Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (100)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Tzuna, trista povestea, cu atat mai dureros ca te-ai implicat...

Marta, imi amintesc ca s-a discutat si la stelute la un moment dat ca se dau unii copii cu capul de perete sau patut. O mamica studenta la psiho a explicat atunci ca, copilul reactioneaza asa atunci cand simte ca nu i se acorda suficienta atentie si parintii sunt preocupati de altele.
Finutul meu facea acest lucru atunci cand parintii erau intr-un stres imens pt ca trebuiau sa se mute din apartament si erau f. ocupati sa gaseasca solutii. Nu mai aveau timp ca inainte pt el. I-a trecut imediat ce s-a rezolvat situatia.

Ideea de autoflagelare a copilului apare mult mai tarziu, cand se invinovateste pentru situatiile tensionate sau pentru un anumit eveniment neplacut. Nu cred ca putem vorbi de asta la varsta copiilor nostri.

Petrisor, atunci cand sunt prea obosita sa ma mai joc cu el, arunca cu putere diverse obiecte, unde nimereste. Se uita apoi satisfacut la mine. ma dispera situatia, imi vine sa iau mopul sa-i trag vreo doua dar nu cred ca ar intelege ceva. Asa ca inghit in sec si merg in alta camera la o treaba fara sa il bag in seama. Ii trece pana data urmatoare.

Roxi la noi se intampla asa:
Petrisor mergem la bucatarie sa mananci? El: -Haide
mergem si scuipa tot pe jos
Petrisor mergem afara? -Haide
si iesim dupa juma' de ora, eu transpirata si cu nervii intinsi de ce am alergat sa-l imbrac
Petrisor mergem sa faci kk la baie? -Haide
...da. la Sf. Asteapta.

Si zice un 'haide' asa gales si aproape rugator de parca chiar asta isi dorea de mult.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:


Salutari la toata lumea...sper ca nu ne-ati uitat.....

la toti sarbatoritii de azi
Am lipsit cam mult si nu am prea mai citit nimik....din mai multe motive.....primul a fost mama la noi la incep lunii vreo 2 sapt si atunci am evadat si eu si am cam lalait prin oras si la birou...apoi am fost noi la Petrosani lecati o sapt...acolo nu am avut net.....si apoi am schimbat providrul de net si a mai durat o sapt.....deci abia acum reuisesc sa va scriu.....

Am reusit asa putzin sa citesc din urma....

Noi suntem bine......Winnie creste, vb tot mai mult , repete orice cuvant ...unele ii ies altele numai ea le intelege....ne intelegem tot mai bine cu ea....
Nu putem scapa de suzi zisa ODI....nicicum....deocamdata o mai las pana ii ies si maselutele de 2 ani si dupa.....eu una nu am nervi sa incerc acum......
Se urca p[este tot p[e mobila, pe birou, canapea, scaune.TOT.
E super incantata de luminile...(ea le zice nunina) din oras...cu care s-au impodobit strazile acum de sarbatori...abia astept sa o dim in centru sa vdm cum reactioneaza......

Si noi iubim cuvantul NIUUUUUUU....
Mami: Winnie ai facut caca pe tine?
Winnie: NIUUUUUUUUUUUUUU
Mami: esti sigura?
W: ba da......
LA olita s aseaza dar nu face doar il striga pe caca....nu-l si face....iar pisi am vaz ca-mi zic dupa ce fac si fuge la olitza dar prea tarziu............

Craciunul il vom facee Acasa(cacaca cum zice mandra) la Tm iar dupa aia plecam la Petrosani si de Revel stam acolo.....

Cadouri......si-a cam primit portzia....i-am luat o bucatarie de la fisher pric, plastilina, un magar care-i fl;utura urechile....tatas-o si-a cumparat si lui si fetei...da mai mult lui ca e unnebunit dupa catelul Biscuito gramada de bani si mai mult ne jucam noi cu el......
O sa-i i-a mama cred setul acela de suprmarket cu tot cu carucior si produse.....si eu vreau sa-i mai iau un bebelus din ala cre isi misca gura si burta cand dpoarme.....
Ajunge ca si asa e ptrea mult....da am haot ca daca tot vine criza cine stie ce va fi la anul......si cum noi nu fumama si nu consumam alcool...am zis ca banii aia se duic pe jucarii....
Am observat ca daca merg eu cu sotzul sa luam ceva pt fata...el aleg ce i-ar fi placut lui cand era copil...pusti, sabii, masinute...si eu as lua papusi, carucioare, plastilina.....
Evident fiica-mea nu e incantata de nimik...
Abia astept sa creasca sa-si aleaga sg ce vrea......E f bucuroasa cand mergem la suprmarket...mai ales la Billa ca asta stie sa zica....si asa frumos o zice de-mi vine sa o pap.....

Cam atat...ma striga sa o scot din baie.....

Va sarut dulce sper sa intru mai des.....

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

August 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

cum imi schimb semnatura ca de cand nu am mai intrat au modif asti aici la prifill...si numai stiu............

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

August 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui karra80

cum imi schimb semnatura ca de cand nu am mai intrat au modif asti aici la prifill...si numai stiu............

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

August 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie




Gata m-am descurcat.....la semnatura si niste poze cu mandra mea.............

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Noiembrie 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Multumim de urari

Uram si noi La multi ani Andreilor si Andreelor. Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si tot ce va doriti!

Mada - felicitari pentru bebelina rozz. Te asteptam cu vesti

Alexa - La multi ani pentru Silviu

Lumi - cu intarziere, La multi ani si multa fericire alaturi de cei dragi.

Am revenit si noi de pe coclauri dupa mai bine de o saptamana, si incerc sa ma acomodez, mai ales ca sunt singura acasa, mama lipseste pana pe 18 decembrie. Vine la timp sa pregateasca cozonacii de Craciun.

Cadouri - habar n-am. Cu sau fara criza, la mine in buzunare bate vantul rau. Asa ca... o sa vad atunci. De Mos Nicolae - fructe, ca dulciuri nu-i dau.

Cred ca mai a veam de zis, dar acum nu-mi mai amintesc. Deh, neuron obosit...

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui martutza

intrebare: La ce varsta se diagnosticheaza autismul?







Stii de ce rad? Eu l-am "banuit" pe Tudor de autism cand am observat ca majoritatea copiilor gangureste si mormaie ceva acolo si al meu .... mut mut.

Diagnosticul eu stiu ca pe la 3 ani se pune si se face in urma unui control la medicul intai ORL si apoi logoped, psihiatru ..... Fereasca Dumnezeu!

Cel mai important semn al acestei maladii este ne-vorbitul! Copii autisti sunt foarte violenti, nu au rabdare, nu se pot concentra ..... sunt semne grave care te duc spre asa ceva.

Am o colega de servici care are o fetita cu aceasta maladie si stiu prin ce ingrozitoare experiente inca mai trece. O sa va povestesc si voua doua dintre inatmplari, care pe mine m-au ingrozit:
- bunica sta cu ei si din motive pe care nu le cunosc nu constientizeaza gravitatea bolii copilului; intr-o zi cand copilul nu a vrut sa faca ce a vrut ea, s-a certat cu fetita si a tipat la ea si i-a dat o palma peste fund. Copilul a devenit extrem de violent, bunica de frica s-a inchis in camera ei. Fetita, care atunci avea 4 ani jumatate a impins in usa si a dat cu picioarele pana cand a spart usa!
- taticul este plecat in Germania, pentru ca acolo lucreaza si vine acasa periodic; fetitei i se face dor de tata si vrea sa o duca la tata. Mama trebuie sa ii faca un rucasacel cu lucuri de plecare, o urca in masina si o plimba prin oras pana cand uita scopul calatoriei. Una dintre aceste "plimbari" a durat 5 ore!


Sa ne fereasca Dumnezeu de aceste maladii, iar celor care trec prin asa ceva le doresc rabdare si putere psihica!

Gabi mama lui Tudor (1.03.07) si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Aooleuu gabi nu mai povesti k ma apuca toate cele,si acum ma gandesc si eu....si razvi se da cu capul de ce apuca cand se enerveaza,k nu il las sa faca ceva sau nu ii dau ceva,mai si da mai si musca,dar nu m-am gandit niciodata la asta....pot sa ii distrag si atentia sa il fac sa uite,intelege,vb destul de multe stieeee ffff multe baga la cap multe !!!!!fata m-ati speriat si zice sotu k is nebuna!!!!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

Sa urez si eu repede pana nu se gata ziua LA MULTI ANI la ANDREIUTZE SI ANDREI!

si SA TRAIASCA BEBELINA ROZZ! sanatate multa si sa le aduci multe bucurii parintilor!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

La Multi Ani!!
De ziua Romaniei si a Romanilor!!



Mergi la inceput