Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (100)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui karra80

Abia astept sa creasca sa-si aleaga sg ce vrea

Nu-i bine nici asa... iti zic io... iti spune pana nu se mai opreste... Elena are o lista luuuuuuna: mica sirena, mariposa (asa se screi?), ponei, trasura, Ken, laptop broscuta, nu stiu ce creion care face ceva ??? ... mai erau dar nu mai imi amintesc
Totusi e ceva mai bine decat sa nu cera nimic si sa iei ceva ce-ti place tie, si nu lor... Macar asa ii explici ca nu se poate sa le primeasca pe toate odata... si sa-si aleaca 2-3 din tot ce zice



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata!

sa zicem si noi La multi ani! daca tot suntem romani!

acuma eu zic sa ducem toti copiii la control, ca vad ca fiecare are cate o manifestare mai ciudata, din punctul nostru de vedere, al parintilor. si matei isi mai trage cate una, in joaca. din ce s-a mai spus aici ... nici nu vorbeste???
la ziua lui silviu a fost frumos ... depinde din partea cui privesti: a copiilor sau a alexei. dupa tot ce-au facut copiii acolo, va trebui sa cheme echipa speciala de curatenie!!! eu ma gandesc cu groaza ca asta ne asteapta si pe noi ... sau mai bine il sarbatorim la cort ...

noi ... muci ... tuse. mai mult eu, dar nici matei nu e departe!

pupici la cuscrisoara karra si winnie!

cam atat ...

mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei - 1 AN 7 luni jumate!!!!
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineataaa stup! Buna dimineata Romania!!

La multi ani cu intarziere Andreelor si Andreilor!!

Giulia mananca!! De vineri de cand a venit tac-su, Giulia mananca! Ca sparta in comparatie de cum manca saptamana trecuta.

Tzuna, sunt intr-un fel apropiata de sistemul de protectie a copiilor de la noi...si nu pot decat sa fiu deacord ca e dureros ce se intampla. Daca gasesti o modalitate de a ajuta acei copii, spune-ne!

Martutza ...imi pare rau ca apele nu s-au linistit la voi, totusi faptul ca discutati si va certati inseamna ca incercati sa faceti ceva. Acum tu simti cum stau lucrurile...e foarte greu, stiu. Noi suntem aici sa te ascultam si incurajam!

Trebuie sa-l las pe Raul la birou. Sper sa mai scriu mai tarziu.



Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Ce ROMANIE!!!
M-a lasat butelia si eu nu am avut unde sa o schimb...inchis peste tot,,,pana prostului ce mai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

buna ziua...kitty ma bucur mult k giulia papa,dak asa ii place ei sa pape cu tati m-as bucura si eu sa pape razvi cu tasu....

ioana imi pare brau k iar aveti viroza!!!

martutza sper sa reusesti sa treci peste tot si sa fiti o fam fericita asa cum ai visat!pupici

va pup si va urez o zi frmoasa


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna! Si La multi ani tuturor !

KITTY- nu cred ca avem cum sa-i ajutam pe acei baieti. Mi-ar placea sa stiu ce mai fac si sa le pot cumpara cate ceva dar chiar nu am cum sa mai dau de ei. Nici nu stiu daca mai sunt in acel sat sau nu. E de inteles ca cei de la Protectia Copilului nu-mi pot da aceste informatii confidentiale dar in acelasi timp nimeni nu se intereseaza de ei. Acum de sarbatori imi voi canaliza energia si o parte din resurse pentru a ajuta alti copiii abandonati tot din Piatra-Neamt. Am pastrat legatura cu o dna ingrijitoare care a fost mutata de la fostul Leagan de copii la un centru tip familial unde sunt 14 copii cu varste intre 6 si 17 ani. Ultima data cand am fost la ei dna respectiva le ducea dulceata de acasa pentru ca cei mici nu primeau dulciuri si nici suficienta mancare. Mi se pare ca ne batem joc de ei. Sunt bani suficienti la buget pentru a le acoperi macar aceste cheltuieli dar din pacate sunt si destui in sistem care sa fure. Probabil dulciurile si mancarea destinate copiilor apar pe vreo factura decontata dar nu au ajuns la copii. Acum de sarbatori vor fi multi sponsori si vor primi in general ce le trebuie dar voi profita de faptul ca voi sta pana pe 7 ian in Piatra ca sa le cumpar cate ceva pentru luna ianuarie. Sunt atat de multe de spus.... Cei de la Protectia Copilului sau Primarie chiar nu se gandesc la viitorul copiilor. Acesti 14 copiii erau intr-o cladire a Primariei din centrul orasului, foarte aproape de casa parintilor mei. Acolo aveau bucatarie si tot ce le trebuia. Primeau un buget si de gospodareau singuri (cu ajutorul dnelor ingrijitoare si a asist soc) , copiii mergeau la scoala sau liceu , erau destul de bine integrati si unora el era chiar mai bine decat in familiile de origine. Ei bine a venit o hotarare de la Primarie ca au nevoie de cladire pentru niste birouri(ca tot era in centru) si asa se face ca pe 1 iunie copiii au fost mutati in centrul de plasament Ion CReanga, la marginea orasului... Si ce daca nu terminasera anul scoalar si nu mai participau la serbare, si ce daca in urmatorul an scoalar schimbau clasa, invatatoarea /profesorii sau cei mari faceau naveta la liceu? Puteau sa astepte macar finalizarea anului dar ii doare in fund de acesti copii. Le dau peste nas imediat ce le este mai bine. Asa ca au ajuns in acest centru (macar nu au fost pusi la comun cu restul ci au ramas impreuna intr-o aripa mai izolata) dar primesc mancare de la bucatarie (le ajunge sau nu nu intereseaza pe nimeni), nu se mai gospodaresc singuri, nu mai sunt fonduri pentru tort si sarbatorirea fiecarui copil etc. La noi daca ceva merge bine in sistem trebuie schimbat. E asa pacat... Dnele astea chiar faceau treaba buna. E ceva ca un copil din sistem sa stie sa faca un ceai sau sa merga la cumparaturi si la 18 ani cand pleaca de acolo sa nu fie chiar aerian... dar cladirea era mai buna pt birouri. Cum sa nu ma enervez?

Daca vreti sa ajutati cu ceva copiii abandonati mergeti in centrele din apropierea voastra si donati produse de care au nevoie. Incercati sa le dati personal daca vi se permite ca sa nu "dispara" si sa-i vedeti cum se bucura pentru fiecare maruntis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

http://good-times.webshots.com/video/3077307400101726224atarQP


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

La multi ani ! romanilor de pretutindeni....

Am treaba dar revin mai pe seara

Daca vreti votati-ne si pe noi aici
http://www.afluacum.ro/index.php?id=27&offset=45&pictID=490¬a=0

Raisa

Diana
mama de a"Aii" RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Tzuna,ai mare dreptate in tot ce spui.Eu am un copil cu probleme (fetita cea mare)si mergeam cu ea la un centru de recuperare din sectorul meu(sect 3) unde erau cazati la vremea aceea copii abandonati si cu probleme.desi acolo chiar aveau grija de ei auzeam ce viata au acesti copii in alte centre.
Noi daca nu aveam posibilitati materiale aveam si acum copilul o leguma.Statul nu ne-a ajutat cu nimic.am umblat 5 ani sa-i facem niste acte ,dadeam cadouri peste tot si tot degeaba,la gradinite nu o primeau,la scoala acum nici nu s-ar fi pus problema sa o primeasca(de aceea am si decis sa plecam din tara si sa-i facem un viitor mai bun).Mereu ma gandesc la acei copii si te inteleg perfect ca ai pus suflet in cazul gemenilor.daca gasesti solutii sa-i ajuti spune-ne si noua ca vom participa cu tot ce se poate.

Natalia(6 ani ,3 luni),Noemi(1 an ,8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Cautam ceva cu exercitii pt ss-iti ca mi se pare ca Petru il pronunta cam aiurea pe S si am gasit asta:

www.corectarealimbajului.ro


Mergi la inceput