Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flower_power spune:

revin cu o alta problema...
Stiu ca alaptatul nu trebuie sa fie dureros. Dar de cateva zile, imediat dupa suptul piticului imi vine sa de durere. Nu e vb de rani la sfarc, acelea au trecut, ma doare inauntru, in san, de parca s-ar despica. Nici nu pot sa stau dreapta de durere, ma cocosez pur si simplu. Durerea tine cam o jumatate de ora, si revine la urmatorul alaptat. Ce nu e in regula? Ajutoooor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui flower_power

revin cu o alta problema...
Stiu ca alaptatul nu trebuie sa fie dureros. Dar de cateva zile, imediat dupa suptul piticului imi vine sa de durere. Nu e vb de rani la sfarc, acelea au trecut, ma doare inauntru, in san, de parca s-ar despica. Nici nu pot sa stau dreapta de durere, ma cocosez pur si simplu. Durerea tine cam o jumatate de ora, si revine la urmatorul alaptat. Ce nu e in regula? Ajutoooor!!!!


FlowerPower, intai de toate ma bucur ca ti-au trecut ranile. Eu personal nu stiu de ce te dor sanii dupa alaptat, dar uite poate gasesti aici o explicatie:
http://www.llli.org/FAQ/pain.html

Dar e durere localizata sau difuza? Aveai noduli la san inainte sa nasti? Daca pui comprese calde / reci, te mai doare? Un paracetamol ai incercat sa iei?

Daca nu descoperi ce e, fuga la doctor, sper sa se priceapa...

Multa sanatate, asteptam vesti bune!


Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower_power spune:

Stancutza, multumesc pentru link. Am gasit acolo o posibila explicatie, desi nu stiu daca e chiar vorba de asa ceva. Si anume o micoza( candida). Pediatra care l-a vazut pe Darius mi-a spus ca are stomatita si sa-i mai curat gurita cu glicerina cu nistatina. Acum, ma gandesc ca e posibil sa fi migrat "minunea" asta pe sfarcul meu si imi provoaca aceste dureri. Tot sap despre informatii pe tema asta.
In alta ordine de idei, se pare ca puiul a luat foarte putin in greutate. Astazi a implinit 3 saptamani si a luat doar 400 gr de la scaderea fiziologica. Pediatra spune ca trebuie sa suplimentam cu formula daca se se mentine situatia. Eu nu vreau sa fac asta . Problema e ca Darius este cam puturos, adoarme repede la san si nu-l pot trezi in nici un fel.

Revin, s-a trezit micutul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Flower-power, nu cred ca e nevoie de lapte praf. Eu stiu ca se introduce numai daca nu a crescut deloc in greutate. Eventual sa incerci sa il trezesti cand suge. Am citit undeva, nu stiu daca pe forum sau pe un site american ca daca e mai somnoros sa incerci sa il alaptezi mai dezbracat. Adica numai cu un body subtirel dar sa fie cald in camera. Incearca si pe site-ul dat de stancutza poate mai gasesti idei sa trezesti dormiciosul

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower_power spune:

Doamnelor, am avut o alta surpriza neplacuta. Se pare ca nu am lapte suficient. Cum am spus, am renuntat la mulsul cu pompa, in ideea sa se regleze productia de lapte, dar cum puiul a fost puturos si somnoros, cantitatea a scazut drastic. Am pus pompa aseara, pt ca am avut impresia ca nu s-a saturat, si...nimic. Nu am reusit sa scot nici 10 ml. Sanii sunt moi si dupa 10 minute de supt Darius molfaie in gol si intr-un final adoarme. Incerc sa ma calmez si sa stimulez cumva lactatia, desi sunt in pragul unei crize de nervi. Stiu ca e ultimul lucru de care am nevoie acum... Voi incerca si sugestia cu alaptat mai " dezbracat", poate va sta mai mult de 10 min...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nu te supara dintr-atata. Mulsul cu pompa nu e relevant. Cel putin in cazul meu nu a fost. Eu ma chinuiam tot timpul sa scot cate 20-30 de ml si uite ca pitica suge si acuma. Sanul este moale pentru ca s-a reglat secretia de lapte si nu se mai produce in exces ca sa fie sanul plin. Linisteste-te si nici macar nu te gandi ca nu ai lapte suficient. Daca suge si cinci minute si apoi este linistit si doarme inseamna ca i-a ajuns cat a supt.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flower_power

Doamnelor, am avut o alta surpriza neplacuta. Se pare ca nu am lapte suficient. Cum am spus, am renuntat la mulsul cu pompa, in ideea sa se regleze productia de lapte, dar cum puiul a fost puturos si somnoros, cantitatea a scazut drastic. Am pus pompa aseara, pt ca am avut impresia ca nu s-a saturat, si...nimic. Nu am reusit sa scot nici 10 ml. Sanii sunt moi si dupa 10 minute de supt Darius molfaie in gol si intr-un final adoarme. Incerc sa ma calmez si sa stimulez cumva lactatia, desi sunt in pragul unei crize de nervi. Stiu ca e ultimul lucru de care am nevoie acum... Voi incerca si sugestia cu alaptat mai " dezbracat", poate va sta mai mult de 10 min...


stai cat mai linistita... o fi un puseu de crestere... daca a adormit inseamna ca intr-un final a mancat cat a vrut... iar stimularea lactatiei se face exact prin molfaiala lui Darius... si situatia asta dureaza doar cateva zile... NU PUNE MANA PE LAPTE PRAF!!!

fii cat mai relaxata, pune-l la san de fiecare data cand cere si incearca sa aduni tyoata increderea in tine si in bebelusul tau... si ai sa vezi la lucrurile o iau pe calea cea buna de la sine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flower_power

Stancutza, multumesc pentru link. Am gasit acolo o posibila explicatie, desi nu stiu daca e chiar vorba de asa ceva. Si anume o micoza( candida). Pediatra care l-a vazut pe Darius mi-a spus ca are stomatita si sa-i mai curat gurita cu glicerina cu nistatina. Acum, ma gandesc ca e posibil sa fi migrat "minunea" asta pe sfarcul meu si imi provoaca aceste dureri. Tot sap despre informatii pe tema asta.
In alta ordine de idei, se pare ca puiul a luat foarte putin in greutate. Astazi a implinit 3 saptamani si a luat doar 400 gr de la scaderea fiziologica. Pediatra spune ca trebuie sa suplimentam cu formula daca se se mentine situatia. Eu nu vreau sa fac asta . Problema e ca Darius este cam puturos, adoarme repede la san si nu-l pot trezi in nici un fel.

Revin, s-a trezit micutul...


STAI LINISTITA!!!! e perfect... pe acelasi site dat de stancuta, scrie undeva ca un copil trebuie sa ia 125g pe saptamana minim, in primele 3 luni de viata.... in urmatorul trimestru daca ia minim 85g pe saptamana este super.

si acum sa facem calculele... cam primele 3 zile a fost scaderea fiziologica deci in 2 saptamani jumatate a pus 400g... care sunt 160g deci este bine...

asa ca stai linistita... bebelusii au simtul supravietuirii foarte bine dezvoltat... si stie el ce este mai bine pentru el...

daca e somnoros, o fi si o forma usoara dar prelungita de icter fiziologic... ai sa vezi ca incetul cu incetul o sa manance tot mai bine...

cum ziceam si repet... aveti incredere in voi... corpul unei mame stie ce trebuie sa faca pentru a-si hrani copilul... asa am fost construiti... stati cat mai linistite!!!!

in ceea ce priveste durerea la san, nu stiu ce sa zic... cel mai bine ar fi daca te-ai duce la un medic ginecolog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Multumesc pt sfaturi. Nu i-am dat bibe. am avut o noapte f buna, am apucat sa dorm si eu vreo 6 ore. Am pus-o la san la 2ore jumate si a supt doar 15 minute f energic, apoi adormea bustean. Cu sangele vad ca e ok, desi inca am rani, nu mai sangereaza cand mulg primele jeturi.
Legat de garmastan, la spital mi s-a spus ca sa ma dau cu el si sa nu ma spal inainte de alaptat. E corect? Nu-i face rau? Mi-a mai facut bine spray-ul de la bepanthen, dar mi-e frica sa nu ramana cumva pe san si sa-i fac rau.
Daca am suficient lapte mai e nevoie sa iau stimulnetew pt lactatie, gen ceaiuri? Eu nui beau decat apa plata.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu


Daa, e adevarat, in legatura cu Garmastanul.NU trebuie sa te speli pe san, ba chiar dezinfecteaza guritza bebelusului.
Sa-ti traiasca puiul, sa cresca mare si sanatos!
Si sa nu renunti la alaptat.Eu mi-am alaptat cea de-a doua fata pana la 1 an si 10 luni, si, daca nu incepeam serrviciul, si acum o alaptam.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Buna fetelor!
Sunt si eu o proaspata mamica. Am nascut pe 30 nov o fetita superba si cu niste ochisori tare dulci. Intrucat depasisem termenul cu aproape o saptamna, am facut cezariana, iar lapticul a inceput sa vina abia de miercuri-joi. Problema e ca nu am avut mameloanele formate si ne-am chinuit tare pana a inceput sa pape.
Acum sta la san/ sani si cate o ora, insa nu suge cu putere si de cele mai multe ori adoarme. Cand vreau sa o pun in patut se trezeste imediat si incepe sa planga, iar daca ii dau lapte praf, papa cu pofta. Pana acum i-am dat cu seringa ca sa nu se invete cu bibe. Totusi sunt disperata ca nu stiu cum sa fac sa pape suficient, iar cand o aud ca plange ma doare sufletul.
Mai mult decat atat, se pare ca avem niste colici oribili, care ne tin treji toata noaptea. Va rog ajutati-ma cu un sfat ca sunt in pragul disperarii. Mi se pare ca nimic din ce fac nu o ajuta, mai putin statul in brate. Dar aici imi e teama sa nu se invete asa si in plus nici nu prea putem dormi, nici eu nici sotul de grija!

Va multumesc din suflet!

Iulia de [bebelus] Sara Andreea

Mergi la inceput