Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Salut! Fratelui mei i-au dat lamelele si ne-au sfatuit de la Fundeni sa mergem cu ele la Victor Babes. Ne-au spus ca se practica. El are cancer vezical, dar nu cred ca are importanta, oricum biopia tot aia e.
Eu merg in ianuarie sa fac o eco mamara la dr. Lesaru la Spitalul Fundeni. Doamne ajuta. Oricum mor de frica, dar stiu ca Dumnezeu ma ajuta si va fi bine.
Apropos, stii cat am cautat retete cu linte? Am facut azi. Superbuna. N-as fi crezut.
Te pupam si ne rugam pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Pai imi dau lamele mie? Alea de au fost analizate? Sau trebuie sa le cer eu?
Si oare nu se vexeaza?
Ce este Anadolu?

Intreaba si vei primi un raspuns!

In cazul in care nu esti sigura sau nu iti convine raspunsul lor , atunci poti sa iei pe semnatura blocurile de parafina (astea sunt mai importante) si lamele , dar cu conditia sa le duci inapoi chiar si goale.
Noi am facut mai multe analize pe aceleasi blocuri de parafina sa fim siguri ca nu este gresit diagnosticul ... si bine am facut.
In cazul in care te hotarasti sa mergi in alta parte sigur ca trebuie sa ai tot la mana , analize , investigatii ... chiar si blocurile de parafina , dar in cazul tau pentru ca doar ai fost punctionata nu exista , deci lamele. Ei da, traduse daca se poate in engleza

Crezi ca este important pentru tine daca se vexeaza sau nu?! Sunt fel si fel de oameni si ii recunosti dupa felul in care reactioneaza. Daca o sa vorbeasca frumos si o sa iti explice de ce trebuie sa le aduci inapoi , clar ai dat peste cineva cu suflet. Restul ... nu trebuie sa iti faci tu griji acum de ei.

Anadolu este o clinica in Turcia. Iti spun de ei pentru ca sunt mai accesibili ca pret. Doctorii de acolo au specializarea si colaboreaza cu Mayo Clinik din NY , USA. Cei din Turcia au un aparat Cyber Knife (o sa iti caut imediat un link sa vezi despre ce e vorba) In mare face un fel de radioterapie care nu afecteaza tesutul invecinat , aparatul preia respiratia corpului astfel incat raza care o trimite sa nu ajunga unde nu trebuie si cel mai important nu da aplazia medulara (asta in cazul in care sunt expuse mai multe sectiuni). Conditia sa ajungi la aparat este ca tumora sau nodulul limfatic sa fie mai mic de 5cm. Tot aici se face si chimioterapie cu citostatice adevarate si nu inlocuitori ca la noi ...
Mai sunt inca 5 astfel de aparate in Europa , ex in Germania pretul este dublu...

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

www.vantageoncology.com/cyber_knife.php" target="_blank">Cyber Knife asta ca sa iti faci o prima impresie ... eu asta as face.
Daca vrei sa iei legatura cu ei iti dau niste contacte , dar nu lua legatuta cu NT de la VipMed ca doar o sa te jupoaie de 250 euro fara sa clipeasca ...

Draga mea , curaj si capul sus , se poate trece peste asta si daca ai spiritul liber o poti face fluierand , dar te rog nu amana sa incepi tratamentul , sa iei decizii. Zau ca trebuie sa te misti repede si timpul zboara.
Te , daca te intereseaza ceva ... sunt aici.

crissteo tinem pumnii stransi sa fie bine

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Lina,
Legat de Anadolu si ciberknife daca vrei informatii suplimentare scrie-mi pe yahoo (lianaberbec@yahoo.com) si te pun in legatura cu o prietena care acum doua saptamani s-a intors de acolo. A fost cu tatal ei la tratament.

Aida,
Este... nici nu gasesc cuvantul, poate covarsitor, uluitor ca mai ai puterea sa te gandesti la altii. ma inclin in fata ta pana la pamant.

Liana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

liana merci de ajutor , cat despre gandit la altii , ma gandesc doar ca experienta acumulata de-a lungul anilor macar sa o foloseasca cineva.
Este important cum incepi un tratament si unde ... pentru ca niciodata nu mai poate fi luat de la inceput. NICIODATA.

Toate cele bune!

