Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irina20 spune:

Salut fetele,am scris si eu pe aici dar mai de mult,acum revin.Alaptez de 7 luni si o saptamana,si abia saptamana trecuta miau venit si mie neamurile(adevarul e ca de vreo trei saptamani sunt super nervoasa si tipam la sot fara nici un motiv,saracul,acum zic ca mam mai calmat,nu stiu cat ma tine) si primele trei zile am avut o hemoragie de nam stiut cei cu mine,mai sa ajung la urgenta.M-am temut ca baiatul imi va lasa sanul,dar deocamdata vad a nu,ba acum nu prea mai vrea mancare si a inceput sa manance si la biberon,si cum zicea vrea numai biberonul si sanul,iar ca sa manace un pic trebuie sa ma chinui vreo 2 ore.

Zaden si eu am patit asa cu baiatul,ajunsesem sa ma trezesc si la jumatate de ora sai dau sanul,asta pt ca sanul nu mai era suficient de consistent,si de aceea am fost nevoita ca la 4 luni fara o saptamana sa incep diversificarea,pt ca el numi manca la biberon ca sai fi putut da completare,iar acum numai avem probleme,decand mananca mancare,seara il hranesc bine si numai am treaba cu el,cand nu mananca cum trebuie seara mi se trezeste in timpul noptii.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=724e548b768b30618f9a7a&source=category&category_id=12" target="_blank">album 1
nou
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7458c364f09f6e60b2d077&source=category&category_id=all" target="_blank">album 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

da asa e nu ii ajungea sanul pentru ca era intr-un puseu de crestere... dar cu rabdare se rezolva... diversificarea la 3 luni si 3 saptamani este contraindicata!!!!!!! daca a fost un pediatru cel care ti-a zis sa faci acest pas, este cazul sa-l schimbi... pana si la copii alaptati cu formula se mai asteapta cateva saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Buna tuturor!

Sunt nou venita si am si eu o intrebare: cum pot stimula productia de lapte la san?
Fetita mea are 2 luni si papa biberon (din pacate nu am inteles principiul cererii si ofertei si a ajuns la biberon) dar si san intre mese. Ideea e ca oricat as stoarce sanii, oricat as mulge cu pompita, si oricat ar suge ea tot nu reusesc sa stimulez lactatia. La pompita scot max 40 ml... singura masa la care se satura de la mine este dimineata cand am sanii beton si se simte ca fetita bea ptr ca galgaie. Sunt insa si momente cand ea nu are chef sa suga ptr ca nu are rabdare de foame, sau momente cand adoarme la san fara sa-i goleasca...
Precizez ca beau ceai de anason, chimen, fenicul aproape 2 litri pe zi, iau galactogil si mai nou si galafor... si ... ma incapatanez sa renunt la alaptat!!!


Mamica fericita de Sorina Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety

Buna tuturor!

Sunt nou venita si am si eu o intrebare: cum pot stimula productia de lapte la san?
Fetita mea are 2 luni si papa biberon (din pacate nu am inteles principiul cererii si ofertei si a ajuns la biberon) dar si san intre mese. Ideea e ca oricat as stoarce sanii, oricat as mulge cu pompita, si oricat ar suge ea tot nu reusesc sa stimulez lactatia. La pompita scot max 40 ml... singura masa la care se satura de la mine este dimineata cand am sanii beton si se simte ca fetita bea ptr ca galgaie. Sunt insa si momente cand ea nu are chef sa suga ptr ca nu are rabdare de foame, sau momente cand adoarme la san fara sa-i goleasca...
Precizez ca beau ceai de anason, chimen, fenicul aproape 2 litri pe zi, iau galactogil si mai nou si galafor... si ... ma incapatanez sa renunt la alaptat!!!


Mamica fericita de Sorina Gabriela



tinand cont ca ai inceput sa-i dai biberon nu trebuie sa renunti dintr-o data la el...

trebuie sa pui fetita la san de fiecare data cand ti-o cere... si cand ai tu impresia ca a terminat de mancat la san ( pune-o cel putin cate 10 min stangul + 10 minute dreptul + 10 minute stangul + 10 minute dreotul) da-i biberonul... dar pe zi ce trece trebuie sa faci tot mai putin lapte praf... daca acum la o masa ia 50ml, maine ii faci doar cate 45ml si tot asa...

nu stiu ce intelegi tu cu "galgie", important este sa inghita... ce sunete face cand sta cu sanul in gura este irelevant... de exemplu cand "tocaie" inghite si aer... desi mamelor le place sa-si auda copilasi cu astfel de sunete.

faptul ca adoarme la san, nu inseamna ca nu ai tu destul lapte ci ca este obosita... daca suge doar de cateva ori si apoi lasa sanul, poate fi de sete... copii nu plang doar de foame... ci si de sete... primul lapte este foarte apos si tine de sete.

FAPTUL CA SANII TAI NU SUNT BETON PESTE ZI NU INSEAMNA CA NU AI LAPTE... SANUL CONTINE O CANTITATE FOARTE MICA DE LAPTE, DE ORDINUL CATORVA INGHITITURI, DUPA ACESTE INGHITITURI, SIMTI O DURERE IN SAN, ATUNCI INCEPE PRODUCTIA... DECI LAPTELE VINE PRODUS IN TIMP CE FETITA TA SUGE... pune fetita ta la san cat mai des... odihneste-te cat poti mai mult si fii cat mai increzatoare in tine si in fetita ta... si totul o sa fie ok.

vino sa ne zici ce ai mai facut!
pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

ama multumesc ptr raspuns. acele inghitituri le aud si eu (adica galgaie...) pe urma insa destul de des o apuca nerabdarea ptr ca... cred ca curge f incet, nu cum e ea obisnuita cu bibe. Si plange si se agita, si apuca sanul si il lasa si tot asa... si tot la bibe ajung...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety

ama multumesc ptr raspuns. acele inghitituri le aud si eu (adica galgaie...) pe urma insa destul de des o apuca nerabdarea ptr ca... cred ca curge f incet, nu cum e ea obisnuita cu bibe. Si plange si se agita, si apuca sanul si il lasa si tot asa... si tot la bibe ajung...


daca i-ai dat biberon tot ce-i posibil sa fie jetul mai mic... in acest caz schimbi sanul, chiar daca a supt numai 5 minute... si o iei de la capat... stiu ce inseamna sa intri in panica, cand bb incepe sa planga... dar crede-ma ai nevoie de mult sange rece... cu panica nu rezolvi nimic... e chiar si mai nasol... intra adrenalina in joc care contracta muschi si astfel si canalele de lapte din san si astfel jetul devine mai mic...

deci repet: incearca sa fii cat mai calma... este cel mai bun "medicament" pentru a alapta...

mai vino sa ne zici cum merg lucrurile...
pupici la mari si mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Am si eu o intrebare care ma framanta: Revenirea menstruatiei dupa nastere, afecteaza lactatia (calitate/cantitatea laptelui)?

Am 2 nasteri la activ..prima data mi-a venit CM la 7 saptamani de la nastere, cu toate ca am alaptat aproape exclusiv (doar vreo 2-3 saptamani ceva biberon pana mi-a venit mie laptele ca lumea, si spre finalul perioadei doar un bibe inainte de culcare ca si completare). Organismul meu s-a comportat ca si cum nu as fi alaptat deloc (fete care nu au alaptat deloc - le-a venit CM tot asa la 6-7 saptamani)
De ce ma framanta problema? Pt ca in afara de prima luna, copilul a luat mereu in greutate cam sub grafic, adica 400-500-600 gr/luna, in loc de (cum zice la carte) intre 750 gr si 1 kg. Doar in prima luna fetita a luat 920 gr.(de la greutata e de externare, adica cea de dupa scaderea fiziologica).

Acum in nov. am mai nascut o data....de data asta, pana acum am alaptat exlusiv, fara biberon, nici macar unul mic de tot (singurele biberoane le-a primit la maternitate). Am respectat pricipiile cererii si ofertei, adica am alaptat la cerere atat ziua cat si noaptea, nu m-am uitat la ceas, nu am incercat sa-i fac program, am lasat-o la san cat a vrut (prima data recunosc, ca la persiunea medicilor, cunostintelor, am mers o perioada pe principiul "la 3 ore", ore fixe, de obicei se protriveau cele 3 ore la cererea ei, dar cateodata nu - poate ar fi vrut mai repede, dar mi se spusese ca nu e bine pt ei sa suga atat de des - "lapte peste lapte", si plus ca "daca cere la mai putin de 3 ore, nu aveti suficient lapte, trebuie completare")
Deci acum am alaptat exclusiv, au trecut 6-7 saptamani de la nastere, CM inca nu a venit, dar da semne....adica ma doare mijlocul, in jos, exact cum ma durea inainte de CM de dinainte de sarcini.
Ce o avea organismul meu de se comporta ca si cum nu as alapta? Stiu ca la femeile care alapteaza Cm revine mai tarziu, macar dupa 3-4 luni, in nici un caz la 1 luna jumatate... Chiar sunt un caz aparte?
Mi-e doar teama ca CM -ul sa nu afecteze lactatia..
Nu stiu, imi pare mereu ca menstruatia si alaptarea sunt chestii care nu pot coexista, si care "castiga" o "invinge" pe cealalta...nu stiucum sa ma exprim...mi-e frica sa nu-mi scada laptele din cauza asta....(ca de aia nu a luat nici primul copil bine in greutate, din cauza CM).

Scuze ca m-am intins, am vrut d-ar sa detaliez situatia...
Multumesc.
Scuzati eventualele greseli, am scris in graba ca dorm copiii

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

CM si lactatia nu se exclud una pe alta... dar in timpul CM mama poate fi mai nervoasa si automat si copilul poate deveni mai nervos... important este sa stai tu cat mai relaxata si ai sa vezi ca va fi ok.

totul este legat de hormoni... la unii mai multi, la altii mai putini... nu cred sa ai tu vreo problema... mie dupa prima nastere mi-a venit la 2 luni si 10 zile... iar la a doua la 5 luni...
un motiv pentru intoarcerea CM poate fi: alaptand regulat se elibereaza niste hormoni care impiedica ovulatia... dar daca copilul incepe sa faca pauze mari intre mese (peste noapte sau pentru ca i s-au introdus alte alimente si sare cate o masa de san)... ovulatia poate avea loc... si automat apare si CM. eu acum nu stiu daca asta este cazul tau...

am o pediatra foarte simpatica si apropo de ceea ce zice in carte stii ce mi-a zis: "nu poti sa-i ceri copilului sa urmeze cartea, atata timp cat el nu a studiat-o"... cartile se bazeaza pe o medie aritmetica... daca in carte scrie 750gr- 1kg... tinand cont ca sunt copii care pun chiar 1kg jumate, este si unul care pune mai putin... oricum minimul este de 125gr pe saptamana in primele 3 luni (asta ar fi 500gr pe luna) (nu se calculeaza de la greutatea la nastere, ci de la greutatea dupa scaderea fiziologica) si de 85gr pe saptamana in urmatoarele 3 luni (aprox 350gr pe luna). astea sunt valori pentru copii nascuti la termen si de greutate normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

in primul rand va multumesc ca existat, va urez un an nou fericit, cu implinirea tuturor dorintelor!
iar vin sa va cer ajutorul. bebelina papa numai san,, insa e o fomista si m-a terminat. nu mai pot. suge si din ora in ora, urla de zici ca nu a mancat de zile. la 6 sapt a luat 2kg. e o grasuna. vreau sa ii dau bibe cu laptele meu, dar nu prea reusesc se enerveaza, urla. la mine laptele tasneste din canale si s-a obisnuit sa stea sa astepte sa-i curga in gurita. cateodata nu mai vrea sanul pt ca oboseste sa inghita asa repede si il scoate si sunt ca o fantana arteziana. toata lumea imi zice ca se va regla cuu somnul, dar ea nu prea da semne. ce pot sa fac?

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Corina, ai rabdare. o sa creasca ea. poti sa te mulgi un pic inainte sa suga(ca sa nu mai curga asa de repede). o sa fie bine uita de biberon.
la multi ani tuturor si un an nou fericit!!!

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput