Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nerantula, bebelusul tau a crescut doua kg in mai putin de trei luni, adica foarte bine. Unde e problema?

Sisimop, eu zic sa mai astepti cu formula. Daca doarme asa de mult noaptea cred ca se satura cu laptele tau. Si cantaritul e relativ zic eu. Adica diferente pot fi si in aceeasi zi daca il cantaresti inainte sau dupa papa/pisu/caca. Mai asteapta putin si vezi cum ii evolueaza greutatea pana la o luna.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui sisimop

Buna seara
Am si eu o dilema Am un bebe care azi a facut 10 zile .La nastere a avut 3.2 kg iar la iesirea din spital 3 kg . Nasterea a fost prin cezariana si laptele a venit cam a patra zi . Pana a venit laptele la san in spital si o zi sau doua acasa i-am dat formula cu siringa ca sa nu se invete la biberon . De cand a inceput laptele sa vina mai bine ( luni ) am eliminat formula . Azi l-am cantarit prima data dupa venirea acasa si are 2.94 kg si pediatra a spus sa ii bag o masa la san si una de formula ( la inceput 30 ml si daca mai vrea marim cantitatea )cu biberonul .Bebe doarme bine noaptea dupa masa la san ( de la 23 pana la 5-6 dimineata ) in timpul zilei il pun la san si din ora in ora (asa cere ) .

Acum nu stiu ce sa fac .Sa ii bag formula o masa , o masa san ? sau sa raman la san si sa risc sa nu asimileze ? daca nu il pun la san des ma gandesc ca o sa scada productia . Ati mai trecut prin situatia asta ? hepl ca nu stiu ce sa fac


In primul rand felicitari pentru bebelusul tau!
Raspunsul la dilema ta trebuie sa ti-l dai tu: TU ce vrei sa faci?
Ce vrei sa spui cu "Risc sa nu asimileze?" Un bebe bine pus la san ( postura si san la cerere) asimileaza DA sau DA, fara dubii.
Tu il vezi satul dupa ce mananca? (adoarme satisfacut, lasa sanul din proprie initiativa, cere de mancare, faci diferenta intre ii e foame/ s-a saturat?
Eu in locul tau m-as ghida dupa ce-mi cere inima, un pediatru nu e atat de responsabil ca tine, care esti mama copilului tau.
Tu ai ales sa-i dai lapte cu seringa ca sa nu se leneveasca la biberon, tu i-ai scos formula cand ti-ai dat seama ca a venit laptele, tu singura sunt sigura sa stii ce vrei mai mult decat oricare dintre noi care te poate incuraja sau un pediatru care alege calea cea mai simpla, alaptarea mixta. S-a uitat sa vada cum suge bebe, daca se prinde bine? Vine peste 3 zile sa vada daca bebe ia in greutate cu alaptarea exclusiva? Te-a ajutat sa gasesti posturile cele mai adecvate pentru alaptat?
E mult mai simplu sa recomanzi formula pentru pediatrul tau.
Cum bine intuiesti, principalul acum (primele saptamani/luni, cand se instaleaza complet alaptarea) e sa stimulezi productia de lapte, daca tu vrei sa alaptezi cel mai bun lucru pe care il poti face e sa pui des bebe la san, si sa fii bucuroasa ca ai scos formula asa usor.

Succes in alegerea pe care o faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisimop spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri .
paulush ca sa raspund la intrebare eu vreau sa ii dau san .Stiu ca e cel mai bine pentru el . Si mie mi s-a parut ca pediatru a spus prea repede "baga completare" fara sa vada daca ce fac eu cu el la san e ok ( la primul control l-am pus la san in fata ei si a spus ca suge ok -pozitia in care il tin e buna si cum se mufeaza cu gurita) .De ieri vad ca bebe si-a facut deja singurel program adica doarme mult mai mult intre doua supturi asa ca ma gandesc ca lapte e . Daca nu ar fi ar plange ( cand ii e foame plange de mama focului in rest e cuminte ) O sa las formula deoparte si vedem cum evolueaza .

Multumesc de incurajare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Sisimop, nu am mult timp sa scriu, asa ca pe scurt: si Sofia mea crestea prost in greutate, si vin cu sfatul pe care l-am primit atunci de la pediatra: ziua sa-i dau sa pape la maxim 3 ore, iar noaptea la maxim 4. Stiu ca fiecare copil e diferit si ca asta suna un pic a "robotizare", dar in cazul fetei mele era aplicabil pt ca ea era o lenesa notorie la san, adormea repede si dormea mult, fara sa ia in greutate.

Si, din ce am citit pe site-urile de alaptare: alaptatul de noapte creste secretia lactata! Asa ca nu il ocoli, chiar daca e obositor... Raspuns valabil si pentru Nerantula - sper sa nu incurc.

Durata suptului e mai putin relevanta, important e sa fiti atente sa inghita constant, si la sfarsit sa aiba fata aia multumita cand lasa sanul - a "marinarului beat" :-)))

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Stancutza perfect zis, mai ales cea cu alaptatul de noapte, fata mea era lenesa de numa, dormea noaptea aproape de la 2 luni legat si d-asta a fost mai slabanoaga dar super sanatoasa si ea ziua sugea, era satula, dar secretia se mareste daca un copil se trezeste noaptea mai des, spun din experienta ca la baieti, amandoi s-au trezit noaptea de mai multe ori si plezneau sanii, si ei au psu mai mult pe ei.
Fetelor va rog nu mi-o luati in nume de rau dar copiii alaptati daca iau in medie 500 grame pe luna e super-bine, nu trebuie nicio completare nimic, ganditi-va ca e foarte bine, chiar sunt curioasa, aveti cumva vreun grafic de acela de crestere din Romania, m-ati facut curioasa, ca eu m-am uitat pe asta al meu de aici si copiii vostri sunt foarte bine, nu sunt slabi deloc, va spun ca eu am una slaba si doi impanati(dupa ce zic astia aici), dar daca e sa compar vad ca in Romania e cumva diferit.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Am venit sa dau raportul. Ieri seara am facut cum ati spus, pus copilu' la san, oricum biberon nu mai aveam sa-i dau. Asa ca a supt bine (banuiesc) din ambii sani. S-a culcat la 9 si s-a mai trezit la 7, deci la fel ca dupa bibe. Azi incerc din nou sa vedem ce e.

si multumesc mult de raspunsuri !!! mai intru sa va mai spun cum stam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Boo bravo super, daca iti goleste ambii sani vei produce si mai mult, ca ei zic: hopa suntem goi, hai sa producem, vei vedea ca nu vei mai avea nevoie de formula, pai e si pacat daca ai lapte sa nu ii dai de la tine, acuma eu sunt contra trezitului copilului, caci taman atunci se secreta la ei hormonul de crestere, dar daca il auzi martaindu-se hop, asa adormit cum e, poti incerca sa-i bagi tzatza in gurita, sa vezi ce bine se simt ei la sanul mamei, bine poate sa nu o ia, nu e nicio tragedie, dar daca stiu eu se foieste sau asa ceva merita sa incerci(ca sa ai tu constiinta linistita), desi eu cred ca e satul cu ce-i dai seara, crede-ma ca se poate fii mea facea la fel pe cand baietii tot ai mei nu...ei se trezeau si de 6-7 ori pe noapte, au si ei caracterele lor diferite.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

pai nu ii dau formula !! nu i-am mai dat de 2 luni cred. ce ii dadeam cu bibe tot de la mine era. plus ca am in congelator o productie de sa-mi ajunga
el se maraie intr-adevar spre dimineata (pe la 5-6 l-am mai auzit), dar nu se trezeste decat dupa 7-8. Si atunci cand face ochi, intai se uita la jucariile din jurul lui .. si de abia dupa jumate de ora i se face foame. Dar parca n-as incerca sa-i bag tzatza in gura cand face asa, pentru ca ar trebui sa-l iau din patul lui ca sa fac asta. El doarme singur in camera lui, nu cu mine in pat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Scuze ma gandeam la alte fete care au scris, tu te mulgeai, asa e.
P.S.e neuronu obosit de la 3 copii, asta in loc de scuza

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaden spune:

Buna!

Revin si eu cu problema mea.Am terminat antibioticul joi si de ieri am inceputa din nou sa alaptez si din sanul respectiv, desi formatiunea respectiva nu s-a retras , a ramas la fel.Sincera sa fiu imi este cam teama, daca mai este infectie acolo si pateste bebe ceva?
Pe de alta parte nici sa-mi opreasca lactatia nu as vrea, are abia 6 saptamani astazi, macar pana la 3 luni asa vrea sa-i dau san.Dr a zis sa vedem cum evolueaza si sa ma duc la control in 2-3 saptamani.Voi ce parere aveti?Credeti ca e periculos sa raman cu formatiunea aia acolo?
Alta intrebare ar fi, cat i-am dat si completare cu praf manca cam la 3 ore in timpul zilei, de cand ii dau iar doar san noaptea se trezeste la fel, 1-2 ori pe nozpte dar ziua mananca la 1.30-2 ore.
Pediatra mi-a zis sa-i dau la min 3 ore dar cum sa fac dc plange de foame?Ar trebui sa ma chinui sa-l tin 3 ore sau pot sa-i dau cd vrea?
Precizez ca in prima luna doar cu san a luat 900g, ceea ce e ok, nu stiu acum dc va mai trebui sa completez cu praf daca i-am dat o saptamana, sa renunt trepatat ?
la sanul la care nu i-am dat m-am muls saptamana asta, dar eu stiu dc mai am suficient lapte?
Scuze ca ma-m intins asa mult!

Mergi la inceput