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Buna Lina si multa sanatae si putere iti doresc...si multa rabdare, mai ales cu sistemul nostru de sanatate.
nu-ti pot da tratamente sau retete sau diete..eu stiu doar de APISAN, un produs-minune care zica-se ar rezolva si cancerul..eu am inceput cu socrul meu, insa la el era deja prea tarziu..se obtine foarte greu, insa ptr astfel de cazuri, nu cred ca o sa intampini probleme.
eu am dat si la fete in vara si deja am niste rezultate, in sensul in care cea mare nu mai este atat de bolnavicioasa si face forme mai usoare ale diverselor boli..daca te hotarasti, da-mi un PM si te pun in legatura cu cel care are patentul, il poti gasi si pe net, etse vorba de Victor Bogdan
ma gandesc la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellla222 spune:

Liana as vrea sa iau legatura cu tine pe messinger, se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

linasobolina imi place la nebunie nickul tau
... ce a zis doctorul azi?

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Da, din pacate ar trebui sa il reviuiesc sa ramana numai Lina.
Am avut un cobai, o fetita, purcica de Guineea, pe care a primit-o fetita mea cadou de ziua ei.
Si ii ziceam Sobo, pana cand am aflat ca e fetita si a devenit sobolina! Iar sotul o alinta "coana Lina, sobolina... Si asa a iesit si numele care este acum un remember, pentru ca Sobo a murit saptamana trecuta avea, coincidenta, cancer la ficat. Era si batrana, a trait 5 ani si jumatate, a supraviatui plecari Ioanei si era ce mai ramasese de la ea,. A fost si un pic de superstitie, anul sobolanului fiind, nu mi-a cazut bine ca a murit chiar inaite de a se sfarsi anul/ Si uite ca la 3 zile dupa, am aflat ca sunt si eu bolnava...

Ca sa revenim, am fost la profesor, insa fara rezultatele de la punctie nu a putut sa se pronunte.

A zis ca e abureala povestea cu dieta, ca nu e din cauza alimentatiei si ca daca ar sti cineva care este cauza aparitiei, sau cum se vindeca, ar fi Dumnezeu!
Ca depinde de organismul fiecaruia si ca trebuie facut tot ce se poate pentru a trata si vindeca boala. Insa nimeni nu stie daca mai apare sau nu.


Am facut CT si a iesit bine, adica nu a mai aparut si altceva.
Mai trebuie sa fac scintigrafie, insa nu se gaseste solutie, nici la Fundeni, la Euroclinic au progaramari pana pe 15 cand intra in vacanta si nu pot sa intru nici cu pile.

Mai ramane sa incerc la Militar sau Municipal. Poate mai aveti voi si alte idei...

In alta ordine de idei, eu am taiat de pe lista carnea si am inceput o detoxifiere, insa asta o faceam si cand tineam cura de slabire...
Nu stiu daca este bine sa mai slabesc acum, poate ca trebuie sa fiu zdravana ca sa rezist la tratament, sau poate trebuie doar sa fiu mai cumpatata in ceea ce fac. Niciodata extremele nu au facu bine cuiva

Aveti idee care sunt pasii ca sa ajungi la Viena? si care sunt preturile pentru operatie sau tratamentul chimio?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

lina scumpa , nu trebuie sa schimbi nickul.
gand la gand cu profesorul , daca cineva ar sti de la ce apare cancerul , atunci s-ar fabrica un vaccin si ar lua premiul Nobel.

Cat despre alimentatie eu as ramane la fara porc , fara mezeluri si fara sare si daca ai de unde sa faci rost de pasari crescute in curte , iepuri ... dar fara porc ar fi bine. Oricum daca incepi chimio si cuvantul carne o sa iti provoace stari de . Eu una nu stiu pe nimeni care sa imi zica in fata nu am mancat carne si am facut tratament naturist si clisme ... si m-am vindecat sau macar ca a stopat boala. Dar nimeni , si crede-ma ca stiu foarte multe persoane cu boala asta

Vad ca ai ales Viena. Nu e rau. In prima faza trebuie sa gasesti clinica , sa scrii un e-mail sau eventual sa ii suni (toti stiu engleza) si sa le spui care este treaba. In 2 zile vei avea raspuns. In raspuns iti vor spune si niste preturi estimative ... O sa ma uit imediat sa vad daca St. Anna e doar de pediatrie oncologie sau si de adulti.

Ma bucur de rezultatul CT , dar nu inteleg de ce trebuie sa faci scintigrafie. Localizarea este langa os? ... Oricum , daca vei pleca afara vor face si ei toate investigatiile , asa ca nu are rost sa te agiti prea mult.
Medulograma ai facuta? Iti sparge osul cu un ac si scoate din lichidul medular sa vada daca maduva este afectata. Asta este alta analiza foarte importanta inainte de a incepe chimio.

...revin

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput