Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

La multi ani!!!
Ema, multumsc pt raspuns. Ideea cu mulsul nu mrge,pt ca la mine nu tasneste laptele numai la inceput. Tasneste si pe parcurs. Eu ma mulg cateodata la celalalt san cd papa bebelina si apas o singura data clapeta de la pompa si apoi tasneste laptele si nu mai e nevoie sa apas eu. Tasneste laptele in prmele 10 minute, apoi are un flux normal, zic eu. Adica daca apas regulat pompa, iese lapte la fiecare apasare. De aici zic eu ca ea se satura in 10-15min ziua, si 5min noaptea. In 10 min eu scot acum cu pompa 100ml dintr-un san care nu a fost supt de 2 ore. Presupun ca si ea mananca cel putin la fel.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl
In 10 min eu scot acum cu pompa 100ml dintr-un san care nu a fost supt de 2 ore. Presupun ca si ea mananca cel putin la fel.


sau poate si mai mult... cu pompa nu poti sa scoti cat poate un copil... cea mai buna pompa este gurita copilului...

eventual scoate si doneaza la alte mame care nu au de unde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

ma ofer eu voluntar sa primesc...



Mamica fericita de Sorina Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

In primul rand La Multi Ani!, sa aveti un an excelent, fara griji, sa fiti sanatoase/sanatosi si sa nu va afecteze criza asta financiara!

Noi am inceput anul cu ... o noapte de urlete, nu s-a intamplat niciodata asa ceva!
dar pana aici ... de cateva zile copilul (3.5 luni, alaptat exclusiv) refuza sanul stang, uneori dupa ce trage de 2-3 ori, alteori numai cand vede ca ma asez pe partea lui dreapta incepe sa planga. Orice pozitie aleg astfel incat sanul stang sa vina pe partea dreapta a copilului, acesta il refuza plangand. Daca, insa, ma asez pe stanga lui si ii ofer acelasi san, il accepta linistit si suge asa. Insa e o pozitie destul de incomoda pentru mine, nu pot sta relaxata asa .. in plus, ma intreb ce l-a apucat acum, dupa mai bine de 3 luni??
O alta problema este faptul ca am impresia ca nu mai am lapte suficient, copilul si-a reintrodus masa de noapte de o saptamana, sanii sunt foarte moi, cand mananca il aud cum inghite la fiecare tras in primul minut numai, apoi parca trage in gol, trebuie sa comprim sanul ca sa aud din cand in cand si inghitituri si nici nu mai simt intepaturile de la let down decat maxim o data pe zi . In greutate ia foarte prost, maxim 10gr pe zi, media ultimelor 6 saptamani fiind de 12 gr/zi. Nu il cantaresc zilnic, ci saptamanal, stiu ca poate avea perioade mai bune si mai proaste, insa pe termen lung se pastreaza aceasta medie mica. De la nastere si pana acum a luat 2.2 kg. Recunosc ca a inceput sa ma bata gandul completarii ...
(il pun la san cat de des am ocazia)

Revenind la noaptea de urlete, situatia a fost asa: s-a trezit, ca pana acum, in ultima saptamana, in toiul noptii plangand (de foame?), l-am pus in pozitia de alaptat, oferindu-i sanul preferat, a incercat sa prinda sfarcul, insa dupa cateva secunde s-a enervat si a inceput sa urle. Am incercat cu celalalt san, din aceeasi pozitie, s-a intamplat la fel: a bajbait putin incercand sa prinda sfarcul, nu a reusit, s-a enervat si a inceput sa urle. A reusit sa adoarma (flamand?) dupa 45 min de urlaturi teribile, n-a mai pus gura pe san neam, de fiecare data cand incercam sa-l mai pun la san urla parca si mai tare. A adormit epuizat. Ce se intampla??

Multumesc ff mult de ajutor!



www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



fetita mea facea asa cand avea colici. incepea sa urle, ma duceam la ea si vroiam sa-i dau sa suga .. incerca sa apuce si dupa 1-2 minute lasa tzitzi si se punea pe urlat .. o tineam strans in brate, cu burtica lipita de sanul meu sau ii puneam aer cald la burtic cu feonul sau un scutecel incalzit si masina de calcat. o mai lasam sa se calmeze, ii dadeam suzi (in perioada colicilor era disperata dupa suzeta), o mai legenam in brate si apoi ii scoteam usor suzi si ii bagam tzitzi .. in 99% din cazuri a mers ..

sanii moi nu inseamna ca nu mai ai lapte .. lapticul se produce in timp ce suge bebe, nu e o rezerva in san care asteapta sa fie golita ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Elena, e ciudat, se intampla numai la un singur san sa nu-l primeasca de pe partea lui naturala, cand i-l dau 'incalecat' il accepta. Iar azi noapte nici n-a apucat sa traga, doar nu nimerea sfarcul si se enerva si urla. Dimineata totul a fost ok.
Colici ... n-a avut pana acum, e posibil sa faca la 3 luni jumate??
Sanii erau si inainte moi, insa acum nu-l mai aud inghitind ca inainte ... si ia f putin in greutate de multa vreme ...
Suzeta nici sa n-o vada .. ever .. si am incercat vreo 4 tipuri!


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Elena, e ciudat, se intampla numai la un singur san sa nu-l primeasca de pe partea lui naturala, cand i-l dau 'incalecat' il accepta. Iar azi noapte nici n-a apucat sa traga, doar nu nimerea sfarcul si se enerva si urla. Dimineata totul a fost ok.
Colici ... n-a avut pana acum, e posibil sa faca la 3 luni jumate??
Sanii erau si inainte moi, insa acum nu-l mai aud inghitind ca inainte ... si ia f putin in greutate de multa vreme ...
Suzeta nici sa n-o vada .. ever .. si am incercat vreo 4 tipuri!


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


poate sa-l deranjeze urechea pe care sta... si tinand cont ca plange mult lucru care nu l-a facut imi confirma idea... mergi la pediatru, s-ar putea sa fie vorba de otita!

faptul ca isi reintroduce masa de noapte ajuta la cresterea productiei de lapte, asa ca stai linistita...

sanii dupa cateva luni de alaptare devin moi, si nu vor fi beton... eu azi am implinit un an de alaptare si sincera iti zic am 2 carpe, dar cand lasa sanul ii vad gurita plina de lapte (daca a uitat sa inghita :) )...

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl
In 10 min eu scot acum cu pompa 100ml dintr-un san care nu a fost supt de 2 ore. Presupun ca si ea mananca cel putin la fel.


sau poate si mai mult... cu pompa nu poti sa scoti cat poate un copil... cea mai buna pompa este gurita copilului...

eventual scoate si doneaza la alte mame care nu au de unde...

Chiar ma batea gandul sa ajut mamele cae nu au lapte, mai ales cele cu copii prematuri care au mare nevoie. Dar mi se pare dificil...daca bebele are colici, automat mamica va spune ca e de la laptele meu. sau daca, Doamne fereste, are altceva, iar se va intreba dc nu e de la laptele meu. Asa ca mai bine nu ma bag, desi imi pare rau ca se risipeste, mai ales ca nu am rabdare sa ma mulg, si prefer sa port prosop si sa ma schimb de n-spe ori pt ca ma umplu toata de lapte.Dar o sa-mi iau o pompa elecrica si o sa pun tot laptele la congelator, ca nu se stie niciodata cd se poate opri minunea, si sa nu mai imi ajunga laptele.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl
In 10 min eu scot acum cu pompa 100ml dintr-un san care nu a fost supt de 2 ore. Presupun ca si ea mananca cel putin la fel.


sau poate si mai mult... cu pompa nu poti sa scoti cat poate un copil... cea mai buna pompa este gurita copilului...

eventual scoate si doneaza la alte mame care nu au de unde...

Chiar ma batea gandul sa ajut mamele cae nu au lapte, mai ales cele cu copii prematuri care au mare nevoie. Dar mi se pare dificil...daca bebele are colici, automat mamica va spune ca e de la laptele meu. sau daca, Doamne fereste, are altceva, iar se va intreba dc nu e de la laptele meu. Asa ca mai bine nu ma bag, desi imi pare rau ca se risipeste, mai ales ca nu am rabdare sa ma mulg, si prefer sa port prosop si sa ma schimb de n-spe ori pt ca ma umplu toata de lapte.Dar o sa-mi iau o pompa elecrica si o sa pun tot laptele la congelator, ca nu se stie niciodata cd se poate opri minunea, si sa nu mai imi ajunga laptele.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu




copii fac colici alaptati si cu formula, deci nu ar fi asta problema... eu una zic ca ai putea intreba la spitalul de copii, de obicei copii prematuri sunt internati si oricum nu cred ca stiu mamele ce le da (lapte de la san sau formula)

aici a patit o prietena de-a mea sa nasca intr-un spital si bb ei desi nu era prematur sa trebuiasca sa stea la spital pentru 3 saptamani si se ducea si se mulgea in spital pentru bb ei... si intr-o zi au intrebat-o daca nu vrea sa incerce sa se mulga mai mult pentru copii cu probleme

la spitalul de copii poti sa mergi sa donezi laptele in fiecare zi...

poti incerca... daca intrebi in cel mai rau caz poti fii refuzata... eu zic ca merita sa intrebi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Fetelor cand va aud cu atata laptic ... si eu abia scot 30-40 ml pe masa in zilele bune!!!

Mamica fericita de Sorina Gabriela

Mergi la inceput