Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Lina draga, ma bucur ca iti pregatesti organismul sa reziste incercarilor care urmeaza prin dieta. Intereseaza-te la institutul Cantacuzino (institutul, nu spitalul), cand mai scot o serie de Cantastim. Este foarte bun. Este un stimulator pentru sistemul imunitar, iti va ajuta organismul sa lupte cu agresivitatiile la care va fi supus curand. Dieta e buna, dar este doar o picatura intr-un ocean. Ai nevoie de ajutoare mai rapide si mai puternice pentru sistemul tau imunitar.
Psihicul tau, starea de pozitivitate din care privesti boala este iarasi foarte importanta. Ma bucur ca la capitolul asta pari ca stai bine. Sper sa fie de profunzime starea ta pozitiva.

Iti tin pumnii. Trebuie sa fi mai tare decat boala asta nesuferita, pentru ca esti o luptatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Da, sa stimulez imunitatea. asta trebuie sa fac. Am auzit de echinaceea, gheara matzei, aloe vera cu miere.. mai am putin si dau in doaga babelor

Dar o sa incep sa iau asa pregatitor, cred ca o sa ma fac cat o vacutza, ca sa ma exprim plastic, dar mai bine vacutza vie decat silueta moarta, nu??
Stiti, o judecam pe mama cu postitul ei de miercurea si vinerea, ca e slabita si moare de foame cu marmelade cu ceai si alte alea de post, dar uite ca asa a ajuns la varssta pe care o are,
eu, jumarele, sarmalute

astept aceasta imunohistochimie sau cum s-o fi numind, cu gradul de invaziune si cu ce o sa mai experime

insa atentie, ce va intreb: ESTE DIFERENTA INTRE ONCOLOGI?????? sunt unii care se pricep mai bine daecat altii?
pentru ca am inteles ca de ei depinde dozajul, portia de chimio ce va fi livrata la carotida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Azi am facut si scintigrafia osoasa si cica am schelet de fata mare, curat si neprihanit, slava Domnului



ma bucur mult!

sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

linasobolina, iti doresc sa fii sanatoasa. Ma gandesc la tine.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> o sa implinesc 9




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Lina, iti doresc multa sanatate si putere!

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

lina mii de scuze de tacere ... am avut niste zile ...
Am vorbit cu liana si mi-a zis ca ti-a trimis contactele de la Anadolu.Asta e f bine! Eu una dupa ce as primi rezultatul as pleca acolo direct pentru ca fiind in gradul 3 (daca asta va iesi pana la urma) pronosticul nu este avantajos si trebuie sa intelegi ca iti spun toate astea nu ca sa te superi ci doar ca sa intelegi ce se petrece.
Tratamentul chimio se face dupa protocoale internationale bine stabilite chiar si la noi in tara. Sunt mai multe linii de tratament , acum depinde la ce raspunde fiecare pacient...
Anadolu este o clinica infiintata de Mayo- NY care este o clinica foarte renumita si respectata. Orice clinica care se respecta are pe rol si studii de tratament ... care in final vor deveni protocoale. Studiile se fac pe sute de pacienti si in general cu medicamente noi.
Despre medicamente. In protocol este specificat un anumit nume de citostatic (ca exemplu) , dar in spitalele romanesti nu o sa gasesti citostaticul respectiv cu denumirea exacta ci altceva care face parte din aceeasi familie sau inlocuitori pentru ca sunt mult mai ieftini. In momentul asta poate ma poate lamuri si pe mine cineva cam care e treaba , cineva din domeniu va rog.
Dozajul se calculeaza in funcie de greutate si inaltime (m patrat) si in funcie de rezultatu de la (vai de capul meu ca am uitat cum se cheama , dar este legat de rinichi)
Offf , nu mai stiu ce m-ai intrebat.
Te pup si ai grija de tine

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Extraordinara descoperirea dr italian .
Ce parere aveti ? De ce oare ceilalti medici nu aplica aceasta metoda ?

Lina iti doresc din tot sufletul multa sanatate si sa ramai mereu tot asa de optimista cum te-am cunoscut in mesajele tale !
Referitor la medici , daca ai posibilitatea ar fi mai bine sa te tratezi in strainatate .
Acolo iti fac toate analizele , sunt echipe care colaboreaza foarte bine si stabilesc conduita terapeutica .
E foarte important sa ai incredere in medicul care te trateaza .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Da , foarte interesanta descoperirea lu Simoncini , am trimis dosarul si bretonica l-a sunat sa ii spuna de noi. Din pacate a zis ca este prea tarziu
... oricum este bine de retinut schema lui de tratament

... si asa cum a spus iael foarte corect si adevarat , echipa chirurg , oncolog si radioterapeut (si afara si psiholog) care ar trebui sa se aseze la masa si sa decida pentru pacient la noi nu exista. Afara asa se procedeaza ...
Cat despre increderea in doctor , eu am avut incredere 100% in doctorita noastra de aici , un om cu adevarat deosebit si chiar daca a facut absolut tot ce ii statea in putere nu inseamna ca este Dumnezeu

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Lina din ziua in care ai postat subiectul asta numai la tine ma gandesc. Ma gandesc atat de intens ca a inceput sa ma doara si pe mine sanul drept. Dupa sarbatori ma duc sa ma caut.

Eu as incerca inainte de a ajunge la chimio, tratamentul cu solutia concentrata cu bicarbonat de sodiu a lui Simoncini. Nu ai nimic de pierdut, este un tratament bland si foarte ieftin. Rezultatele se vad in cateva saptamani. Numai bine pana iti vine randul la chimio, oriunde ai programa-o tu.

Nu uita de cantastim - este foarte pretios, dar din pacate, ca si in cazul dr italian, productia lui este sabotata cat se poate, institutul Cantacuzino il produce doar o data sau de doua ori pe an, si atunci nu te atingi de el decat cu interventii. Gaseste o legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Aida, spune-mi, te rog, cum se face cand trimiti dosarul la o clinica?
Ce anume trebuie sa contina dosarul? Si mai ales, trebuie tradus?

Lamele cu probe raman ale tale si le pastrezi tu, avand posibiltatea sa fie reanalizate?



Nedumerire am si la medicul italian, daca e ciuperca de ce nu iese la analize ciuperca??????Ca doar se iau tot felul de probe, nu?

Si aceasta imunohistochimie dureaza si dureaza.... si fara ea nu pot sa fac nimic, 3 saptamani pierdute
Vine Craciunul, trece Reveloinul......
In sfarsit, cum o fi!

Mergi la inceput