credin#355;#259; • Fiecare boal#259; a trupului are #351;i o cauz#259; spiritual#259;!
Miezul de nuc#259; ne scap#259; de stres #351;i colesterol
Īnt#259;rirea imunit#259;#355;ii organismului cu fructe de soc
Polenul apicol īntre#355;ine vitalitatea #351;i longevitatea
Preparat pentru m#259;rirea poten#355;ei sexuale
Contra "durerilor" de inim#259;
Decontul p#259;catelor noastre
O altfel de hran#259;
De la ficatul gras, la ciroza hepatic#259;
Rolul terapeutic al fibrelor vegetale īn alimenta#355;ie
Tratament natural pentru suferinzii de steatoz#259; hepatic#259;, hepatite, ciroze #351;i tumori hepatice
Ceaiuri pentru tratamentul bolnavilor de ciroz#259; hepatic#259;
Plante medicinale pentru īns#259;n#259;to#351;irea ficatului
Eliminarea pietrelor de la fiere #351;i ficat
Automedica#355;ia īn r#259;ceal#259; #351;i grip#259;
Despre toxine, r#259;celi #351;i imunitate...
Uleiul de m#259;sline #351;i afec#355;iunile hepatice
Alimentele grase "īnlenesc" ficatul #351;i vezica biliar#259;
Ceaiuri utile īn cazul problemelor biliare
Ceai hepatic
Tratarea cirozei lichide #351;i a tuturor bolilor ficatului
Salat#259; de #355;elin#259; cu grīu
Remedii de sezon – Lemnul dulce
Mu#351;chiul de piatr#259;, antibiotic natural
Constipa#355;ia, cauza major#259; a apari#355;iei hemoroizilor
Dizolvarea pietrelor la rinichi
Ceai combinat contra palpita#355;iilor

pt un bolnav cu paralizie pe stga mina ;i picior
de (i...a@just.ro) la data de joi, 12 aprilie 2007

pt un bolnav cu pareza pe partea stga mina ;i picior este indicat tratamentul pt normalizarea circulatiei singelui?
va multumesc mult
daca pute#355;i sa ma contacta#355;i va multumesc mult



Adauga comentariul tau


Nume:

E-mail:

Subiect:

Comentariu:












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Deci azi am obtinut o programare pentru maine pentru scintiografie osoasa.
Ramane sa astept rezultatul de la punctie: pauza dinaintea furtunii, deci voi avea cateva zile de respiro. Cred ca pot sasemnez in condica de prezenta, deja fac naveta deja Fundeni-Bellu.

Vreau sa va mai rog ceva, mlt de tot, pentru clinica din Turcia, un link, ceva...
Sa vad si acolo daca mai lucreaza in decembrie sau de cand, sa imi adun informatiile.
Nici nu stii cum e mai bine, am vorbit cu pacienti de la Viena, care au apreciat mult organizarea, "hotelul" in rest ca si prectici medicale, cam tot ca la noi, numai ca mai scump, zic ei....

Cu dieta, sunt pe post de iepuras, salate, sucuri de legume, azi am rontait un covrig si putina paine prajita frecata cu usturoi

Am mai auzit de un profesor italian care pune cancerul pe seama Candidei.
Acum , candida am avut si eu din cauza unui tratament cu antibiotice si foarte placuta nu e, insa chiar asa de la o ciuperca sa ajungi la cancer
Aida, fii tare si inca odata , tot respectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Lina,

Chiar ma gandeam sa iti spun si eu despre teoria asta cu candida si bicarbonatul.

Uite aici niste link-uri:

http://www.knowthecause.com/Shows/TullioSimonciniMDWithDougKaufmann/tabid/109/Default.aspx

http://www.knowthecause.com/Shows/TullioSimonciniMDWithDougKaufmann/tabid/109/Default.aspx


Multa sanatate si curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

raly foarte interesant ce spune doctorul Simoncini acolo. Mi se pare perfect credibil. Si iarasi foarte adevarata este lupta asta de orgolii intre medicii de diferite specialitati. Chirurgii sunt cei mai inversunati in a-si castiga pacienti, chiar daca rezultatele lasa de dorit n-ar vrea sa piarda vaca asta de muls numita PACIENT pentru nimic in lume.

Uite aici unul din interviurile lui traduse. Of Doamne cata dreptate are....

Este cancerul cauzat de ciuperca Candida?
Interviu cu doctorul Tullio Simoncini de Emma Holister

EH: Citind articolele dvs. despre revolutionara terapie impotriva cancerului, nu pot sa nu ma intreb cat de dificil a fost sa continuati sa lucrati ca oncolog in lumea medicala. Cum au raspuns autoritatilor medicale la studiile dvs?

TS: Suprimare. Comploturi. Emisiuni defaimatoare la televiziune. Cand un om de stiinta are o idee cu adevarat eficienta si revolutionara, institutiile medicale incearca sa suprime rezultatele sale, deoarece ameninta interesele clasei conducatoare. Indiferent cat de eficenta ar fi terapia in cauza, scopul lor este sa-l distruga.

Cei aflati la putere se asigura ca urmatorii pasi sunt pusi in practica:
1) excluderea din asociatiile medicale,
2) instigari prin campanii de presa in ziare si la TV care il portretizeaza pe acel om drept un sarlatan,
3) atacuri inscenate din partea justitiei,
4) hartuiala constanta la domiciliu, din partea politiei .

EH: Care sunt lucrurile care credeti ca impiedica sistemul medical actual sa imbratiseze teoriile dvs. despre cancer ca afectiune cauzata de o ciuperca (Candida) si tratamentul tumorilor cu bicarbonat de sodiu?

TS: 1. este vorba de egoismul si lipsa de spiritualitate a conducatorilor domeniului medical care ii impiedica sa priveasca dincolo de ignoranta acumulata. 2. teoria fundamentala oficiala ce explica cancerul este bazata pe ipoteza ca boala este cauzata de o perturbare genetica care provoaca o supra-reproducere a celulelor canceroase. Aceasta teorie este pur si simplu gresita si nu a fost niciodata demonstrata.

EH: Credeti ca aceste probleme vor fi depasite si daca da cum?

TS: Da, cred ca da. Vor fi rezolvate prin activism de baza care va restaura libertatea in domeniul cercetarii medicale. Daca un numar mare de oameni dintr=o tara se intalnesc si lucreaza impreuna, este posibil sa fie ceruta autoritatilor libertatea in cercetarea medicala. Acest lucru se poate obtine prin demonstratii si informand oamenii prin mass media.

EH: Cate cazuri de cancer ai reusit sa vindecati? In mod sigur rezultatele dvs. trebuie sa fi atras atentia colegilor din lumea medicala?

TS: Am tratat sute de pacienti. Cei mai multi aveau cancer in faze foarte avansate, in special dupa ce au fost expusi terapiilor conventionale. Multi dintre ei au s-au recuperat complet si sunt bine sanatosi dupa ani de la tratatment. In cazuri de cancer in faze incipiente (dimensiuni mai mici de 3 cm cu incidenta minima a metastazei) 90% dintre pacienti s-au recuperat. Multi doctori sunt de acord si au utilizat tratamentul cu bicarbonat de sodiu.

EH: Exista vreun mod in care ati putea sa utilizati aceste rezultate pentru a forta sistemul sa va ia in serios munca?

TS: Nu pentru ca este necesar sa probezi rezultatele cu multe sute de cazuri documentate. Acest lucru este posibil doar daca lucrezi intr-o clinica oncologica.

EH: Desi viziunea dvs asupra cancerului si ciupercilor este revolutionara in contextul medical actual, ea difera de modul in care multi practicanti de terapii alternative vad Candida si modul in care ea afecteaza corpul uman. Ei vad Candida ca o problema sistemica afectand intregul corp si avand originea in intestine. Daca dvs credeti ca aceasta ciuperca nu este cauza diverselor probleme intestinale asociate cu candidoza, care ar fi totusi cauza?

TS: Principala cauza este mediul. Secundar este vorba de o lipsa de energie cauzata de diminuarea circulatiei sangelui. In al treilea rand, dieta. De ce o persoana ar avea intoleranta la zahar, drojdie, oua, lapte, etc? Inaintea aparitiei acestor probleme afectiunea exista deja. Epiteliul intestinal este afectat si aceatsa provoaca intoleranta. Este important sa fie rezolvata problema de baza nu doar simptomele si apoi trebuie vazut daca mai apar problemele conexe.

EH: In final care este opinia dvs despre situatia celor care practica medicina alternativa si se afla sub presiunea constanta a campaniilor anti medicina alternativa a autoritatilor medicale, presei medicale si a presei nationale? Ce credeti ca ar trebui facut pentru a proteja terapeuti ca dvs. si pacientii care vin la dvs pentru ajutor?

TS: Opinia mea este ca practicantii medicinei alternative sunt speriati si nu au mijloacele pentru a lupta cu minciunile perpetuate de medicina oficiala. Lumea medicala trebuie eliberata pentru a putea reda pacientilor libertatea de alegere a tipului de tratatment. Cele mai multe boli sunt un rezultat al stilului de viata nesanatos si ca atare medicamentele sunt inutile si chiar pot dauna. Mai mult, institutii invechite precum asociatiile medicale fac frecvent presiuni asupra doctorilor pentru a prescrie numai tratatemente inutile, toxice si daunatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Azi am facut si scintigrafia osoasa si cica am schelet de fata mare, curat si neprihanit, slava Domnului
Insa ma o nedumerire, am mancat o saptamana numai ca iepurasul, adica lefume, salate si sucuri si M-AM INGRASAT 1.5 kg
Nu inteleg nimic, nu am mancat paine, nu am baut cafea, nu am mancat dulciuri,
DECAT poate de la cele tot felul de seminte si fructe deshidratate, gen migdale, nuci, alune, curmale smochine....
aveti voi idee din ce cauza ap pus pe mine sunci fara porc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Azi am facut si scintigrafia osoasa si cica am schelet de fata mare, curat si neprihanit, slava Domnului
Insa ma o nedumerire, am mancat o saptamana numai ca iepurasul, adica lefume, salate si sucuri si M-AM INGRASAT 1.5 kg
Nu inteleg nimic, nu am mancat paine, nu am baut cafea, nu am mancat dulciuri,
DECAT poate de la cele tot felul de seminte si fructe deshidratate, gen migdale, nuci, alune, curmale smochine....
aveti voi idee din ce cauza ap pus pe mine sunci fara porc?

Intreaba si vei primi un raspuns!


Pai de la alune, curmale, smochine si altele asemenea. Fructele uscate in general ingrasa. Dar tu acum sa nu gandesti la silueta, important este sa te faci bine, sa mananci sanatos si sa ai grija de tine.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Azi am facut si scintigrafia osoasa si cica am schelet de fata mare, curat si neprihanit, slava Domnului


felicitari si multa sanatate si putere iti doresc.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> o sa implinesc 9




Mergi la inceput