Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh


Eva foarte bine ca stai cu el de gat tot timpul daca asta cere. Repet: Alexei a fost copilul scotch de mama lui, il luam si la closet cu mine cand crescuse. Acum mi-a comunicat ferm ca nu mai vine la noi in pat ca doarme in patul lui mare si comod.In fine intelegi tu ce vreau sa spun...



Miruna, ma bucur ca ma intelegi! Pupam "miriapodul", si fi-miu e un mic octopus.

Si eu sunt la fel, nu am stiut ca poate exista atata iubire pana la fi-miu, e un alt fel de dragoste, greu de descris, care da dependenta! Ma simt babyholicMiruna, cand se uita adanc in ochii mei si imi da cel mai frumos zambet stirb din lume, mai ales cand papa la san se opreste si zambeste smechereste asa si da din gene, ei bine, numai pt asta intentionez sa il tin pe langa mine si sa imi pun viatza in cui ceva vreme, ceva ani, mai bine zis
Copilul meu e cea mai mare realizare a mea si a sotzului meu, nici daca descopeream America nu eram mai implinita, mai fericita! Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat sa traiesc asa ceva, altfel as fi avut o viata seaca!


Si, ca sa schimb subiectul lacrimogen, da, acum pricep si io de ce nu li s-a recomandat alaptatul, nu stiam ca in schema ce stat polio e oral, m-ai luminat

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:


[/quote]


Nu am inca cetatenie, noi de-abia facem 3 ani de casatorie, acum cativa ani imi ajungeau, acum e nevoie de 5 ani de casatorie ca sa imi capat cetatenia, daca nu ma insel. Dar nu e problema asta, imi iau carte de séjour si gata, asa am facut si cand eram in Franta acum doi ani la master. Luca are dubla cetatenie, insa!



Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)

[/quote]

eu am prins perioada cu 3 ani, a mai durat 1 an dupa ce am trimis dosarul, asa ca din ianuarie anul asta sint posesoarea acestei minunate cetatenii (adevarul e ca a fost super frumos, am aflat ca sint gravida la putin timp dupa ce am primit certificatul de nastere francez)
eu oricum spun peste tot ca sint romanica, numai sotul meu spune ca sint franco-roumaine.

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Nerantula, despre ce probleme vorbesti tu acolo? Am vazut si eu pozele lui Gruia, e un copil adorabil. Un mic soricel frumos foc. Eu am intrat de ieri, si nu stiu ce s-a discutat aici, sper sa fie totul bine cu soricelul Gruia. Pupam mamica grijulie.

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantula stiu ca probabil nu te vei simti mai bine dupa ce vei citi ce scriu eu dar doar asa ca sa vezi ca se poate si altfel. Dimitri zambeste voluntar de o saptamana (si e mai mare decat Gruia cu doua), nu sta pe burta decat cand doarme altfel scurma plangand cu gura pe suprafata pe care il pun. Pe Alexei l-am pus o singura data pe burta (o sa caut si poza sa vezi) pentru ca urla ca batut, cu toate astea a mers si de-a busilea rapid a stat si in fund. Dimitri nu ridica capul cand e pe burta il tine insa binisor in rest. Nu se uita la nimic pentru ca de cele mai multe ori e fie legat de mine fie proptit pe undeva sa nu ajunga Alexei la el. Deci stai linistita, cat poti tu de pana la urmatorul control.

Eva si eu simt ca pe langa ei nu mai am nevoie de nimic ca sa fiu fericita. Si ma surprind chiar si pe mine cand vad ca descopar zilnic ceva la ei care ma face sa ma indragostesc si mai tare de copii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

O zi minunata la toata lumea mamici si bebei!!
Piolica bine ai revenit!E frumoasa Franta intr-adevar am stat si eu 1 an la Toulousse am facut o parte din doctorat acolo si mi-a placut tare mult.
Andrei al meu de vreo 2 nopti nu mai doarme asa bine adica se agitat in patut, se screme se invarte nu plange dar nici nu doarme saracutul.In schimb recupereaza in timpul zilei ca doarme reprize de cate 2 ore ziua.Parca preferam sa doarma noaptea.Nu stiuar el e tare ce sa cred dar el e tare agitat si in somn ai vostri sunt la fel sau dorm linistiti???
Ratonelusa fie totul bine cu Sasha!!!Eu nu am citit in perioada aia asa ca nu stiu ce are mititelul poate imi spune si mie cineva.Si ce simptome are de ti s-a spus de probleme neurologice.
Noi continuam cu durerea de gingieuneori ne doare rau, rau ni s-a inflamat si deja se vada perfect cei 2 dintisori de jos in gingie gata gata sa iasa

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Miruna, Eva sinteti de admirat!!! Eu o iubesc pe Elsa ce pe ochii din cap, cum spunea Felicic, imi vine sa urlu 'Sint fericita!' A fost un copil dorit, asteptat, chiar cam multisor, aproape 4 ani, cu toate astea am momente cind ma simt lobotomizata! Am senzatia ca stau numai in caca, pipi, dodo! De cind Elsa a inceput sa zimbeasca sau sa faca mici giumbuslucuri, sa gingureasca e parca altceva. Iar forumul asta parca mi-a dat aripi!!! ca altfel cred ca as fi luat-o putin razna. Poate e si faptul ca am lucrat pina pe 11 sept, iar pe 12 am nascut, plus ca am suferit mult dupa nastere sau poate ca am avut-o pe mama cu mine timp de 6 saptamini, plus ca sotul meu a inceput lucrul acum o saptamina, asa ca a fost in permanenta cu noi. Nu stiu ce sa zic, nu am avut baby blues, dar nici departe nu am fost. Voi nu ati avut nici un moment in care v-ati simtit putin nasol???? numai eu am fost asa??? incep sa ma simt prost...

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Nerantula, te rog frumos sa nu fii trista si sa te gandesti ca fiecare bebe e special si evolueaza in felul sau, poate inca Gruia nu iti zambeste dar sigur are alte gesturi caline care iti spun ca e bine si te iubeste muuult! Si ce daca nu vrea pe burta, unii bebei cer ei, sunt naravasi, neastamparati, daca Gruia este mai cumintel lasa-l in pace si ia-l usurel cu miscarea
Si te inteleg, cateva zile cu Gruia si fara net iti vor face bine, si mie mi-au priit

Piolica, e bine ca alaptez, da, insa nu e meritul meu, nu imi asum, e o loterie, daca vrei...mie mi-a fost dat sa am cum putea sa mi se dea sa n-am, deocamdata curge, pana cand...nu stiu, ideal ar fi pana pe la 6 luni, sa il scot din iarna
Si eu as vrea sa ii mai dea al meu bibe cu lapticul meu, sa imortalizez momentul, dar fi-miu nu vrea bibe si suzi neam!
LE: stai inistita, esti perfect normala, si eu am avut zile cand eram capie si imi bagam "demisia" dar...o sticlire din ochii lui fi-miu si fuse si se duse
Eu sunt sola din a treia (pardon, a patra) saptamana de viata a lui Luca cand al meu s-a intors la serviciu, iar ai mei nu ma ajuta, vin sa ne vada dar nu au mult timp, poate nici entuziasm...
o sa te obisnuiesti sa fiti doar voi doua!!!

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCUTTA spune:

Fetelor ce stiti pot sa-l pun pe bb meu de sase saptamani in scaunel de masina sau trebuie sa-i cumpar patut din acela orijontal de carat ?nu stiu cum se numeste
Duminica il facem crestin si nu stiu in ce as putea sa-l duc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

LE: stai inistita, esti perfect normala, si eu am avut zile cand eram capie si imi bagam "demisia" dar...o sticlire din ochii lui fi-miu si fuse si se duse
Eu sunt sola din a treia saptamana de viata a lui Luca cand al meu s-a intors la serviciu, iar ai mei nu ma ajuta, vin sa ne vada dar nu au mult timp, poate nici entuziasm...
o sa te obisnuiesti sa fiti doar voi doua!!!

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)



hai ca m-am m ai linistit, credeam ca numai eu am avut momente de lobotomizare totala.
pupici, ma duc cu Elsa afara, a iesit soarele si e foarte frumos.

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Am revenit! Yupeeeee, Carla nu are displazie de sold, sunt perfect normale si simetrice. Stiti, uneori imi vine sa urlu la unii doctori si sa le spun in fata cateva. Includ in categoria aceasta doctorii care m-au speriat de-a lungul sarcinii ca am un copil cu probleme si pediatrii care m-au atentionat ca exista o asimetrie de pliuri si ca coapsele flectate nu se culca perfect in plan deci 90% exista displazie de sold

Am trecut si peste incercarea aceasta! Va multumesc tuturor pentru ca ne-ati tinut pumnii

Nerantula, un si un gand frumos special pentru tine

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput