Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui zaden

Buna!

Revin si eu cu problema mea.Am terminat antibioticul joi si de ieri am inceputa din nou sa alaptez si din sanul respectiv, desi formatiunea respectiva nu s-a retras , a ramas la fel.Sincera sa fiu imi este cam teama, daca mai este infectie acolo si pateste bebe ceva?
Pe de alta parte nici sa-mi opreasca lactatia nu as vrea, are abia 6 saptamani astazi, macar pana la 3 luni asa vrea sa-i dau san.Dr a zis sa vedem cum evolueaza si sa ma duc la control in 2-3 saptamani.Voi ce parere aveti?Credeti ca e periculos sa raman cu formatiunea aia acolo?
Alta intrebare ar fi, cat i-am dat si completare cu praf manca cam la 3 ore in timpul zilei, de cand ii dau iar doar san noaptea se trezeste la fel, 1-2 ori pe nozpte dar ziua mananca la 1.30-2 ore.
Pediatra mi-a zis sa-i dau la min 3 ore dar cum sa fac dc plange de foame?Ar trebui sa ma chinui sa-l tin 3 ore sau pot sa-i dau cd vrea?
Precizez ca in prima luna doar cu san a luat 900g, ceea ce e ok, nu stiu acum dc va mai trebui sa completez cu praf daca i-am dat o saptamana, sa renunt trepatat ?
la sanul la care nu i-am dat m-am muls saptamana asta, dar eu stiu dc mai am suficient lapte?
Scuze ca ma-m intins asa mult!


in cartea respectiva scrie ca se poate alapta si in timpul infectiei... deci nu cred ca sunt probleme.

in ceea ce priveste alaptarea, tinand cont ca pt o saptamana sanul tau a stat pe tusa, acum ar trebui sa-i dai bb tau sa suga cand iti cere... asa isi reface sanul productioa si pe langa tine cont ca in jurul celor 6 saptamani are loc un puseu de crestere... deci eu zic sa stai cat mai linistita si sa-l pui pe bb la san...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Citat:
citat din mesajul lui zaden

Buna!

Revin si eu cu problema mea.Am terminat antibioticul joi si de ieri am inceputa din nou sa alaptez si din sanul respectiv, desi formatiunea respectiva nu s-a retras , a ramas la fel.Sincera sa fiu imi este cam teama, daca mai este infectie acolo si pateste bebe ceva?
Pe de alta parte nici sa-mi opreasca lactatia nu as vrea, are abia 6 saptamani astazi, macar pana la 3 luni asa vrea sa-i dau san.Dr a zis sa vedem cum evolueaza si sa ma duc la control in 2-3 saptamani.Voi ce parere aveti?Credeti ca e periculos sa raman cu formatiunea aia acolo?
Alta intrebare ar fi, cat i-am dat si completare cu praf manca cam la 3 ore in timpul zilei, de cand ii dau iar doar san noaptea se trezeste la fel, 1-2 ori pe nozpte dar ziua mananca la 1.30-2 ore.
Pediatra mi-a zis sa-i dau la min 3 ore dar cum sa fac dc plange de foame?Ar trebui sa ma chinui sa-l tin 3 ore sau pot sa-i dau cd vrea?
Precizez ca in prima luna doar cu san a luat 900g, ceea ce e ok, nu stiu acum dc va mai trebui sa completez cu praf daca i-am dat o saptamana, sa renunt trepatat ?
la sanul la care nu i-am dat m-am muls saptamana asta, dar eu stiu dc mai am suficient lapte?
Scuze ca ma-m intins asa mult!


Nu am tinut cont niciodata de intervalul de timp la care sugea. In timpul puseului de crestere de pe la 2 luni sugea si la o jumatate de ora. E normal sa suga mai des de la san pentru ca laptele de mama se digera mai repede. Eu i-am dat si cand avea colici desi se zice ca nu e bine sa ii dai sa suga la interval mai mic de jumate de ora. Eu ii dadeam si la 10 minute daca asa se linistea si nu plangea.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaden spune:

multumesc frumos pt raspunsuri!
da si eu il pun la san cd cere ca nu rezist sa-l las sa planga si chiar nu stiu cum l-as putea pacali sa manance la 3 ore cd lui ii e foame la 1.5-2 ore.
Cat despre sanul cu problema nu a stat pe tusa perioada asta, adica m-am muls la interval de 3-4 ore, cam cand manca bebe mulgeam si sanul respectiv, noaptea 1-2 ori.ce mi s-a parut ciudat este ca scoteam cam 60-80 ml iar bebe manca completare cam 100 ml, eu nu stiu cum se satura la mine inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

fetelor, vreau sa zic ceva apropo de ceas... suntem singurele mamifre care stim sa-l citim... eu zic sa alaptati intr-o camera in care nu aveti ceas... e cel mai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

iata-ma si pe mine cu o problema...de oieri, plimbandu-ma prin oras, am inceput sa simt dintr-o data o jena la sanul drept..ma cam durea cumva aproape tot sanul, nu puteam sa localizez exact...seara, la baie, am stat cu apa calda pe el, am incercat sa masez putin, iar acum cand m-am tyrezit este cel putin la fel, daca nu mai rau...cred ca am gasit si o galma, care doare..mi-e sa nu fie un pui de mastita..
va rog, daca vi s-a intamplat, sfatuiti-ma ce sa fac..la ginecologul meu se fac programari cu o luna inainte, iar medicul de familie pe care-l am este..praf in orice, nu are sens sa merg la ea ptr asta!..
Ama, stii ceva?...

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny

iata-ma si pe mine cu o problema...de oieri, plimbandu-ma prin oras, am inceput sa simt dintr-o data o jena la sanul drept..ma cam durea cumva aproape tot sanul, nu puteam sa localizez exact...seara, la baie, am stat cu apa calda pe el, am incercat sa masez putin, iar acum cand m-am tyrezit este cel putin la fel, daca nu mai rau...cred ca am gasit si o galma, care doare..mi-e sa nu fie un pui de mastita..
va rog, daca vi s-a intamplat, sfatuiti-ma ce sa fac..la ginecologul meu se fac programari cu o luna inainte, iar medicul de familie pe care-l am este..praf in orice, nu are sens sa merg la ea ptr asta!..
Ama, stii ceva?...

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!



Luny, poate fi doar un canal blocat. Daca da in mastita, ar trebui sa ai febra, frisoane, sau (cum am avut eu) sa iasa mizerie dintr-unul din canale cand incerci sa scoti laptic.

Uite aici un articol lamuritor:

http://www.breastfeedingfacts.com/Blocked-Ducts-and-Mastitis.php




Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Stancutza, mersi mult e canal infundat, nu am frisoane, febra, dar a aparut ceva roseata..incerc cu comprese cu apa calda..vad ca nu scrie nimic de masaj..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

pune pe bb sa suga intr-o pozitie in care sta cu barbia in dreptul galmei... asa reuseste sa suga mai mult din canalele cu problema...
comprese calde inainte de supt si masaj...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaden spune:

ama, parca tu mi-ai zis ca la 6 sapt e un puseu de crestere?
mi se pare ca piticului ii e foame non stop, si noaptea de unde se scula doar o data, acum se trezeste la 2, 5, 7, iar ziua max la 2 ore mananca
e in regula?
a, si mai e ceva. cateodata dp ce papa mai mult de la un san incepe sa se enerveze, lasa sanul da in plans iar il ia, si tot asa
o fi din cauza ca i-am dat biberon o sapt si s-o fi invatat cu el?
de dum am trecut iarasi doar la san, uneori face asa si cd vine lapte, deci n-ar fi ca nu mai are lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui zaden

ama, parca tu mi-ai zis ca la 6 sapt e un puseu de crestere?
mi se pare ca piticului ii e foame non stop, si noaptea de unde se scula doar o data, acum se trezeste la 2, 5, 7, iar ziua max la 2 ore mananca
e in regula?
a, si mai e ceva. cateodata dp ce papa mai mult de la un san incepe sa se enerveze, lasa sanul da in plans iar il ia, si tot asa
o fi din cauza ca i-am dat biberon o sapt si s-o fi invatat cu el?
de dum am trecut iarasi doar la san, uneori face asa si cd vine lapte, deci n-ar fi ca nu mai are lapte



da eu am zis faza cu puseurile... cele mai importante sunt cam la 2saptamani, apoi la 4 si apoi la 6 dupa care se mai raresc si sunt cam una pe luna...

faza cu lasatul sanului... se poate intampla cand nu vine jetul care ii place lui bb, poate fi la inceput cand vine prea mult deodata, sau spre sfarsit cand jetul este prea lent... in primul caz, cu timpul se invata si nu mai este o problema, in al doilea caz, il pui pe bb la celalalt san si totul este ok... oricum pentru stimularea lactatiei este mai indicat sa schimbi sanul mai des (cam 10minute + 10 min + 10 min +10 min )... decat sa-l lasi sa suga 30 min la un san si 10 la al doilea... timpul este acelasi dar stimularea nu...

nu are legatura cu biberonul... de obicei cei care se invata la biberon nu mai accepta su suga deloc de la san... pe cand din ceea ce swpui tu, eu am inteles ca bb tau suge... stai linistita

Mergi la inceput