Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Lina, ma gandesc la tine si iti doresc multa sanatate si putere!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mika.86 spune:

Buna ziua! De foarte mult timp citesc diferite lucruri interesante de pe acest forum, dar abia acum am avut curajul sa ,ma inregistrez si eu. Problema mea este legata de cancerul la san gradul 3 spre 4. Matusa mea a fost diagnosticata cu aceasta boala ingrozitoare acum cateva saptamani. A facut operatia de masectomie, o sedinta de chimioterapie, urmand sa mai faca cel putin 2 sau 3. Ne aflam intr-o mare dilema legata de alimentatie. Stim ca trebuie sa renunte la carne si sa consume fructe, legume, sucuri, seminte de in, grau, etc. As vrea sa va intreb insa daca are voie sa manance paste fainoase fierte (cu branza proaspata de capra-pt ca stiu ca laptele si branza de capra sunt indicate). De asemenea, stiu ca trebuie sa manance si mazare, fasole verde,ciuperci, dar ntrebarea mea este....cum sa le manance (fierte, innabusite, la cuptor)? Va rog frumos, daca aveti informatii in acest sens, sau daca mai stiti si alte retete pentru aceasta boala, spunetimi-le si mie. Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Stim ca nu trebuie sa manance CARNE!!!!?????
DE UNDE STII? TI-A RECOMANDAT MEDICUL?
Folclorul zice multe, insa este bine sa intrebi medicul ce dieta recomanda
Deexemplu, eu mananc sanatos pentruu ca nu imi permite organismul si chimioterapia sa mananc ce vreau si cat vreau, insa am mai gustat si un mic sau O sarmaluta, insa intotdeauna la singular
Insa mi-a facut rau iaurtul sau morcovul crud, deci fiecare reactioneaza cum stie
INSA atentie nu are rost sa faci tot felul de cure de detoxifiere sa mai bagi si chimio, ca se alege praful, trebuie sa rezisti si sa ajuti corpul sa reziste la TOATE sedintele de chimio, care nu sunt usor de suportat


Aida mi-au facut analizele inainte de chimio, insa daca nu aveam nici o manifestare, de unde sa apara stafilococul??
Ei spun ca mai era o mica colectie de limfa la nivelul sanului, care nu se resorbise si probabil de acolo s-a insamantat
Insa acum imi este mai bine, semn ca isi face datoria antibioticul potrivit, insa tot cu pansamente si naveta la chirurg
asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Este stiut faptul ca multe boli printre care si cancerul se dezvolta intrun mediu acid. Nivelul de aciditate al organismului este foarte important atunci cand luptam cu bolile. De aceea medicii recomanda alimente din zona alcalina care ajuta organismul sa isi echilibreze Ph-ul. Studiile arata ca intr-un organism alcalin cancerul nu se poate dezvolta. Aici gasiti un tabel cu alimente care provoaca aciditate versus alimente care alcalinizeaza organismul:

http://www.wiliweld.com/ph/


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Mika din pacate nimeni nu poate spune cu siguranta ce este bine si ce nu este bine sa mancam. Eu dupa citostatice am inceput sa nu mai mananc carne, decat de peste. Asta ptr ca asa vreau eu. In timpul tratamentului mancam,eu din fericire am trecut usor peste tratament si am putut manca orice. Sincer imi este si frica sa spun ca am trecut usor!
Eu cred ca trebuie sa incercam sa mancam cat mai sanatos cu putinta, cat mai multe legume si fructe si cat mai putine chimicale.
Marti am fost la analizele de 3 luni la oncolog si l-am intrebat daca am voie sa merg la mare si sa stau in soare. Mi-a spus ca nu scrie nicaieri daca ai voie sau nu dar totul trebuie facut cu masura.
Multa sanatate in continuare, optimism si putere ptr ca in final toate trec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Una din cauzele neoplasmului de san este alimentatia grasa.
Oricum, s-au facut progrese mari si cancerul de san este vindecabil si in stadiul 4.
Multa sanatate si nu va opriti din drum decat daca vreti sa admirati ceva.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

kiki stiu ca lu Emma i s-a interzis soarele timp de 5 ani dupa radioterapie si chimio , asta insemna sa nu stea in soare puternic ...

... fug la biserica la o confirmare si revin.
va si sanatate la maxim va doresc

Aida ... 22+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Kiki, eu am intrebat 2 medici oncologi cum este cu expunerea la soare si mi-au spus asa: soarele trebuie evitat, adica sa ma imbrac cat mai acoperit (fuste si maneci mai lungi, materiale subtiri si deschise la culoare, plus palarii), iar la mare sa nu stau deloc la plaja ci sub umbrela, DAR aerosolii si inotul sunt f. bune, insotite de o crema de protectie solara cu factor mare.
Eu voi merge peste o luna la mare, de dragul fetelor, care abia asteapta, si acum imi fac garderoba speciala, pentru dame cu piele sensibiloasa .

Eu mananc doar carne de peste si putin de pui, dar mai important mi se pare sa eliminam aditivii alimentari si grasimile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mika.86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki1970

Mika din pacate nimeni nu poate spune cu siguranta ce este bine si ce nu este bine sa mancam. Eu dupa citostatice am inceput sa nu mai mananc carne, decat de peste. Asta ptr ca asa vreau eu. In timpul tratamentului mancam,eu din fericire am trecut usor peste tratament si am putut manca orice. Sincer imi este si frica sa spun ca am trecut usor!
Eu cred ca trebuie sa incercam sa mancam cat mai sanatos cu putinta, cat mai multe legume si fructe si cat mai putine chimicale.
Marti am fost la analizele de 3 luni la oncolog si l-am intrebat daca am voie sa merg la mare si sa stau in soare. Mi-a spus ca nu scrie nicaieri daca ai voie sau nu dar totul trebuie facut cu masura.
Multa sanatate in continuare, optimism si putere ptr ca in final toate trec.


Kiki, multumesc mult pentru mesaj si iti doresc si tie multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Daca rezultatul dupa operatie era mai bun, se putea renunta la taxani. ... am inteles , la noi era altfel , daca facea un tratament (protocol) si apoi facea recadere , atunci trebuiau inlocuite citostaticele cu altele care mergeau pe cazul respectiv si asta din cauza ca celulele ramase deveneau rezistente la citostaticele deja facute ... si asta a fost demonstrat la ultimul protocol incercat (tumorile cresteau pe citostatic desi era altceva dar aceeasi familie , drept pt care am renuntat la chimio si am inceput cu tratamente ... )
... si da , stiu si am incredere ca acest tip de cancer se vindeca si in stadiul 4 , asa ca ... cu tupeu inainte

... cat despre alimentatia cu/fara carne eu am un mare of si asta pentru ca am chinuit-o degeaba pe Emma o perioada fara carne si fara prajeli + tratament (nu chimio) si ... cred ca fiecare face dupa cum simte. Stiu ca bunica mea nu suporta carnea deloc , doar cand o vedea i se facea rau si acum are perioade cand nu mananca ...

va dragelor si bilanturi perfecte va doresc

Aida ... 22+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput